CHARIO 200 SYNTAR TOWERS: ΒΕΛΤΙΩΣΗ?

Μηνύματα
41
Reaction score
1

χαιρετώ μετά από πολύ καιρό καί πάλι όλους τους φίλους του forum.
Μετά από 2 1/2 χρόνια αποχής είπα να ασχοληθώ και πάλι με το hi-fi.
Χρειάζομαι την αποψή σας γιά κάποιες ιδέες βελτίωσης των παραπάνω ηχείων.
Εσωτερική καλωδίωση καί κόλλημα στα μεγάφωνα.
Ποιοτικότερα υλικά στο crossover. Δηλαδή αντικατάσταση πυκνωτή στο υψηλών καί αντίσταση τύπου τουβλάκι.
Εχει κάποιος από εσάς υπόψιν του γιά κάποια αποδοτική επέμβαση στα συγκεκριμένα?
Κάθε ιδέα σας θα είναι βοήθεια γιά εμένα.
Ευχαριστώ.
ΥΓ: αν καταφέρω θα βάλω μία φώτο εκ των έσω αύριο.
 

Μηνύματα
110
Reaction score
21
Απάντηση: CHARIO 200 SYNTAR TOWERS: ΒΕΛΤΙΩΣΗ?

Καλημέρα,
δεν αναφέρεις τι ποσό θέλεις να ξοδέψεις συνολικά. Μετά ιδέες υπάρχουν...
 

Μηνύματα
41
Reaction score
1
Απάντηση: CHARIO 200 SYNTAR TOWERS: ΒΕΛΤΙΩΣΗ?

Δεν θέλω να ξεπεράσω την αρχική αξία των ηχέιων φυσικά, αλλά δεν είναι μόνο αυτό το θέμα.
Αν ας πούμε άλλαζα καί ένα tweeter θα πρέπει να είναι προκειμένου να κάνει αισθητή διαφορά προς το καλύτερο.
Γι αυτο λέω αν κανείς έχει παίξει μαζί τους.
Πάντως γιά ρίξε καμία ιδέα από αυτές καί βλέπουμε για το κόστος.
ευχαριστώ.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Το ηχείο αυτό, αν θυμάμαι καλά, έχει ένα αρκετά πολύπλοκο κροσόβερ με πολλά υλικά.
Το να βάλεις ακριβά υλικά δεν είναι πανάκια όταν αναφερόμαστε σε πυκνωτές κροσόβερ.
Αυτό που κάνει τη διαφορά είναι το ωραίο δέσιμο μεταξύ τους.
Κοινώς το σωστό <<μαγείρεμα>> κάνει τη διαφορά.
 
Last edited:

Μηνύματα
41
Reaction score
1
Απάντηση: Re: CHARIO 200 SYNTAR TOWERS: ΒΕΛΤΙΩΣΗ?

Γειά σου Πέτρο ,
Για μιά ακόμη φορά έχεις δίκιο. Δεν καταφέρνω να φορτώσω την φώτο του εσωτερικού ,όπου φαίνεται γιά παράδειγμα οτι
όλοι οι πυκνωτές είναι ηλεκτρολυτικοί. Νομίζω πως είναι καί λίγο φουσκωμένοι.
Πως βάζεις τις φώτο μεσα αλήθεια;
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Από ότι φαίνεται στη φωτογραφία από τους επτά πυκνωτές μόνο δύο είναι πλαστικοί.
Αλλά και τα πηνία δεν είναι κάτι ιδιαίτερο.
Και μόνο από τη διαφορά όγκου, αν αποφασίσεις να αλλάξεις όλους τους ηλεκτρολυτικούς με πλαστικούς, έχεις θέμα τοποθέτησης.
Όλες οι παραπάνω αλλαγές πρέπει να γίνουν με προσοχή έτσι ώστε να μην διαταραχτεί η τονική ισορροπία του ηχείου.
Ένα παράδειγμα για να καταλάβεις τι εννοώ...
Ένας ηλεκτρολυτικός πυκνωτής έχει μεγάλες ανοχές, -10 έως +30% συνήθως.
Αντικαθιστώντας τον με ένα πλαστικό με ανοχή 5% στη ουσία βάζεις έναν αρκετά μικρότερο πυκνωτή, οπότε αλλάζει και η αποκοπή του φίλτρου.
Αντίστοιχα η εσωτερική αντίσταση ενός πλαστικού πυκνωτή είναι πολύ μικρότερη οπότε επηρεάζεται η στάθμη.
Τα γράφω αυτά γιατί πολλοί αλλάζουν αέρα-πατέρα πυκνωτές και θεωρούν πως κάνουν βελτίωση.
 

