Canton smart vento 9

I

iason

Guest
Αγαπητοι συμφουριτες την Καλησπέρα μου σε όλους.
Παρακολουθώ τελευταία πολλοί κατασκευαστές ηχείων έχουν να παρουσιάσουν και από μια σειρά ενεργά ,ασύρματα ηχεία.
Μια εταιρεία είναι και canton που μπορώ να πω ότι από τούς φίλους των ενεργών περνα σχεδον απαρατήρητη.
Ένα από τα ηχεία της στην γκαμα των ενεργων είναι το Canton Smart Vento 9, με όλα τα μοντέρνα καλούδια με ενίσχυση 600 βάτ στο κάθε ηχείο ,με 2 8ιντσο για χαμηλό ένα 6ιντσες γι α τη ν μεσαία περιοχή.
Όλα αυτά στ η τιμή 4400 ευρώ.
Από ήχο δεν ξέρω αλλά θα ήθελα πολύ να το ακούσω. https://www.canton.de/en/hifi/vento-series/smart-vento-9?number=04027
Vento_9_Gruppenaufnahme_schwarz_hg_2018_HomepageKachel_600x600@2x.jpg
 
Last edited by a moderator:

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Μια εταιρεία είναι και canton που μπορώ να πω ότι από τούς φίλους των ενεργών περνα σχεδον απαρατήρητη.
Kαι όχι μόνο των ενεργών , να προσθέσω.

Πολύ αξιόλογη εταιρεία, με δικά της μεγάφωνα -καμπίνες και μερικά ηχεία πραγματικά πολύ όμορφα.
 

I

iason

Guest
Kαι όχι μόνο των ενεργών , να προσθέσω.

Πολύ αξιόλογη εταιρεία, με δικά της μεγάφωνα -καμπίνες και μερικά ηχεία πραγματικά πολύ όμορφα.
+ 1000 ,και χωρίς να υπερβάλλει με τις τιμές Αγαπημένο μου ηχείο το Reference 5 k.:drinks:
 
Last edited by a moderator:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.296
Reaction score
125.088
Όντως, που ενδιαφέρον και σε λογικότατο κοστολόγιο.
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Με την εταιρεία μου, WAVEMOTION, είχαμε κάνει μεγάλη προσπάθεια για να βάλουμε την Canton στην ελληνική αγορά.
Όλα ήταν υπέροχα στις ακριβές σειρές, όμως στις προσιτές στον πολύ κόσμο κατηγορίες, είχαν εστιάσει και προσαρμόσει την πολιτική τους, στην γερμανική αγορά που είναι και νο 1 στις πωλήσεις.
Κάθε τόσο ανακοίνωναν προσφορές για τη χώρα τους, σε τόσο χαμηλές τιμές , που ήταν ίδιες μ αυτές που αγοράζαμε εμείς σαν αντιπρόσωποι.
 

Μηνύματα
299
Reaction score
321
Με την εταιρεία μου, WAVEMOTION, είχαμε κάνει μεγάλη προσπάθεια για να βάλουμε την Canton στην ελληνική αγορά.
Όλα ήταν υπέροχα στις ακριβές σειρές, όμως στις προσιτές στον πολύ κόσμο κατηγορίες, είχαν εστιάσει και προσαρμόσει την πολιτική τους, στην γερμανική αγορά που είναι και νο 1 στις πωλήσεις.
Κάθε τόσο ανακοίνωναν προσφορές για τη χώρα τους, σε τόσο χαμηλές τιμές , που ήταν ίδιες μ αυτές που αγοράζαμε εμείς σαν αντιπρόσωποι.
Στα 8 χρόνια διαμονής μου Γερμανία είχα εκτός των άλλων Canton της σειράς reference. Από το πρώτο δευτερόλεπτο με κέρδισε ο ρεαλισμός τους. Όντας σε προσφορά ιδιαίτερα προσιτά. Δεν εισάγονται εδώ πλέον τα Canton?
 


Μηνύματα
342
Reaction score
1
Ωραίο το Reference 5k, γύρω στο 10άρικο βγαίνει, σωστά; το άκουσες;
 

I

iason

Guest
Ωραίο το Reference 5k, γύρω στο 10άρικο βγαίνει, σωστά; το άκουσες;
Ναι το έχω ακούσει και παίζει πολύ ωραία .Η τιμή του για αυτή την κατηγορία που κινείται είναι πολύ γήινη. 7000 ευρώ το ζευγάρι.
 


Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Επειδή είναι πολύ χουβαρντάδες στις δυνατότητες των ηχείων τους, τα οποία προφανώς δε θα καταφέρνουν να τις φτάσουν ούτε στα καλύτερα τους όνειρα, σίγουρα τα ηχεία αυτά είναι «ακριβά» γι αυτό που θα προσφέρουν
 

I

iason

Guest
Επειδή είναι πολύ χουβαρντάδες στις δυνατότητες των ηχείων τους, τα οποία προφανώς δε θα καταφέρνουν να τις φτάσουν ούτε στα καλύτερα τους όνειρα, σίγουρα τα ηχεία αυτά είναι «ακριβά» γι αυτό που θα προσφέρουν
Τι ηχείο μπορείς να αντιπροτείνεις στα 7000 ευρώ που να μετράει και να (παιζει)καλύτερα από το Canton reference 5 Επίσης να έχει και τα υλικά στο κρος που έχει το Canton και γενικα την ιδια η καλυτερη ποιότητα κατασκευής?Τη γνώμη σου παρακαλώ .
 


