Cosmote: έως 1Gbps από το Φθινόπωρο

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.112
Πιο συγκεκριμένα, η Cosmote θα προσθέσει πακέτα με ταχύτητες download στα 300Mbps, 500Mbps και 1GBps, επιπροσθέτως των προγραμμάτων που είναι ήδη διαθέσιμα στην αγορά. Η κορυφαία πρόταση της Cosmote θα είναι το 1Gbps με 100Mbps upload.



 

Μηνύματα
885
Reaction score
883
Καλό το νέο αλλά να δούμε και τιμές και διαθεσιμότητα. Ενδεικτικά ακόμη και σήμερα Βασιλίσσης Σοφίας απέναντι από το Ιπποκράτειο και είναι διαθέσιμα μόνο 24ΜΒits/s που αποδίδουν για 10 το πολύ
 

D

Deleted member 50795

Guest
Το δίκτυο τους πανελλαδικά κρίνεται «φτωχό» , σε σχέση με τις υψηλά διαφημιζόμενες προσδοκίες τους σε θέματα ταχυτήτων ….δυστυχώς.:errwhat:
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.112
Όλοι μας έχουμε ιστορίες με προβλήματα σχετικά με την εμπειρία των συνδέσεών μας. Σύμφωνοι.

Μην το πηγαίνουμε όμως στο άλλο άκρο που διαβάζω σε άλλες σελίδες και αντί να σχολιάζουν την κίνηση της Cosmote, αρχίζουν με τη μικρή ταχύτητα στο σπίτι τους. Η εκκίνηση νέων τεχνολογιών δεν γίνεται όταν φτάσει η προηγούμενη στο τελευταίο προάστιο και χωριό της χώρας.

Στη δική μου περιοχή πέρασαν οπτικές ίνες πριν μία βδομάδα, όταν σε όλες τις τριγύρω γειτονιές του προαστίου μου λειτουργούν εδώ και δύο χρόνια. Τι έπρεπε να λέω; Να μη γίνει τίποτα μέχρι να ικανοποιηθώ εγώ;

Οι επενδύσεις είναι ανάλογες του ρυθμού απόσβεσης που αναμένουν και των καθυστερήσεων που προκαλούν οι Δήμοι.
Ήδη οι εταιρείες είναι περισσότερες απ' όσες μπορούν να συνυπάρξουν με κερδοφορία.
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.112
θα προτιμούσα να ενισχύσει το περιφερειακό της δίκτυο με FTTH , παρά κάθε λίγο και λιγάκι να ανακοινώνει ¨πρωτιες¨ για λίγους.
Κοστίζει τρελά λεφτά που δεν τα ρισκάρει. Η μορφολογία του εδάφους και τα αμέτρητα χωριά και απομακρυσμένα σπίτια γενικότερα δεν είναι προτεραιότητα. Για 30-50€/μήνα.

Από τη νέα τεχνολογία, όπου είναι εφικτή, θα αυξήσει τα κέρδη ώστε να μπορεί να ρίξει χρήμα και για τους μακρινούς.
 

D

Deleted member 50795

Guest
Δε μιλάω για κορφοβούνια και πλαγιές βουνών …για αστικές περιοχες και πόλεις μιλάω.
Από τη νέα τεχνολογία, όπου είναι εφικτή, θα αυξήσει τα κέρδη ώστε να μπορεί να ρίξει χρήμα και για τους μακρινούς.
ποιους μακρινούς και κοντινούς.? Μόνο στους ¨κεντρικούς¨ ρίχνουν λεφτά.
 
Last edited by a moderator:

D

Deleted member 50795

Guest
Συγγνώμη αλλά πρέπει να αποχωρήσω, γιατί το παν γρήγορο ασύρματο 4G δίκτυο της εταιρείας , για άλλη μια φορά μου ¨βγάζει τα συκώτια ¨.:whistling:

(αλήθεια τώρα εκεί κάτω ..τι βαθμό να βάλω?
1B1C33D7-A262-49A4-A69D-173C36700B48.jpeg
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.112
ποιους μακρινούς και κοντινούς.? Μόνο στους ¨κεντρικούς¨ ρίχνουν λεφτά.
Οι μελέτες τους δείχνουν πώς θα κινηθούν. Αν δεν κερδίσουν από τους κεντρικούς δεν θα φτάσουν ποτέ στους (πιο) δύσκολους προορισμούς.
 


