Conrad Johnson 8A

Status
Not open for further replies.
Μηνύματα
11
Reaction score
30
2 Monoblock 8 Χ ΚΤ88 (Λυχνίες που μπορούν να χρησιμοποιηθούν: 6550 , ΚΤ88 , ΚΤ90. ) , 4 Χ 6 CG7 /6 FQ&, 2 Χ 5751 ανά κανάλι. Οι λυχνίες εξόδου (ΚΤ88. . . ) δεν χρειάζεται να είναι ταιριασμένες. Υπάρχει ξεχωριστή πόλωση για κάθε μία. Οι υπάρχουσες λυχνίες εξόδου, είναι ΚΤ88 SVETLANA, με πολύ λίγες ώρες χρήσης. Στους εν λόγω ενισχυτές, έχουν γίνει οι εξής μετατροπές/βελτιώσεις: Τρίοδος λειτουργία 150 Watt/κανάλι. Μπορεί εύκολα να επανέλθει σε Ultra Linear 270 Watt/κανάλι, αλλά η τρίοδη λειτουργία είναι καλύτερη ακουστικά και η ισχύς των 150 watt, είναι υπεραρκετή για τα ελληνικά δεδομένα. Έχουν αντικατασταθεί οι πυκνωτές ζεύξης με ρώσικους paper in oil. Βελτιώνονται όλα τα ηχητικά χαρακτηριστικά, δεδομένου του ότι οι πυκνωτές πολυστυρενίου είναι λεπτόηχοι. Οι παλαιοί πολυστυρενίου είναι διαθέσιμοι. Στη βάση ("ουρά") του phase spliter, οι αντιστάσεις έχουν αντικατασταθεί με πηγές ρεύματος MosFet για απόλυτη συμμετρία του σήματος η οποία δεν επιτυγχάνεται πάντοτε με τις αντιστάσεις. Με αυτή επίσης τη μετατροπή, δεν υπάρχει πλέον η ανάγκη για χρήση ταιριασμένων λυχνιών οδήγησης (6 CG7 ), τις οποίες προμηθεύει μόνο ο κατασκευαστής σε πολύ υψηλές τιμές. Παρακαλώ, μόνο σοβαρές προτάσεις. Δεκτή, ακρόαση στο χώρο μου. Σε περίπτωση αγοράς, οι ενισχυτές θα παραδοθούν στο χώρο μου και η μεταφορά θα γίνει από τον αγοραστή, Τιμή 10.000€ συζητήσιμη,
Τηλ 6976430979 μεταξύ 17:00-23:00 Βασίλης
 

Μηνύματα
11
Reaction score
30
2 Monoblock 8 Χ ΚΤ88 (Λυχνίες που μπορούν να χρησιμοποιηθούν: 6550 , ΚΤ88 , ΚΤ90. ) , 4 Χ 6 CG7 /6 FQ&, 2 Χ 5751 ανά κανάλι. Οι λυχνίες εξόδου (ΚΤ88. . . ) δεν χρειάζεται να είναι ταιριασμένες. Προβλέπεται ξεχωριστή πόλωση για κάθε μία. Οι υπάρχουσες λυχνίες εξόδου, είναι ΚΤ88 SVETLANA, με πολύ λίγες ώρες χρήσης. Οι πυκνωτές του τροφοδοτικού, είναι πολυπροπυλενίου - πρακτικά άφθαρτοι. Γενικώς, ο ενισχυτής δεν έχει ηλεκτρολυτικούς πυκνωτές.
Στους εν λόγω ενισχυτές, έχουν γίνει οι εξής μετατροπές/βελτιώσεις: Τρίοδος λειτουργία 150 Watt/κανάλι. Μπορεί εύκολα να επανέλθει σε Ultra Linear 270 Watt/κανάλι, αλλά η τρίοδη λειτουργία είναι καλύτερη ακουστικά και η ισχύς των 150 watt, είναι υπεραρκετή . Οι πυκνωτές ζεύξης έχουν αντικατασταθεί με ρώσικους K40y paper in oil. Βελτιώνονται όλα τα ηχητικά χαρακτηριστικά, δεδομένου του ότι οι πυκνωτές πολυστυρενίου που υπήρχαν αρχικά είναι λεπτόηχοι. Οι παλαιοί πολυστυρενίου είναι διαθέσιμοι. Στη βάση ("ουρά") του phase spliter, οι αντιστάσεις έχουν αντικατασταθεί με πηγές ρεύματος MosFet για απόλυτη συμμετρία του σήματος η οποία δεν επιτυγχάνεται πάντοτε με τις αντιστάσεις. Με αυτή επίσης τη μετατροπή, δεν υπάρχει πλέον η ανάγκη για χρήση ταιριασμένων λυχνιών οδήγησης (6 CG7 ), τις οποίες προμηθεύει μόνο ο κατασκευαστής σε πολύ υψηλές τιμές. Παρακαλώ, μόνο σοβαρές προτάσεις. Δεκτή, ακρόαση στο χώρο μου. Σε περίπτωση αγοράς, οι ενισχυτές θα παραδοθούν στο χώρο μου και η μεταφορά θα γίνει από τον αγοραστή,
Τιμή 7.500€ συζητήσιμη.
Τηλ 6976430979 μεταξύ 17:00-23:00 Βασίλης
 

Status
Not open for further replies.

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.867.036
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top