I

iason

Guest
Τα Dynudio focus 30 xd έχουν λιανική 7800 αν δεν κάνω λάθος, που σημαίνει σίγουρα 7000 πληρωτέα και παίζουν
Αν και ειναι υποκειμενικό θα συμφωνησω μαζι σου οτι ναι παιζουν ,ειναι καλά ,αλλα δεν ειναι καλυτερα απο το Canton.
Συν του οτι συγκρινουμε Παθητικά με ενεργά.
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Συγγνώμη αναφέρθηκα στα ασύρματα και όχι αυτά τα μεγάλα
 

Μηνύματα
3.658
Reaction score
5.492
Με την εταιρεία μου, WAVEMOTION, είχαμε κάνει μεγάλη προσπάθεια για να βάλουμε την Canton στην ελληνική αγορά.
Όλα ήταν υπέροχα στις ακριβές σειρές, όμως στις προσιτές στον πολύ κόσμο κατηγορίες, είχαν εστιάσει και προσαρμόσει την πολιτική τους, στην γερμανική αγορά που είναι και νο 1 στις πωλήσεις.
Κάθε τόσο ανακοίνωναν προσφορές για τη χώρα τους, σε τόσο χαμηλές τιμές , που ήταν ίδιες μ αυτές που αγοράζαμε εμείς σαν αντιπρόσωποι.
Όντως στη Γερμανία τα έβρισκες μισή τιμή πολλές φορές και αρκετά μαγαζιά από εκεί στέλνουν και Ελλάδα, κάνοντας την επιλογή να τα αγοράσεις από εξωτερικό μονόδρομο.
[DOUBLEPOST=1556830018][/DOUBLEPOST]
Τι ηχείο μπορείς να αντιπροτείνεις στα 7000 ευρώ που να μετράει και να (παιζει)καλύτερα από το Canton reference 5 Επίσης να έχει και τα υλικά στο κρος που έχει το Canton και γενικα την ιδια η καλυτερη ποιότητα κατασκευής?Τη γνώμη σου παρακαλώ .
Βασικά σε αυτά τα λεφτά είναι ντροπή να μιλάμε για παθητικά ηχεία. Με 7 χιλιάρικα αγοράζεις 2 Neumann kh420 η 2 adam s3h και το σαμπ τους. Δεν παίζει καλύτερα από αυτά κανένα παθητικο ηχείο του εμπορίου των 7 και 10 χιλιάδων ευρώ.
 


Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.915
Αγαπητοι συμφουριτες την Καλησπέρα μου σε όλους.
Παρακολουθώ τελευταία πολλοί κατασκευαστές ηχείων έχουν να παρουσιάσουν και από μια σειρά ενεργά ,ασύρματα ηχεία.
Μια εταιρεία είναι και canton που μπορώ να πω ότι από τούς φίλους των ενεργών περνα σχεδον απαρατήρητη.
Ένα από τα ηχεία της στην γκαμα των ενεργων είναι το Canton Smart Vento 9, με όλα τα μοντέρνα καλούδια με ενίσχυση 600 βάτ στο κάθε ηχείο ,με 2 8ιντσο για χαμηλό ένα 6ιντσες γι α τη ν μεσαία περιοχή.
Όλα αυτά στ η τιμή 4400 ευρώ.
Από ήχο δεν ξέρω αλλά θα ήθελα πολύ να το ακούσω. https://www.canton.de/en/hifi/vento-series/smart-vento-9?number=04027 View attachment 125342
Δεν είναι ενεργά τα ηχεία αυτά (με την έννοια που χρησιμοποιείται η λέξη εντός του φόρουμ). Είναι, για την ακρίβεια, αυτο-ενισχυόμενα: το ζεύγος είναι master-slave (π.χ όπως των υπολογιστών). Πηγή: η επίσημη σελίδα της εταιρείας: Product data.....carton content.
 

I

iason

Guest
Δεν είναι ενεργά τα ηχεία αυτά (με την έννοια που χρησιμοποιείται η λέξη εντός του φόρουμ). Είναι, για την ακρίβεια, αυτο-ενισχυόμενα: το ζεύγος είναι master-slave (π.χ όπως των υπολογιστών). Πηγή: η επίσημη σελίδα της εταιρείας: Product data.....carton content.
Σωστή η επισήμανση σου.
[DOUBLEPOST=1556863423][/DOUBLEPOST]
Όντως στη Γερμανία τα έβρισκες μισή τιμή πολλές φορές και αρκετά μαγαζιά από εκεί στέλνουν και Ελλάδα, κάνοντας την επιλογή να τα αγοράσεις από εξωτερικό μονόδρομο.
[DOUBLEPOST=1556830018][/DOUBLEPOST]
Βασικά σε αυτά τα λεφτά είναι ντροπή να μιλάμε για παθητικά ηχεία. Με 7 χιλιάρικα αγοράζεις 2 Neumann kh420 η 2 adam s3h και το σαμπ τους. Δεν παίζει καλύτερα από αυτά κανένα παθητικο ηχείο του εμπορίου των 7 και 10 χιλιάδων ευρώ.
Ξέρεις ότι συμφωνώ σε όλα όσα λες,αλλά δεν ξέρω πόσο όμορφα στέκονται σε ένα νορμάλ σαλόνι σπιτιού ,και αυτό είναι που με χαλάει και μένα αλλά και πολλούς άλλους υποθέτω.
Απλά τα ηχεία κατασκευάστηκαν για άλλη χρήση και δεν τους ενδιαφέρει η μόστρα.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.553
Μηνύματα
2.864.092
Members
37.929
Νεότερο μέλος
stergiosgk
Top