Couriers

Μηνύματα
14.985
Reaction score
20.667
ειναι καταστηματα franchise και σε καθε περιοχη ισχυουν διαφορετικα δεδομενα
πχ η γενικη ταχυδρομικη στον πειραια δεν παραδιδει ποτε.

εγω εχω δρομολογησει ολες τια αποστολες στο χωρο εργασιας στον Πειραια εκτος απο απλα ελτα (που δεν παραδιδουν ποτε επισης) και με ερωτηση αν παραδιδουν στην γενικη - που ειναι deal breaker γιατι δεν μπορω να παραλαβω ποτε.
τα απλα ελτα τα ζηταω σπιτι (που επισης μπορει να μην παραδοσουν ποτε) και τα παραλαμβανω με το χαρτακι μου η χωρις αυτο πολλες φορες το πρωι πριν φυγω για τη δουλεια.

αν τυχει και το φερει η γενικη το γυρναω πισω και ζηταω επιστροφη χρηματων η να το στειλουν με αλλο τροπο , γιατι πολυ απλα το κοστος αποστολης ειναι να το φερουν σε ευλογο διαστημα (οχι πανω απο 2 μερες) στο χωρο μου , οχι 5-6 μερες μετα ουτε να παω εγω να το φερω και απο τη στιγμη που ειναι υπηρεσια που την προσφερει το καταστημα εχει το μπαλακι για να λυσει το προβλημα.
 

Μηνύματα
427
Reaction score
425
Έχω ακριβώς την αντίθετη εμπειρία, με πήραν απο γενική ταχυδρομική για δυο δέματα και όταν τους είπα ειμαι μακριά δεν πειράζει θα περάσω να τα πάρω εγώ, ο κουριερ παραπονιόταν και άρχισε να μου λέει "μα κανένας δεν είναι σπίτι του σήμερα", και έτσι έστειλα κάποιον στο σπίτι να περιμένει την παραλαβή που έγινε όπως συνεννοήθηκα.
 

Μηνύματα
390
Reaction score
975
Ελτα courier! Κλείστε το το μπου... λο!!!!
10 μερες απο Πάτρα γιατί δεν με βρήκαν.. Σε μαγαζί που δουλεύει 7 το πρωί με 10 το βράδυ Κυριακές και αργίες.. Μετά από 100 τηλέφωνα στον Πειραιά που είναι το δεμα και 50 στο 11120 και 2 μαιλ δεν βρήκα άκρη μίλησα με τον αποστολέα και πρώτα ο Θεός θα πάω να παραλάβω εγώ από ελτα Γλυφάδας την Τρίτη. Αν δεν είναι εκεί λυπάμαι αλλά δεν θα το παραλάβω και δεν θα πληρώσω την αντικαταβολή!
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Στην τελική ζητάς από την αρχή μη παράδοση στο σπίτι, αλλά με μείωση της τιμής!
Δηλαδή επιστροφή πριν μερικές δεκαετίες όταν υπήρχε μόνο ΕΛΤΑ.
Τότε που άρχισαν να εμφανίζονται οι πρώτες courier με ποια διαφοροποίηση από τα ΕΛΤΑ;
1. Ταχεία διακίνηση δέματος σε μια μέρα και 2. Παράδοση στο σπίτι σου.
Τώρα γίνανε ΕΛΤΑ δεκαετίας 80, αλλά με 10πλάσια τιμή!
Ειπαμε: ελτακουριερ παραλαβη στην εδρα τους με μιση τιμη
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Αν δεν είναι εκεί λυπάμαι αλλά δεν θα το παραλάβω και δεν θα πληρώσω την αντικαταβολή!

Ψυχραιμία, μην φτάσουμε και σε ακρότητες... :p


Ok, δημόσιο είναι μην έχουμε και "μεγάλες" απαιτήσεις, το κακό είναι ότι τους αντιγράφουν και οι άλλοι.
 
Last edited:

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.892
Reaction score
41.124
Με αντικαταβολή μόνο και στο πίσω μέρος του μυαλού μας "να κι αν το φέρουν, να κι αν δεν το φέρουν".
Από τότε που το γύρισα στην αντικαταβολή πάντως με βρίσκουν. Μέχρι και τηλέφωνο με παίρνουν να συνεννοηθούν. Αλλιώς ας τα βρουν μεταξύ τους (μαγαζί - μεταφορική).
 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Eννοειται μονο με αντικαταβολη.Και στο να αν δεν το φερουν και αν δεν το φερουν προσθετω, να και αν το στειλουν η δεν το στειλουν (οπως πχ ενα διαθεσιμο προιον που παραγγειλα στην black friday και ακομα ερχεται... ) :p
 



Μηνύματα
12.853
Reaction score
10.069
Όπα λάθος, δεν ήθελα να γράψω κράτος. Ελλάδα ήθελα να γράψω. Το σωστό είναι:

"Λειτουργεί τίποτα σε αυτό το πράγμα που λέτε Ελλάδα;"
 

