Celestion HF1300 , KEF110 & Altec 893C

Μηνύματα
48
Reaction score
0
Ντοκτορες,

Όσοι έχουν άγνωστες λέξεις μέχρι στιγμής, ας πάνε στο επόμενο thread.
Οι παπούδες ας συνεχίσουν.

Έχω στην καβάτζα 4 τεμάχια HF 1300 16 ωμα και κοιμώνται.
Ακόμη 2 τεμ KEF 110 & 127 που τα έχω παίξει αρκετά στους 'δορυφόρους' του ΉΧΟΥ (του 1821).

Πρόσφατα έσωσα από τον σκουπιδιάρη 2 ALTEC 893C.
Τα δυό τους 10ιντσα είναι τζαμάουα. Τα τουϊτερ για πέταμα.

Και τώρα The million dollar question.
Να μπω στα νερά μιας κατασκευής με ένα συνδιασμό των παραπάνω ?
Κίνδυνοι : αν κατα λάθος κάψω κάτι, αφού δεν είναι αυγό ημέρας, θα το πληρώσω για μεταξωτή κορδέλλα.
Αν πάλι όλα πάνε καλά, δεν παύουν να έχουν την ηλικία τους (πολυμερισμοί κλπ).
Εναλλακτική 1: Tα 1300 να πάνε στο ebay, και να ταιριάξω στα Atlec κατι καινούργιο.
Εναλλακτική 2: Να κάτσω ήσυχος.
Εναλλακτικη 3: ?

Γνώμες, ιδέες ?
__________________
 


Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
Αφου ψηνεσαι γιατι ρωτας ?Τα Σελεστιον δεν κολλανε στο παρακατω σεναριο.Εαν εχεις 2x Β110 και 2x Τ27 (οχι 127 οπως γραφεις) σε καλη κατασταση σε καμπινες Α4, τοτε βαζεις και τα 10ιντσα σε δυο 40λιτρες κλειστες καμπινες απο κατω, και να ενα ωραιο 3δρομο. Δωσε ακριβη τυπο των 10" μπας και σκαρωσουμε κανενα κροσοβερ στο περιπου.Το μονο προβλημα θα ειναι οτι το Altec παιζει στα 93 dB ενω τα KEF σε λιγοτερα απο 87 dB. Αυτο εν μερει βολευεται με καταλληλο κροσοβερ, και το υπολοιπο μερος αναλαμβανει η καλη διαθεση.
 

Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
.... του 1821 ???Τι λες ρε χουφταλο που θελεις και Ηχεια. Δεν τα πουλας καλυτερα και να πας κανενα ταξιδακι με καμμια μικρουλα. "Τα δυό 10ιντσα είναι τζαμάουα". Τζαμαουα = Τι ειναι αυτο ? Ετσι ειπε ο πρωτος Ινδιανος οταν ειδε τον πρωτο Ισπανο.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.111
Reaction score
20.605
Πάντως, αν τα παίξουν τα Β110 και Τ27, παίζει άλλο ένα σετ από μένα, οπότε προχώρα το το πράμα...
 

Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
Πάντως, αν τα παίξουν τα Β110 και Τ27, παίζει άλλο ένα σετ από μένα, οπότε προχώρα το το πράμα...
Καλα ρε εγω απανταω σαν ντεμι παππους.(Να σκεφτεις οτι αγοραζα τον HXO απο το 1973 οταν πρωτοβγηκε. Τοτε εδινε και σχεδια-κατασκευες κλπ)Εσυ πανω στο ανθος της νιοτης σου σαν τι απαντας ? Και κατι αλλο. Γιατι δεν μου δουλευουν οι φατσουλες, γραμματοσειρες, επισυναψεις, Bold, italic, κλπ απο τοτε που εγινε η δουλεια στον σερβερ (νυχτα Σαββατου)?Δεν δουλευει τιποτα. Ουτε το CR/LF. Ουτε η αλλαγη του Style. Μηπως φταινε τα Windows μου, που ειναι κι αυτα αρχαιολογια (98SE - IE6) ?Και αν ειναι ετσι, τοτε γιατι ολα δουλευανε κανονικα μεχρι το Σαββατο και επισης δουλευουν και τωρα οταν μπαινω στο "αλλο" ?
 