Μηνύματα
41
Reaction score
1
Απάντηση: Re: CHARIO 200 SYNTAR TOWERS: ΒΕΛΤΙΩΣΗ?

Ok! Για να καταλάβω, λες δηλαδή οτι στον εξομοιωτή που φτιάχνουν την πλακέτα έχουν πχ. υπολογίσει πυκνωτή 2,2μf ενώ στην πράξη έβαλαν λίγο μικρότερο ώστε με την ανοχή που έχει να πάει προς τη τιμή αυτή; Φαντάζομαι πως μετά θα κάνουν μικροπαρεμβάσεις ώστε να καταλήξουν στις τελικές τιμές των εξαρτημάτων. Αν συμβαίνει αυτό τότε με τέτοιες ανοχές στα εξαρτήματα, από τους αγοραστές των chario κάποιος έχει πιο "πριμάτα" άλλος πιό ευαίσθητα καί πάει λέγοντας. (καί το αποδίδουμε στο στρώσιμο)
Επεσα σε δυσκολη περίπτωση απ οτι φαίνεται ,καμιά πρόταση γιά ερασιτέχνη; Κάτι προφανές (μόνωση, καλώδια )
Δεν υπάρχουν καί πουθενά στο δίκτυο αυτά τα ηχεία γιά ιδέες.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Οι ανοχές των ηλεκτρολυτικών είναι συνήθως προς τα επάνω, οπότε μια μέτρηση της χωρητικότητας αρκεί για να βρεθεί ο κατάλληλος.
Οι εταιρίες αγοράζουν μεγάλες ποσότητες πυκνωτών. Άρα το να ταιριάξουν ανά δύο τους πυκνωτές, ώστε να έχουν την ίδια απόκριση τα ηχεία του ζεύγους είναι εύκολο.
Τώρα αν το κάνουν είναι άλλη ιστορία.
Και μόνο με τα καλύτερα καλώδια και τις κολλήσεις θα ακούσεις αισθητή διαφορά.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.392
Reaction score
125.540
Απάντηση: CHARIO 200 SYNTAR TOWERS: ΒΕΛΤΙΩΣΗ?

Το κρος αυτό είναι άθλιο. Οπότε:

Όλοι οι πυκνωτές ξήλωμα και πέταμα, και αντικατάσταση από απλούς Solen (τους πιο φτηνούς, μη βάλεις τιν).

Τις αντιστάσεις αντικατέστησέ τες με φτηνές αντιστάσεις άνθρακα, ίδιου ή ακόμα καλύτερα μεγαλύτερου βαττάζ. Πιθανά να κάνεις "μασούρια" παράλληλων αντιστάσεων για να φτάσεις ίδιες τιμές, αλλά αξίζει τον κόπο.

Τα πηνία είναι μια χαρά, άστα στην ησυχία τους, θα μπλέξεις.

Εσωτερική καλωδίωση βάλε ότι έχεις και εξωτερική. Καλή εφαρμογή και κόλλημα των καλωδίων είναι μια αρκετά καλή ιδέα.

