Chario Academy 2, μετατροπή σε τρίδρομο.

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Η ιστορία της παρακάτω κατασκευής έχει ως εξής...
Ο φίλος μου ο Μιχάλης έχει στην κατοχή του δύο ηχεία εντελώς διαφορετικής σχολής ή φιλοσοφίας αν θέλετε.
Ένα τρίδρομο Αμερικάνικης λογικής, ευαίσθητο ηχείο, με 15ιντσο woofer & 6,5άρι mid, καθώς και ένα Ιταλικό δίδρομο.
Όπως σωστά υποθέσατε το δίδρομο είναι ένα κλασικής εμφάνισης Chario accademy 2.
Για να υπάρχει ποικιλία στα ακούσματα του εναλλάσσει τα δύο αυτά ηχεία, καθώς και τους δύο εντελώς διαφορετικούς τελικούς ενισχυτές, που διαθέτει.

Κάποιο απόγευμα, πριν από αρκετούς μήνες, με καλεί στο τηλέφωνο.
Μετά τα κλασικά, μου σκάει τη <<βόμβα>>...
Θέλω την γνώμη σου, μου λέει. Για πες τι σκέφτηκες πάλι, του απαντάω.
Καλός ο όγκος και οι στάθμες του Αμερικάνου, μου λέει, αλλά το Chario διαθέτει άλλη ηχητική φινέτσα.
Έχεις κάποια πρόταση για να μπορέσουμε να τα συνδυάσουμε και τα δύο;

Εε για κάτι τέτοια <<πετάω την σκούφια μου>>, που λέτε.
Πολλά μπορούμε να κάνουμε, απαντάω. Για αρχή πρέπει να μου φέρεις τα ηχεία, για να δούμε την κατάσταση των μεγαφώνων και να αξιολογηθεί τι καλύτερο μπορούμε να κάνουμε, έχοντας αυτή την βάση.
Δεν περνάει μια βδομάδα και τα ηχεία ήταν στον χώρο μου για έλεγχο και τα σχετικά.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Δύο λόγια για τα Chario Accademy 2.
Το Chario είναι ένα κλασικής ομορφιάς ηχείο, με εξαιρετική ποιότητα κατασκευής, καθώς και ποιοτικά μεγάφωνα.
Για τα γενικά του χαρακτηριστικά, συν κάποιες φωτογραφίες, μπορείτε να διαβάσετε εδώ:
http://www.audiocostruzioni.com/r_s/diffusori/chario-accademy-2/accademy2.htm

Οι δικές μου παρατηρήσεις:
Όπως όλα τα σοβαρά ηχεία διαθέτει μια εξαιρετικά στιβαρή καμπίνα που αποτελείται από διαφορετικά ξύλα, ποιοτικό MDF και μασίφ ξύλο, καθώς και συνδυασμό αυτών σε κρίσιμα σημεία, όπως η πρόσοψη.

Το midwoofer του είναι κατασκευής Focal και δεν είναι άλλο από το εξαιρετικό 7N515. Όσο και αν η Chario θέλει να μας πείσει ότι είναι <<ειδική κατασκευή>> για αυτήν, τοποθετώντας ένα σχετικό αυτοκόλλητο που καλύπτει τον τύπο του.
chario focal.jpg


Για το δε tweeter του δεν χρειάζονται πολλές συστάσεις. Μιλάμε για κατασκευή της Scanspeak, από την κλασική πλέον σειρά D2905, ένα από τα καλύτερα tweeter που κατασκευάστηκαν ποτέ ανεξαρτήτου τιμής.

Η βάση λοιπόν (βλέπε καμπίνα), καθώς και οι μονάδες κρίθηκαν ικανότατες για ένα υψηλής ποιότητας ηχείο.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Όπως μπορείτε να παρατηρήσετε στα χαρακτηριστικά του midwoofer παρακάτω, η μέση ευαισθησία του αναφέρεται ως 90,45 db, όταν το ολοκληρωμένο ηχείο διαθέτει μόλις 83.
https://site.diy-loudspeakers.com/images/datasheets/loudspeakers/focal/very_old_focal_drivers/FOCAL_WOOFER_7N515.pdf.
Αυτό είναι το αποτέλεσμα από το <<κούρεμα>>, όπως ονομάζεται χαρακτηριστικά, που του έγινε από την εταιρία, μέσω του κυκλώματος διαχωρισμού, προκειμένου το ηχείο να έχει επαρκές χαμηλό.
Η λογική είναι να ρίξουμε την ευαισθησία του μεγαφώνου στην χαμηλομεσαία και μεσαία περιοχή, τόσο όσο χρειάζεται για να αναδειχθεί το χαμηλό.