Μηνύματα
117
Reaction score
0
Ντοκτορες,

Όσοι έχουν άγνωστες λέξεις μέχρι στιγμής, ας πάνε στο επόμενο thread.
Οι παπούδες ας συνεχίσουν.

Έχω στην καβάτζα 4 τεμάχια HF 1300 16 ωμα και κοιμώνται.
Ακόμη 2 τεμ KEF 110 & 127 που τα έχω παίξει αρκετά στους 'δορυφόρους' του ΉΧΟΥ (του 1821).

Πρόσφατα έσωσα από τον σκουπιδιάρη 2 ALTEC 893C.
Τα δυό τους 10ιντσα είναι τζαμάουα. Τα τουϊτερ για πέταμα.

Και τώρα The million dollar question.
Να μπω στα νερά μιας κατασκευής με ένα συνδιασμό των παραπάνω ?
Κίνδυνοι : αν κατα λάθος κάψω κάτι, αφού δεν είναι αυγό ημέρας, θα το πληρώσω για μεταξωτή κορδέλλα.
Αν πάλι όλα πάνε καλά, δεν παύουν να έχουν την ηλικία τους (πολυμερισμοί κλπ).
Εναλλακτική 1: Tα 1300 να πάνε στο ebay, και να ταιριάξω στα Atlec κατι καινούργιο.
Εναλλακτική 2: Να κάτσω ήσυχος.
Εναλλακτικη 3: ?

Γνώμες, ιδέες ?
__________________
... υπαρχει παντα και η περιπτωση των BBCιων, τα οποια ομως εχουν μερικα σοβαρα αρνητικα σημεια (βλεπε πολυ χαμηλη ευαισθησια, πολυ περιορισμενη αποκριση χαμηλα).

Λιγο πιο αρρωστημενο, ειναι και το σεναριο να βρεις και ενα ζευγαρι 139 και να πας σε τριδρομο.

Τα Αλτεκ τα εσωσες απ το σκουπιδιαρη οκ, εσενα ποιος θα σε σωσει απο αυτα?:respect:

Παντως, με γνωμωνα τη συνεση και τη λογικη, η 2η εναλλακτικη ειναι η καλυτερη, αλλα αν παλι εισαι λατρης της περιπετειας, το ταξιδακι με την πιτσιρικα που προτεινει ο ΜΙχαλης, θα το βρεις πιο ενδιαφερον απο το να ασχολεισαι με παλιατζουρες "happy_1"
 



Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
Λιγο πιο αρρωστημενο, ειναι και το σεναριο να βρεις και ενα ζευγαρι 139 και να πας σε τριδρομο.
/quote]

Και απ' αυτά υπάρχει ένα ζευγάρι.
@ ΚΚ. Εδω ή που θα μου πουλησεις μεγαφωνα ή που θα σου πουλησω καμπινες. Εχω δυο καμπινες TL για τα B139 σε σχεδιο που εδωσε ο ΗΧΟΣ τευχος Νο 6. (Οχι το σχεδιο του Atkinson, ουτε το State of the art TL). Παιζανε επι σειρα δεκαετιων με δυο PHilips 8'' στην θεση του ενος Β139, λογω οικονομικης στενοτητας εκεινων των εποχων. Το σχημα του διαδρομου ειναι οτι πιο προχωρημενο εχει υπαρξει σε TL, δηλαδη 3 φορες το υψος του Ηχειου, καθε τμημα σε τριγωνικη διατομη που σταδιακα μικραινει μεχρι την εξοδο.Η εξοδος της γραμμης ειναι απο μπροστα και κατω-δεξια ή κατω-αριστερα, αναλογα εαν το Ηχειο ειναι αριστερο-δεξι. Συνολικο μηκος διαδρομου 2.70m. Παρομοια Ηχεια παιζανε αργοτερα στα σπιτια αρκετων μουσικων καθως και του Νταλαρα και της Αλεξιου με το σετ μεγαφωνων της KEF, κατασκευασμενα υπο το supervision του υποφαινομενου. Τα δικα μου σε αριστη ξυλοκατασταση περιμενουν υπομονετικα να δεχτουν καποτε νεα μεγαφωνα. Αν θελεις φωτο πρεπει να βοηθησεις να βρεθει λυση για αυτα τα προβληματα που εχω εδω και μια βδομαδα, που κατα 99% δεν προερχονται απο την δικη μου μερια. Γι αυτα εχω ενημερωσει και τον Τσαρουχα.
 

