Chord Hugo M Scaler.

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Ανοίγω αυτό θέμα που αφορά στο συγκεκριμένο προιόν της Cord, γνωρίζοντας ό,τι πρόκειται για μια μάλλον ιδιαίτερη (και σίγουρα ακριβή), συσκευή. Η εταιρεία διατείνεται ότι μπορεί, στην περίπτωση που κληθεί να συνδυαστεί με κάποιο από τα προσφερόμενα Dac της (εγώ θα προτιμούσα τον συγκεκριμένο συνδυασμό), να αναβαθμίσει σε πολύ μεγάλο επίπεδο την απόδοση του.

Παρ' ότι έχω διαβάσει αρκετά πράγματα για τον τρόπο λειτουργίας του, θεώρησα αναγκαίο να το θέσω και στη κρίση σας προς περαιτέρω διερεύνηση, καθώς ίσως στο μέλλον με απασχολήσει. Ενδεικτικά, παραθέτω ένα Review.

Τι λέτε παιδιά, μπορεί να πραγματοποιήσει όσα υπόσχεται; Είναι εφικτό να φτάσει τη δειγματοληψία στο επίπεδο που αναφέρει ο κατασκευαστής; Και εάν ναι, αυτή μπορεί να αποδοθεί ηχητικά, ώστε να διαθέσει κάποιος τα (όχι λίγα), χρήματα που ζητά για την απόκτησή του;
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Ανοίγω αυτό θέμα που αφορά στο συγκεκριμένο προιόν της Cord, γνωρίζοντας ό,τι πρόκειται για μια μάλλον ιδιαίτερη (και σίγουρα ακριβή), συσκευή. Η εταιρεία διατείνεται ότι μπορεί, στην περίπτωση που κληθεί να συνδυαστεί με κάποιο από τα προσφερόμενα Dac της (εγώ θα προτιμούσα τον συγκεκριμένο συνδυασμό), να αναβαθμίσει σε πολύ μεγάλο επίπεδο την απόδοση του.

Παρ' ότι έχω διαβάσει αρκετά πράγματα για τον τρόπο λειτουργίας του, θεώρησα αναγκαίο να το θέσω και στη κρίση σας προς περαιτέρω διερεύνηση, καθώς ίσως στο μέλλον με απασχολήσει. Ενδεικτικά, παραθέτω ένα Review.

Τι λέτε παιδιά, μπορεί να πραγματοποιήσει όσα υπόσχεται; Είναι εφικτό να φτάσει τη δειγματοληψία στο επίπεδο που αναφέρει ο κατασκευαστής; Και εάν ναι, αυτή μπορεί να αποδοθεί ηχητικά, ώστε να διαθέσει κάποιος τα (όχι λίγα), χρήματα που ζητά για την απόκτησή του;
Φιλε μου,αυτη η συσκευη πιστευω οτι ειναι το μελλον και οτι σιγουρα αναβαθμιζει ενα dac κατα πολυ!

Τα Reviews ειναι εξαιρετικα και ο σχεδιαστης ενας απο τους κορυφαιους του κοσμου!Το χαλβαδιαζω εδω και καιρο...
 





Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Θνξ Ζάμπαλος!! Μια φράση είπε περισσότερα από ένα βίδεο :wink:
Τα προϊόντα της chord δεν είναι "σπασμένα", είναι μια διαφορετική προσέγγιση του high end. Σίγουρα παίζουν καλά και το μόνο ζητούμενο για κάποιον είναι αν αξίζουν τα χρήματα που ζητούν ή όχι.

Το high end περνάει κρίση η οποία θα γίνει μεγάλη όταν "φύγουν" οι 70χρονοι που το συντηρούν. Πρέπει λοιπόν να φτιάξει καινούργιο κοινό κι εκεί μπαίνει για παράδειγμα η chord και παρουσιάζει τις καινοτομίες της.

Η συγκεκριμένη συσκευή είναι ένα upsampler, του αλλάζουμε το όνομα για να μην ανατριχιάσουν οι purists, αλλά αυτή τη δουλειά κάνει. Αντί να την κάνεις μέσα από αλγόριθμους σε επίπεδο λογισμικού, έχεις ένα fpga κατάλληλα προγραμματισμένο. Προφανώς υπάρχει ολόκληρη θεωρεία και έρευνα που έκανε η εταιρία για να φτάσει σε αυτό το αποτέλεσμα.

Το upscaler αυτό λοιπόν ουσιαστικά πατάει πάνω στην "ανοησία" των dac με δυνατότητα επεξεργασίας σήματος 768KHz. Που θα βρει κάποιος τέτοια αρχεία? Κι αν βρει πόσα θα είναι? Και τι θα γίνει με τα παλιά κομμάτια που θα θέλει να ακούσει? Ο Γιάνννης πχ έχει το qutest που τροφοδοτεί με σήμα 16/44.1 από το cd transport του. Έλα όμως που το dac μπορεί να δεχτεί 32/768. Ε αγοράζει αυτή τη συσκευή, τη συνδέει μεταξύ του transport και του dac και του κάνει το σήμα 32/705.6KHz ώστε να εκμεταλλευτεί και τις δυνατότητες του dac.

