Castle Pembroke

Μηνύματα
944
Reaction score
50
Μετά από 2 περίπου χρόνια επιστροφή πάλι στη απόλαυση της δικάναλης ακρόασης που τόσο μου είχε λείψει.
Αφου ξέθαψα τον μικρό Nad από την αποθήκη βγήκα στα μαγαζιά για επιλογή ηχείων μικρού σχετικά κόστους. Στην αρχή προσανατολιζόμουν για ηχείο βάσης αλλά είχα τα αυτιά μου ανοιχτά και σε μικρά δαπέδου. Ο χώρος απαιτούσε μικρό ηχείο σε όγκο.

Τελικά μετά από μερικές ακροάσεις κατέληξα στα Castle Pemproke


Καταρχήν οπτικά είναι πολύ μικρά, αν δεν κοιτάς κάτω μπορείς να πέσεις πάνω τους :D . Έχουν πολύ ανοιχτό ήχο, γεμάτα σώματα και γενικά μια ζεστασιά. Δεν είναι πολύ αναλυτικά ούτε το μπάσο τους ξεσηκώνει, άλλωστε στην κατηγορία τιμής τους δεν θα μπορούσαν. Ειναι πολύ βολικά στην τοποθέτησή τους στο χώρο μιας και η εκτόνωση του χαμηλού είναι προς τα κάτω.
Ειναι εύκολα στην οδήγηση αλλά όσο καλύτερο ενισχυτή τους ταιριάξεις τόσο καλύτερα θα παίξουν.
Τα άκουσα με Nad, Rotel & MF X-150. Με τον MF λες και άκουγες άλλα ηχεία, μία κλάση πάνω :!:
Για την κατηγορία τους δεν θα έλεγα ότι είναι φτηνά μιας και το μέγεθος και τα χαρακτηριστικά δεν συναρπάζουν, ο ήχος τους όμως αποζημιωνει.
(τα δικά μου ήταν demo σε καλή κατάσταση και τιμή)

Επιτέλους απολαμβάνω πάλι τις μουσικές μου :D
 

Μηνύματα
1.404
Reaction score
1.102
Απο τις αγαπημενες μου εταιρειες, σε ηχο αλλα και σε εμφανιση. Δεν ξχνω την πρωτη φορα που ακουσα τα Harlech S2 με τον ολοκληρωμενο της VTL. Ηχος με δυναμικα, εικονα αλλα και τοσο γλυκος που δεν μου ελειπε τιποτα.

Ευχομαι καλες ακροασεις.
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Εύχομαι να τα απολαύσεις πραγματικά, ως καλό όχημα δηλαδή για τις μουσικές σου αναζητήσεις.

- Καλές ακροάσεις!
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Απο τις αγαπημενες μου εταιρειες, σε ηχο αλλα και σε εμφανιση.
Και ας μην ξεχνάμε ότι η Castle κατασκευάζει τις καμπίνες των ηχείων της μόνη της σε δικό της εργοστάσιο στην Μ. Βρετανία. Μάλιστα στο εργοστάσιό της κατασκευάζονται οι καμπίνες για ηχεία και άλλων κατασκευαστών (π.χ. Proac, Acoustic Energy κλπ κλπ). Εμένα με είχε εντιπωσιάσει στο παρελθόν το Castle Howard. Πολύ καλό για τα λεφτά του. Τίμια ηχεία από μία τίμια εταιρία...

Καλοάκουστα λοιπόν!!!
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.687
Μηνύματα
2.869.954
Members
37.945
Νεότερο μέλος
konstantinos2k
Top