Couriers

TGD

Μηνύματα
7.106
Reaction score
7.161
δε περνάνε αυτά, μας έχουν σε καθημερινό δρομολόγιο.
Και στο πανεπιστήμιο έρχεται κάθε μέρα φορτηγάκι των ΕΛΤΑ. Πάραυτα δεν φέρνουν ποτέ τα δέματα. Και για να παραλάβεις τα συστημένα που δεν αναφέρουν όνομα αλλά γενικά υπηρεσία απαιτούν να έχεις εξουσιοδότηση!
 

Μηνύματα
84
Reaction score
147
Εγώ πάντως επειδή είμαι επαρχία (Ν Ηλείας) και εδώ και 25 χρόνια σχεδόν τους περισσότερους δίσκους μου, βιβλία, ηλεκτρονικά (ήχος κυρίως) εργαλεία, όλα μέσω ΕΛΤΑ αντικαταβολή πάντα.Αν χρησιμοποιούσα οποιαδήποτε άλλη εταιρία courier,θα μου κόστιζαν τουλάχιστον τα διπλάσια πιστέψτε με. Μιλάμε για σφάξιμο κανονικό. Πριν 10
Εγώ πάντως επειδή είμαι επαρχία (Ν Ηλείας) και εδώ και 25 χρόνια σχεδόν τους περισσότερους δίσκους μου, βιβλία, ηλεκτρονικά (ήχος κυρίως) εργαλεία, όλα μέσω ΕΛΤΑ αντικαταβολή πάντα.Αν χρησιμοποιούσα οποιαδήποτε άλλη εταιρία courier,θα μου κόστιζαν τουλάχιστον τα διπλάσια πιστέψτε με. Μιλάμε για σφάξιμο κανονικό. Πριν 10 μέρες πήρα ένα lenco l 833dd με αντικαταβολή και ο πωλητής ήθελε για δικούς του λόγους να το στείλει με Γενική Ταχυδρομική, κόστος 45Ε ΕΛΤΑ 18Ε!!!Τα συμπεράσματα δικά σας
Εγώ πάντως επειδή είμαι επαρχία (Ν Ηλείας) και εδώ και 25 χρόνια σχεδόν τους περισσότερους δίσκους μου, βιβλία, ηλεκτρονικά (ήχος κυρίως) εργαλεία, όλα μέσω ΕΛΤΑ αντικαταβολή πάντα.Αν χρησιμοποιούσα οποιαδήποτε άλλη εταιρία courier,θα μου κόστιζαν τουλάχιστον τα διπλάσια πιστέψτε με. Μιλάμε για σφάξιμο κανονικό. Πριν 10 μέρες πήρα ένα lenco l 833dd με αντικαταβολή και ο πωλητής ήθελε για δικούς του λόγους να το στείλει με Γενική Ταχυδρομική, κόστος 45Ε ΕΛΤΑ 18Ε!!!Τα συμπεράσματα δικά σας
Να διορθώσω ένα λάθος σχετικά με την αναφορά στον πωλητή του πικάπ το λάθος ήταν δικό μου,εγώ πρότεινα Γενική Ταχυδρομική ρισκάροντας λόγω εορτών και λόγω δουλειάς (ελιές γαρ)οπότε μόνο απόγευμα μπορούσα να το πάρω υπολογίζοντας αντε να πάει 25Ε το πολύ,κι όμως 45Ε και μετά από πολλά τηλέφωνα και τα ανάλογα μπινελικια από μέρους μου έπεσαν στα 40Ε. Περισυ μου την έκανε ένας πωλητής BW DM 303 που ενώ είχαμε συμφωνήσει για ΕΛΤΑ τα έστειλε τελικά με γενική και καπέλο +25Ε περιπου. ΕΛΤΑ και μόνο ΕΛΤΑ ειδικά για επαρχία.
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Γι' αυτό του Λάκη στην Λάρισα του φαίνονται όλα άψογα, έλα Αθήνα να δεις τι γίνεται, είπαμε... ανάλογα την περιοχή.. :geek:
 