TGD

Μηνύματα
6.985
Reaction score
7.073
Κι εγώ που νόμιζα ότι ήταν χάλια στις διακοπές με 1Mbps download...

Πάντως ούτε τηλέφωνο δεν μπορείς να βγάλεις σε κάποιες περιοχές με το δίκτυο που υπάρχει. Στο Λεφόκαστρο δεν είχα σήμα μέσα στο σπίτι, μιλούσα μόνο στην παραλία. Στην περιοχή της Αφήσσου το δίκτυο ήταν το απόγευμα συνεχώς κατειλημμένο, με τόσο κόσμο που είχε βγει για μπάνιο. Και στο πανεπιστήμιο στον Βόλο το ίδιο, μόλις αρχίσει η εξεταστική, θα πρέπει να πάρεις 2-3 φορές τηλέφωνο για να συνδεθείς.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.452
Reaction score
5.550
Καλό το νέο αλλά να δούμε και τιμές και διαθεσιμότητα. Ενδεικτικά ακόμη και σήμερα Βασιλίσσης Σοφίας απέναντι από το Ιπποκράτειο και είναι διαθέσιμα μόνο 24ΜΒits/s που αποδίδουν για 10 το πολύ
Στους δημάρχους καταγγελίες φίλε μου.
Στην Αθήνα, π.χ. στο Μοναστηράκι χρόνια δεν είχαν υποδομή γιατί ο αγαπητός δήμαρχος δεν έδινε άδεια να σκάψουν για να γίνουν τα έργα, και επειδή λέει οι κατά 25% μεγαλύτερες σε αποτύπωμα καμπίνες θα χάλαγαν τα υπέροχα πεζοδρόμια του (με τους άστεγους ξαπλωμένους σε χαρτοκούτια, προτίστως νοιάζεται για αυτούς βλέπεις :D )
 

Μηνύματα
1.826
Reaction score
3.406
Πειραιώς και πέτρου ράλλη συνορα γκαζι με κατω πετράλωνα έχει μονο μέχρι 24.
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Αυτό με τους δήμους της Αθήνας είναι μια μεγάλη αλήθεια ίσως και η μόνη.

Η άλλη μεγάλη αλήθεια επίσης είναι οτι ο διπλασιασμός που έγινε τελευταία, και χαιρομασταν ολοι, έχει αρχίσει και γυρνάει Μπούμερανγκ στην κοσμοτε και εξηγω...

Στην Αθήνα και σε περιοχές με πολλές VDSL συνδέσεις ο θορυβος (crosstalk) που προκαλείται στο dslam από τις 100αρες (17a) που έγιναν 200αρες (35b) είναι τέτοιος που πάει το disconnect σύννεφο.

Παθών εγώ, εδώ και ένα μήνα οι 200αρα κάνει μέχρι και 15 disconnect τη μέρα!!

Σε συζήτηση με γνωστούς τεχνικούς μου είπαν ότι τους έχει δωθει σήμα να χαρακτηριζουν τις περισσότερες βλάβες ως "ανέφικτοτητα" και να προτείνουν υποβάθμιση ταχύτητας!!

Έγινε μια κίνηση 100% με γνώμονα το μάρκετινγκ και τώρα τρέχουν να μαζέψουν τις "βλάβες" που οι ίδιοι δημιούργησαν σε ένα δίκτυο που δεν αντέχει λόγω χαλκού.

Αντί να δίνουν λοιπόν μεγαλύτερες ταχύτητες, ας τρέξουν γρηγοροτερα το πρόγραμμα αντικατάστασης του χαλκού από τα καφαο έως το σπίτι με οπτικη ίνα.
 
Last edited:

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.851
Reaction score
4.596
Στη Νέα Ιωνία πάντως μια χαρα gigabit upload/download έχεις με 100 ευρώ το μήνα στην inalan.

Αν το συζητήσεις λίγο περισσότερο μαζί τους μπορείς να πας και σε μεγαλύτερα πακέτα.