Να θυμίσω πως αυτό είναι κάτι που μπορούν να κάνουν όλοι σχεδόν οι players, επίσης οι οδηγοί των συσκευών της ifi έχουν επιλογή για upsampling. Είμαι σίγουρος πως η chord θα το κάνει καλύτερα, το θέμα πάντα είναι το αν αξίζει τα χρήματα.
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Τα προϊόντα της chord δεν είναι "σπασμένα", είναι μια διαφορετική προσέγγιση του high end. Σίγουρα παίζουν καλά και το μόνο ζητούμενο για κάποιον είναι αν αξίζουν τα χρήματα που ζητούν ή όχι.

Το high end περνάει κρίση η οποία θα γίνει μεγάλη όταν "φύγουν" οι 70χρονοι που το συντηρούν. Πρέπει λοιπόν να φτιάξει καινούργιο κοινό κι εκεί μπαίνει για παράδειγμα η chord και παρουσιάζει τις καινοτομίες της.

Η συγκεκριμένη συσκευή είναι ένα upsampler, του αλλάζουμε το όνομα για να μην ανατριχιάσουν οι purists, αλλά αυτή τη δουλειά κάνει. Αντί να την κάνεις μέσα από αλγόριθμους σε επίπεδο λογισμικού, έχεις ένα fpga κατάλληλα προγραμματισμένο. Προφανώς υπάρχει ολόκληρη θεωρεία και έρευνα που έκανε η εταιρία για να φτάσει σε αυτό το αποτέλεσμα.

Το upscaler αυτό λοιπόν ουσιαστικά πατάει πάνω στην "ανοησία" των dac με δυνατότητα επεξεργασίας σήματος 768KHz. Που θα βρει κάποιος τέτοια αρχεία? Κι αν βρει πόσα θα είναι? Και τι θα γίνει με τα παλιά κομμάτια που θα θέλει να ακούσει? Ο Γιάνννης πχ έχει το qutest που τροφοδοτεί με σήμα 16/44.1 από το cd transport του. Έλα όμως που το dac μπορεί να δεχτεί 32/768. Ε αγοράζει αυτή τη συσκευή, τη συνδέει μεταξύ του transport και του dac και του κάνει το σήμα 32/705.6KHz ώστε να εκμεταλλευτεί και τις δυνατότητες του dac.

Να θυμίσω πως αυτό είναι κάτι που μπορούν να κάνουν όλοι σχεδόν οι players, επίσης οι οδηγοί των συσκευών της ifi έχουν επιλογή για upsampling. Είμαι σίγουρος πως η chord θα το κάνει καλύτερα, το θέμα πάντα είναι το αν αξίζει τα χρήματα.
Δεν ειναι οπως τα λες ακριβως.Καμμια σχεση το reconstuction του Mscaler με το hirez σημα..Σιγουρα δεν ειδες το βιντεο. :)
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Φιλε μου,αυτη η συσκευη πιστευω οτι ειναι το μελλον και οτι σιγουρα αναβαθμιζει ενα dac κατα πολυ!

Τα Reviews ειναι εξαιρετικα και ο σχεδιαστης ενας απο τους κορυφαιους του κοσμου!Το χαλβαδιαζω εδω και καιρο...
Γιάννη αφήνω στην άκρη αυτά που υπόσχεται ο ο κατ/στής, αφήνω επίσης στην άκρη τις αξιολογήσεις των Revievers ανά τον κόσμο, για τους γνωστούς λόγους. Περισσότερη βάση δίνω στις απόψεις των ιδιοκτητών - χρηστών της συσκευής. Υπάρχουν πολλά θέματα που έχουν ανοιχθεί στο Head Hi Fi, αλλά και στην κοινότητα της Chord στο facebook, για τον M Scaler, όπου, ναι μεν η ομάδα και η Δχση ανήκουν στην ίδια, πλην όμως είναι ελεύθερος ο σχολιασμός των μελών, κατόχων και μη.

Η συντριπτική πλειονότητα όλων αυτών υποστηρίζει ότι πράγματι κάνει τη διαφορά και αξίζει η αγορά του. Πολλοί δε εξ'αυτών λένε ότι ο συνδυασμός που ανέφερα στο αρχικό μου post (Hugo TT 2 dac - Μ Scaler), μπορεί να αγγίξει το επίπεδο απόδοσης της ναυαρχίδας της Chord, που είναι το Dave. Εδώ εύλογα κάποιος μπορεί να ρωτήσει: και γιατί να να μην αγοράσω το Dave, ώστε να έχω μια συσκευή; Γιατί να προτιμήσω τον συνδυασμό των δύο; Σωστή η ερώτηση. Η απάντηση είναι απλή, και είναι η εξής: διότι ο άνωθεν συνδυασμός κοστίζει μερικές χιλ. λίρες λιγότερο!

