CD from MP3, την πατήσαμε...

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Στην προχθεσινή ακρόαση είχαμε την ευκαιρία να... την πατήσουμε.
Τέσσερις από εμάς, παίξαμε λίγο με ένα CD που έφερε μαζί του ο ΚΚ και είχε το ίδιο τραγούδι μια φορά γραμμένο από το κανονικό cd και μια φορά γραμμένο ως wav πάλι, αλλά προερχόμενο εκ μετατροπής από mp3.

Ε, λοιπόν τα χρυσά αυτιά μίλησαν. Δύο στους τέσσερις προτίμησαν την προερχόμενη από mp3 έκδοση ενώ οι άλλοι δύο προτίμησαν την κανονική. Φυσικά όλοι μάθαμε τι έπαιζε κατόπιν εορτής.

Γενικώς, πρέπει να σημειώσω ότι με το εν λόγω κόλπο της μετατροπής mp3 σε wav και όχι με άμεση αντιπαράθεση των φορμά, οι διαφορές ήταν πάρα πολύ μικρές. Αν προσθέσεις το γεγονός ότι ακούγαμε σε ένα σύστημα ιδανικό για την ανίχνευση διαφορών, τότε σίγουρα υπάρχει θέμα...
 

Μηνύματα
5.581
Reaction score
297
Μήπως είχατε συνδέσει το ένα κανάλι με ανάποδη πολικότητα? Έχει μπερδέψει πολλά "χρυσά αυτιά" αυτό το κόλπο :happy_2:
 


Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Απάντηση: CD from MP3, την πατήσαμε...

Έπρεπε να σας στείλω δισκάκι αναφοράς της Marantz (αυτό αλλά προηγούμενο version νομίζω) που το έχω κάψει σε audio CD απο variable rate MP3...
 

Μηνύματα
16.004
Reaction score
14
το encoding σε mp3 σε τί bitrate και me ποιό codec έχει/είχε γίνει? Φαντάζομαι με κανένα LAME ACM Codec 3.97

Αν όντως ακούσατε αυτά που ακούσατε, τότε αρχίζει και υπάρχει θέμα που θα τρελάνει πολλούς highendάδες και μή!
 

Μηνύματα
247
Reaction score
0
το encoding σε mp3 σε τί bitrate και me ποιό codec έχει/είχε γίνει? Φαντάζομαι με κανένα LAME ACM Codec 3.97

Αν όντως ακούσατε αυτά που ακούσατε, τότε αρχίζει και υπάρχει θέμα που θα τρελάνει πολλούς highendάδες και μή!
Και στην συνεχεια 'κοβεις' ενα αντιτυπο σε βινυλιο και στελνεις τους αναλογικους...


http://www.vestax.com/v/products/recorders/vrx2000.html
 

Μηνύματα
16.004
Reaction score
14
και έχω μια μήτρα κέρινη που θα φτιάξει αναλογικά αριστουργήματα!!!
 

Μηνύματα
8.256
Reaction score
4
Ναι, αλλά εσείς δεν είστε σωστοί χαϊεντάδες. Είστε γιαλαντζί. Μόνο οι 'Άλλοι' είναι σωστοί χαϊεντάδες. Τα μέλη του κλαμπ. Αυτοί θα καταλάβαιναν την διαφορά αμέσως. Τσκ, τσκ, τσκ...
 


Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Πάντως ο Κόγιας, πλάκα-πλάκα είναι ο μόνος που ψάχνεται .
 

Μηνύματα
1.740
Reaction score
869
Αν κάνατε A/B TEST και η 'πηγή' ήταν κάτω από 192 kbps με πλήρες οργανικό και συχνοτικό πρόγραμμα θα το 'πιάνατε'...
Δεν πάει να πει πως κάτι που ακούγεται 'γλυκό' ή 'εύκολο' είναι και σωστό... Αν ακούσεις σε κανέναν καλό ολοκληρωμένο ενισχτή με bass/treble ρυθμιστικά μιά παλιά ηχογράφηση και την 'πειράξεις' σίγουρα θα 'ακουστεί' καλύτερα... ΔΕΝ θα είναι όμως η πρωτότυπη εγγραφή...
Γιατί νομίζω ο όρος hi-end σημαίνει πιστή αναπαραγωγή...
 

Μηνύματα
281
Reaction score
0
Πολύ ενδιάφεροντα αποτελέσματα.