Μηνύματα
48
Reaction score
0
@ ΚΚ. Εδω ή που θα μου πουλησεις μεγαφωνα ή που θα σου πουλησω καμπινες. Εχω δυο καμπινες TL για τα B139 σε σχεδιο που εδωσε ο ΗΧΟΣ τευχος Νο 6. (Οχι το σχεδιο του Atkinson, ουτε το State of the art TL). Παιζανε επι σειρα δεκαετιων με δυο PHilips 8'' στην θεση του ενος Β139, λογω οικονομικης στενοτητας εκεινων των εποχων. Το σχημα του διαδρομου ειναι οτι πιο προχωρημενο εχει υπαρξει σε TL, δηλαδη 3 φορες το υψος του Ηχειου, καθε τμημα σε τριγωνικη διατομη που σταδιακα μικραινει μεχρι την εξοδο.Η εξοδος της γραμμης ειναι απο μπροστα και κατω-δεξια ή κατω-αριστερα, αναλογα εαν το Ηχειο ειναι αριστερο-δεξι. Συνολικο μηκος διαδρομου 2.70m. Παρομοια Ηχεια παιζανε αργοτερα στα σπιτια αρκετων μουσικων καθως και του Νταλαρα και της Αλεξιου με το σετ μεγαφωνων της KEF, κατασκευασμενα υπο το supervision του υποφαινομενου. Τα δικα μου σε αριστη ξυλοκατασταση περιμενουν υπομονετικα να δεχτουν καποτε νεα μεγαφωνα. Αν θελεις φωτο πρεπει να βοηθησεις να βρεθει λυση για αυτα τα προβληματα που εχω εδω και μια βδομαδα, που κατα 99% δεν προερχονται απο την δικη μου μερια. Γι αυτα εχω ενημερωσει και τον Τσαρουχα.
Κ. Σπίρτο μου,

άμα σπρώξω τα 4 1300 (για Atkinson παγαίνανε) με βγάζει για μιά βδομάδα στα Καμμένα Βούρλα με την πιτσιρίκα ή μόνο Λoυτράκι και πολύ είναι ?

Α και που 'σε, είναι και ένα Β139 στο κουτί του. Το άλλο το κατάσχαν οι Γιουγκοσλάβοι. Λοιπόν, κουτιά έχουμε φαίνεται, μεγάφωνα να φαν κ' oι κόττες, νάχαμε και λεφτά, λέω να σου 'ρθω κανα βράδυ. . .τηλ. πρώτα..
 

Μηνύματα
48
Reaction score
0
Πού 'σε ρε σπίρτο ντεμί παπ,

αυτό το παλιοκολλητήρι το Τζιμάκι λέει να κάτσω στο χαμομήλι μου
δηλαδή στα Castle Eden με MF A2. Ναι αλλά σε χαμηλές εντάσεις εν ακούω μπάσα. Μήπως μιά βόλτα στον οριλά του ΙΚΑ θα μου έρθει φθηνότερα ?
 

Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
Πού 'σε ρε σπίρτο ντεμί παπ,

αυτό το παλιοκολλητήρι το Τζιμάκι λέει να κάτσω στο χαμομήλι μου
δηλαδή στα Castle Eden με MF A2. Ναι αλλά σε χαμηλές εντάσεις εν ακούω μπάσα. Μήπως μιά βόλτα στον οριλά του ΙΚΑ θα μου έρθει φθηνότερα ?
Που να ξερω εγω ρε Γκνατς τι εκανες με τις μικρουλες και χανεις φασμα τωρα. Ελα για κανα τσαγακι. Να ακουσουμε και κανα τραγουδακι. Εμενα παντα μου αρεσε εκεινο που λεει "μαραμενα τα Γιουλια κ' οι Βιολες, μαραμενα και τα Γιασεμια ..."
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.394
Reaction score
125.550
μπου χου χου, δάκρυσα.... με τόσα μαραμένα γύρω μας τι να κάνω? πως ν'αντέξω?
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.639
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top