Μηνύματα
274
Reaction score
106
Με ΕΛΤΑ οπως και στης ιδιοτικες εταιριες courier για να σου παραδοσουν το δεμα στο σπιτι πρεπει ο αποστολεας να το εχει διευκρινίσει, πορτα πορτα, η παραλαβη απο το κατάστημα, αλιος ερχονται στο σπιτι αφήνουν το χαρτακι και φευγουν... οι τιμες τις ΕΛΤΑ ειναι πολυ φτηνότερες απο τις κουριερ.. προτιμω ΕΛΤΑ
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Με ΕΛΤΑ οπως και στης ιδιοτικες εταιριες courier για να σου παραδοσουν το δεμα στο σπιτι πρεπει ο αποστολεας να το εχει διευκρινίσει, πορτα πορτα, η παραλαβη απο το κατάστημα, αλιος ερχονται στο σπιτι αφήνουν το χαρτακι και φευγουν... οι τιμες τις ΕΛΤΑ ειναι πολυ φτηνότερες απο τις κουριερ.. προτιμω ΕΛΤΑ
Αν πληρώσεις για παράδοση Σπίτι σου το φέρνουν, αν για παραλαβή από το κατάστημά τους (σχεδον μιση τιμη!) σου στέλνουν sms στο κινητό σου
 

Μηνύματα
535
Reaction score
731
Γενική Ταχυδρομική Χαϊδαρίου, σήμερα δήθεν πέρασαν και δεν μας βρήκαν (δύο άτομα όλη μέρα στο σπίτι σήμερα)!!!
Τηλεφωνώ και η ανεδεστάτη μου λέει ότι θα ξαναπροσπαθήσουν μέσα στο επόμενο 10ήμερο, διαφορετικά να περάσω να παραλάβω ο ίδιος >:( >:( >:(
Τους γ@μας κύριε πρόεδρε ή δεν τους γ@μάς;
 

H

HuxFlux

Guest
Γενική Ταχυδρομική Χαϊδαρίου, σήμερα δήθεν πέρασαν και δεν μας βρήκαν (δύο άτομα όλη μέρα στο σπίτι σήμερα)!!!
Τηλεφωνώ και η ανεδεστάτη μου λέει ότι θα ξαναπροσπαθήσουν μέσα στο επόμενο 10ήμερο, διαφορετικά να περάσω να παραλάβω ο ίδιος >:( >:( >:(
Τους γ@μας κύριε πρόεδρε ή δεν τους γ@μάς;
Ολες οι κουριερ αυτην την περιοδο ετσι ειναι, δηλαδη πολυ κατωτερες των περιστασεων...
Το οτι σου σηκωσαν το τηλεφωνο παντως ειναι εξαιρετικη επιτυχια, διοτι αλλοι παλευουμε μερες ολοκληρες στην αναμονη να απαντησουν και μετα απο 20λεπτες αναμονες απλα ριχνουν τη γραμμη χωρις καν να απαντησουν.
Η υπαλληλος κατα τα αλλα σου ειπε την αληθεια. Λογω του φορτου που εχουνε και λογω του οτι οι ιθυνοντες των κουριερ δε φροντισαν να εχουν το απαραιτητο προσωπικο, υπαρχουν αυτες οι καθυστερησεις. Η δουλεια δεν βγαινει ,οποτε ειτε καθυστερουν τα δεματα, ειτε βαζουν τον πελατη να επωμιζεται μερος της δουλειας τους (ελατε εσεις να παραλαβετε αμα βιαζεστε).
 

Μηνύματα
7.252
Reaction score
11.794
Και με τα ΕΛΤΑ Courier το ιδιο, ήρθε απλά μια ενημέρωση ότι έγινε αποτυχημένη προσπάθεια παράδοσης, πήραμε τηλέφωνο αμέσως μόλις ήρθε το μήνυμα και μας είπαν ότι θα μπορούσαμε να το παραλάβουμε απο το τοπικό υποκατάστημα μεταξύ 6-8 το απόγευμα. Σε ένα άλλο δέμα που παρέμενε στο κέντρο διανομής απο τις 24/3, κάλεσα προχθές και μου κανονίσαμε να το στείλουν στο τοπικό υποκατάστημα. Ούτε καν μια ενημέρωση απο πλευράς τους. Καθώς περνούσα χθες λοιπόν απο το συγκεκριμένο υποκατάστημα, η ουρά ήταν καμιά εκατοστή μέτρα, ο συγχρωτισμός στα φόρτε του. Μένουμε σπίτι, my ass. Ευτυχώς σήμερα το πρωί ήταν πιο χαλαρά τα πράγματα.
 

