Captain Phillips (2013)

loyis7

Movies
Μηνύματα
5.310
Reaction score
4.142
Release Date: October 11, 2013


Columbia Pictures' action-thriller "Captain Phillips" stars two-time Oscar winner Tom Hanks in the true story of Captain Richard Phillips and the 2009 hijacking by Somali pirates of the US-flagged MV Maersk Alabama, the first American cargo ship to be hijacked in two hundred years. The film is directed by Oscar nominee Paul Greengrass, from a screenplay by Billy Ray and based upon the book, "A Captain's Duty: Somali Pirates, Navy SEALs, and Dangerous Days at Sea," by Richard Phillips with Stephan Talty. The film is produced by Scott Rudin, Dana Brunetti, and Michael De Luca.


Cast: Tom Hanks, Catherine Keener, Max Martini, Yul Vazquez, Michael Chernus, Chris Mulkey, Corey Johnson, David Warshofsky, John Magaro, Angus MacInnes


Studio: Columbia Pictures (Sony)
Director: Paul Greengrass
Screenwriter: Billy Ray
Genre: Action, Thriller


Official Website: http://www.captainphillipsmovie.com / https://www.facebook.com/CaptainPhillipsMovie









Το official trailer 1:

 
Last edited by a moderator:


loyis7

Movies
Μηνύματα
5.310
Reaction score
4.142
Απάντηση: Captain Phillips (2013)

Το official trailer 2:

 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
12.991
Reaction score
8.347
χτες αποπειραθηκα να δω αυτη την ταινια,παρολο που ηξερα το θεμα,ηλπιζα οτι θα εξηγησει επαρκως το φαινομενο της πειρατειας,ομως οπως περιεγραψε το περιστατικο,μια ψαροβαρακα με πεντε ενοπλους Σομαλους,καταφερνουν με μια ανεμοσκαλα να ανεβουν και να συλλαβουν ενα τεραστιο εμπορικο πλοιο,ομολογουμενως μου φανηκε απιστευτα γελειο,οτι δεν υπηρχε καποιος οπλισμενος πανω στο πλοιο να αποκρουσει την ομαδουλα των επιδοξων πειρατων.Υποθετω ετσι ειναι τα πραγματα,αλλα εφοσον οι εφοπλιστικες εταιριες δεν ενδιαφερονται να εχουν καποια προστασια,δεν καταλαβα γιατι πρεπει να ενδιαφερθω εγω τι συμβαινει στο πλοιο και το πληρωμα.Στην περιπτωση αυτη προκειται για πλοιο με αμερικανικη σημαια,δηλαδη μιλαμε για τους μοναδικους αοπλους αμερικανους στον κοσμο!!!αμα πατε στην αμερικη ο καθενας εχει οπλο στο σπιτι του!!!και αυτοι ταξιδευανε σε νερα πειρατων?εκει το βγαλα το εργο γιατι μου φανηκε σχεδον σε κωμικα επιπεδα.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.401
Reaction score
93.992
Βρε Δημητράκη, έργο είναι! :)
 


Nelsy

Ιεράπετρα
Μηνύματα
5.204
Reaction score
2.874
αμα πατε στην αμερικη ο καθενας εχει οπλο στο σπιτι του!!!
...τους αλήτες,μας αντιγράφουν τα ήθη και τα έθιμά μας(εμάς των Κρητικών):D

εκει το βγαλα το εργο γιατι μου φανηκε σχεδον σε κωμικα επιπεδα.
Και για μένα να σου πω την αλήθεια,γελοίο μου φάνηκε αλλά λέω άσε να δω την συνέχεια,που ήταν πολύ καλή και εν τέλει μια συναρπαστική ταινία !!!
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Έτσι ακριβώς συνέβαινε μέχρι που άρχισαν όλοι να παίρνουν μισθοφόρους στα καράβια και το US Navy να κάνει περιπολίες.
Η ταινία μου άρεσε πολύ, 8/10.
 

Μηνύματα
12.991
Reaction score
8.347
Έτσι ακριβώς συνέβαινε μέχρι που άρχισαν όλοι να παίρνουν μισθοφόρους στα καράβια και το US Navy να κάνει περιπολίες.
Η ταινία μου άρεσε πολύ, 8/10.

By December 2013, the US Office of Naval Intelligence reported that only 9 vessels had been attacked during the year by the pirates, with zero successful hijackings.[1] Control Risks attributed this 90% decline in pirate activity from the corresponding period in 2012 to the adoption of best management practices by vessel owners and crews, armed private security onboard ships, a significant naval presence, and the development of onshore security forces.[2]
 

Μηνύματα
96
Reaction score
59
Ενα αλλο κολπο που εκαναν οι επιδοξαι πειρατες απο οτι κου ειχε πει ενας καπετανιος ηταν να δενουν δυο φουσκοτα με ενα σκοινι και απλα να πηγαινουν στην πορεια του πλοιου ετσι μολις το τεραστιο πλοιο εβρισκε στο σκοινι απλα τα δυο φουσκοτα απλα το πλευριζαν στο πλαι!!!
Χααχχα
Παρεπιπτωντος παρα πολυ καλη ταινια και η ενταση δωσμενη παρα πολυ ωραια και ρεαλιστικα!
Αριστα σκηνοθετημενο!
 

Μηνύματα
414
Reaction score
118
Ο σκηνοθέτης ειδικός σε ταινίες δράσης εάν δεν κάνω λάθος ..
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.401
Reaction score
93.992
Ο σκηνοθέτης ειδικός σε ταινίες δράσης εάν δεν κάνω λάθος ..
Paul Greengrass

2013 Captain Phillips
2010 Green Zone
2007 Το Τελεσίγραφο του Μπορν
2006 United 93
2004 Στη Σκιά των Κατασκόπων
2002 Bloody Sunday
1999 The Murder of Stephen Lawrence (TV Movie)
1998 The Theory of Flight
1997 The Fix (TV Movie)
1996 The One That Got Away (TV Movie)
1995 The Late Show (TV Series documentary) (1 episode)
- Sophie's World (1995)
1995 Kavanagh QC (TV Series) (1 episode)
- The Sweetest Thing (1995)
1994 Open Fire (TV Movie)
1993 Crime Story (TV Series) (1 episode)
- When the Lies Run Out: The Ian Spiro Story (1993)
1992 Cutting Edge (TV Series documentary) (1 episode)
- Coppers (1992)
1989 Resurrected
1985-1987 World in Action (TV Series documentary) (2 episodes)
- U2: Anthem for the Eighties (1987)
- A Song for Africa (1985)


http://www.imdb.com/name/nm0339030/
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
το ευχαριστηθηκα ειναι αλήθεια στο cinehome αλλα την βρηκα απαράδεκτη με ενα πρωταγωνιστή να προσπαθει να παρει επανω του ολη την σωτηρια της ταινιας.
εκτος του αοπλου της υποθεσης που αναφέρετε πολυ σωστα παραπανω, δεν καταλαβα το εξης...

ειχαν τον αρχηγο στο αμπαρι και ξερουν οτι θα κατέβει αλλος ενας ανήξερος κατω, κ αφου τον εκαναν καλα κ αυτον, θα τους εμεναν αλλοι 2 επανω....
προς τι ολη αυτη η βιασύνη ρε παιδί μου... !
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.286
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top