Couriers

Μηνύματα
298
Reaction score
831
Γνωριζει μηπως καποιος ποτε θα ανοιξουν τα εμπορικα καταστηματα να παμε να παρουμε απευθειας ο,τι θελουμε και να μην εξαρτωμαστε απο αυτους τους "επαγγελματιες" του κ@λου?
Κατι ακουσα για 11 μαιου, ισχυει?
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Αδιανοητο τα εντος Αττικης να καθυστερουν τοσο!
Δεν είναι αδιανόητο, είναι λογικό.
Εντός Αττικής είναι ο μισός πληθυσμός της χώρας.
 


billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.452
Reaction score
5.550
Γνωριζει μηπως καποιος ποτε θα ανοιξουν τα εμπορικα καταστηματα να παμε να παρουμε απευθειας ο,τι θελουμε και να μην εξαρτωμαστε απο αυτους τους "επαγγελματιες" του κ@λου?
Κατι ακουσα για 11 μαιου, ισχυει?
11 του μήνα τα μαγαζιά εκτός εμπορικών κέντρων ( the mall, golden hall, etc )
 


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
άπειρες φορές με dhl που μου στέλνουν
έχει τύχει τα δέματα να είναι στην πόλη μου και ο εντοπισμός να δείχνει Αθήνα...δεν ξέρω τι διάολο γίνεται
οπότε δεν ασχολούμαι
Πράγματι, την τελευταία φορά το tracking της DHL έδειχνε πως το δέμα που περίμενα ήταν στην Γερμανία και 5 λεπτά αργότερα το παραλάμβανα... :headbang:

Και να φανταστείς ότι η παραγγελία ήταν πληρωμένη με κάρτα, ούτε καν με αντικαταβολή. :party:

Απλώς δεν μπορούν να βρουν δικαιολογία ότι δεν ήμουν εκεί. Βάζω παράδοση πάντα στη δουλειά.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.063
Πράγματι, την τελευταία φορά το tracking της DHL έδειχνε πως το δέμα που περίμενα ήταν στην Γερμανία και 5 λεπτά αργότερα το παραλάμβανα... :headbang:


Και να φανταστείς ότι η παραγγελία ήταν πληρωμένη με κάρτα, ούτε καν με αντικαταβολή. :party:

Απλώς δεν μπορούν να βρουν δικαιολογία ότι δεν ήμουν εκεί. Βάζω παράδοση πάντα στη δουλειά.
σκέψου να το έβλεπες Αλεξανδρούπολη και να σου ερχόταν ξαφνικά ο κούριερ στην πόρτα...αυτό συμβαίνει σχεδόν από πέρυσι το Πάσχα που το παρατήρησα τυχαία:p :lolsign:
..μάλλον το σκανερ είναι placebo
 

Μηνύματα
213
Reaction score
119
Εμπειρία και από την ACS.
Έσπασε κάθε ρεκόρ. Αποστολή από Άργος σε Πειραιά (αμορτισέρ πλυντηρίου ρούχων, μικρό πακέτο, με αντικαταβολή),
Αγορά 05.05.2020 ώρα 12:00' περίπου. Παρέλαβε η ACS ώρα 13:54'
Παραδόθηκε σε μένα σήμερα 06.05.2020 ώρα 12:50'
Λιγότερο από 24 ώρες !
 



Μηνύματα
18.936
Reaction score
13.309
Δεν τον βρήκαν στο πόστο του, δεν υπήρχε ούτε κλητήρας να παραλάβει το πακέτο, ήταν και Παρασκευή μεσημέρι, έβρεχε κιόλας, ωχ σιγά ρε αδερφέ! Ας έρθει ο Δήμαρχος να παραλάβει, ξέρει που είναι τα γραφεία μας! :geek:
 

