Continental vs hankook

Μηνύματα
1.928
Reaction score
787
Ηρθε ο καιρός για λάστιχα.

Τώρα εχω continental premium contact 2 205/65/15 και έλεγα να πάω στα premium contact 5 αλλά ο τύπος στο βουλκανιζατερ μου πρότεινε κάποια hankook οου φέρνει υποσρηριζοντας οτι είναι πολύ ανώτερα από τα continental.

Τα έχει χρησιμοποιείσει κάνεις?

Για πείτε γνώμες.

Πάντως ενα που είχα τυχαία στη ρεζέρβα μου αρεσε αρκετά το πάτημα του!
 


Μηνύματα
731
Reaction score
616
Το μονο που θα σου πω ειναι οτι ο τυπος που στο βολκανιζατερ ειναι ασοβαρος τελειως. Σε γενικες γραμμες απο την εμπειρια μου continental,michelin ειναι μπροστα. Απο εκει και μετα ακολουθουν οι αλλοι
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.407
Reaction score
74.708
Θα βγάζει περισσότερα απ' τα Hankook.
Δεν συμπαθώ καθόλου τα Conti, αλλά όχι και χειρότερα...
 


Μηνύματα
29.254
Reaction score
23.299
ΜΙΣΕΛΕΝ ΘΑΛΕΓΑ ΕΓΩ Η ΑΝ ΘΕΣ ΠΙΟ ΦΤΗΝΑ ΠΑΡΕ ΤΙΣ ΘΥΓΑΤΡΙΚΕΣ ΤΗΣ ΚΛΕΜΠΕΡ (ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ) Η ΓΚΟΥΝΤΡΙΤΣ (ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΛΑ ΜΕ ΜΑΛΑΚΗ ΓΟΜΑ).
ΠΙΣΩ ΚΑΙ ΑΠ ΤΙΣ ΔΥΟ ΕΙΝΑΙ Η ΤΕΧΝΟΓΝΩΣΙΑ ΜΙΣΕΛΕΝ ΟΠΟΤΕ ΜΗΝ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΜΕ ΟΝΟΜΑΤΑ.
 

Μηνύματα
29.254
Reaction score
23.299
ΜΙΣΕΛΕΝ ΘΑΛΕΓΑ ΕΓΩ Η ΑΝ ΘΕΣ ΠΙΟ ΦΤΗΝΑ ΠΑΡΕ ΤΙΣ ΘΥΓΑΤΡΙΚΕΣ ΤΗΣ ΚΛΕΜΠΕΡ (ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ) Η ΓΚΟΥΝΤΡΙΤΣ (ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΛΑ ΜΕ ΜΑΛΑΚΗ ΓΟΜΑ).
ΠΙΣΩ ΚΑΙ ΑΠ ΤΙΣ ΔΥΟ ΕΙΝΑΙ Η ΤΕΧΝΟΓΝΩΣΙΑ ΜΙΣΕΛΕΝ ΟΠΟΤΕ ΜΗΝ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΜΕ ΟΝΟΜΑΤΑ.

ΠΕΣ ΜΟΥ ΔΙΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΤΥΠΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΦΙΛΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ.
 


Μηνύματα
1.928
Reaction score
787
Πάντως για τα hankook διάβασα ότι συνεργάζεται νε τη μισελεν στο τμήμα ανάπτυξης και πως τα βάζει η bmw και η Toyota στα καινούρια.
 

Μηνύματα
29.254
Reaction score
23.299
ΜΙΣΕΛΕΝ 400

ΚΛΕΜΠΕΡ 320

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΜΟΝΤΑΡΙΣΜΑ , ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΕΣ ΒΑΛΒΙΔΕΣ ΚΑΙ ΖΥΓΟΣΤΑΘΜΙΣΗ.

ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΕΝΟ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΦΟΡΟΥΜ.

ΑΠΛΑ ΠΗΓΑΙΝΕΤΑΙ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑΡΑ ΚΑΙ ΑΧΙΛΛΕΩΣ ΠΑΡΑΣΧΟΥ ΓΩΝΙΑ ΣΤΟΥ ΓΚΥΖΗ ΚΑΙ ΛΕΤΕ "ΗΡΘΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΓΡΗΓΟΡΗ".

ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΠΑΠΑΣ ΒΑΣΙΚΑ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟΣ ΜΙΣΕΛΕΝ ΑΛΛΑ ΦΕΡΝΕΙ ΟΤΙ ΤΟΥ ΠΑΡΑΓΓΕΙΛΕΤΕ.
 




