Couriers

VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
Απο Ολλανδια ηρθε σε 3 ημερες. Παραγγελια Παρασκευη βραδυ, παραδοση Δευτερα πρωι. Με DHL.

Απο σκρουτζ ηρθε σε 8 ημερες. Παραγγελια Παρασκευη βραδυ, παράδοση το επόμενο Σάββατο σε σημειο παραδοσης ACS.
 

stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.238
Reaction score
1.599
Πριν πολυ πολυ καιρο εψαχνα απεγνωσμενα δυο συγκεκριμενα cd. Βρηκα το ενα σε ενα καταστημα στην Ουασινγκτον και το αλλο σε ενα καταστημα στο Χαλανδρι (3 χλμ απο το σπιτι μου). Μεταφορικα 5 ευρω απο Ουασιγκτον, 8.5 ευρω απο Χαλανδρι. Δεν ξερω εαν γινονται και σε αλλη χωρα αυτα..... τουλαχιστον στον δυτικο κοσμο...
 

Μηνύματα
14.985
Reaction score
20.661
οι εγχώριες εταιρίες είναι καφενεία κακής ποιότητας.
όταν έρχονται αγαθά από αγγλία σε 3 μέρες μαυροπαρασκευιάτικα και από γερμανία σε 1 μέρα (dhl next day) με χρέωση 15ευρώ και με δεδομένο ότι δεν μπαίνουν μέσα , είναι φανερό ότι η διακίνηση αγαθών γίνεται με πρωτόγονα, αντιπαραγωγικά και ακριβά μέσα , την ίδια στιγμή που οι υπάλληλοι ξεπατώνονται στη δουλειά σε περιβάλλον όπου στην καλύτερη των περιπτώσεων απλά δεν βρίζουν τις μάνες των συναδέλφων τους.

οι 3 μεγαλύτερες εταιρίες παροχής μεταφορικού έργου δεν επένδυσαν ποτέ σε τεχνολογίες που θα μείωναν το κόστος τους προς όφελος του κέρδους του και φυσικά της ανόδου της ποιότητας υπηρεσιών.
το να προσλαμβάνεις ημιαπασχολούμενους και να τους φορτώνεις εργασία πλήρους απασχόλησης δεν είναι επένδυση.
η γενική στη μεσογείων εδώ και μήνες (σχεδόν από τότε που άνοιξε) κάνει διαλογή στο πεζοδρόμειο με ήλιο και βροχή.
δεν νοείται σε αυτό το επίπεδο να κάνεις διαλογή με το χέρι , είναι ηλίθιο.
υπάρχουν αυτοματοποιημένα συστήματα διαλογής που δουλεύουν σε χώρους διακίνησης χρόνια τώρα με αστεία ποσοστά σφάλματος. Αν στα αεροδρόμια δουλεύαν όπως στις εγχώριες μεταφορικές εταιρίες δε θα φτάναμε ποτέ με βαλίτσες στον προορισμό μας. Αντίθετα η πιθανότητα να μην έρθει η βαλίτσα είναι τόσο μικρή που γίνεται άξια αναφοράς.

αν κάποιος έμπειρος σύμβουλος ασχοληθεί θα βρεί πολλά λάθη στην λειτουργία, από την τυποποίηση μέχρι την επιλογή των χώρων/εγκαταστάσεων.

στα άλλα θέματα της ημέρας, έστειλα και εγώ με acs ένα δεματάκι στην Πάτρα 1δεκ και ένα μεγαλύτερο στα χανιά 2δεκ.
φυσικά δεν έχουν φτάσει και δεν είναι εμφανές αν άλλαξαν νομό ακόμα - δυστύχως όμως το σιγούράκι ΚΤΕΛ ασυνόδευτο δεν είναι επιλογή σε καταστάσεις περιορισμού μετακινήσεων.
 

Μηνύματα
1.297
Reaction score
2.573
Τόπος αποστολής ---) σπίτι μου 12χλμ απόσταση
13 ημέρες και ακόμη στον τόπο αποστολής είναι, δηλαδή έλεος..
 

Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.711
 

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.799
Φιλαράκια , την πάτησα κι εγώ.
Αγόρασα ένα κινητό για τον πατέρα απ το ΠΛΑΙΣΙΟ, γιατί ξέρω καλά, πως παραδίδουν με δικάτους μεταφορικά μέσα.
Όμως το έδωσαν στην ΓΕΝΙΚΗ και η κατάσταση είναι αυτή:

Κατάσταση Αναχώρηση από σημείο εξυπηρέτησης
Τοποθεσία ΑΓ.Ι.ΡΕΝΤΗΣ
Ημερομηνία Τετάρτη, 02/12/2020
Ώρα 21:49
Δυστυχώς έτσι τη πάτησα κι εγώ. Πήρα τα κομμάτια του νέου pc σχεδόν άμεσα με δικά τους μέσα, θυμήθηκα να πάρω έναν SSD για τον nuc και είναι και το δικό μου δέμα να κάνει παρέα με το δικό σου!
 

ifievadam

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
509
Reaction score
356
Ωχωχωχ...και περιμενω απο Αγγλια:(
 

Μηνύματα
833
Reaction score
776
Ώς υγιείς κερδοφόρες επιχειρήσεις, εφόσον έχουν τόσο πολύ δουλειά, να προσλάβουν άμεσα κόσμο να δουλέψει. Δέν μου αρέσει καθόλου η λογική να τις στηρίζουμε όταν χρεοκοπούν με χρήμα των πολιτών (δικό μου και δικό σου), όταν όμως παρουσιάζουν κέρδη να πάνε τσέπη.