Νομίζω πως όλα τα ανωτέρω δε θα κοστίσουν πάνω από 100€ και το "μαγείρεμα" είναι ότι πρέπει.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.392
Reaction score
125.540
Απάντηση: CHARIO 200 SYNTAR TOWERS: ΒΕΛΤΙΩΣΗ?

Επίσης:

Πιο σωστό (και πολύ πιθανά απαραίτητο) είναι να φτιάξεις καινούριες πλακέτες για τα νέα υλικά, καθώς τα μεγέθη των πυκνωτών δε θα βολεύονται με τίποτα σε αυτή την πλακέτα, θα είναι μπάχαλο. Δεν είναι τίποτα σπουδαίο, ούτε κοστίζει ιδιαίτερα. Κατέγραψε τα μεγέθη των υλικών (αφού τα ψωνίσεις και τα παραλάβεις) και την χωροταξία τους στην πλακέτα, κάνε το σχεδιάκι και δώστο για τύπωμα. Αν δε τα καταφέρνεις, θα σε βοηθήσει το όποιο "παιδί" που θα είναι στο μαγαζί με τις πλακέτες. Είναι αστείο το θέμα, πολύ απλό. Φρόντισε οι διαδρομές στις πίστες να είναι "μπαμπάτσικες", καθώς περνάει ισχύς, όχι κολοκύθια... τι να τα κάνεις τα καλά καβλώδια μέσα στο ηχείο όταν στην πλακέτα η διαδρομή είναι 2 χιλιοστά;
 

Μηνύματα
41
Reaction score
1
Απάντηση: CHARIO 200 SYNTAR TOWERS: ΒΕΛΤΙΩΣΗ?

ευχαριστώ για την συμετοχή σας στο θέμα μου ως τώρα.
Η τελευταία πρόταση λοιπόν είναι να παράγουμε ένα πιστό αντίγραφο της πλακέτας σε μεγαλύλτερες διαστάσεις στα σημεία που μπαίνουν οι νεοι πυκνωτές και με μεγαλύτερο πάχος διαδρομών. Ετσι σώζεται και το παλιό cross γιά παν ενδεχόμενο αποτυχίας.:wink:
Τοποθέτηση νέων πυκνωτών ,επώνυμων,αντιστάσεων άνθρακα καί καλωδίων εσωτερικά.
Οι πυκνωτές να είναι ακριβώς ίδιας χωρητικότητας με τους παλιούς (γιά αρχή τουλάχιστον) καί να είναι mkp όλοι.
Την μόνωση να την αλλάξουμε σε αφρώδες ή έχει συνήθως υπολογισθεί το φάσμα συχνοτήτων που λειτουργεί το κάθε υλικό;
Πλακετάδες που βρίσκω αλήθεια;
 

Μηνύματα
41
Reaction score
1
Απάντηση: CHARIO 200 SYNTAR TOWERS: ΒΕΛΤΙΩΣΗ?

Μετά από αρκετές μέρες οι όποιες παρεμβάσεις στα chario έχουν ολοκληρωθεί και έχουν αρχίσει να παίζουν και πάλι στην ίδια θέση με το ίδιο set up και να μου δίνουν άριστες εντυπώσεις από το καινούριο "σετάρισμα" τους.
Εχω την τύχη να έχω καλό γείτονα τον Peter meni στον οποίο οφείλεται και το άριστο αποτέλεσμα των παρεμβάσεων.
Σε φιλικό καφεδάκι λοιπόν παραπονέθηκα στον Πέτρο οτι τα ηχεία μου είναι "θολά" γι αυτό και ψάχνομαι.
DSCF4488.jpg
οι μετρήσεις έδειξαν οτι είχα ακούσει σωστά το πρόβλημα και εκείνος σωστά είχε γράψει πως το μαγείρεμα των
υλικών κάνει την διαφορά. Αρα το να άλλαζα μόνος τους πυκνωτές δεν θα ήταν ικανό να διορθώσει την αρκετά
κακή απόκριση των ηχείων.
Με όρεξη και γνώση λοιπόν φτάσαμε σε αυτό που είναι πραγματικά η βελτίωση ή αναβάθμιση του μηχανήματος.
DSCF4487.jpg
Η συνέχεια έπεται.
 