Μηνύματα
535
Reaction score
731
Ολες οι κουριερ αυτην την περιοδο ετσι ειναι, δηλαδη πολυ κατωτερες των περιστασεων...
Το οτι σου σηκωσαν το τηλεφωνο παντως ειναι εξαιρετικη επιτυχια, διοτι αλλοι παλευουμε μερες ολοκληρες στην αναμονη να απαντησουν και μετα απο 20λεπτες αναμονες απλα ριχνουν τη γραμμη χωρις καν να απαντησουν.
Η υπαλληλος κατα τα αλλα σου ειπε την αληθεια. Λογω του φορτου που εχουνε και λογω του οτι οι ιθυνοντες των κουριερ δε φροντισαν να εχουν το απαραιτητο προσωπικο, υπαρχουν αυτες οι καθυστερησεις. Η δουλεια δεν βγαινει ,οποτε ειτε καθυστερουν τα δεματα, ειτε βαζουν τον πελατη να επωμιζεται μερος της δουλειας τους (αντι να παραδιδουν αυτοι, βαζουν τον πελατη να παει να παραλαβει).
Οι καθυστερήσεις υπάρχουν και το γνωρίζω. Αλλά μάλλον δεν κατάλαβες ότι έγραψα πως αυτοί λένε ότι πέρασαν από το σπίτι!!!!
Στο φινάλε δεν με ενδιαφέρει αν έχουν δουλειά και δεν έχουν προσωπικό. Να προσλάβουν.
Δεν μπορώ να περιμένω 10+ ημέρες και στο τέλος να ψεύδονται και να έχουν την απαίτηση να πάμε εμείς να το πάρουμε.
Οι δικαιολογίες του τύπου έχουν δουλειά και δεν προλαβαίνουν σε εμένα δεν λένε τίποτα.
Δεν είναι σοβαρές εταιρείες.
 

H

HuxFlux

Guest
Οι καθυστερήσεις υπάρχουν και το γνωρίζω. Αλλά μάλλον δεν κατάλαβες ότι έγραψα πως αυτοί λένε ότι πέρασαν από το σπίτι!!!!
Στο φινάλε δεν με ενδιαφέρει αν έχουν δουλειά και δεν έχουν προσωπικό. Να προσλάβουν.
Δεν μπορώ να περιμένω 10+ ημέρες και στο τέλος να ψεύδονται και να έχουν την απαίτηση να πάμε εμείς να το πάρουμε.
Οι δικαιολογίες του τύπου έχουν δουλειά και δεν προλαβαίνουν σε εμένα δεν λένε τίποτα.
Δεν είναι σοβαρές εταιρείες.
Kaταλαβα τι εγραψες και σου λεω πως αυτο που περιγραφεις ειναι γνωστη τακτικη τους και δεν συμβαινει μονο τωρα λογω του φορτου, απλα τωρα το κανουν σχεδον σε ολους.
Τα υπολοιπα που λες τα καταλαβαινω, αλλα σου ξαναλεω, ο υπαλληλος δεν μπορει να κανει τιποτε περα απο το να σου πει την αληθεια... Η αληθεια λοιπον ειναι πως δεν γινεται να σου παραδωσουν στους γνωστους χρονους και η μοναδικη εναλλακτικη γα νωριτερα ειναι να πας να παραλαβεις γιατι οι ιθυνοντες τους εχουν αφησει να ειναι τρεις κι ο κουκος σε συγκριση με τη δουλεια που εχουνε. Αυτο που βαλανε στο συστημα οτι περασανε και δε σε βρηκαν το κανουν ακριβως για να πας εσυ να παραλαβεις, και πιθανως για να ειναι και καλυμενοι σε περιπτωση καταγγελιας (οτι ταχα δεν καθυστερησαν αυτοι, αλλα εσυ ησουνα που ελειπες απο το σπιτι).

