Coaxial Vs Optical...

Μηνύματα
387
Reaction score
0
Καλημερα σας παιδια.
Εσεις που ξερετε καλα πως μπορουμε να επιτυχουμε την πλεον δυνατη ποιοτικη αναπαραγωγη πολυμεσων, θελω να μου πειτε ποια συνδεση απο τις δυο παραπανω να προτιμησω απο τις περιφερειακες συσκευες μου στον προενισχυτη μου.
Για πειτε ρε παιδες γιατι οι αποψεις διείστανται...:139::139::139:
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.639
Reaction score
12.224
Προτείνω coaxial. Γλυτώνεις δύο μετατροπές του σήματος σου. Από ηλεκτρική μορφή σε οπτική στην έξοδο και το ανάποδο στην είσοδο του μηχανήματος.
 



Μηνύματα
13.106
Reaction score
164
Προτείνω coaxial. Γλυτώνεις δύο μετατροπές του σήματος σου. Από ηλεκτρική μορφή σε οπτική στην έξοδο και το ανάποδο στην είσοδο του μηχανήματος.
Οι μεταροπές από ψηφιακό σήμα σε ψηφιακό σήμα, αλλάζοντας μόνο τον τρόπο μετάδοσης, δεν νομίζω ότι έχουν καμία απώλεια.

Επιπλέον, υποθέτοντας ότι οι όποιες απώλειες μεταξύ των δύο συσκευών οφείλονται σε ηλεκτρομαγνητικές παρεμβολές, το φως των οπτικών ινών, επηρεάζεται από αυτές;
 

Μηνύματα
71
Reaction score
0
Αν οι περιφερειακες συσκευες σου βρισκονται σχετικα κοντα στον προενισχυτη σου,τοτε καλυτερη συνδεση ειναι η coaxial ενω αν υπαρχει καποια αποσταση τοτε προτεινεται η optical καθως δεν εχει απωλειες.
 

Μηνύματα
13.106
Reaction score
164
Αφού δεν έχει απώλειες η optical, γιατί δεν κάνει και για κοντινές αποστάσεις;
 

Μηνύματα
71
Reaction score
0
Αφού δεν έχει απώλειες η optical, γιατί δεν κάνει και για κοντινές αποστάσεις;
Γιατι ενα σχετικα καλο optical καλωδιο συνηθως ειναι πιο ακριβο απο ενα αντιστοιχο coaxial.Παντως εγω δεν εχω παρατηρησει διαφορες στη ποιοτητα του ηχου.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.639
Reaction score
12.224
Οι μεταροπές από ψηφιακό σήμα σε ψηφιακό σήμα, αλλάζοντας μόνο τον τρόπο μετάδοσης, δεν νομίζω ότι έχουν καμία απώλεια.

Επιπλέον, υποθέτοντας ότι οι όποιες απώλειες μεταξύ των δύο συσκευών οφείλονται σε ηλεκτρομαγνητικές παρεμβολές, το φως των οπτικών ινών, επηρεάζεται από αυτές;
Οι όποιες απώλειες στα ψηφιακά οφείλονται σε διαφορές χρονισμού. Εκεί οι διάφορες μετατροπές πάντα επηρεάζουν. Οι ηλεκτρομαγνητικές παρεμβολές είναι πάρα πολύ μικρές ώστε να είναι ικανές να αλλάξουν ένα δεδομένο όταν μιλάμε για λογικό μήκος αγωγών και σε περιβάλλον σπιτιού. Οι απώλειες των οπτικών ινών έχουν να κάνουν με το μέσο διάδοσης και τη φύση του φωτός σαν κύμα.
 

Μηνύματα
387
Reaction score
0
Απάντηση: Coaxial Vs Optical...

Παιδια παντως κατεληξα σε coaxial... Και μονο οτι το optical δεν ειναι τουλαχιστον καλυτερο, μου αρκει για να παω σε coaxial.

Παντως μπραβο σας. Ξερετε πολλά...!
 

Μηνύματα
220
Reaction score
1
Καλησπέρα! Επαναφέρω αυτό το θέμα για να μην ανοίξω καινούργιο. Έχω ένα μικρό θεματάκι με τον ενισχυτή μου, ο οποίος φαίνεται στην υπογραφή μου, εδώ και το link: http://www.sony.lv/product/hfc-receiver/strdg300s.cel

Τον έχω συνδέσει με το PC, το οποίο έχει κάρτα ήχου της Realtek (ALC889A) με ομοαξονική σύνδεση, αλλά πρόσφατα ένας γνωστός μου, μου έδωσε ένα οπτικό καλώδιο για δοκιμή. Η ποιότητα ήχου παρέμεινε η ίδια, με εξαίρεση ότι μέσω οπτικού καλωδίου, υπάρχει ένα μικρό φύσημα στον ήχο (σαν λίγο αυξημένος θόρυβος) σε υψηλές στάθμες, από 55 και πάνω (με max το 74). Εγκυκλοπαιδικά και μόνο ρωτάω, γνωρίζει κάποιος γιατί γίνεται αυτό; Διάβασα κάπου εδώ στο forum ότι το ομοαξονικό έχει θεωρητικά λίγο καλύτερη ποιότητα, για ποιο λόγο όμως;

Να αναφέρω πως ως ψηφιακό ομοαξονικό καλώδιο χρησιμοποιώ ένα καλώδιο τύπου 3RCA <--> 3RCA σαν αυτό εδώ: http://www.xmjmtec.com/en/UpFiles/2007051752173073.jpg (φυσικά το κίτρινο rca) και έχει μήκος 2 μέτρα, ενώ το οπτικό είναι αυτό
http://www.emimikos.gr/shop/product.php?productid=16705&cat=259&bestseller=Y με μόνη διαφορά ότι είναι 3 μέτρα.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.640
Μηνύματα
2.870.083
Members
37.937
Νεότερο μέλος
daemon76
Top