Couriers

gid

Μηνύματα
7.388
Reaction score
8.622
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.209
Reaction score
41.795
Δίνω κάτι παραπάνω σε DHL και αν δεν είμαι σπίτι ψάχνουν να με βρουν χωρίς υπερβολές.
Έχει τύχει μετά από τηλ. επικοινωνία αφού δεν με βρήκαν σπίτι να περάσουν τη ώρα που εγώ μπορούσα και με βόλευε.
Όσον αφορά Αθήνα τα παραπάνω, στη επαρχεία υπάρχει θέμα και με τη DHL.
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Οι ...αρκετοι(σχεδον όλοι δηλ) που έγραψαν εδώ είναι αρνητικοί με τους ιδιωτες κουριερ - δέν το πρόσεξες φαίνεται.

Δεν είναι έτσι... ήδη από την πρώτη σελίδα υπάρχουν 5-6 απόψεις αρνητικές προς τα ΕΛΤΑ ενώ έπονται και στις υπόλοιπες, βέβαια πιστεύω σε αυτό που λένε και άλλοι εδώ ότι ανάλογα με την περιοχή μπορεί μία εταιρεία να έχει θετική εικόνα προς το κοινό που την εμπιστεύτηκε και αλλού αρνητική, εσένα τα ΕΛΤΑ μπορεί να σε έχουν εξυπηρέτησει όπως θα ήθελες αλλά κάποιους άλλους όχι.
Δίνω κάτι παραπάνω σε DHL και αν δεν είμαι σπίτι ψάχνουν να με βρουν χωρίς υπερβολές.
Έχει τύχει μετά από τηλ. επικοινωνία αφού δεν με βρήκαν σπίτι να περάσουν τη ώρα που εγώ μπορούσα και με βόλευε.
Όσον αφορά Αθήνα τα παραπάνω, στη επαρχεία υπάρχει θέμα και με τη DHL.

Γεια σου Χρηστάρα, χρόνια πολλά!
 

TGD

Μηνύματα
7.133
Reaction score
7.172
Με την Speedex δεν είχα πρόβλημα, το φέρνουν και την χρονική περίοδο που τους λέω. Όμως σχεδόν όλες οι αγορές που κάνω έρχονται με Γενική ή ACS. Δεν τρελαίνομαι με καμιά από τις δύο...
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Δεν είναι έτσι... ήδη από την πρώτη σελίδα υπάρχουν 5-6 απόψεις αρνητικές προς τα ΕΛΤΑ ενώ έπονται και στις υπόλοιπες, βέβαια πιστεύω σε αυτό που λένε και άλλοι εδώ ότι ανάλογα με την περιοχή μπορεί μία εταιρεία να έχει θετική εικόνα προς το κοινό που την εμπιστεύτηκε και αλλού αρνητική, εσένα τα ΕΛΤΑ μπορεί να σε έχουν εξυπηρέτησει όπως θα ήθελες αλλά κάποιους άλλους όχι.



Γεια σου Χρηστάρα, χρόνια πολλά!
Οι 5-6 είναι ουσιαστικά ...1 (ενας - scrap; με τα σπασμένα μπουκάλια!) . Μάλλον συγχεεις τα Ταχυδρομεια ΕΛΤΑ με την ΕΛΤΑκουριερ
 


lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Για τα courier λέω, ok βαριέμαι να γράφω άλλο, κέρδισες.
Με τα ΕΛΤΑ τα εβαλες,
ΕΛΤΑκουριερ εννοουσες
Μέχρι που βαρέθηκες.
Άντε κανε κουβεντα μετά...
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Μα αφού ο τίτλος του νήματος αφορά τα κούριερ πώς θα μπορούσα να γράψω για τα ταχυδρομεία τους φακέλους τα γραμματόσημα, η φάση που λέω ότι ήρθε ο υπάλληλος και μου άφησε σημείωμα έφυγε και μετά μήνυμα στο κινητό ότι δεν με βρήκε αφορούσε τα ΕΛΤΑ courier, άσχετο, τα Harbeth τα πούλησες;; :p
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Μα αφού ο τίτλος του νήματος αφορά τα κούριερ πώς θα μπορούσα να γράψω για τα ταχυδρομεία τους φακέλους τα γραμματόσημα, η φάση που λέω ότι ήρθε ο υπάλληλος και μου άφησε σημείωμα έφυγε και μετά μήνυμα στο κινητό ότι δεν με βρήκε αφορούσε τα ΕΛΤΑ courier, άσχετο, τα Harbeth τα πούλησες;; :p
Αναφερθηκαν και τα ταχυδρομικα ΕΛΤΑ...
Τα Χαρμπεθ, οχι, δεν υπαρχει λογος πλεον -παρα λιγο να παρασυρομουν μα ας ειναι καλα ο μη-πωλητης τελικα!
 

Μηνύματα
763
Reaction score
962
Σωστά το ανέφερες,στην επαρχεία και με την DHL υπάρχει πρόβλημα.Εμενα είχαν στείλει κάτι από DHL από εξωτερικό,δεν είχαν δώσει τηλέφωνο.Μπαινοντας Ελλάδα πήρε άλλο tracking που δεν το είχα για να το ακολουθήσω.Δεν με βρήκαν είπαν στο σπίτι,άφησαν σημείωμα που ουδέποτε βρέθηκε...Αποτέλεσμα,να είναι για 13 μέρες το δεν εκεί,να μην έχουν κάνει τίποτα κ όταν
κινητοποιηθηκα εγώ κ πήρα τηλ. στην Γερμανία ώστε να μου δώσουν το καινούριο tracking,να καλέσω εδω να βγάλω ακρη για να το παραλάβω κ να μου πουν ότι γίνεται ΜΟΝΟ ΜΙΑ προσπαθεια παραδοσης κ αν δεν σε βρουν αναγκαστικά πας εσύ να παραλάβεις από εκεί...Χειριστή εμπειρία...
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.216
Reaction score
27.771
Προ ημερών έστειλα στην Αθήνα με την Γενική ταχυδρομική ένα δεματάκι.
Ο φίλος το περίμενε όλη την ημέρα στο σπίτι του (είχε ρεπό) και τελικά βρήκε το χαρτάκι που έλεγε ότι πέρασαν και δεν ήταν εκεί.
Το γνωστό κόλπο για το οποίο μιλάμε εδώ.
Τελικά πήγε και το πήρε μόνος του, διότι αλλιώς θα του το πήγαιναν την άλλη μέρα.
Την επόμενη φορά θα τους το επισημάνω αυστηρά και θα επιμείνω για την παράδοση.
Υπ΄όψιν ότι με τα ΚΤΕΛ το δέμα κάνει 6 ώρες.
Μπορεί κάποιος να πάει να το παραλάβει ως αργά το βράδυ.
 

Μηνύματα
27.202
Reaction score
25.174
Εγώ πάντως με τα ΕΛΤΑ κούριερ , της περιοχής μου δεν έχω κανένα θέμα. Εδω και χρόνια μου φέρνουν πράγματα απο το εξωτερικό , το παιδί με ξέρει ευγενέστατο πάντα , περνάει , αν δεν με βρεί αφήνει χαρτάκι και ξαναπερνάει.
Αν δεν με ξαναβρεί τηλέφωνο και πάω εγώ να παραλάβω.
Η dhl μέσα στην φάση των γιορτών ούτε που έκανε τον κόπο να έρθει ή έστω να με ειδοποιήσει, για ένα μικρό δεματάκι απο Γερμανία. Το γύρισε πίσω. Ξέχεσα τον πωλητή στο ebay και το ξαναέστειλε και ήρθε στην ώρα του.
Μ'αρέσει που την πρώτη φορά έλεγε παράδοση απο 15 έως 26 / 12.
 