D

Deleted member 35

Guest
Τα παράπονα στον ...Δήμαρχο! :lol:
Δεν τον βρήκαν στο πόστο του, δεν υπήρχε ούτε κλητήρας να παραλάβει το πακέτο, ήταν και Παρασκευή μεσημέρι, έβρεχε κιόλας, ωχ σιγά ρε αδερφέ! Ας έρθει ο Δήμαρχος να παραλάβει, ξέρει που είναι τα γραφεία μας! :geek:
Κατ' αρχάς το μήνυμα είναι αυτοματοποιημένο σε περίπτωση μη εύρεσης του πελάτη. Και δεύτερον όταν καίγεται ο κώλος τους δεν περνάνε δεύτερη φορά ούτε δίνουν προτεραιότητα σε κανέναν. Νομίζω πως τις τελευταίες εβδομάδες υπάρχει γενικός χαμός σε όλες τις εταιρίες. Γιατί το Δημαρχείο να είναι διαφορετικός πελάτης; Έπειδή είναι Δημόσιο; Όπως σωστά γράφτηκε να πάει ο κλητήρας.
 

Μηνύματα
18.936
Reaction score
13.309
Ας προσλάβουν περισσότερο προσωπικό, αφού άνοιξαν οι δουλειές (αντιθέτως: πήγαν να κάνουν αυξήσεις, την ίδια στιγμή που το έργο τους πολλαπλασιάστηκε, δικαιολογώντας τις με αυτό ακριβώς, την αύξηση του όγκου της δουλειάς!).
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.984
Ελα ντε πως δεν το σκεφτήκανε, ντιπ χαζοί είναι. Να πάνε να προσλάβουν εν μέσω καραντίνας νέο προσωπικό, να κάνουν συνεντευξεις, να προσλάβουν, να εκπαιδεύσουν, να αγοράσουν αυτοκίνητα και μηχανάκια, και μετά απο δυο μηνες οταν θα ανοίξουν τα μαγαζιά και πέσει η κινηση ενδεχομενως να μην μπορούν και να τους απολύσουν κιόλας. Ιδιοφυές!
 

D

Deleted member 35

Guest
@Sotos65 Σε αυτό δεν έχεις άδικο. Αλλά από την άλλη το συγκεκριμένο μήνυμα τη δεδομένη στιγμή είναι απλά τραγικό. Το 90% των ΔΥ απλά δεν έχει επαφή με πολίτες. Όλοι δουλεύουν κεκλεισμένων των θυρών. Δε νομίζω να ήταν και πολύς κόπος να πάει κάποιος να πάρει το φάκελο.

Επειδή έχω εικόνα στο τι γίνεται τα πράγματα είναι τραγικά. Ο κόσμος απλά έχει τρελαθεί. Οι εταιρίες μάλλον διαισθανόμενες μελλοντική κρίση έχουν αρχίσει τις προσφορές και ο κόσμος έχει ξεσαλώσει. Τα ρούχα είναι το μεγαλύτερο ποσοστό των δεμάτων. Ειδικά στις αρχές της καραντίνας ήταν να απορείς καθώς όλοι μας ήμασταν σε μια πρωτόγνωρη κατάσταση και η άλλη αγόραζε μαγιώ. Λογικό να καθυστερούν τα πιο σημαντικά πράγματα.
 

Μηνύματα
18.936
Reaction score
13.309
Ελα ντε πως δεν το σκεφτήκανε, ντιπ χαζοί είναι. Να πάνε να προσλάβουν εν μέσω καραντίνας νέο προσωπικό, να κάνουν συνεντευξεις, να προσλάβουν, να εκπαιδεύσουν, να αγοράσουν αυτοκίνητα και μηχανάκια, και μετά απο δυο μηνες οταν θα ανοίξουν τα μαγαζιά και πέσει η κινηση ενδεχομενως να μην μπορούν και να τους απολύσουν κιόλας. Ιδιοφυές!
Oh, ναι! Φοβερά δύσκολο να κάνεις προσλήψεις τέτοιου προσωπικού! Είναι πολύ πιο εύκολο ας πούμε να κάνει το Δημόσιο προσλήψεις με διαδικασίες εξπρές μόνο με τη σειρά κατάθεσης της αίτησης...

