Cary sli 80

G

Giannis60

Guest
Καλησπέρα σας.Θα ήθελα την βοήθεια σας.Εχω τον sli80 και τον δουλεύω σε τριοδική λειτουργία με τα ηχεία triangle alcante 92db. 30 -100w.Σκεφτομαι να αλλάξω τον ενισχυτή με ενισχυτή διάταξης single ended.Θα ήθελα να ξέρω εαν με έναν τέτοιο ενισχυτης της τάξεως των 15 με 20w τα ηχεία θα παίξουν σωστά.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.209
Το <<σωστά>> είναι πολύ σχετικό. Σε σχέση με ποιον ενισχυτή, αν παίζουν <<σωστά>>;
Για να γνωρίζεις αν μπορεί να συνεργαστεί ένας ενισχυτής με κάποια ηχεία, πρέπει να γνωρίζεις την συμπεριφορά τους, δηλαδή τα τεχνικά τους χαρακτηριστικά.
Για τον ενισχυτή σου δεν βρήκα κάτι σχετικό, ούτε γνωρίζω τα ηχεία σου.
Βρήκα όμως για τον Cary SLI-100, όπου μπορείς να διαβάσεις παρακάτω. Ελπίζω ο δικός σου να είναι καλύτερος από αυτόν τον ενισχυτή:
https://www.stereophile.com/content/cary-audio-sli-100-integrated-amplifier-measurements
[DOUBLEPOST=1551770938][/DOUBLEPOST]
Καλησπέρα σας.Θα ήθελα την βοήθεια σας.Εχω τον sli80 και τον δουλεύω σε τριοδική λειτουργία με τα ηχεία triangle alcante 92db. 30 -100w.Σκεφτομαι να αλλάξω τον ενισχυτή με ενισχυτή διάταξης single ended.Θα ήθελα να ξέρω εαν με έναν τέτοιο ενισχυτης της τάξεως των 15 με 20w τα ηχεία θα παίξουν σωστά.
Όσο για το θέμα της επάρκειας ισχύος, αν αυτό είναι που σε απασχολεί, μπορείς να δεις στις μετρήσεις του SLI-100 πως, αν και δηλώνεται για 100 watts ισχύος, η πραγματική του ισχύς, δηλαδή με χαμηλή παραμόρφωση, είναι ελάχιστα watt.
 

Μηνύματα
632
Reaction score
575
Καλημερα,
θα παιζει με 20w αλλα οχι και οπως μπορει.
Θα χρειαστεις νομιζω πιο ευαισθηττο ηχειο για λιγα watt.
 


D

Deleted member 38719

Guest
Ποια είναι η χαμηλότερη αντίσταση στα ήχεία σου, δεν βρίσκω τα χαρακτηριστηκα τους στο Internet, πόσα και τι μεγάφωνα έχουν;

Αν πας σε κάτι τέτοιο : Ayon Audio SPARK DELTA, ίσως... Τον έχω ακουσει σε ντέμο ρουμ της αθήνας να πάιζουν με αυτα:
Eggleston Works The NINE, 88 db..... χαχαχα

και το γέλιο δεν είναι ειρωνικό! (βέβαια είπες 15-20w, αυτός είναι 35w.... αλλά ok)
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.589
Μηνύματα
2.865.090
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top