Canton Ergo RC-L

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Έχει κάποιο μέλος γνώμη άποψη για τα ηχεία του τίτλου; δεν εννοώ τα τεχνικά χαρακτηριστικά τους αλλά αν έχει προσωπική εμπειρία/επαφή βλέπετε έχω δεχθεί μια πολύ δελεαστική προσφορά για να τα αποκτήσω αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει δυνατότητα ακρόασης, ξέρω είναι αρκετά παλιό μοντέλο (μου αρέσουν τα vintage hifi) αφού κυκλοφορούσε από το 1998 - 2008 αλλά γενικά διάβασα πολύ καλές κριτικές στο νετ και ψήνομαι.
Ας σημειωθεί ότι η μόνη χρήση που θα έχουν εάν επιλεγούν είναι αποκλειστικά για ακρόαση μουσικής σε δικάναλο σύστημα.

Για τα μέλη που δεν τα γνωρίζουν και για να μην ψάχνουν:



Nom./Music power handling: 200 / 350 watts
SPL: (1 watt/1m) 89 db
Frequency response: 18...30.000 Hz
Crossover frequency: 300 / 3.500 Hz
Woofer: 2 x 220 mm (9''), polypropylene
Midrange: 1 x 180 mm (7''), polypropylene
Tweeter: 1 x 25 mm (1''), aluminum-manganese
Nominal Impedance: 4...8 ohms
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
ολα της τα ηχεια (οπως και αυτα ειναι vfm...και πολυ πιο πανω
αλλα να ειναι σε καλη κατασταση το ζευγος
 

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
ολα της τα ηχεια (οπως και αυτα ειναι vfm...και πολυ πιο πανω
αλλα να ειναι σε καλη κατασταση το ζευγος
Έχω την επιβεβαίωση του φίλου γιατί από φίλο είναι (ψείρας Γερμανός βλέπεις) για την άψογη λειτουργική τους κατάσταση κι η εξωτερική τους κι αυτή κρίνοντας από φωτογραφίες που είδα είναι άριστη σημ. υπάρχει και το "control unit" μια ενεργή μονάδα που χρησιμοποιείται για προσαρμογή των ηχείων στον εκάστοτε χώρο.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.111
Reaction score
20.605
Εάν όντως είναι μεταχειρισμένα σωστά, προχωρήστε άφοβα. Βεβαίως, λόγω του φυσικού μεγέθους τους, απαιτούν κάποια σεβαστή απόσταση ακρόασης, όχι μικρότερη των 2,5 μέτρων. Αν έως τώρα ακούγατε από μικρότερα ηχεία, θα ξανα-ανακαλύψετε τη διθσκοθήκη σας, ελέω μπάσου.

testrclaudio0220018fb_94952.jpg
 


Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Ευχαριστώ Κώστα, η θέση ακρόασης είναι στα 3m και ο χώρος 45-50 τετρ. μέτρα σε σχήμα "Γ" επομένως δε νομίζω να "μπουκώνει" με το χαμηλό τους, μέχρι τώρα ακούω με τα γνωστά μας AS Xanadu ηχείο βάσης 2 δρόμων οπότε μάλλον θα ακούσω εντελώς "άλλα" πράγματα με τα συγκεκριμένα Canton.
[DOUBLEPOST=1537887684][/DOUBLEPOST]
Ενισχυτής?
2 X NAD 216THX μονομπλόκ 400W σε mono λειτουργία στα 8Ω σύμφωνα με τον κατασκευαστή οπότε δε νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα οδήγησης.
 
Last edited:

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
Γράφεις κάπου την τιμή που σου τα δίνουν γιατί δεν την είδα.

Κάτοχος Canton Ergo μεταγενέστερων και δηλώνω πολύ ευχαριστημένος.
Αν και έχουν χαμηλή ευαισθησία, δεν είναι δύσκολο φορτίο διότι η ωμική αντίσταση δεν πέφτει κάτω απ τα 4Ω.
Επίσης είναι εύκολη η τοποθέτησή τους, λόγω μικρού ίχνους στο δάπεδο , καθώς και το ότι το bass reflex είναι μπροστά.
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Συνηθως οι ενισχυτες που εχουν πολυ στιβαρη τροφοδοσια ειναι καταλληλοι για γεφυρα σε δυσκολα φορτια .
 

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Γράφεις κάπου την τιμή που σου τα δίνουν γιατί δεν την είδα.