Παρακάτω είναι η μέτρηση που πήρα από το midwoofer απλά τοποθετημένο στην καμπίνα, χωρίς την επιρροή του κροσόβερ.
chario woofer free.png

Εύκολα παρατηρούμε πως η ευαισθησία κάτω από τους 450 Hz πέφτει αρκετά. Η Chario σχεδίασε ένα πολύ πετυχημένο κροσόβερ που ρίχνει ακριβώς στα σημεία που χρειάζεται την μέση ευαισθησία του ηχείου, επιτυγχάνοντας επάρκεια χαμηλού.

Στην περίπτωση μας τώρα, μην έχοντας αυτόν τον περιορισμό, αφού μιλάμε για προσθήκη ενός <<τρίτου δρόμου>>, και με βάση το σημείο που πέφτει η στάθμη, δηλαδή τους 450 Hz, μπορούμε να έχουμε ένα πολύ ποιο ευαίσθητο ηχείο, της τάξης των +90 db και βέβαια με υπερεπάρκεια χαμηλού.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Μετά την σχετική μελέτη των ιδιαιτεροτήτων του Chario, και βέβαια τους σχετικούς οικονομικούς περιορισμούς, πρότεινα στον αγαπητό Μιχάλη την προσθήκη μιας μεγάλης καμπίνα με δύο 10ιντσα woofer.
Αυτή θα τοποθετηθεί κάτω από τα Accademy, εκεί που κανονικά υπάρχει η βάση τους.
Σε συνδυασμό με το υπάρχον Chario με το ανασχεδιασμένο κροσόβερ, θα είχαμε ένα πλήρες συχνοτικά τρίδρομο ηχείο, ικανό να καλύψει μεγάλους χώρους με ρεαλιστικές στάθμες.

Για το 10ιντσο μεγάφωνο επέλεξα το Scanspeak 26W/8534G00.
10 inch scan box.jpg


Η δελεαστική του τιμή, τα χαρακτηριστικά του, καθώς και η Ευρωπαϊκή του προέλευση το έκαναν αχτύπητη επιλογή και ειλικρινά όταν ήρθε στα χέρια μου με εντυπωσίασε η κατασκευή του.
10 inch scanspeak.jpg


Μοναδικό μειονέκτημα η απαραίτητα μεγάλη καμπίνα, αφού οι υπολογισμοί μου έδειξαν πως θα χρειαζόταν πάνω από 140 λίτρα για φόρτιση των δύο μονάδων.
Μικρό το κακό συνολικά, κρίνοντας από τα πολλά θετικά της κατασκευής.
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Για το παραπάνω έργο το λοιπόν, σχεδιάστηκε και κατασκευάστηκε μια ογκώδης καμπίνα με ύψος 80 εκατοστά και καθαρό εσωτερικό όγκο 145 λίτρα, για να φιλοξενήσει τα δύο 10ιντσα. Η μεγαλύτερη μου έως τώρα σχεδίαση.
Με το Chario των 42 εκατοστών να κάθεται επάνω της, συν μια βάση 8 εκατοστών με ροδάκια για να μετακινείται το ηχείο, το συνολικό ύψος του ηχείου θα είναι λίγο μεγαλύτερο από 130 εκατοστά.
char bass.jpg

char bass 2.jpg


Για να δένει αρμονικά, οπτικά, με το Chario Accademy και την περίτεχνη καμπίνα του, σχεδιάστηκε με την ίδια λογική στα κοψίματα των ενώσεων της.
charr bass 3.jpg


Μια καμπίνα τέτοιου όγκου απαιτεί πολλαπλά δεσίματα, ώστε να εξασφαλιστεί η όποια στιβαρότητα. Στην παρακάτω φωτογραφία διακρίνονται αυτά, μαζί με τα αποσβεστικά που τοποθέτησα στις πλευρές της.
char bass 4.jpg
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
- το συνολικό βάρος της καμπίνας;
Μόλις ολοκληρωθεί η κατασκευή, με το κροσόβερ στη θέση του συν την βάση, θα μπορώ να απαντήσω.
 