Με ποιο sw και cd writer γράφτηκε το cd;

Ή απλώς έγινε μετατροπή και γράφτηκε το cd σε εξωτερικό cd-r;

Το ρωτάω αυτό γιατί όταν έπαιζα με το θέμα, είχα βρει διαφόρες αν η εγγραφή γινόταν με Nero ή το Plextools υπέρ του δεύτερου (writer Plextor 708 )

Το ποιο ωραίο βέβαια, ήταν ότι υπήρχαν επίσης διαφόρες, αν η μετατροπή γινόταν σε διαφορετικό pc, κρατώντας το ίδιο sw (River Audio Converter, που είχα επιλέξει μετάξυ 5-6 άλλων) και codec.

Δεν το έψαξα τότε περισσότερο.
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Απάντηση: CD from MP3, την πατήσαμε...

Γενικώς η εγγραφή CD είναι θέμα.
Έχω ένα Plextor με VariRec. Εκεί να δεις δοκιμές... Στο τέλος βαρέθηκα και απλά άφηνα το laser power του VariRec στο default.

Αντιγράφω απο Plextor.com:
"Plextor's VariRec, introduced with the PX-W4012TA CD-RW drive, is a "Variable Recording Function" that allows the user to adjust the laser power for the lowest jitter, resulting in better sound quality and increased playability and compatibility with existing CD players (home, auto, CD-ROM drives). Starting from a default laser power setting determined by the drive's evaluation of the media, applications that support VariRec allow the user to modify the laser power slightly up or down to produce the highest quality audio recording."
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.100
Reaction score
20.576
Η διαδικασία κατασκευής του επιμάχου αντιγράφου διεξήχθη ως εξής:

1. Έγινε audio extraction από το CD στο δίσκο.
2. Το αρχείο .wav μετετράπη σε mp3 με ρυθμό συμπίεσης 256Kbps.
3. Tο αρχείο mp3 μετετράπη σε αρχείο .wav, με νέο όνομα.
4. Αμφότερα τα αρχεία wav εγγράφηκαν στο CD, με 4πλή ταχύτητα, μαζί με άλλα αρχεία. Δεν πιστεύω να θέλατε να χαραμίσω ένα ολόκληρο, τεράστιο, απίθανο CD-R, για να γράψω μόνο δυό κομμάτια, ε; Αφήστε δηλαδή που το πήρα στην εξωφρενική τιμή των 6Ε-06 εκατομμυρίων ευρώ...
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Απάντηση: Re: CD from MP3, την πατήσαμε...

Αφήστε δηλαδή που το πήρα στην εξωφρενική τιμή των 6Ε-06 εκατομμυρίων ευρώ...
Πλάκα-πλάκα ακριβά το πήρες! Γύρω στα 3Ε-06 εκατομμύρια ευρώ τα παίρνω εγώ... Δεν πιστεύω να ψωνίζεις τα hi-endάδικα, τα audio, με τις ειδικές επιστρώσεις! :happy_8:
 

Μηνύματα
281
Reaction score
0
Μια τελευταία πολύ καθοριστική ερώτηση.
Τι επίστρωση και επικάλυψη είχε το cd-r; :crazy_3: wall_1
Με πρόλαβε ο Κώστας Φ.
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Απάντηση: CD from MP3, την πατήσαμε...

Μαλλον τα αυτακια σας ηταν Low-End. Το μετατραπεν mp3 σε κανονικο ακουγεται σαν ντενεκες γανωμενος!
 

Μηνύματα
5.581
Reaction score
297
Re: Απάντηση: CD from MP3, την πατήσαμε...

Έπρεπε να σας στείλω δισκάκι αναφοράς της Marantz (αυτό αλλά προηγούμενο version νομίζω) που το έχω κάψει σε audio CD απο variable rate MP3...
Υπάρχει και σε wav και σε ape και σε eD2k και σε χείμαρρο :happy_6:
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Απάντηση: Re: Απάντηση: CD from MP3, την πατήσαμε...

Υπάρχει και σε wav και σε ape και σε eD2k και σε χείμαρρο :happy_6:
Yeap, indeed!
Φυσικά εγώ το έχω αγοράσει και απλά το έχω κάνει backup σε MP3! :happy_8:
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.100
Reaction score
20.576
Re: Απάντηση: CD from MP3, την πατήσαμε...

Μαλλον τα αυτακια σας ηταν Low-End. Το μετατραπεν mp3 σε κανονικο ακουγεται σαν ντενεκες γανωμενος!
Σαφώς όχι, αν χρησιμοποιηθεί ένας καλής ποιότητας codec.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.615
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top