Για τυπικες υπηρεσίες μέχρι και hosting μπορείς να κάνεις με τέτοιες ταχύτητες. Το κόστος δε για επαγγελματική χρήση είναι πρακτικά αστείο.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.452
Reaction score
5.550
Αυτό με τους δήμους της Αθήνας είναι μια μεγάλη αλήθεια ίσως και η μόνη.

Η άλλη μεγάλη αλήθεια επίσης είναι οτι ο διπλασιασμός που έγινε τελευταία, και χαιρομασταν ολοι, έχει αρχίσει και γυρνάει Μπούμερανγκ στην κοσμοτε και εξηγω...

Στην Αθήνα και σε περιοχές με πολλές VDSL συνδέσεις ο θορυβος (crosstalk) που προκαλείται στο dslam από τις 100αρες (17a) που έγιναν 200αρες (35b) είναι τέτοιος που πάει το disconnect σύννεφο.

Παθών εγώ, εδώ και ένα μήνα οι 200αρα κάνει μέχρι και 15 disconnect τη μέρα!!

Σε συζήτηση με γνωστούς τεχνικούς μου είπαν ότι τους έχει δωθει σήμα να χαρακτηριζουν τις περισσότερες βλάβες ως "ανέφικτοτητα" και να προτείνουν υποβάθμιση ταχύτητας!!

Έγινε μια κίνηση 100% με γνώμονα το μάρκετινγκ και τώρα τρέχουν να μαζέψουν τις "βλάβες" που οι ίδιοι δημιούργησαν σε ένα δίκτυο που δεν αντέχει λόγω χαλκού.

Αντί να δίνουν λοιπόν μεγαλύτερες ταχύτητες, ας τρέξουν γρηγοροτερα το πρόγραμμα αντικατάστασης του χαλκού από τα καφαο έως το σπίτι με οπτικη ίνα.
Αν όλες οι γραμμές πάνε σε 35b (ανεξαρτήτως ταχύτητας, το πρόβλημα του crosstalk θα μειωθεί).
Το κυριότερο πρόβλημα για τις αποσυνδέσεις είναι η παλαιότητα του χαλκού στο δίκτυο μας καθώς και το πως έχει καταντήσει με τα πολλαπλά κοψοραψίματα χάρη στα έργα των δήμων που γίνονταν στην τύχη, σκάψτε και ότι πετύχετε δεν πειράζει παιδιά.


Το θέμα των οπτικών ινών δεν είναι απλά θέμα απόφασης... είναι θέμα κόστους, και πάλι οι δήμοι κάνουν κουμάντο.
Θα μειωθεί αυτό με τον νέο νόμο που πάνε να περάσουν για το θέμα αυτό, αλλά πάλι θα μπορούν να βάζουν τρικλοποδιές τα τοπικά λαμόγια.
 


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Πέρασαν οπτικές ίνες στον δρόμο μου πριν 2 μήνες, με ενημέρωσαν για διαθεσιμότητα στις 28 Μαρτίου, έκανα αίτηση στις 29.

Προχθές ανέβασαν οπτική στην κολώνα έξω από το σπίτι και άλλο συνεργείο έκανε την εγκατάσταση από την κολώνα στο σπίτι. Χθες ήρθε συνεργείο που έκανε τις συνδέσεις στους κατανεμητές και στο κουτί παροχής μέσα και έλεγξε την ποιότητα.

Σήμερα παρέλαβα αυτά:

20230414_011504.jpg


Λογικά το επόμενο δεκαήμερο θα συνδεθώ.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.452
Reaction score
5.550
Πέρασαν οπτικές ίνες στον δρόμο μου πριν 2 μήνες, με ενημέρωσαν για διαθεσιμότητα στις 28 Μαρτίου, έκανα αίτηση στις 29.

Προχθές ανέβασαν οπτική στην κολώνα έξω από το σπίτι και άλλο συνεργείο έκανε την εγκατάσταση από την κολώνα στο σπίτι. Χθες ήρθε συνεργείο που έκανε τις συνδέσεις στους κατανεμητές και στο κουτί παροχής μέσα και έλεγξε την ποιότητα.

Σήμερα παρέλαβα αυτά:

View attachment 288182

Λογικά το επόμενο δεκαήμερο θα συνδεθώ.
Μαρούσι είσαι;
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.288
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top