Κάτοχος Canton Ergo μεταγενέστερων και δηλώνω πολύ ευχαριστημένος.
Αν και έχουν χαμηλή ευαισθησία, δεν είναι δύσκολο φορτίο διότι η ωμική αντίσταση δεν πέφτει κάτω απ τα 4Ω.
Επίσης είναι εύκολη η τοποθέτησή τους, λόγω μικρού ίχνους στο δάπεδο , καθώς και το ότι το bass reflex είναι μπροστά.
Νίκο η τιμή τους είναι ανταλλαγή με ένα προσωπικό μου αντικείμενο εντελώς άσχετο με hifi και γι αυτό δεν το αναφέρω βλέπεις η "αξία" του στην αγορά είναι κάτι πολύ σχετικό.
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Συνηθως οι ενισχυτες που εχουν πολυ στιβαρη τροφοδοσια ειναι καταλληλοι για γεφυρα σε δυσκολα φορτια .
Aλλη μια φορα ..μετα νιπτω τας χειρας μου...:)
Το ηχειο εχει ονομαστικη αντισταση 4 ωμ ,και λογικο λογω της παραλληλης συνδεσμολογιας 2 8ωμικων μεγαφωνων, δεν παυει να ειναι ονομαστικη ομως που σημαινει οτι οσο και ομαλη να ειναι θα εχει τις βυθισεις σε καποιο φασμα χαμηλων συχνοτητων...
Ενας ενισχυτης σε γεφυρωμενη λειτουργια βλεπει τη μιση ονομαστικη αντισταση στην προκειμενη 2 ωμ και στις βυθισεις ακομη παρακατω... :)
Ειμαι σχεδον σιγουρος οτι σε στερεο λειτουργια θα παιζει καλυτερα ενας ενισχυτης απο δυο σε λειτουργια μονο, θα εχει καλυτερο df, αρα και οδηγηση και ασφαλεστερη λειτουργια.
Η καλυτερη επιλογη θα ηταν διπλοενισχυση (αν υπαρχει τετοια δυνατοτητα,ειδα υπαρχει)αν ηθελες να εκμεταλευτεις τα μεγιστα τους...
Αν ακομη επιμενεις ενας 2κιλος c02 πυροσβεστηρας καλο ειναι να υπαρχει εκει κοντα...:cautious:
 
Last edited:

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152





Η πρώτη φωτό είναι το γράφημα αντίστασης του ηχείου σε όλο το φάσμα συχνοτήτων λειτουργίας του και όντως κάνει κάποιες βυθίσεις μέχρι τα 3Ω, η άλλη φωτό είναι από το μανουάλι του ενισχυτή και σύμφωνα με αυτό ο ενισχυτής σε mono λειτουργία σηκώνει 4ωμο ηχείο με ασφάλεια άρα δε νομίζω να χρειαστώ πυροσβεστήρα:)
 
Last edited:

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.111
Reaction score
20.605
Απορώ, πώς γράφουν τέτοια ανυπόστατα πράγματα οι ίδιοι οι κατασκευαστές, αν δηλαδή αυτό το note προέρχεται από κατασκευαστή...
 

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Κι όμως είναι παρμένο από το owner's manual του ενισχυτή δεν το έβγαλα απ' το μυαλό μου.
Όταν θα παραλάβω τα ηχεία (έκλεισε η ανταλλαγή) θα δοκιμάσω και τους 2 τρόπους σύνδεσης (διενίσχυση & bridged) και βλέπουμε σε ποιον θα καταλήξω.
 

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Πάει ήδη μια εβδομάδα που τα Canton πήραν επάξια τη θέση των αγαπημένων Xanadu δυστυχώς δεν έχω αυτή τη στιγμή το χρόνο για να αναπτύξω τις πρώτες μου εντυπώσεις οπότε θα αρκεστώ να πω πόσο δίκιο είχε ο Κόγιας όταν είπε πως θα εντυποσιαστώ από το χαμηλό τους:):):) και να προσθέσω τη λεπτομερή σκηνή που δημιουργούν.
'Ετσι!! χαμόγελο μέχρι τ' αυτιά που λένε δε χορταίνω να ακούω μουσική, άσε που έχω βαλθεί να ψάχνω για ακρόαση κομμάτια με έκταση στις χαμηλές για να γουστάρω:D



 




Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Ειναι πανέμορφα απο Ελλάδα τα πήρες ??
Όχι από Ελλάδα, όπως έχω αναφέρει σε προηγούμενο ποστ είναι αντικείμενο ανταλλακτικής συναλλαγής με κάποιον πολύ φίλο Γερμανό ο οποίος κάθε χρόνο που μας επισκεπτόταν προσπαθούσε να μου αποσπάσει ένα προσωπικό μου αντικείμενο που είχε ερωτευθεί και τελικά τώρα τα κατάφερε και μάλιστα μπήκε στη διαδικασία να μου τα στείλει από Γερμανία για να δεχτώ την ανταλλαγή!
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.462
Όχι από Ελλάδα, όπως έχω αναφέρει σε προηγούμενο ποστ είναι αντικείμενο ανταλλακτικής συναλλαγής με κάποιον πολύ φίλο Γερμανό ο οποίος κάθε χρόνο που μας επισκεπτόταν προσπαθούσε να μου αποσπάσει ένα προσωπικό μου αντικείμενο που είχε ερωτευθεί και τελικά τώρα τα κατάφερε και μάλιστα μπήκε στη διαδικασία να μου τα στείλει από Γερμανία για να δεχτώ την ανταλλαγή!
νεφρό μη σου πάρει μόνο..:p:roflmao:
 



Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.714
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top