Δε γνωρίζω εάν αυτή η συσκευή είναι το "μέλλον" όπως λες, ίσως μπορεί να κριθεί ως λίγο υπερβολική αυτή σου η τοποθέτηση. Αυτό που σίγουρα γνωρίζω είναι ό,τι εις ότι με αφορά τουλάχιστον, με έλκει η ιδέα του αναβαθμίσιμου. Για μένα είναι πάρα πολύ σημαντική αυτή η παράμετρος, ειδικά όταν μιλάμε για Dac.

Επειδή πιστεύω ότι η πεμπτουσία της απόλαυσης, αλλά και της τελικής κρίσης για ένα μηχάνημα, ή σύνολο αυτών είναι ακρόαση, χωρίς βεβαίως να παραλείπονται, ή να αγνοούνται όλα τα άλλα, τεχν. χαρ/κα, χώρος κ.λ.π., θα βοηθούσε πολύ ένα υποψήφιο αγοραστή να το ακούσει. Δυστυχώς, απ' όσο μπορώ να γνωρίζω, δεν υπάρχει στην Ελλάδα μια τέτοια συσκευή προς επίδειξη. Θα πρέπει κάποιος, εάν σήμερα θέλει να το προμηθευτεί, να αρκεστεί μόνο σε όσα γράφονται στον ειδικό τύπο , στις απόψεις χρηστών, και στο κύρος της εταιρίας (όποιο και αν είναι αυτό). Είναι λίγο επικίνδυνο όπως και αν το δει κάποιος.
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Γιάννη αφήνω στην άκρη αυτά που υπόσχεται ο ο κατ/στής, αφήνω επίσης στην άκρη τις αξιολογήσεις των Revievers ανά τον κόσμο, για τους γνωστούς λόγους. Περισσότερη βάση δίνω στις απόψεις των ιδιοκτητών - χρηστών της συσκευής. Υπάρχουν πολλά θέματα που έχουν ανοιχθεί στο Head Hi Fi, αλλά και στην κοινότητα της Chord στο facebook, για τον M Scaler, όπου, ναι μεν η ομάδα και η Δχση ανήκουν στην ίδια, πλην όμως είναι ελεύθερος ο σχολιασμός των μελών, κατόχων και μη.

Η συντριπτική πλειονότητα όλων αυτών υποστηρίζει ότι πράγματι κάνει τη διαφορά και αξίζει η αγορά του. Πολλοί δε εξ'αυτών λένε ότι ο συνδυασμός που ανέφερα στο αρχικό μου post (Hugo TT 2 dac - Μ Scaler), μπορεί να αγγίξει το επίπεδο απόδοσης της ναυαρχίδας της Chord, που είναι το Dave. Εδώ εύλογα κάποιος μπορεί να ρωτήσει: και γιατί να να μην αγοράσω το Dave, ώστε να έχω μια συσκευή; Γιατί να προτιμήσω τον συνδυασμό των δύο; Σωστή η ερώτηση. Η απάντηση είναι απλή, και είναι η εξής: διότι ο άνωθεν συνδυασμός κοστίζει μερικές χιλ. λίρες λιγότερο!

Δε γνωρίζω εάν αυτή η συσκευή είναι το "μέλλον" όπως λες, ίσως μπορεί να κριθεί ως λίγο υπερβολική αυτή σου η τοποθέτηση. Αυτό που σίγουρα γνωρίζω είναι ό,τι με εις ότι με αφορά, με έλκει η ιδέα του αναβαθμίσιμου. Για μένα είναι πάρα πολύ σημαντική αυτή η παράμετρος, ειδικά όταν μιλάμε για Dac.

Επειδή πιστεύω ότι η πεμπτουσία της απόλαυσης, αλλά και της τελικής κρίσης για ένα μηχάνημα, ή σύνολο αυτών είναι ακρόαση, χωρίς βεβαίως να παραλείπονται, ή να αγνοούνται όλα τα άλλα, τεχν. χαρ/κα, χώρος κ.λ.π., θα βοηθούσε πολύ ένα υποψήφιο αγοραστή να το ακούσει. Δυστυχώς, απ' όσο μπορώ να γνωρίζω, δεν υπάρχει στην Ελλάδα μια τέτοια συσκευή προς επίδειξη. Θα πρέπει κάποιος, εάν σήμερα θέλει να το αγοράσει, να αρκεστεί μόνο σε όσα γράφονται στον ειδικό τύπο , στις απόψεις χρηστών, και στο κύρος της εταιρίας (όποιο και αν είναι αυτό). Είναι λίγο επικίνδυνο όπως και αν το δει κάποιος.
Συμφωνω σε ολα μαζι σου Νικο.Ειμαι και εγω μελος στο headfi και οτι εχω διαβασει μεχρι τωρα απο εκει σε ολα εχουν πεσει μεσα!Αν και νομιζω οτι διαβασα οτι το Qutest-Mscaler combo παιζει σχεδον σαν το Dave και ο συνδυασμος με το ΤΤ2 το ξεπερναει!Ισως να μη θυμαμαι καλα...