Εξαιρώ τα ΕΛΤΑ, τα οποία ψυχορραγούν όντας απαρχαιωμένα και ελλειποβαρή όταν μετρώνται με τον ανταγωνισμό. Εκεί πρέπει να ξετρυπώσουν όλους τους κηφήνες που χρυσοπληρώνουμε, να πάνε όλοι ανεξαιρέτως για εκπαίδευση και επανεξέταση των δυνατοτήτων τους, οι υπόλοιποι σπίτια τους.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.946
Reaction score
20.453
Πάνω σε αυτό που έγραψε πιο πριν ο @pankrok, δεν θα ξεχάσω το εξής περιστατικό:

Το 2005 εργαζόμουν στα Multirama στη Στουρνάρη. Η πρεσβεία της Κύπρου (τότε ειχε έδρα στο Κολωνάκι) παράγγειλε δύο PCs. Τα ετοίμασα, τα συσκεύασα και τα έδωσα στην ACS για να τα παραδώσει στην πρεσβεία.

Η ACS τα έστειλε στην Κύπρο...
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Φιλαράκια , την πάτησα κι εγώ.
Αγόρασα ένα κινητό για τον πατέρα απ το ΠΛΑΙΣΙΟ, γιατί ξέρω καλά, πως παραδίδουν με δικάτους μεταφορικά μέσα.
Όμως το έδωσαν στην ΓΕΝΙΚΗ και η κατάσταση είναι αυτή:

Κατάσταση Αναχώρηση από σημείο εξυπηρέτησης
Τοποθεσία ΑΓ.Ι.ΡΕΝΤΗΣ
Ημερομηνία Τετάρτη, 02/12/2020
Ώρα 21:49
Έχεις ελπίδες Νίκο. Σήμερα έφτασε στην Σαλαμίνα το κινητό που είχαν παραλάβει από 01/12. Μια βδομάδα ακριβώς.
 

Μηνύματα
12.851
Reaction score
10.068
Πάνω σε αυτό που έγραψε πιο πριν ο @pankrok, δεν θα ξεχάσω το εξής περιστατικό:

Το 2005 εργαζόμουν στα Multirama στη Στουρνάρη. Η πρεσβεία της Κύπρου (τότε ειχε έδρα στο Κολωνάκι) παράγγειλε δύο PCs. Τα ετοίμασα, τα συσκεύασα και τα έδωσα στην ACS για να τα παραδώσει στην πρεσβεία.

Η ACS τα έστειλε στην Κύπρο...
Technically, η πρεσβεία της Κύπρου, είναι Κύπρος...
 

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.799
Mπήκα για πλάκα να δω τη πορεία του δέματος απο το πλαίσιο μέσω της γενικής ταχυδρομικής... Αρχικά όταν παράγγειλα, μου έλεγε στο πλαίσιο ότι εκτιμώμενη ημερομηνία παράδοσης ήταν 07/12. Το πρωί ήταν 08/12, τώρα που το κοιτάζω, είναι 10/12.
 

Μηνύματα
19.216
Reaction score
13.491
Technically, η πρεσβεία της Κύπρου, είναι Κύπρος...
Σκέψου τώρα να γίνει λέει το ίδιο λάθος με την πρεσβεία (ή προξενείο) των νησιών Φίτζι... :geek:
Mπήκα για πλάκα να δω τη πορεία του δέματος απο το πλαίσιο μέσω της γενικής ταχυδρομικής... Αρχικά όταν παράγγειλα, μου έλεγε στο πλαίσιο ότι εκτιμώμενη ημερομηνία παράδοσης ήταν 07/12. Το πρωί ήταν 08/12, τώρα που το κοιτάζω, είναι 10/12.
Στον επόμενο τόνο, η παράδοση θα γίνει στις 11/12, στον επόμενο τόνο η παράδοση θα γίνει στις 12/12, στον επόμενο τόνο... :gamer:
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.552
Reaction score
37.801
εμενα μου τελειωνει το μελανι του εκτυπωτη... αλλα εχω βιζμα τον @daharis666 και θα με καβατζωσει .. που ειναι ομως ο μοντερειτορ οταν τον χρειαζεσαι πραγματικα ?! 🐒
 

Μηνύματα
19.216
Reaction score
13.491
εμενα μου τελειωνει το μελανι του εκτυπωτη... αλλα εχω βιζμα τον @daharis666 και θα με καβατζωσει .. που ειναι αυτος οταν τον χρειαζεσαι?! 🐒
Και πώς θα στο στείλει, Αθήνα δεν είσαι; "Beam my ink up", σαν το σταρ τρεκ; :geek:
 


abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.609
Reaction score
94.506
εμενα μου τελειωνει το μελανι του εκτυπωτη... αλλα εχω βιζμα τον @daharis666 και θα με καβατζωσει .. που ειναι ομως ο μοντερειτορ οταν τον χρειαζεσαι πραγματικα ?! 🐒
Κτελ;
 



Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.552
Reaction score
37.801
Κτελ;
τι ειναι τυρι φετα να μου το στειλει με κτελ?!?
ντακς θα το βαλει και σε ενα ντενεκε... πιο γρηγορα θα φτασει απο καποιο αθηναικο κουριερ... πλακα με κανεις?
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.617
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top