Μηνύματα
84
Reaction score
147
Εγώ πάντως επειδή είμαι επαρχία (Ν Ηλείας) και εδώ και 25 χρόνια σχεδόν τους περισσότερους δίσκους μου, βιβλία, ηλεκτρονικά (ήχος κυρίως) εργαλεία, όλα μέσω ΕΛΤΑ αντικαταβολή πάντα.Αν χρησιμοποιούσα οποιαδήποτε άλλη εταιρία courier,θα μου κόστιζαν τουλάχιστον τα διπλάσια πιστέψτε με. Μιλάμε για σφάξιμο κανονικό. Πριν 10 μέρες πήρα ένα lenco l 833dd με αντικαταβολή και ο πωλητής ήθελε για δικούς του λόγους να το στείλει με Γενική Ταχυδρομική, κόστος 45Ε ΕΛΤΑ 18Ε!!!Τα συμπεράσματα δικά σας
 


Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Καλα που υπαρχουν και τα aπλα ελτα και στελνουμε/παραλαμβανουμε ογκωδη και βαρια δεματα

Γιατι με τον ''ανταγωνισμο '' και την ''αυτορυθμιση'' της ελευθερης αγορας , με τους αλλους , μονο κανα σκληρο δισκο ειναι να στελνεις.Μικρουλι , 2.5 '' .Και για αυτους παντα που αντεχουν την ελαχιστη χρεωση :p

Δοξα και τιμη στον τιμοκαταλογο των ελτα : )

Για στειλτε 20 κιλα με την...ιδιωτικη πρωτοβουλια :p
 
Last edited:

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
Σε εμένα η "διαδικασία" παραλαβής από αμαζον, είναι η εξης:

1. Μέιλ από αμαζον ότι έγινε προσπάθεια παράδοσης αλλά δε με βρήκαν. (δεν έγινε)
2. Την επόμενη μέρα τηλέφωνο από γενική ταχυδρομική ότι υπάρχει δέμα για εμένα και ερώτηση
αν θα πάω να το παραλάβω.
3. Όταν τους λέω να το φέρουν, μου απαντούν "ξέρετε είναι αργά τώρα ή το παιδί είναι μακρυα από
εσάς ή έχουμε πολλή δουλειά και θα σας το φέρουμε αύριο ή μεθαύριο.

Από ότι κατάλαβα δηλώνουν μια (ψευδή) απόπειρα παραδοσης για να είναι οκ με το αμαζον, και μετά σε περνούν τηλέφωνο προσπαθώντας να γλυτώσουν την παράδοση.
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Στα ΕΛΤΑ ο βασικός μέτοχος με ποσοστό 90% είναι το ελληνικό δημόσιο, η νοοτροπία παραμένει..
Μια χαρά δουλεύουν τα ΕΛΤΑ, λάθος στόχο έβαλες
 

TGD

Μηνύματα
7.145
Reaction score
7.183
Στα ΕΛΤΑ ο βασικός μέτοχος με ποσοστό 90% είναι το ελληνικό δημόσιο, η νοοτροπία παραμένει..
Ta ΕΛΤΑ Courier είναι ιδιωτική εταιρία με franchise.
 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Και εδω που τα λεμε, καλα κανουν και δηλωνουν ψευδη αποπειρα παραδοσης και χαρτακι

Στο κατω κατω αυτο δεν πιστευουν και η πλειοψηφια των πελατες τους ? Οτι χρειαζεται... περικοπη δαπανων στην επιχειρηση και μισθων (των ντελιβεραδων ) για να ορθοποδησει η επιχειρηματικοτητα.
Ε ας το παραλαβουν οι ιδιοι.Η ας περιμενουν καραουλι στο απεναντι πεζοδρομιο το φορτηγο της μεταφορικης
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.500
Reaction score
5.662
Τα ίδια και εδώ... από 24 του μήνα δέμα που έπρεπε να παραλάβω σίγουρα πρίν τον νέο χρόνο... ακόμα πουθενά, και ούτε καν έκαναν ένα τηλ. ή ειδοποιητήριο σε εμένα ή τον αποστολέα.
Το τηλ. του καταστήματος της περιοχής.... 99% του χρόνου κατεβασμένο ακουστικό.

Είναι να πας και να τους τραβήξεις κανά δυο μπουνοκλωτσίδια...
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Μια χαρά δουλεύουν τα ΕΛΤΑ, λάθος στόχο έβαλες
Είπα ότι μέτοχος είναι το ελληνικό δημόσιο και περιέγραψα την εμπειρία μου, δεν τους έβαλα "στόχο" ούτε και αρκετοί πιστεύω που έχουν τοποθετηθεί αρνητικά.
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Είπα ότι μέτοχος είναι το ελληνικό δημόσιο και περιέγραψα την εμπειρία μου, δεν τους έβαλα "στόχο" ούτε και αρκετοί πιστεύω που έχουν τοποθετηθεί αρνητικά.
Οι ...αρκετοι(σχεδον όλοι δηλ) που έγραψαν εδώ είναι αρνητικοί με τους ιδιωτες κουριερ - δέν το πρόσεξες φαίνεται.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.563
Μηνύματα
2.865.671
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top