Chrome OS

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.001
Reaction score
8.045
Καλημέρα,

Έχω μία σαχλαμάρα η οποία κόστισε κοντά στα 250 ευρώ, όμως πραγματικά κακή αγορά.
(Minix Z83-4).
Το μηχανάκι λοιπόν αυτό τρέχει σε περιβάλλον windows. Όμως το (βασικό) του πρόβλημα, είναι η χωρητικότητα του μοναδικού του του δίσκου: 32GB of eMMC 5.0 flash storage.... παραβλέπω βέβαια τις δυνατότητες του επεξεργαστή του ( Intel Atom x5-Z8350) κλπ....

Όπως καταλαβαίνετε, τα windows σε αυτήν την χωρητικότητα και λοιπές προδιαγραφές, υποφέρουν. Κυριολεκτικά σέρνεται το μηχάνημα, ύστερα από μικρό χρονικό διάστημα μετά την εγκατάστασή τους .

Έτσι το καημένο, σέρνεται από συρτάρι σε συρτάρι.

Ερωτώ: Υπάρχει τρόπος να εγκαταστήσω το Chrome os? Αν ναι, μπορεί να μου αναφέρει ( όποιος έχει ασχοληθεί φυσικά) , την σχετική διαδικασία?
Προσπάθησα μέσω ίντερνετ αλλά δεν έβγαλα κάποια άκρη.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.389
Reaction score
74.657
Όμως το (βασικό) του πρόβλημα, είναι η χωρητικότητα του μοναδικού του του δίσκου: 32GB of eMMC 5.0 flash storage.... παραβλέπω βέβαια τις δυνατότητες του επεξεργαστή του ( Intel Atom x5-Z8350) κλπ....
Το βασικό του πρόβλημα δεν είναι η χωρητικότητα ούτε ο επεξεργαστής. Είναι η ταχύτητα του flash drive. Πόση RAM έχει;
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.714
Reaction score
83.430
Καλημέρα,

Έχω μία σαχλαμάρα η οποία κόστισε κοντά στα 250 ευρώ, όμως πραγματικά κακή αγορά.
(Minix Z83-4).
Το μηχανάκι λοιπόν αυτό τρέχει σε περιβάλλον windows. Όμως το (βασικό) του πρόβλημα, είναι η χωρητικότητα του μοναδικού του του δίσκου: 32GB of eMMC 5.0 flash storage.... παραβλέπω βέβαια τις δυνατότητες του επεξεργαστή του ( Intel Atom x5-Z8350) κλπ....

Όπως καταλαβαίνετε, τα windows σε αυτήν την χωρητικότητα και λοιπές προδιαγραφές, υποφέρουν. Κυριολεκτικά σέρνεται το μηχάνημα, ύστερα από μικρό χρονικό διάστημα μετά την εγκατάστασή τους .

Έτσι το καημένο, σέρνεται από συρτάρι σε συρτάρι.

Ερωτώ: Υπάρχει τρόπος να εγκαταστήσω το Chrome os? Αν ναι, μπορεί να μου αναφέρει ( όποιος έχει ασχοληθεί φυσικά) , την σχετική διαδικασία?
Προσπάθησα μέσω ίντερνετ αλλά δεν έβγαλα κάποια άκρη.
To Chrome OS δεν είναι σαν τα Windows ή το Linux που απλά το κατεβάζεις από κάπου και το περνάς στο μηχάνημα. Η Google δίνει την άδεια μετά από συνεργασία με τις εταιρείες hardware ώστε να υπάρχει η κατάλληλη πιστοποίηση.

Υπάρχει το Chromium OS που είναι περίπου το ίδιο και είναι ανοιχτού κώδικα αλλά θέλει ψάξιμο.

 

gid

Μηνύματα
7.393
Reaction score
8.627
Δεν εξηγείς τι είδους μηχάνημα είναι αυτή η "σαχλαμάρα", πάντως εδώ θα δεις οδηγό εγκατάστασης ChromeOS σε πισί ή λάπτοπ.

 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.001
Reaction score
8.045
To Chrome OS δεν είναι σαν τα Windows ή το Linux που απλά το κατεβάζεις από κάπου και το περνάς στο μηχάνημα. Η Google δίνει την άδεια μετά από συνεργασία με τις εταιρείες hardware ώστε να υπάρχει η κατάλληλη πιστοποίηση.

Υπάρχει το Chromium OS που είναι περίπου το ίδιο και είναι ανοιχτού κώδικα αλλά θέλει ψάξιμο.

Σωστά!

Μπήκα στο site τους και η παραπάνω εταιρεία (minix) δεν συμπεριλαμβάνεται στις "εταιρείες'' που προτείνονται.
Έτσι δεν θα προχωρήσω.

Δεν ξέρω αν αξίζει να ασχοληθώ με το ubutu!
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.005
Reaction score
6.780
Σωστά!

Μπήκα στο site τους και η παραπάνω εταιρεία (minix) δεν συμπεριλαμβάνεται στις "εταιρείες'' που προτείνονται.
Έτσι δεν θα προχωρήσω.

Δεν ξέρω αν αξίζει να ασχοληθώ με το ubutu!
Αν θεωρείς ότι θα σε κάλυπτε το Chrome OS, τότε ναι, σίγουρα αξίζει να ασχοληθείς με Linux (όχι απαραίτητα Ubuntu).
Αν βάλεις μια ελαφριά διανομή και τα προβλήματά σου θα λύσεις και το μηχάνημα θα μπορεί να σταθεί αξιοπρεπώς για κάποιες ελαφριές εργασίες.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.865.544
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top