Μηνύματα
501
Reaction score
705
Εγώ έχω βάλει διεύθυνση παράδοσης τη δουλειά και έλυσα πραγματικά όλα μου τα προβλήματα παράδοσης από τους πονηρούλιδες.
Όταν την είχα σπίτι εννοείται ότι δε με βρίσκανε ποτέ και εγώ έβρισκα αυτό το αυτοκόλλητο στο κουδούνι που δε ξεκολλάει ούτε με καυστική σόδα.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.276
Reaction score
93.714
Εγώ έχω βάλει διεύθυνση παράδοσης τη δουλειά και έλυσα πραγματικά όλα μου τα προβλήματα παράδοσης από τους πονηρούλιδες.
Όταν την είχα σπίτι εννοείται ότι δε με βρίσκανε ποτέ και εγώ έβρισκα αυτό το αυτοκόλλητο στο κουδούνι που δε ξεκολλάει ούτε με καυστική σόδα.
Επίσης
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.276
Reaction score
93.714
Το παραμύθι φαίνεται ότι παίζει και στο εξωτερικό.

Περιμένω δέμα από Γαλλία. Στο Γαλλικό site εμφανίζεται ότι χθες έγινε προσπάθεια παράδοσης αλλά δεν με βρήκαν και θα πρέπει να το παραλάβω από κατάστημα των ΕΛΤΑ.
Μήνυμα προφανώς αυτοματοποιημένο, αφού στο site των ΕΛΤΑ εμφανίζει ότι έφτασε χθες στο κέντρο διαλογής και είναι σήμερα προς παράδοση

La Poste.png


ELTA.png
 

Μηνύματα
14.980
Reaction score
20.646
επειδη ειπε ο Λακης για τα ελτα
ταχυδρομοι ΔΕΝ υπαρχουν
ειναι με τριμηνες συμβασεις
αναλογα την περιοχη ειναι λιγοι
δεν περνανε ουτε καν μια φορα την εβδομαδα στον χολαργο, 2-3 φορες το μηνα και τα αφηνουν μαζεμενα.
τα δε ειδοποιητηρια πολλες φορες ερχονται αφου εχω παραλαβει μονος μου.
στον πειραια παλι τρις χειροτερα (το καταστημα που εξυπηρετει το κεντρο)

η διαφορα ειναι οτι τα ελτα ανεκαθεν ειχαν χωρο υποδοχης και συστημα προτεραιοτητας με το χαρτακι, κατι το οποιο οι ξεφτυλισμενοι παροχοι ταχυδρομικων υπηρεσιων δεν εχουν. επισης ανοιγουν νωρις και μπορεις να κανεις δουλεια πριν ξεκινησεις να δουλευεις ο ιδιος (ασε που αμα ξερεις που ειναι η διανομη, πας επιτοπου απο τις 6 το πρωι και καθαρισες σε δτ χωρις να περιμενεις ουρες η να ψαχνεις να παρκαρεις )

για αθηνα θεσσαλονικη κτελ και αγιος ο θεος.
εχω στειλει σε ενα παλικαρι αντλια βενζινης σαββατο βραδυ , κυριακη πρωι την δοκιμαζε στο αυτοκινητο , 5 ολοκληρα ευρω συν τα δρομολογια βεβαια (καπου 1.5 ευρω δικο μου και δεν ξερω ποσα το παλικαρι που το πηρε)
 