Αντιλογία για την αντιλογία μόνο.
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Χίλιες φορές στην ύπαιθρο και ας κουβαλάω σακούλες.
Νο problem at all.
Ίσως το καλύτερο πράγμα που έκανα στη ζωή μου ήταν που έφυγα από την Αθήνα.
Εντάξει δεν πήγα 500χλμ μακριά αλλά ακόμα και αυτά τα 50χλμ έχουν τεράστια διαφορά.
Δεν πάω πίσω ΜΕ ΤΊΠΟΤΑ.
Και ας κουβαλάω και σακούλες.
Και ας κάνω 7χλμ για μια φραντζόλα.
:p

Μπράβο Άλεξ!!
Όχι να καθόμαστε σπίτι και να μας τα φέρνουν όλα έτοιμα, θα βγάλουμε και ρίζες από το καθισιό έλεος, και δεν ήταν υπονοούμενο για τον abcd που του τα πάει όλα ο Σκλαβενίτης!... :angel:
 

Μηνύματα
504
Reaction score
228
2 παραγγελίες την προηγούμενη εβδομάδα στο Αλιβέρι, 1 μία από Αθήνα με ΕΛΤΑ courier παραγγελια Τρίτη απόγευμα παραλαβή Σάββατο, η 2η από Λάρισα με Γεν. Ταχυδρομική παραγγελία Τετάρτη παραλαβή Δευτέρα. Ηταν και η Πρωτομαγιά οποτε παρέλαβα σε 3 μέρες, ολα καλα. Μικρά δέματα και τα 2.
Εννοείται πηρα και παρέλαβα εγω από το κατάστημα.
 

D

Deleted member 35

Guest
Oh, ναι! Φοβερά δύσκολο να κάνεις προσλήψεις τέτοιου προσωπικού! Είναι πολύ πιο εύκολο ας πούμε να κάνει το Δημόσιο προσλήψεις με διαδικασίες εξπρές μόνο με τη σειρά κατάθεσης της αίτησης...

Αντιλογία για την αντιλογία μόνο.
Σε τι έχει άδικο; 1 μηχανάκι κοστίζει πόσο; Μαζί με άδεια - ασφάλεια; Το αυτοκίνητο; Ο υπάλληλος; Είπαμε να τους κράξουμε γιατί πολλές φορές κάνουν μ@λ@κίες αλλά όχι να φεσωθούν κάμποσα χιλιάρικα επειδή εσύ δε μπορείς να βάλεις όριο στο παιδί σου να μην αγοράζει χαζομάρες. Γιατί δεν πας έξω από ένα κατάστημα να στηθείς από περιέργεια. Να μας πεις τι δέματα διακινούνται και πόσα είναι είδη πρώτης ανάγκης.
 

Μηνύματα
18.936
Reaction score
13.309
Βρε τι ωραία που τα δικαιολογείτε όλα! Όπως συμφέρει τελικά, από τη μία έπεσε δουλειά και δεν προλαβαίνουμε, "ελάτε από το κατάστημα", από την άλλη όχι προσλήψεις, κοστίζουν! Ε, κοστίζουν, αλλά και οι επιχειρήσεις αυτές βγάζουν και περισσότερα λεφτά, όλα δικά τους τα θέλουν;

Τελικά είναι καλό να υπάρχει κίνηση στην αγορά, με ηλεκτρονικές παραγγελίες (με ό,τι θέλει ο καθένας, κουμάντο θα του κάνουμε; ) ή θα έπρεπε να κλείσει και αυτή η επιλογή, κι όσα μαγαζιά/επιχειρήσεις μπορούσαν να κάνουν πωλήσεις με αυτό τον τρόπο ας έκλειναν, ας έμπαιναν μέσα σούμπιτοι, "τι μας νοιάζει εμάς, δικές μας είναι;".

Ώρες ώρες είναι δύσκολο να καταλάβω κάποιες λογικές, κι έτσι και γιουβέτσι.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.299
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top