Coral speakers


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Αν μπορείς να γίνεις ποιο συγκεκριμένος.
Τι ακριβώς ζητάς?
 

Μηνύματα
27.246
Reaction score
25.236
Απάντηση: Coral speakers

Τα ξέρεις ? τα έχεις ακούσει - δει? Εχεις υπόψην σου ευαισθησίες - αποκρίσεις ?
Οχι τίποτα άλλο , εχω εναν άπιστο θωμά που μου λέει οτι και καλά αυτά ήταν τότε και τώρα υπάρχουν καλύτερα.
 

Μηνύματα
29
Reaction score
49
Απάντηση: Coral speakers

Τα ξέρεις ? τα έχεις ακούσει - δει? Εχεις υπόψην σου ευαισθησίες - αποκρίσεις ?
Οχι τίποτα άλλο , εχω εναν άπιστο θωμά που μου λέει οτι και καλά αυτά ήταν τότε και τώρα υπάρχουν καλύτερα.
Έχω τα τουίτερς Η-104, εξαιρετικά,συναγωνίζονται με ALE,GOTO, πολύ πιό ακριβά.Δεν κατασκευάζονται πιά.Famous τα Β10 Foul Range.
Tα Η-104 alnico μαγνήτες ~ 3Kg το καθ'ένα.Διαμαντάκι κρυμένο.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Αν μπορείς να βρεις έναν μετρητή μαγνητικού πεδίου και μετρήσεις την ισχύ των μαγνητών σε παλαιά μεγάφωνα και τη συγκρίνεις με την αρχική τους τιμή θα δεις μεγάλη διαφορά.

Θα καταλάβεις τότε γιατί τα μεγάφωνα μετά από μερικές δεκαετίες πάνε περίπατο.
 

Μηνύματα
29
Reaction score
49
Απάντηση: Re: Coral speakers

Αν μπορείς να βρεις έναν μετρητή μαγνητικού πεδίου και μετρήσεις την ισχύ των μαγνητών σε παλαιά μεγάφωνα και τη συγκρίνεις με την αρχική τους τιμή θα δεις μεγάλη διαφορά.

Θα καταλάβεις τότε γιατί τα μεγάφωνα μετά από μερικές δεκαετίες πάνε περίπατο.
Αν αναφέρεσαι σε μένα, θα διαφωνήσω μαζί σου.Για να απομαγνητιστούν σε σημαντικό βαθμό πρέπει να συντρέξουν πολλοί λόγοι που συνήθως δεν..
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Ένας μετρητής πάντως δεν είναι θεωρεία αλλά πράξη και μάλιστα αδιαμφισβήτητη.

Και μόνο ο χρόνος αρκεί για να απομαγνητιστούν σε πολύ μεγάλο βαθμό.
Στα 25 χρόνια μπορεί να έχει χάσει και το 50% της ισχύος του ένας μαγνήτης.
 

Μηνύματα
27.246
Reaction score
25.236
Απάντηση: Coral speakers

Eπειδή εχω τα hd-3 , μπορώ να σου πω μετά βεβαιότητος , οτι τα 98db ευαισθησίας που έδινε η CORAL TO 1986 , ΣΉΜΕΡΑ ΕΊΝΑΙ ΠΕΡΙΣΣΌΤΕΡΑ ΣΤΑ ΔΙΚΆ ΜΟΥ HD-3.Μάλλον δεν εχουν χάσει ιχνος του μαγνητικού τους πεδίου.Στα MD-50 το ίδιο. Σε κάτι 10F60 που εχει ενας γνωστός , δεν είδαμε καμία πτώση , όταν τα συγκρίναμε με αντίστοιχης ευαισθησίας σημερινά.Ανάλογα πάντα το υλικό που χρησιμοποιεί κάθε κατασκευαστής. Η CORAL πάντως δε χρησιμοποιούσε υλικό της πλάκας , αυτό πρέπει να το ξέρεις.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Coral speakers