Μηνύματα
414
Reaction score
249
Εγώ έχω βάλει διεύθυνση παράδοσης τη δουλειά και έλυσα πραγματικά όλα μου τα προβλήματα παράδοσης από τους πονηρούλιδες.
Όταν την είχα σπίτι εννοείται ότι δε με βρίσκανε ποτέ και εγώ έβρισκα αυτό το αυτοκόλλητο στο κουδούνι που δε ξεκολλάει ούτε με καυστική σόδα.
Το ίδιο κάνω κι εγώ και αρκετοί συνάδελφοι, και έχει τύχει τουλάχιστον 2 φορές να πουν ότι δε μας βρήκαν (μια τα ελτα κουριερ σε εμένα και μια η ACS σε μια συνάδελφο - σημειωτέον ότι η acs έρχεται τουλάχιστον 1 φορά τη μέρα για να πάρει δέματα προς παράδοση σε πελάτες. Κατα τα άλλα πέρασαν και δε μας βρήκαν...)
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Σε μας παντως (Λαρισα) οι ταχυδρομοι περνουν συνεχως με τα μηχανακια μεταφεροντας αλληλογραφια, ειδοποιητηρια πληρωμών (κάθε ειδους) και μικροδεματα - και μαλιστα ο ιδιος, της γειτονιας πλεον. Και η εξυπηρέτηση της ουράς έχει βέβαια μεγάλη αναμονή στο Κεντρικό (πάνω από ώρα συνηθως), λόγω φόρτου εργασίας μα ΚΑΙ περιορισμένου προσωπικού.
Γενικά όμως μπορώ να πω ότι προσωπικά δεν είμαι δυσαρεστημένος από τις κουριερ. Βασικά γιατί αποφεύγω τα ..."επιλήψιμα" να παραδίνονται στο σπιτι:):):)
 

Μηνύματα
501
Reaction score
705
Το ίδιο κάνω κι εγώ και αρκετοί συνάδελφοι, και έχει τύχει τουλάχιστον 2 φορές να πουν ότι δε μας βρήκαν (μια τα ελτα κουριερ σε εμένα και μια η ACS σε μια συνάδελφο - σημειωτέον ότι η acs έρχεται τουλάχιστον 1 φορά τη μέρα για να πάρει δέματα προς παράδοση σε πελάτες. Κατα τα άλλα πέρασαν και δε μας βρήκαν...)
Έχω τη τύχη (ή την ατυχία λολ) να εργάζομαι σε εταιρία με γραφείο αλληλογραφίας, δε περνάνε αυτά, μας έχουν σε καθημερινό δρομολόγιο. Επίσης ένα άλλο κόλπο είναι η αντικαταβολή, αν ψωνίζεις από Ελλάδα.
Μια φορά μόνο τη πάτησα (λόγω τσιπιάς του αποστολέα) και μου ήρθε ειδοποιητήριο παραλαβής από κατάστημα ΕΛΤΑ, εκεί μπορώ να πω ότι ταλαιπωρήθηκα σε τρομερό βαθμό.
 

Μηνύματα
564
Reaction score
592
Το παραμύθι φαίνεται ότι παίζει και στο εξωτερικό.

Περιμένω δέμα από Γαλλία. Στο Γαλλικό site εμφανίζεται ότι χθες έγινε προσπάθεια παράδοσης αλλά δεν με βρήκαν και θα πρέπει να το παραλάβω από κατάστημα των ΕΛΤΑ.
Μήνυμα προφανώς αυτοματοποιημένο, αφού στο site των ΕΛΤΑ εμφανίζει ότι έφτασε χθες στο κέντρο διαλογής και είναι σήμερα προς παράδοση

View attachment 150457

View attachment 150458
Από Γαλλία (πιθανόν και από το ίδιο κατάστημα;) παραλαβή δέματος μέσω ΕΛΤΑ Courier μέσα στις γιορτές κανονικά με διανομή στο σπίτι. Και μάλιστα με αναφορά στο site για καθυστέρηση παράδοσης μιας ημέρας, επειδή αρχικά το παρέλαβε λάθος διανομέας.

Σημειώματα έχω βρει στο παρελθόν και έχω διαμαρτυρηθεί.. Εχω καταλήξει στο δικό μου -ίσως λίγο αυθαίρετο - συμπέρασμα πως το αν θα παραδοθεί το δέμα ή κάποιο σημείωμα σχετίζεται με την ποσότητα των δεμάτων που παραλαμβάνει ο διανομέας από το τοπικό κέντρο διαλογής, από τη δυσκολία πρόσβασής του στον τελικό αποδέκτη (π.χ. μεγάλη απόσταση μεταξύ γραμματοκιβωτίου και εισόδου παραλήπτη, ανέβασμα σκαλιών, απουσία ασανσέρ κ.λπ.) και την καθυστέρηση που αυτή συνεπάγεται για τον ίδιο.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.593
Μηνύματα
2.865.202
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top