Μηνύματα
958
Reaction score
2.426
Η hankook ειναι πολυ σοβαρη εταιρια και με πολυ αξιολογα αγωνιστικα ελαστικα αυτοκινητου.Απλα στην Ελλαδα δεν τυγχανουνε και πολυ καλης αντιπροσωπευσης.Αξιζει να σου πω οτι Γερμανια ειναι απο τις πρωτες επιλογες.
Τα continental δεν ειναι κατι ιδιαιτερο και το premium συγκεκριμενα εχει πολυ χαλια πλαινα.
Επισης μοντελο με μοντελο της καθε εταιριας διαφερει δεν νομιζω οτι μπορει κανεις να σου προτεινει
εαν δεν ξερουμε τι αμαξι θα τα φορεσει και αλλα πολλα οπως βαρος,κινητηριος αξονας,δρομους που θα κινειται και γενικοτερα τις αναγκες σου.Αν φορας αλλη αναρτηση η το αμαξι ειναι χαμηλωμενο παλι αλλαζουν τα δεδομενα.
Γενικοτερα εσυ τι ζητας πχ απολυτα κρατηματα; πολλα χιλιομετρα; χαμηλο θορυβο; το αμαξι που κινειται βορεια Ελλαδα που εχει πχ πολλες βροχες;
Τα ονοματα πλεον στα ελαστικα εχουνε ξεπεραστει.Ολες οι εταιριες εχουνε πολυ καλα ελαστικα και τεχνολογια που προερχεται απο τους αγωνες οπου εκει δοκιμαζονται σε ακραιες συνθηκες.
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.882
Reaction score
34.271
για δοκιμασε κ toyo , οτι καλυτερο εχω βαλει , πολλες φορες, σε μαλακο ομως λαστιχο...μετα το michelin sport το τελευταιο, δε θυμαμαι νουμερο, αυτα φοραω τωρα, χειροτερα απ τα toyo , τα continental που λες τα εβαλα και δε με τρελλαναν . Τιποτα φοβερο δεν κανει τιποτα καλο αλλα κ τιποτα ασχημο.κανα 3-4 χιλ χλμ κραατει παραπανω απ το toyo αλλα δεν μ αρεσε. Δε θα το ξαναβαζα με τιποτα. Το 5 ετσι? ειχα βαλει κ τα 3 παλια, ακοαμ χειροτερα.

Γνωμη μου φυσικα, μετα απο καμια 15αρια αλλαγες ελαστικων, μη πω 20.
 


Μηνύματα
416
Reaction score
520
http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Continental/Premium-Contact-5.htm

Στη συγκεκριμένη σελίδα περιέχονται διάφορα έγκυρα τεστ αξιολόγησης. Γιατί όλα τα λάστιχα δεν είναι ίδια.
Αυτή η σελίδα αφορά κυρίως την Αγγλία, με διαφορετικό οδόστρωμα και διαφορετικές κλιματολογικές συνθήκες. Φυσικά ολα τα ελαστικά δεν ειναι ίδια και δεν κάνουν και για όλες τις χρήσεις.
Οι περισσότεροι τείνουμε να έχουμε μεγαλύτερη εμπιστοσύνη στις ποιο γνωστές μάρκες ελαστικών, όχι και τόσο άδικα νομίζω.
Επειδή πρέπει να αλλάξω τα ελαστικά μου αυτόν το καιρό, έχω ψάξει αρκετά και βρήκα σημαντικές διάφορες στις τιμές.
Όσον αφορά ποιο άγνωστες μάρκες δεν έχω σχετική εμπειρία, αν και αρκετές ειναι θυγατρικές των επώνυμων, ή συνεργάζονται με αυτές.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.309
Reaction score
93.857
Τα τεστ που περιλαμβάνει η σελίδα δεν αφορούν μόνο τεστ που έγιναν στην Αγγλία, αλλά και άλλες χώρες. Για παράδειγμα το τεστ της ADAC του 2014.

Ο τρόπος για να καταλάβεις την απόδοση του ελαστικού, δεν είναι η τελική του κατάταξη, όπου (όπως στο τεστ που σου παρέθεσα) δίνεται διαφορετικό βάρος σε κάποιο τομέα (εδώ στη φθορά των ελαστικών), αλλά στις επί μέρους βαθμολογίες: στεγνό, βροχή, αντοχή, θόρυβος κλπ.

Εσύ επιλέγεις ανάλογα με το πού δίνεις το μεγαλύτερο βάρος. Οικονομία (μικρότερη φθορά), στεγνό, βρεγμένο;
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.407
Reaction score
74.708
Άντε να σας γράψω για το νέο αγαπημένο μου λάστιχο, το Michelin Pilot Sport 3.
Είχα πολλά χρόνια να βάλω Michelin και ήμουν πολύ διστακτικός για την απόδοση στην άγρια χρήση που κάνω αλλά με έχει εντυπωσιάσει με την αντοχή και τη σταθερότητά του.
Στο βρεγμένο συνεχίζω και μένω με το στόμα ανοιχτό με την προοδευτικότητά του, μπορώ να οδηγώ μέχρι και 20% ταχύτερα στη βροχή απο άλλα σπορ λάστιχα χωρίς άγχος. Θυσιάζει λίγο την απόδοση στο όριο, δε μ' ενοχλεί καθόλου όμως μπροστά στα προτερήματα.

Σε λίγες μέρες αν το θυμηθώ οι πρώτες εντυπώσεις απο τα Pilot Super Sport που επιτέλους υπάρχουν στις διαστάσεις της λαμαρίνας μου.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.309
Reaction score
93.857
Ορίστε και τα τεστ του δικού σου:
http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Michelin/Pilot-Sport-3-PS3.htm

Another old pattern on test, the Michelin seems to have fared better than the Pirelli and matched its 2010 and 2011 results, placing second overall. Winning both the aquaplaning tests the Michelin was extremely strong in all wet tests, fast during wet handling with the only criticism aimed towards the front end bite. The PS3 struggled a little in the dry where it lacked sharpness, but it held on well enough for a fifth place. A quiet tyre, the Pilot Sport 3 struggled a little in rolling resistance but overall placed extremely well. A good tyre.

Από το τεστ του Auto Express του 2013.
 
Last edited:


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.603
Μηνύματα
2.867.532
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top