  • Like
Reactions: PPG

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.993
Reaction score
1.462
Μπορείς να μας πεις λεπτομέρειες για την μπογιά και το βάψιμο; Φαίνεται να είναι σαγρέ-σατινέ.
[DOUBLEPOST=1559986746][/DOUBLEPOST]Γιατί 2 woofers ανά ηχείο και όχι ένα;
 



K

kimon

Guest
Παλιά και καλή ιδέα,με πρώτη της εφαρμογή,αν δεν σφάλλω, το ΚΕF 105.Ο ρέκτης,ου μην αλλά και έγκριτος,ηχειάς Troels δίνει την δική του εκδοχή,καλύπτοντας και τις επιθυμίες των "ενεργών":http://www.troelsgravesen.dk/SBA-741-BASS.htm
 

Μηνύματα
1.864
Reaction score
4.430
Γιατί 2 woofers ανά ηχείο και όχι ένα;
Ποτε δεν εχεις οσο μπασο χρειαζεσαι ...
Ειμαι θαυμαστης και κατοχος πολλων μικρων ηχειων αλλα.....μπασοστερημενος.
Μπραβο Πετρο πολυ καλη ιδεα και υλοποιηση...
 

K

kimon

Guest
Μπορείς να μας πεις λεπτομέρειες για την μπογιά και το βάψιμο; Φαίνεται να είναι σαγρέ-σατινέ.
[DOUBLEPOST=1559986746][/DOUBLEPOST]Γιατί 2 woofers ανά ηχείο και όχι ένα;
Γιατί 4 από αυτά έχουν την επιφάνεια 2 δεκαπεντάιντσων (περίπου,έ;) και τιμώνται όσο ένα.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Μπορείς να μας πεις λεπτομέρειες για την μπογιά και το βάψιμο; Φαίνεται να είναι σαγρέ-σατινέ.
[DOUBLEPOST=1559986746][/DOUBLEPOST]Γιατί 2 woofers ανά ηχείο και όχι ένα;
Το βάψιμο είναι λάκα.

Το ένα 10ιντσο δεν δίνει αρκετή στάθμη για να φτάσει το 6,5αρι midwoofer. Γενικά χρειάζονται τουλάχιστον 3,5-4 db παραπάνω στα χαμηλά, για να υπάρχει αρμονικό δέσιμο με το υπόλοιπο φάσμα.
[DOUBLEPOST=1560005090][/DOUBLEPOST]
Για να κερδίσει ευαισθησια.
Ακριβώς αυτό συν την ελαφρώς καλύτερη απόκριση στο κάτω άκρο.
[DOUBLEPOST=1560005331][/DOUBLEPOST]
Ελπίζω να είναι ενεργό το σαμπ... 8-)
Αρχικά να πούμε πως δεν μιλάμε για sub, αφού το σημείο κρος θα βγει γύρω στους 350-400 Hz.

Αν και έπεσε στο τραπέζι η πρόταση των ενεργών χαμηλών, ο φίλτατος Μιχάλης δεν ήθελε να μπλέξει με διπλά ενισχυτικά και τα σχετικά. Αυτό αν και έχει στην κατοχή του έναν Crown τελικό ενισχυτή και έναν Nakamichi Stasis!!!
 
Last edited:



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.114
Reaction score
124.687
Σαμπ είναι, για λογικού όγκου δωμάτιο. Απλώς θα πάει πιο ψηλά.

Θα μπορούσε να παραμείνει 2 δρόμων το παθητικο κρος, και το σαμπ να παίζει με πλάτη (ενεργή με ενεργό κρος).

Τες πα.
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.270
Reaction score
1.353
Σωστος..........................και με ενα plate amp με hi-level in, δεν χρειαζεται τιποτα αλλο.
Γλυτωνει και το παθητικο κρος για τα γουφερ.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Χάνει το ηχείο έτσι σε μέγιστες στάθμες, σε πρόσληψη ισχύος και σε καθαρότητα στα μεσαία & μεσοχαμηλά λόγο διαδρομών που συνεχίζει να εκτελεί το midwoofer.
Συμπέρασμα δεν...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.320
Μηνύματα
2.858.456
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top