Αν σκεφτεσαι να αγορασεις τρανσπορτ,το Blu MK2 εχει μεσα τον Mscaler...
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Αν και νομιζω οτι διαβασα οτι το Qutest-Mscaler combo παιζει σχεδον σαν το Dave και ο συνδυασμος με το ΤΤ2 το ξεπερναει!Ισως να μη θυμαμαι καλα...
Όχι Γιάννη, αυτό που προτείνουν είναι ο συνδυασμός των Q Test with M Scaler σαν Vfm λύση για κάποιους που δεν θέλουν να δαπανήσουν τόσο μεγάλο ποσό για την αγορά των δύο, ή είναι κάτοχοι του Q Test και θέλουν να το αναβαθμίσουν. Το αποτέλεσμα που θα πάρουν είναι θαυμάσιο. Αυτό λένε. Φυσικά εάν ήμουν κάτοχος του Dac που έχεις, δε θα σκεπτόμουν την αλλαγή του, θα έκανα ακριβώς αυτό.
Αν σκεφτεσαι να αγορασεις τρανσπορτ,το Blu MK2 εχει μεσα τον Mscaler...
..δε σκέπτομαι τέτοια αγορά. Προτιμώ τη χρήση Tidal, Spotify, Jazz Radio (συνδρομητικά), καθώς και την αγορά υψηλής ανάλυσης αρχείων από εταιρίες. Αποφεύγω τις λύσεις τύπου Torrentz όπως καταλαβαίνεις.
Εγώ θα το συνδύαζα με ένα nos dac, έτσι για την αλητεία.
..δε νομίζω ότι θα ήταν φρόνιμο! Δεν "παίζει" κάποιος εύκολα μερικές με χιλ. ευρώ! Εγώ πάντως όχι. :)
Τα προϊόντα της chord δεν είναι "σπασμένα", είναι μια διαφορετική προσέγγιση του high end. Σίγουρα παίζουν καλά και το μόνο ζητούμενο για κάποιον είναι αν αξίζουν τα χρήματα που ζητούν ή όχι.

Το high end περνάει κρίση η οποία θα γίνει μεγάλη όταν "φύγουν" οι 70χρονοι που το συντηρούν. Πρέπει λοιπόν να φτιάξει καινούργιο κοινό κι εκεί μπαίνει για παράδειγμα η chord και παρουσιάζει τις καινοτομίες της.

Η συγκεκριμένη συσκευή είναι ένα upsampler, του αλλάζουμε το όνομα για να μην ανατριχιάσουν οι purists, αλλά αυτή τη δουλειά κάνει. Αντί να την κάνεις μέσα από αλγόριθμους σε επίπεδο λογισμικού, έχεις ένα fpga κατάλληλα προγραμματισμένο. Προφανώς υπάρχει ολόκληρη θεωρεία και έρευνα που έκανε η εταιρία για να φτάσει σε αυτό το αποτέλεσμα.

Το upscaler αυτό λοιπόν ουσιαστικά πατάει πάνω στην "ανοησία" των dac με δυνατότητα επεξεργασίας σήματος 768KHz. Που θα βρει κάποιος τέτοια αρχεία? Κι αν βρει πόσα θα είναι? Και τι θα γίνει με τα παλιά κομμάτια που θα θέλει να ακούσει? Ο Γιάνννης πχ έχει το qutest που τροφοδοτεί με σήμα 16/44.1 από το cd transport του. Έλα όμως που το dac μπορεί να δεχτεί 32/768. Ε αγοράζει αυτή τη συσκευή, τη συνδέει μεταξύ του transport και του dac και του κάνει το σήμα 32/705.6KHz ώστε να εκμεταλλευτεί και τις δυνατότητες του dac.

Να θυμίσω πως αυτό είναι κάτι που μπορούν να κάνουν όλοι σχεδόν οι players, επίσης οι οδηγοί των συσκευών της ifi έχουν επιλογή για upsampling. Είμαι σίγουρος πως η chord θα το κάνει καλύτερα, το θέμα πάντα είναι το αν αξίζει τα χρήματα.
Δε δουλεύει ακριβώς έτσι, έχει δίκαιο ο Γιάννης. Συνολικά όμως η τοποθέτησή σου είναι σωστή, αναβαθμίζει τα παρεχόμενα ψηφιακά δεδομένα και τα παραδίδει στο Dac. Φυσικά όσο καλύτερο είναι αυτό, εννοείται ότι θα πάρεις και το ανάλογο άκουσμα.

Δεν τρέφω αυταπάτες, μου είναι πάρα πολύ δύσκολο να πιστέψω ότι μπορεί να φτάσει σε τόσο υψηλή δειγματοληψία με βάση τα υπάρχοντα αρχεία. Ας είμαστε ρεαλιστές. Το Ερώτημα είναι, προσφέρει αναβάθμιση; Απαντώ: πιστεύω ναι. Η προσφερόμενη αναβάθμιση αξίζει τα χρήματα που ζητά η απόκτησή του; Σύμφωνα με τους κατόχους ναι, Εάν ρωτήσεις εμένα θα σου απαντήσω δε γνωρίζω!

