CANTON CHRONO στο PLANET AV στο Ηρακλειο!

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740


Την Παρασκευη το απογευμα εγινε η παρουσιαση των CANTON Chrono στο φιλοξενο καταστημα PLANET AUDIOVISUAL του Μανου !
Θελω να ευχαριστησω ολα τα παιδια που ηρθαν για να συναντηθουμε ,να αλλαξουμε αποψεις about a/v και να ακουσουμε τα ηχεια της παρουσιασης.
Μερικες φωτο και μετα τα σχολια δικα σας.



το καταστημα ,ο Μανος και η βιτρινα.
 

Attachments






Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Απάντηση: CANTON CHRONO στο PLANET AV στο Ηρακλειο!

Περάσαμε πολύ καλά! :cool_1:
Ο χώρος του Μάνου ζεστός και φιλόξενος όπως πάντα.
Η τρελοπαρέα κλασικά ξεσήκωσε το μαγαζί...
Ο Aρβαnick έκατσε λίγο Ηράκλειο και δεν πήγαμε για ρακές που του είχαμε υποσχεθεί διότι μερικοί-μερικοί δεν πήραν τη σχετική άδεια από τη γυναίκα.... )(
Ελπίζω να επανορθώσουμε στο μέλλον. :prof:

Τα Canton μου άρεσαν πολύ. Από εμφάνιση το WAF είναι πολύ υψηλό και το φινίρισμα σίγουρα πάνω από το μέσο όρο της κατηγορίας. Στο θέμα του ήχου παρατήρησα πολύ καλά δυναμικά. Πρόκεται για γρήγορα γενικώς ηχεία, καθαρά αν και κάπως "λεπτόηχα" στις υψηλές. Γενικώς εντυπωσιάζουν χωρίς να κουράζουν, ενώ το υλικό των μεγαφώνων αφήνει την υπογραφή του - το οποίο σε θέαση ταινιών το βρήκα θετικό.
Υπόψην μιλάμε πάντα για θέαση ταινιών διότι μουσική δεν είχαμε την ευκαιρία/χρόνο να ακούσουμε.
Για τις επιδόσεις τους στη μουσική ίσως μπορεί να μας βοηθήσει ο Λάμπρος (ο οποίος έχει το μεγαλύτερο μοντέλο ως main ηχεία). :cool_4:

Μου έκανε εντύπωση πόσο καλά τα οδηγούσε ο σχετικά μικρός AV της HK. Αν και είχαμε κορυφαία Krell ενισχυτικά στη διάθεσή μας ο Νίκος επέμενε να παίζουν με ενισχυτές της κατηγορίας τιμής τους ώστε να έχουμε ένα...λογικό ταίριασμα. Μάλλον είχε εμπιστοσύνη στις δυνατότητες του HK - και όχι άδικα.

Η κυριότερη ένστασή μου έχει να κάνει με το sub του set το οποίο είναι κάπως μικρό (αν και αυτό δίνει πόντους στο WAF) και πιστεύω πως σε μέτριους προς μεγάλους χώρους θα τα βρει σκούρα. Ευτυχώς η Canton έχει πολλά sub στη γκάμα της οπότε με μικρές αλλαγές στη σύνθεση του set μπορεί o καθένας να το προσαρμόσει στις ανάγκες του.

Δεδομένης της πολύ προσιτής τιμής του σετ θα έλεγα πως πρόκειται για μία ελκυστική επιλογή που θα την πρότεινα σε όποιον θέλει να ξεφύγει από τα compact/όλα-σε-ένα συστήματα με τα μικρά ηχειάκια και να περάσει σε άλλα επίπεδα ήχου χωρίς να "ξυλωθεί".

4.4965959661124699 αστεράκια. :cool_11:

Άντε και στην παρουσίαση των Vento Reference 1 με το καλό!! :happy_6:
 

Μηνύματα
7.461
Reaction score
3
Re: Απάντηση: CANTON CHRONO στο PLANET AV στο Ηρακλειο!

Για τις επιδόσεις τους στη μουσική ίσως μπορεί να μας βοηθήσει ο Λάμπρος (ο οποίος έχει το μεγαλύτερο μοντέλο ως main ηχεία). :cool_4:
Θα μιλήσω στο τέλος εγώ :cool_4: Γράψτε εσείς τι ακούσατε και μετά μιλάμε (θα πάρω και το rta απο βδομάδα να σενιάρουμε καταστάσεις "happy_1")
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
οι εντυπωσεις μου ειναι πανω κατω παρομοιες με του κωστα φ.

πολυ ομορφα ηχεια και ακουγονται και καλα σε home theater.

μουσικη δεν ακουσαμε.

οσο για τον harman kardon τα κουναγε ανετα αλλα επειδη ξερω την εταιρεια το περιμενα.

πιο πολυ χαρηκα παντως που γνωρισα τον νικο.
 



Μηνύματα
5.115
Reaction score
7
Εγώ ήμουν αλλά λόγω υποχρεώσεων δεν έκατσα πολύ οπότε δεν είχα το χρόνο να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα.Χάρηκα που είδα τον Monkey boy πάλι (κανόνισε να βρεθούμε αυτές τις μέρες). Και για μια ακόμη φορά τις ευχαριστίες μας στον Μάνο για την σταθερά εξαιρετική φιλοξενία.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • loggeo
    Projectors

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.653
Μηνύματα
2.870.264
Members
37.934
Νεότερο μέλος
daemon76
Top