Οποτε ειτε συμβιβαζομαστε με την κατασταση και αρκουμαστε στο να απειλουμε θεους και δαιμονες μεσα στα φορουμ, ειτε κανουμε επωνυμες καταγγελιες με λεπτομερη στοιχεια για το θεμα, στους αρμοδιους φορεις. Δεν αναφερομαι προσωπικα σε εσενα με το τελευταιο, αλλα το λεω γενικα για οσα διαβαζω αυτον τον καιρο για τις κουριερ και στο τελος αναρωτιεμαι πως γινεται ολος αυτος ο κοσμος ενω εκνευριζεται τοσο πολυ, να μην κανει μια καταγγελια και απλα να το ανεχεται...
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
535
Reaction score
731
αναρωτιεμαι πως γινεται ολος αυτος ο κοσμος ενω εκνευριζεται τοσο πολυ, να μην κανει μια καταγγελια και απλα να το ανεχεται...
Είσαι σίγουρος ότι δεν γίνονται καταγγελίες;
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Επειδη πρέπει να λέμε και τα καλά!
Παράγγειλα κάτι βιβλία τα οποια στάλθηκαν μέσω ΕΛΤΑ Courier.
Την ημέρα της παράδοσης (Παρασκευή) έτυχε να λείπω. Ο διανομέας με κάλεσε στο κινητό αφού χτύπησε το κουδούνι και δεν πήρε απάντηση. Του είπα πως έλειπα και μου πρότεινε να τα φέρουν την επόμενη μέρα (Σάββατο). Του απάντησα πως θα βρισκομουν στο σπίτι το πολύ μέχρι τις 11 και μου είπε πως θα το σημείωνε και θα το προσπαθούσε.
Τυπικά, για να είναι και αυτός κατοχυρωμένος μου στάλθηκε SMS πως έγινε προσπάθεια παράδοσης και δε με βρήκαν. Το Σάββατο, στις 10:50 είχα τα βιβλία στα χέρια μου.
 

H

HuxFlux

Guest
Είσαι σίγουρος ότι δεν γίνονται καταγγελίες;
Σιγουρος δεν γινεται να ειμαι, αλλωστε αναφερομαι σε οσα ποστ εχω διαβασει αυτην την περιοδο για το θεμα.
Αλλος θα τους βρισει, αλλος θα τους γ@***, αλλος θα τους δειρει, αλλος θα τους καψει το βαν διανομης (εχει συμβει κι αυτο προσφατως σε υποκαταστημα), εναν να λεει οτι θα τραβηξει καταγγελια στον αρμοδιο φορεα δεν ειδα. Δε ξερω, μπορει αυτο το τελευταιο να ειναι ντεμοντέ μπροστα στους υπολοιπους λεονταρισμους. Ισως ομως να ειναι το μοναδικο που μπορει να φερει αποτελεσματα, σε αντιθεση με τον παρορμητισμο και τους λεονταρισμους που εαν βολευει καποιους, αυτοι ειναι οι υπευθυνοι της καταστασης, δηλαδη οι ιθυνοντες των κουριερ.
 

Μηνύματα
535
Reaction score
731
Σιγουρος δεν γινεται να ειμαι, αλλωστε αναφερομαι σε οσα ποστ εχω διαβασει αυτην την περιοδο για το θεμα.
Αλλος θα τους βρισει, αλλος θα τους γ@***, αλλος θα τους δειρει, αλλος θα τους καψει το βαν διανομης (εχει συμβει κι αυτο προσφατως σε υποκαταστημα), εναν να λεει οτι θα τραβηξει καταγγελια στον αρμοδιο φορεα δεν ειδα. Δε ξερω, μπορει αυτο το τελευταιο να ειναι ντεμοντέ μπροστα στους υπολοιπους λεονταρισμους. Ισως ομως να ειναι το μοναδικο που μπορει να φερει αποτελεσματα, σε αντιθεση με τον παρορμητισμο και τους λεονταρισμους που εαν βολευει καποιους, αυτοι ειναι οι υπευθυνοι της καταστασης, δηλαδη οι ιθυνοντες των κουριερ.
Θα σου απαντήσω επί προσωπικού χωρίς να με ενδιαφέρει τι κάνουν οι υπόλοιποι.
Έχω 3 εναλλακτικές.