Ο καλός μου φίλος Νάσος τι να πιστεύει άραγε;
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
428
Reaction score
379
Νίκο,την άποψη μου,τη γνωρίζεις.
Απλώς περιμένω την τοποθέτηση κάποιων μελών που πιθανόν να το κατέχουν και στη συνέχεια θα την αναφέρω.
Πάντως σε γενικές γραμμές μου άρεσε η τοποθέτηση του μέλους Zabbalos.
 

Μηνύματα
428
Reaction score
379
Απ ότι φαίνεται η συζήτηση για τα καλώδια έχει μονοπωλήσει το ενδιαφέρον των μελών,οπότε η άποψη μου είναι η εξής:
Πολύ σωστά επέλεξες τη chord για πιθανή αγορά κάποιας συσκευής,εν προκειμένω dac+mscaler,καθόσον η εν λόγω εταιρία,τουλάχιστον με όσα αναγράφονται στον διεθνή τύπο και στα διάφορα forum,κατασκευάζει εξαιρετικά προιόντα με πολλά βραβεία και άριστες κριτικές.
Ενα από αυτά είναι και ο Mscaler.
Αξίζει η αγορά του;
Αναβαθμίζει όντως στο βαθμό που αναφέρεται την ποιότητα του ήχου;
Είμαι κάτοχος του cary 306 sacd,ενός εξαιρετικού sacd/cd player και dac το οποίο έχει τη δυνατότητα αύξησης της δειγματοληψίας σταδιακά απο 44.1 στα 768Khz https://positive-feedback.com/Issue23/cary_306.htm και https://www.theabsolutesound.com/articles/cary-cd-306-cdsacd-player/.
Σε πληροφορώ λοιπόν οτι ουδεμία διαφορά ακούω είτε επιλέξω 44.1 είτε 768 είτε οποιαδήποτε απο τις υπόλοιπες δειγματοληψίες ανεξαρτήτως πηγής, cd-αρχεία υψηλής ανάλυσης-spotify-tidal-jazz radio κλπ,παρά τα όσα περί του αντιθέτου λέγονται από τους reviewers (κουφός δεν είμαι,αποκαλυπτικό σύστημα διαθέτω).
Πιθανόν η chord να το έχει πετύχει εφαρμόζοντας άλλες τεχνικές.
Αρα θα πρέπει να το ακούσεις για να διαπιστώσεις ότι όντως κάνει αυτά που ευαγγελίζεται.
Λές ότι το θέλεις κυρίως για ακροάσεις spotify-tidal-jazz radio και αρχείων υψηλής ανάλυσης καθόσον υποθέτω ότι δεν έχεις δισκάκια cd.
Αξίζει να διαθέσεις ένα σοβαρό ποσό για να αναβαθμίσεις υπηρεσίες streaming; αναβαθμίζονται;
Πραγματικά δεν το γνωρίζω.
Οσο για τα αρχεία υψηλής ανάλυσης η άποψη μου είναι ότι αποτελούν το μεγαλύτερο σύγχρονο παραμύθι.
Ολα είναι θέμα ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΗΣ.
Διαθέτω 4TB αρχεία υψηλής ανάλυσης και την καλύτερη ποιότητα την έχω ακούσει απο :
1 .sacd DIRE STRAITS brothers in arms 20th anniversary edition
2.FLAC 16-44.1
3.cd
Τα συμπεράσματα δικά σου.
Ελπίζω να βοήθησα.
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Απ ότι φαίνεται η συζήτηση για τα καλώδια έχει μονοπωλήσει το ενδιαφέρον των μελών
Καλησπέρα Νάσο.
Δε νομίζω ότι η αιτία της μικρής συμμετοχής στο θέμα οφείλεται στο παραπάνω. Πρόκειται για μια σχετικά άγνωστη συσκευή στη χώρα μας, εν αντιθέσει με άλλες του εξωτερικού, ίσως επειδή είναι πολύ νέα. Μετρά μόλις ένα χρόνο και κάτι μήνες ζωής. Είναι λογικό να μην είναι γνωστή. Δε γνωρίζω εάν έχει αξιολογηθεί και από κάποιο έντυπο μέσο του εσωτερικού, νομίζω πως όχι, δεν είμαι σίγουρος. Αυτό δε βοηθά ώστε να τη γνωρίσουν οι άνθρωποι του χώρου μας.
Πολύ σωστά επέλεξες τη chord για πιθανή αγορά κάποιας συσκευής,εν προκειμένω dac+mscaler,καθόσον η εν λόγω εταιρία,τουλάχιστον με όσα αναγράφονται στον διεθνή τύπο και στα διάφορα forum,κατασκευάζει εξαιρετικά προϊόντα με πολλά βραβεία και άριστες κριτικές.
Συμφωνώ, πρόκειται για ένα κατασκευαστή που χρησιμοποιεί καινοτόμο τεχνολογία και η οποία είναι απολύτως αποδεκτή από την παγκόσμια κοινότητα. Απόδειξη αυτού είναι η ανάπτυξη και χρήση δικών της επεξεργαστών. Είναι μια σοφή υποψηφιότητα για ένα αγοραστή, η επιλογή του μοντέλου που τον ενδιαφέρει, τόσο από πλευράς απόδοσης, όσο και από πλευράς κόστους.
Εκεί που υπάρχουν ενστάσεις είναι στον ιδιαίτερο τρόπο εμφάνισης. Έχει δεχθεί πολύ κριτική γ' αυτό.

