cd ή sacd ή universal;

Μηνύματα
644
Reaction score
7
Η ερώτησή μου είναι αν για τις καινούριες δικάναλες παραγωγές και μόνο είναι καλλίτερο το cd ή το sacd. Και σαν αναπαραγωγή αλλά και σαν συσκευή. Αξίζει τις καινούριες παραγωγές να τις αγοράζουμε για cdp ή για sacd;
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
CD - SACD - UNIVERSAL

Προσωπικά όσον αφορά το φορμά δεν έχω εμπλακεί στην αγορά τίτλων SACD γιατί νομίζω ότι είναι νωρίς ακόμα και φοβάμαι μήπως γίνουν τα ίδια όπως έγιναν και με το βινύλιο. Θεωρώ φρόνιμο να περιμένω να δω τις τάσεις της αγοράς και πoιο τελικά θα επικρατήσει σαν μέσο. Μην ξεχνάμε και τα DAT, DCC, MD τα οποία δεν είχαν την ευρεία αποδοχή όπως το CD.

Συνεχίζω να αγοράζω σε CD τα καινούργια και σε βινύλιο τα πιο παλιά και κάποια καινούργια που βγαίνουν και σε αυτό.

Τώρα για συσκευή player πιστεύω στον dedicated ρόλο της κάθε μιας.
Θεωρώ ότι πρέπει να έχουμε ξεχωριστή συσκευή για κάθε φορμά, αν θέλουμε να εκμεταλλευτούμε πλήρως τις δυνατότητες του κάθε φορμά.
Τα UNIVERSAL είναι  συμβιβασμός και παραχώρηση ως προς την απόδοση, δικαιολογούνται μόνο λόγω περιορισμένου budget.
Μόνο ένα ακριβό UNIVERSAL (π.χ. TEAC Esoteric DV-50) μπορεί να προσεγγίσει εξίσου καλά και CD και SACD.
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Βαγγέλη ωραίο θέμα..

Γενικά μιλώντας θα πω ότι δεν μπορούμε να έχουμε κλειστά τα μάτια (και τα αυτιά) σε νέες τεχνολογίες.
Ειδικότερα, από την μικρή μου εμπειρία νομίζω ότι τα νέα format και φυσικά το sacd, απλά αξίζει τον κόπο. Νομίζω ότι όλες οι ηχογραφήσεις είναι πολύ πιο προσεγμένες. Και δεν μιλάω μόνο για καινούρια μουσικά θέματα. π.χ. το sacd των pink floyd - dark side of the moon, προέρχεται από ότι ξέρω και από διαφορετικό master. Οπότε νομίζω ότι συνολικά αξίζει τουλάχιστον την προσοχή μας. Ακόμη δηλαδή και σε cd να το ακούσεις η διαφορά είναι μεγάλη.

Στο θέμα της συσκευής ο καθένας το βλέπει όπως θέλει αν και μάλλον οι dedicated συσκευές είναι η ορθή λύση.

Σε γενικές γραμμές όμως και επειδή η τεχνολογίες αναπτύσσονται συνεχώς τόσο στα format αυτά, όσο και σε άλλα θέματα, καλά θα κάνουμε να την ψάχνουμε και να μην φοβόμαστε τίποτα.
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Βεβαίως ξεκινώντας κάποιος να ασχολείται με το θέμα νομίζω ότι πιο συμφέρουσα λύση είναι universal.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.172
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top