Μηνύματα
41
Reaction score
1
Απάντηση: CHARIO 200 SYNTAR TOWERS: ΒΕΛΤΙΩΣΗ?

Με την απόκριση που πετύχαμε τελικά, αλλά και τις ακουστικές εντυπώσεις ως τώρα, καταλήγω στο
συμπέρασμα οτι σίγουρα δεν αρκεί ένα καλό όνομα στην αγορά γιά να διασφαλίσει την ποιότητα του προιόντος και πως η αρχή "κάτι παραπάνω θα ξέρουν αυτοί που το έφτιαξαν" δεν πρέπει ποτέ να περιορίζει την έρευνα καί τις "ανησυχίες" μας.
Ετσι οι αλλαγές που αποφασίσαμε να κάνουμε ήταν:
1.Αλλαγή όλων των στοιχείων του cross εκτός των πηνίων(διατηρήθηκε η ίδια πλακέτα).
2.Αλλαγή της εσωτερικής καλωδίωσης
3.Κατάργηση των ακροδεκτών σύνδεσης καί της πλακέτας και των μεγαφώνων(Κολλήσεις)
4.Επέμβαση στις μονώσεις
5.Αντικατάσταση στα διαφράγματα των τουίτερ.
6."ταίριασμα" των τιμών των νέων υλικών (πχ αλλαγή συχνότητας αποκοπής τουίτερ και μιντ).
Μια εικόνα του κυκλώματος διαχωρισμού που πλέον είναι σε δύο τμήματα λόγω μεγέθους των νέων στοιχείων.
DSCF4484.jpg DSCF4490.jpg
Το πόσο διαφορετικό ηχείο έγινε το syntar 200 θα σας το αναφέρω σε επόμενο μήνυμα.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Να πω και εγώ δυο πράγματα για το πως βίωσα τα γεγονότα της βελτίωσης του Chario...

Ο Νίκος είναι γείτονας και φίλος. Όταν λοιπόν τον έπιασαν οι <<ανησυχίες>> για το ηχείο του, τον ρώτησα τι είναι αυτό που του φταίει.
Η απάντηση του ήταν ότι η μεσαία περιοχή στερείται όγκου και ανάλυσης.

Του πρότεινα, αν δεν βαριόταν, να μου έφερνε τα ηχεία να τους ρίξω μια ματιά. Έτσι και έγινε.
Για μια πρώτη εντύπωση ξεκίνησα με μια απλή ακρόαση γνωστού μου τραγουδιού.

Ουπς, σκέφτηκα μετά από λίγα δευτερόλεπτα, ο φίλος έχει καμένο το μεγάφωνο των μεσαίων.
Πλησιάζω το αυτί αλλά παρατηρώ ότι έπαιζε απλά σε πολύ χαμηλή στάθμη σε σχέση με το υπόλοιπο φάσμα.
Κάτι δεν πάει καλά εδώ, σκέφτομαι. Μια μέτρηση θα βοηθήσει.

Μετράω το ηχείο και τι να δω...
Όλη η μεσαία-μεσουψηλή περιοχή βουτάει τρελά. Συγκεκριμένα από τους 1500 Hz, που ξεκινάει η βουτιά, τελειώνει στους 11,5 KHz, με μέγιστη βύθιση έως και 10 db κάτω.
Σαν να μην έφτανε αυτό υπήρχε μεγάλη διαφορά στις υψηλές συχνότητες στο δεύτερο ηχείο που έφτανε μέχρι και τα 2,8 db.

Η θέση μου λίγο δύσκολη, για το πως να του αναφέρω για το εντελώς λάθος ηχείο του.
Τελικά του το είπα όσο ποιο ευγενικά και απαλά γίνεται.
Θα προσπαθήσω, του λέω, πρώτα να διορθώσω το κροσόβερ και μετά αποφασίζουμε αν αξίζει να προχωρήσουμε σε βελτίωση των φτηνών υλικών του.