Είμαι κάτοχος του cary 306 sacd,ενός εξαιρετικού sacd/cd player και dac το οποίο έχει τη δυνατότητα αύξησης της δειγματοληψίας σταδιακά απο 44.1 στα 768Khz https://positive-feedback.com/Issue23/cary_306.htm και https://www.theabsolutesound.com/articles/cary-cd-306-cdsacd-player/.
Σε πληροφορώ λοιπόν οτι ουδεμία διαφορά ακούω είτε επιλέξω 44.1 είτε 768 είτε οποιαδήποτε απο τις υπόλοιπες δειγματοληψίες ανεξαρτήτως πηγής, cd-αρχεία υψηλής ανάλυσης-spotify-tidal-jazz radio κλπ,παρά τα όσα περί του αντιθέτου λέγονται από τους reviewers (κουφός δεν είμαι,αποκαλυπτικό σύστημα διαθέτω).
Άκου την άποψή μου πάνω σ' αυτό: η τεχνολογία αυτή δεν είναι νέα, το αποδεικνύει άλλωστε και η ύπαρξη στη δική σου συσκευή αναπαραγωγής CD. Σαν ιδέα δηλαδή είναι παλιά. Έχει εφαρμοστεί και από την Cord στο BLU MK II , είναι ακριβώς ίδια με τη δική σου, κάνει ακριβώς το ίδιο. Ρωτώ: η βασική της διαφορά έγκειται μόνο στο χρόνο παραγωγής; (η της Chord είναι κατά πολύ νεώτερη), ή υπάρχει και μια μεγάλη τεχνολογική τέτοια η οποία αναπτύχθηκε συνεπεία του χρόνου; Μήπως συμβαίνει αυτό, και σε συνδυασμό με τον διαφορετική αρχιτεκτονική κατασκευής (Chips, διαδικασία φιλτραρίσματος κ. α.,), δίνουν ένα διαφορετικό αποτέλεσμα από αυτό που βιώνεις εσύ; Δε το ξέρω Νάσο. Σκέψη κάνω.

Το M Scaler είναι ξεχωριστή, αυτόνομη συσκευή η οποία έχει κατασκευαστεί αποκλειστικά γ' αυτό το σκοπό από τον Rob Watts (εξωτερικό συνεργάτη, και όχι μέλος της Chord), επικεντρώνεται δηλαδή μόνο στην αναβάθμιση. Το γεγονός ότι είναι σχεδιασμένη από αυτόν τον άνθρωπο, και φέρει το εμπορικό σήμα της Chord, με κάνει να πιστεύω ότι εκπληρώνει τον σκοπό της. Μένει να αποδειχθεί εάν αυτό γίνεται απολύτως. Απαραίτητη προϋπόθεση βέβαια (σύμφωνα με την Chord) είναι η χρήση των εξόδων, και αντίστοιχα των εισόδων BNC του Dac. Όπερ σημαίνει ότι μόνο με Dac της ίδιας εταιρίας μπορεί να εκμεταλευτεί πλήρως τις δυνατότητές του, καθώς δε νομίζω να υπάρχουν άλλα, άλλων εταιριών που να χρησιμοποιούν τον συγκεκριμένο τύπο. Πιστεύω όμως ότι δεν είναι μόνον αυτό, είναι και η συγκεκριμένη λογική που χρησιμοποιεί η εταιρία στις κατασκευές της.
Αξίζει να διαθέσεις ένα σοβαρό ποσό για να αναβαθμίσεις υπηρεσίες streaming; αναβαθμίζονται;
Μακάρι να το γνώριζα, εάν ναι, δε θα κάναμε αυτή τη συζήτηση! :) Πιθανότατα ναι όμως. Γιατί όχι; Σίγουρα στη 320 kbps μετάδοση δε μπορεί να τη φτάσει στα επίπεδα που λέει, αλλά δε μπορώ να φανταστώ ότι δε θα την αγγίξει! Στη 44,1 (Tidal), δε γνωρίζω τη συμπεριφορά του.

Εκεί που πιστεύω ότι μπορεί να δείξει τις δυνατότητές του είναι όταν θα κληθεί να αναπαράξει DSF αρχεία. Πρόσεξε όμως, όχι προερχόμενα από Torrent, όπου ένας θεός ξέρει πως κωδικοποιήθηκαν και "ανέβηκαν" εκεί, αλλά από εταιρίες που ειδικεύονται σ' αυτό το είδος άυλων αρχείων, και που, όπως αντιλαμβάνεσαι, δεν είναι δωρεάν.

Νάσο κανείς δε μπορεί να απαντήσει με σιγουριά στο τι μπορεί να συμβεί. Εάν το........αγοράσω θα σου πω!!

Υ.Γ.: Μέσα από τη συζήτηση προκύπτουν ερωτήματα τα οποία θα μπορούσαν να υποβληθούν στον Rob Watss, ο οποίος είναι ένας ευγενέστατος κύριος. Σίγουρα θα έδιδε απαντήσεις..
 

