coaxial vs optical(toslink) cable + subwoofer cable

Μηνύματα
465
Reaction score
54
Για σύνδεση μεταξυ dvd player και ολοκληρωμένο ενισχυτή, αλήθεια τι ειναι καλύτερο; Υπάρχουν σημαντικές διαφορες μεταξύ των δύο; Η είναι λίγο πολυ τα ίδια;

Και μία ακόμη απορία: για σύνδεση subwoofer με κάποιο ολοκληρωμένο ενισχυτη...χρησιμοποιουμε coaxial(ομοαξονικο; ). Η ειδικό καλώδιο;
 

Μηνύματα
904
Reaction score
239
Egw proswpika xrisimopoiw tosslink tis VDH se oles tis digital enwseis mou. Pistevw oso afora digital kalwdia oi diafores einai mikres ektos kai an tha apexoun polu ta mixanimata sou

Gia sub mporeis na xrisimpoiseis kanoniko kalwdio interconnect mono kanali omws.
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Για σύνδεση μεταξυ dvd player και ολοκληρωμένο ενισχυτή, αλήθεια τι ειναι καλύτερο; Υπάρχουν σημαντικές διαφορες μεταξύ των δύο; Η είναι λίγο πολυ τα ίδια;
Θεωρώ ότι σε ένα "τυφλό" τέστ, είναι μάλλον απίθανο κάποιος να καταλάβει αν παίζει optical (toslink: οπτική ίνα) ή coaxial !!! :wink:
Aν και προσωπικά προτιμώ τις οπτικές για ψηφιακό σήμα!!! (οπτική χρησιμοποιώ και απ' το DVDp & το DVDr & το PS2 προς τον ενισχυτή.......)

Ένα πλεονέκτημα ίσως για τις coaxial είναι ίσως η αντοχή τους στο βάλε βγάλε (αλλά μιλώ για την περίπτωση που είσαι ψυχάκιας και βάζεις-βγάζεις καλώδια κάθε 2-3 μέρες!!! :wink:  Αν η χρήση είναι λογική και με τις οπτικές δεν έχεις πρόβλημα.....)

Ααα.....και κάτι ακόμα....
Και του κιλού να είναι η οπτική δεν νομίζω ότι θα ακούσεις διαφορές.......
(και εγώ που σκεφτηκα να πάρω της Ecosse δεν είδα διαφορές ανάμεσα στα δυό μοντέλα της, χώρια που η "ακριβή" κάποια μέρα τα "έπαιξε" -ίσως από δικό μου χειρισμό- και μου έβγαλε το λάδι μέχρι να το καταλάβω!!! :lol: )





Και μία ακόμη απορία: για σύνδεση subwoofer με κάποιο ολοκληρωμένο ενισχυτη...χρησιμοποιουμε coaxial(ομοαξονικο; ). Η ειδικό καλώδιο;
Απλό interconnect (θα συμφωνήσω πάλι με τον pambs)
Ένα (μονό) καλώδιο RCA σε RCA θα κάνει την δουλειά.......
Επίσης του κιλού.........
Εδώ ίσως να "κάτσει" κάποια φορά και να σου βγάζει βόμβο το sub λόγω του καλωδίου, αλλά ξεκίνα με το καλώδιο του κιλού (και να "χάσεις" 2 ευρώ....). Σε τελική ανάλυση φτιάξε ένα μόνος σου. Πάρε λίγο καλύτερο καλώδιο και δύο επίχρυσα RCA και με το 1/4 του κόστους θα παίξεις απροβλημάτιστα........
 

Μηνύματα
519
Reaction score
0
εγω προσωπικα βαζω στοιχημα τα μηχανακια μου σε τυφλο τεστ οτι το ομοαξονικο παιζει καλυτερα απο καθε οπτικο αν τωρα καποιοι δεν ακουνε αλλο επισεις στα υπογουφερ ενα καλο καλωδιο σε ενα μετριο υπογουφερ καωει μια μικρη διαφορα
 

Μηνύματα
2.679
Reaction score
5
Και οι δύο τρόποι σύνδεσης είναι εξίσου καλοί όποιες διαφορές προκύπτουν δεν σημαίνει ότι η μια είναι καλύτερη από την άλλη. Η οπτική χρειάζεται μια στοιχειώδη θωράκιση για αυτό το φτηνό δεν είναι πάντα καλό. Η toslink χρειάζεται ειδικό καλώδιο 75ohm. Περισσότερες διαφορές θα ακούσεις από τα διάφορα καλώδια και σχεδόν καθόλου από την οπτική.
 

Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
Οπτικο για ολες τις ψηφιακες συνδεσεις και Hand made μονοφωνικο 2 αγωγοι(ιδιο σημα)+γειωση για το sub...

Δεν ξερω ή δεν πιστευω να υπαρχουν ΑΚΟΥΣΤΕΣ διαφορες μεταξυ tos και coax συνδεσεις, ισως επειδη δεν τις εχω ακουσει, ακομα και σε blind test (που δεν ηταν τοςο blind, αφου εγω αλλαζα τα καλωδια και ηξερα!!!).
 

Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
Και οι δύο τρόποι σύνδεσης είναι εξίσου καλοί όποιες διαφορές προκύπτουν δεν σημαίνει ότι η μια είναι καλύτερη από την άλλη. Η οπτική χρειάζεται μια στοιχειώδη θωράκιση για αυτό το φτηνό δεν είναι πάντα καλό. Η toslink χρειάζεται ειδικό καλώδιο 75ohm. Περισσότερες διαφορές θα ακούσεις από τα διάφορα καλώδια και σχεδόν καθόλου από την οπτική.
Υποθετω οτι εννοεις θωρακιση για αντοχη στο χρονο....?
 

Μηνύματα
2.679
Reaction score
5
Και αυτό αλλά πρέπει να υπάρχει θωράκιση της ίνας για να μην επηρεάζετε από τις συνθήκες φωτός που επικρατούν στον χώρο. Αλλιώς να είναι φωτοστεγής.
 

Μηνύματα
2.679
Reaction score
5
Ξανά πιο αναλυτικά τώρα που βρήκα χρόνο. :lol:

Το κυριότερο πλεονέκτημα της οπτικής ίνας είναι ότι δεν μεταφέρει θόρυβο από το dvd στον ενισχυτή αλλά στην περίπτωση του dvd επειδή έχουμε και την coaxial τις αναλογικές συνδέσεις ήχου και εικόνας ο θόρυβος μεταφέρεται από αυτές και πάλι επηρεάζεται το τελικό αποτέλεσμα που ακούμε από την οπτική. Θεωρητικά όλες οι πληροφορίες που φεύγουν από το DVD περνάνε στον ενισχυτή αλλά λόγω του ότι πολλές δεν έχουν καλή φωτοστεγανότητα έχουμε απώλεια δεδομένων. Μειονέκτημα είναι το γεγονός για σωστή μεταφορά δεδομένων δεν πρέπει να έχουμε μικρή ακτίνα καμπυλότητας.

Το μειονέκτημα της ηλεκτρικής ψηφιακής σύνδεσης είναι ότι μεταφέρει θόρυβο και τα καλώδια δίνουν χαρακτήρα σε αυτόν τον θόρυβο και αρκετοί πιστεύουν ότι έτσι ακούγεται καλύτερα μια προσέγγιση που είναι τελείως λανθασμένη.
 



Μηνύματα
519
Reaction score
0
well οταν ξεκινησα να ακουω γενικα νομιζα οτι ακουγα καλα ωσπου εκανα την πρωτη δοκιμη νομιζα οτι με δουλευαν μετα σιγα σιγα αρχισαν να ξεβουλωνουν τα αυτια μου αν μια εταιρια εβγαζε 1 ομοαξονικο που ειχε 1000 ευρο και το οπτικο της επαιζε σχεδον ιδια και ειχε 100 ευρο απλα δεν θα πουλαγε ουτε 1 ομοαξονικο για ευνοητους λογους ολοι θα πηγαιναν στο φτηνο οπτικο τοσο απλα Αν καποιος δεν ακουει η νομιζει οτι ακουει η δεν θελει να ακουσει δικαιωμα του αν θες κατι απλα να κανεις τη δουλεια σου ΟΚ αν ομως το ψαχνεις ακους και μαθαινεις οσο ψαχνεις τοσο μαθαινεις το στοιχημα συνεχιζει να τρεχει για τους σιγουρους και για οσους αισθανονται σιγουροι
 

Μηνύματα
2.679
Reaction score
5
Αργύρη, βγάλε όλα τα μηχανήματα από την πρίζα και άφησε μόνο το dvd ενωμένο μόνο με οπτική ίνα. Αυτό που θα ακούσεις είναι η ποιότητα τον μηχανημάτων σου στην καλύτερη περίπτωση.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.588
Μηνύματα
2.866.578
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top