1. Να περάσω το Πάσχα στο αυτόφωρο :) Δεν είμαι τέτοιος τύπος.

2. Να προχωρήσω σε καταγγελία. Έχω κάνει κατά καιρούς διάφορες επώνυμες καταγγελίες για πολύ πιο σοβαρά θέματα και δεν ενημερώθηκα ποτέ για την πορεία τους.

3. Να ακυρώσω τη παραγγελία. Αυτό θα κάνω αύριο το πρωί.

Υ.Γ. η παραγγελία έχει γίνει από τις 26/3!
 

Μηνύματα
766
Reaction score
1.594
Παραγγελία τριών διαφορετικών πακέτων από το discogs τη Δευτέρα (το ένα από Πάτρα): Τετάρτη πρωί ήταν και τα τρία στο Χαλάνδρι, μέσω απλού ταχυδρομείου.

Αποστολή συστημένου φακέλου μέσω εταιρείας courier από το κέντρο της Αθήνας στην Κυψέλη: 14 μέρες (πόδια να έβγαζε ο φάκελος, θα είχε έρθει μόνος του). Ο δε συστημένος φάκελος που περιείχε συμβολαιογραφικά έγγραφα και ήταν απαραίτητο να υπογράψει ο παραλήπτης παραδόθηκε από τον courier στον... μανάβη της γειτονιάς, γιατί yolo.
 

H

HuxFlux

Guest
Θα σου απαντήσω επί προσωπικού χωρίς να με ενδιαφέρει τι κάνουν οι υπόλοιποι.
Έχω 3 εναλλακτικές.

1. Να περάσω το Πάσχα στο αυτόφωρο :) Δεν είμαι τέτοιος τύπος.

2. Να προχωρήσω σε καταγγελία. Έχω κάνει κατά καιρούς διάφορες επώνυμες καταγγελίες για πολύ πιο σοβαρά θέματα και δεν ενημερώθηκα ποτέ για την πορεία τους.

3. Να ακυρώσω τη παραγγελία. Αυτό θα κάνω αύριο το πρωί.
Εαν θες τη γνωμη μου, μια χαρα λυση ειναι και το 3 διοτι ο αποστολεας ειναι συνυπευθυνος για την παραδοση της παραγγελιας, ασχετως που στην Ελλαδα κανουν τους κινεζους.
Απλως, εισαι στην ευτυχη θεση απ'οτι καταλαβαινω να μη βιαζεσαι για αυτο που εχεις παραγγειλει.
 


Μηνύματα
6.906
Reaction score
5.786
Πυργος -Αθηνα με Ελτα 18 ημερες. 2 ημερες απο Πυργο στο Κ.Δ,και απο το Κ.Δ στο ταχυδρομειο 16 ημερες.>:(

Θεσσαλονικη - Αθηνα με Ελτα κουριερ σε 3 ημερες πηγα και παρελαβα μετα απο τηλεφωνημα οτι ηρθε το πακετο.

Γλυφαδα - Κερατσινι με ACS 14 ημερες. :mad: Εγινε καταγγελια στην (ΕΕΤΤ) λογω κοροιδιας της ACS οτι περασαν και δεν μας εβρισκαν. Δεν περασε κανεις,και ουτε ειδοποιηση βρηκαμε πουθενα. Το γνωστο κολπο της ACS.

Πειραιας - Αγ.Αναργυροι με Γενικη Ταχυδρομικη 2 ημερες
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Έχει γίνει της πόρνης εδώ κι ένα μήνα.Και όχι μόνο με κούριερ.
Μεγάλα μαγαζιά τύπου Media-Public , επειδή χρησιμοποιούν 3d party μεταφορέα αργούν χαρακτηριστικά.
Το ΠΛΑΙΣΙΟ απ την άλλη που έχει δικά του φορτηγά , σε 2 μέρες το πολύ παραδίδει .
 

Μηνύματα
125
Reaction score
377
δυο μερες τωρα εχει παραδωσει φιλος δεμα στα ελτα κουριερ Αγ. Δημητριου και ακομα εκει ειναι.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.553
Μηνύματα
2.864.080
Members
37.929
Νεότερο μέλος
stergiosgk
Top