Μηνύματα
954
Reaction score
518
Ας το φερει ο αντιπροσωπος να το ακουσουμε εστω και σε ντεμο στον δικο του χωρο.
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Ας το φερει ο αντιπροσωπος να το ακουσουμε εστω και σε ντεμο στον δικο του χωρο.
Οψόμεθα Ρένο. Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον...
 

Μηνύματα
62
Reaction score
78
Chord Electronics Hugo M Scaler upsampling digital processor

https://www.stereophile.com/content/chord-electronics-hugo-m-scaler-upsampling-digital-processor

https://www.stereophile.com/content...ler-upsampling-digital-processor-measurements

και τα σχόλια έχουν ενδιαφέρον. Όπως αυτό:

Remember, you can play with this using SoX...

The beauty with modern digital audio and computer audio is that much can be done as a hobbyist without much expense.

Remember that digital filtering can be done in software including through your own Raspberry Pi 3/4 streamer; there's enough processing power to get the job done upsampling to 384kHz or even 768kHz depending on the capabilities of your DAC.

If you have PiCorePlayer, here's a post from back in 2017 where you can play with this stuff for way less than the asking price - settings for Chord-like, Meridian-like, MQA-like, even NOS-like:

If you want to integrate a few concepts like reducing pre-ringing but still achieve excellent filtering, have a listen to my intermediate phase "Goldilocks" settings:
http://archimago.blogspot.com/2018/01/musings-more-fun-with-digital-filters.html


Και εδώ ενδιαφέροντα σχόλια:



Υπάρχει και το HQPlayer

The filtering algorithm in HQPlayer (sinc 1M linear phase, 15th order noise shaping) comes pretty darn close to M Scaler WTA1 (sinc 1M linear phase, 11th order noise shaping). There is no monopoly on mathematics or good implementation. And i get real-time HQPlayer performance (PCM -> PCM) on my i3 NUC with lots of headroom.

 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Καλησπέρα Νάσο.
Δε νομίζω ότι η αιτία της μικρής συμμετοχής στο θέμα οφείλεται στο παραπάνω. Πρόκειται για μια σχετικά άγνωστη συσκευή στη χώρα μας, εν αντιθέσει με άλλες του εξωτερικού, ίσως επειδή είναι πολύ νέα. Μετρά μόλις ένα χρόνο και κάτι μήνες ζωής. Είναι λογικό να μην είναι γνωστή. Δε γνωρίζω εάν έχει αξιολογηθεί και από κάποιο έντυπο μέσο του εσωτερικού, νομίζω πως όχι, δεν είμαι σίγουρος. Αυτό δε βοηθά ώστε να τη γνωρίσουν οι άνθρωποι του χώρου μας.
Συμφωνώ, πρόκειται για ένα κατασκευαστή που χρησιμοποιεί καινοτόμο τεχνολογία και η οποία είναι απολύτως αποδεκτή από την παγκόσμια κοινότητα. Απόδειξη αυτού είναι η ανάπτυξη και χρήση δικών της επεξεργαστών. Είναι μια σοφή υποψηφιότητα για ένα αγοραστή, η επιλογή του μοντέλου που τον ενδιαφέρει, τόσο από πλευράς απόδοσης, όσο και από πλευράς κόστους.
Εκεί που υπάρχουν ενστάσεις είναι στον ιδιαίτερο τρόπο εμφάνισης. Έχει δεχθεί πολύ κριτική γ' αυτό.


Άκου την άποψή μου πάνω σ' αυτό: η τεχνολογία αυτή δεν είναι νέα, το αποδεικνύει άλλωστε και η ύπαρξη στη δική σου συσκευή αναπαραγωγής CD. Σαν ιδέα δηλαδή είναι παλιά. Έχει εφαρμοστεί και από την Cord στο BLU MK II , είναι ακριβώς ίδια με τη δική σου, κάνει ακριβώς το ίδιο. Ρωτώ: η βασική της διαφορά έγκειται μόνο στο χρόνο παραγωγής; (η της Chord είναι κατά πολύ νεώτερη), ή υπάρχει και μια μεγάλη τεχνολογική τέτοια η οποία αναπτύχθηκε συνεπεία του χρόνου; Μήπως συμβαίνει αυτό, και σε συνδυασμό με τον διαφορετική αρχιτεκτονική κατασκευής (Chips, διαδικασία φιλτραρίσματος κ. α.,), δίνουν ένα διαφορετικό αποτέλεσμα από αυτό που βιώνεις εσύ; Δε το ξέρω Νάσο. Σκέψη κάνω.