Σε μια τέτοια κατάσταση δεν θα είχε κανένα απολύτως νόημα να ασχοληθούμε με την φτηνή κατασκευή του κροσόβερ και της καλωδίωσης, αφού θα ήταν δώρο άδωρων και το σωστό ήταν πρώτα να λυθούν τα <<χοντρά>> προβλήματα και μετά να δούμε τη φινέτσα.

Ευτυχώς με μερικές αλλαγές στο κροσόβερ, που από την αρχή μου φαινόντουσαν λάθος, το ηχείο ήρθε και έπαιξε <<σωστά>>.
Τον πήρα λοιπόν τηλέφωνο και του λέω <<όλα καλά προχωράμε>>.

Η συνέχεια είχε να κάνει με τις αλλαγές, που από κοινού αποφασίσαμε να γίνουν.
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
δηλαδη είναι κατασκευαστικό το λάθος ή μπορεί να έτυχε στο συγκεκριμένο κομμάτι ?
Που το ξέθαψες αυτό το θέμα από το μακρινό 2013;
Δεν μπορεί να έτυχε, γιατί το ίδιο ακριβώς συνέβαινε και στο δεύτερο ηχείο. Έχοντας επεξεργαστεί πολλά ηχεία της εταιρίας θεωρώ πως είναι σχεδιαστική επιλογή. Αυτό ώστε να υπάρχει σαφής ηχητικός διαχωρισμός ανά κατηγορία τιμής.
Δηλαδή το φτηνό να ακούγεται <<κάπως>> και μόλις ανεβαίνεις κατηγορία να υπάρχει αισθητή διαφορά.
 

Μηνύματα
1.065
Reaction score
1.116
Mάλιστα, κατάλαβα, ευχαριστώ για την απάντηση !

το ξέθαψα γιατί ενδιαφερόμουν για αγορά τους, μου αρέσει η εμφάνιση τους
αλλά και για να ακούσω "κάτι διαφορετικό" από τα Dali που παίζουν στο υπνοδωμάτιο με Luxman L 205.

Ό,τι και να γκουγκλοψάξεις από μηχανάκια-ηχεία, το AVsite ειναι πάντα μέσα στα αποτελέσματα της πρωτης σελίδας !
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Mάλιστα, κατάλαβα, ευχαριστώ για την απάντηση !

το ξέθαψα γιατί ενδιαφερόμουν για αγορά τους, μου αρέσει η εμφάνιση τους
αλλά και για να ακούσω "κάτι διαφορετικό" από τα Dali που παίζουν στο υπνοδωμάτιο με Luxman L 205.

Ό,τι και να γκουγκλοψάξεις από μηχανάκια-ηχεία, το AVsite ειναι πάντα μέσα στα αποτελέσματα της πρωτης σελίδας !
Μετά από ψάξιμο βρήκα τη κατάλληλη φωτογραφία για να μπεις στο πνεύμα...
Κάποια στιγμή είχα στο χώρο μου δύο ηχεία της Chario. Δίδρομα και τα δύο, με σχεδόν το ίδιο midwoofer της Focal. Το ένα ηχείο από την καλή της σειρά την Academy, ενώ το άλλο από την οικονομική σειρά Syntar.
Δες τα κυκλώματα διαχωρισμού τους και μάντεψε ποιο είναι ποιο... Ευκολάκι εεε :)
chario crossovers.jpg
 
Last edited:

Μηνύματα
1.065
Reaction score
1.116
εεεεμ τεράστια η διαφορά θα έλεγα !
Όχι πως το ΄καλύτερο' μου φαίνεται -απο την εικόνα και μονο- κάτι συγκλονιστικό όμως.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.604
Μηνύματα
2.867.553
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top