Τα ξέρεις ? τα έχεις ακούσει - δει? Εχεις υπόψην σου ευαισθησίες - αποκρίσεις ?
Οχι τίποτα άλλο , εχω εναν άπιστο θωμά που μου λέει οτι και καλά αυτά ήταν τότε και τώρα υπάρχουν καλύτερα.
αμφισβητισε ανθρωπος τον αλαθητο?
στην πυρα την εξωτερη αμεσως
ή στην πυρα με τις ξενερωτες που λεει και η βισση:126:
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Re: Απάντηση: Coral speakers

Eπειδή εχω τα hd-3 , μπορώ να σου πω μετά βεβαιότητος , οτι τα 98db ευαισθησίας που έδινε η CORAL TO 1986 , ΣΉΜΕΡΑ ΕΊΝΑΙ ΠΕΡΙΣΣΌΤΕΡΑ ΣΤΑ ΔΙΚΆ ΜΟΥ HD-3.Μάλλον δεν εχουν χάσει ιχνος του μαγνητικού τους πεδίου.Στα MD-50 το ίδιο. Σε κάτι 10F60 που εχει ενας γνωστός , δεν είδαμε καμία πτώση , όταν τα συγκρίναμε με αντίστοιχης ευαισθησίας σημερινά.Ανάλογα πάντα το υλικό που χρησιμοποιεί κάθε κατασκευαστής. Η CORAL πάντως δε χρησιμοποιούσε υλικό της πλάκας , αυτό πρέπει να το ξέρεις.
Καταφέρατε να μετρήσετε ευαισθησία με το αυτί και μάλιστα με τα χρόνια αυξήθηκε?
Αυτό είναι μοναδικό...
 

Μηνύματα
27.246
Reaction score
25.236
Απάντηση: Coral speakers

Την μετρήσαμε με μικρόφωνο , σε εργαστήριο, οχι δεν αυξήθηκε , απλά η coral , έδινε πιο μικρά απο τα αληθινά νούμερα , για τα μεγάφωνά της.
 

Μηνύματα
29
Reaction score
49
Απάντηση: Re: Coral speakers

Αν μπορείς να βρεις έναν μετρητή μαγνητικού πεδίου και μετρήσεις την ισχύ των μαγνητών σε παλαιά μεγάφωνα και τη συγκρίνεις με την αρχική τους τιμή θα δεις μεγάλη διαφορά.

Θα καταλάβεις τότε γιατί τα μεγάφωνα μετά από μερικές δεκαετίες πάνε περίπατο.
Πως μετράς το μαγνητικό πεδίο στο διάκενο μεταξύ πηνίου φωνής και μαγνήτη με το όργανο που αναφέρεις δεδομένου οτι το διάκενο στα τουίτερς είναι < 1χιλ.?? Έχεις μετρήσει ποτέ??
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Το διάκενο που αναφέρεις σχηματίζεται μεταξύ του οπλισμού του μαγνήτη, θα το βρεις σαν front plate και του πηνίου φωνής.
 


Μηνύματα
27.246
Reaction score
25.236
Απάντηση: Coral speakers

Kαι για να επανέλθω , δεν υπάρχουν στην αγορά σήμερα μεγάφωνα με την ταχύτητα και την ποιότητα των coral.Απλώς ο κόσμος δεν τα ξέρει , την εποχή που έβγαιναν μέχρι και το 1987 ήταν πανάκριβα και σε μειωμένη παραγωγή.Κάποτε τα έφερνε ο πουλόγλου στην καλιθέα .Πιο πριν ενας φίλος .Δεν υπάρχουν πλέον τέτοια μεγάφωνα το ξαναλέω, δυστυχώς..............
 



Μηνύματα
1.641
Reaction score
139
Re: Απάντηση: Coral speakers

Kαι για να επανέλθω , δεν υπάρχουν στην αγορά σήμερα μεγάφωνα με την ταχύτητα και την ποιότητα των coral.Απλώς ο κόσμος δεν τα ξέρει .
αλήθεια;
 

Μηνύματα
29
Reaction score
49
Απάντηση: Coral speakers

Υπάρχει και άλλος τρόπος μέτρησης του διάκενου με fillers.
Με τα fillers μετράμε το διάκενο,το μαγνητικό πεδίο στο διάκενο πώς το μετράμε ?Αυτό εννοούσα.
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.867.214
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top