Το M Scaler είναι ξεχωριστή, αυτόνομη συσκευή η οποία έχει κατασκευαστεί αποκλειστικά γ' αυτό το σκοπό από τον Rob Watts (εξωτερικό συνεργάτη, και όχι μέλος της Chord), επικεντρώνεται δηλαδή μόνο στην αναβάθμιση. Το γεγονός ότι είναι σχεδιασμένη από αυτόν τον άνθρωπο, και φέρει το εμπορικό σήμα της Chord, με κάνει να πιστεύω ότι εκπληρώνει τον σκοπό της. Μένει να αποδειχθεί εάν αυτό γίνεται απολύτως. Απαραίτητη προϋπόθεση βέβαια (σύμφωνα με την Chord) είναι η χρήση των εξόδων, και αντίστοιχα των εισόδων BNC του Dac. Όπερ σημαίνει ότι μόνο με Dac της ίδιας εταιρίας μπορεί να εκμεταλευτεί πλήρως τις δυνατότητές του, καθώς δε νομίζω να υπάρχουν άλλα, άλλων εταιριών που να χρησιμοποιούν τον συγκεκριμένο τύπο. Πιστεύω όμως ότι δεν είναι μόνον αυτό, είναι και η συγκεκριμένη λογική που χρησιμοποιεί η εταιρία στις κατασκευές της.

Μακάρι να το γνώριζα, εάν ναι, δε θα κάναμε αυτή τη συζήτηση! :) Πιθανότατα ναι όμως. Γιατί όχι; Σίγουρα στη 320 kbps μετάδοση δε μπορεί να τη φτάσει στα επίπεδα που λέει, αλλά δε μπορώ να φανταστώ ότι δε θα την αγγίξει! Στη 44,1 (Tidal), δε γνωρίζω τη συμπεριφορά του.

Εκεί που πιστεύω ότι μπορεί να δείξει τις δυνατότητές του είναι όταν θα κληθεί να αναπαράξει DSF αρχεία. Πρόσεξε όμως, όχι προερχόμενα από Torrent, όπου ένας θεός ξέρει πως κωδικοποιήθηκαν και "ανέβηκαν" εκεί, αλλά από εταιρίες που ειδικεύονται σ' αυτό το είδος άυλων αρχείων, και που, όπως αντιλαμβάνεσαι, δεν είναι δωρεάν.

Νάσο κανείς δε μπορεί να απαντήσει με σιγουριά στο τι μπορεί να συμβεί. Εάν το........αγοράσω θα σου πω!!

Υ.Γ.: Μέσα από τη συζήτηση προκύπτουν ερωτήματα τα οποία θα μπορούσαν να υποβληθούν στον Rob Watss, ο οποίος είναι ένας ευγενέστατος κύριος. Σίγουρα θα έδιδε απαντήσεις..
Νικο,μπορεις να ρωτησεις τον Rob οποιαδηποτε απορια εχεις μεσω του headfi.Απανταει παντα και γρηγορα!
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Καλημέρα Γιώργο.

Το ξέρω, το είδα.
Τιμή του πάντως. Δεν το συναντάς συχνά αυτό από κατασκευαστές.

Προς το παρόν δε νομίζω ότι χρειάζεται να το κάνω διότι δε σκοπεύω την άμεση αγορά του. Προς το φθινόπωρο ίσως μ' απασχολήσει περισσότερο.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Καλημέρα Γιώργο.

Το ξέρω, το είδα.
Τιμή του πάντως. Δεν το συναντάς συχνά αυτό από κατασκευαστές.

Προς το παρόν δε νομίζω ότι χρειάζεται να το κάνω διότι δε σκοπεύω την άμεση αγορά του. Προς το φθινόπωρο ίσως μ' απασχολήσει περισσότερο.
Πόσο κοστίζει το chord αυτό? Όσο κι αν κοστίζει πάντως κάνε κάποιες δοκιμές πρώτα με δωρεάν ή φθηνά μέσα. Δε σου λέω πως είναι ίδια τα αποτελέσματα με αυτά του chord αλλά αν για παράδειγμα δεν ακούσεις διαφορές ίσως να μη σου χρειάζεται όχι ακριβή αλλά ούτε και φθηνή συσκευή. Δες το ποστ του ΙΝΑΝ. Και το roon κάνει upsampling και υπάρχουν διάφορες συζητήσεις στο φόρουμ του.

Μπορείς επίσης να κάνεις ένα άλλο τεστ, να δεις κατά πόσο τα υψηλής δειγματοληψίας αρχεία σου "αρέσουν". Αγόρασε κάποιο άλμπουμ 24/192 από γνωστό ιστότοπο και κάνε ένα κομμάτι που γουστάρεις downgrade σε χαμηλότερες αναλύσεις, ακόμα και σε mp3 320. Βάλε μετά τον player να τα ανακατέψει τυχαία, κάτσε να τα ακούσεις και σημείωσε αν ακούς διαφορές και ποιο σου αρέσει περισσότερο. Εγώ για παράδειγμα δεν ακούω, ακόμα και το mp3 δεν έχει στα αυτιά μου διαφορά τέτοια από το flac που να με κάνει να το αποφεύγω. Σε παλιές παραγωγές ή καινούργιες αλλά φθηνές το mp3 είναι αρκετό για μένα. Όπως είπε και ο naskar όλα είναι θέμα ηχογράφησης, αν είναι καλή ναι θα ακουστεί ίσως καλύτερα σε υψηλής ανάλυσης μάστερ αλλιώς ό,τι κι αν κάνεις δεν έχει νόημα.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.340
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top