Couriers


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.626
Reaction score
83.105
Μπαίνω σε νέα περιπέτεια. :biggrin:

Η μία εσπρεσιέρα μου είναι αγορασμένη από Γερμανία (δεν υπάρχει επίσημη παρουσία της εταιρείας στην Ελλάδα). Έβγαλε μία βλάβη που δεν επηρεάζει τη λειτουργία της αλλά είναι ενοχλητική (ανάβει η υπενθύμιση καθαρισμού ενώ ο καθαρισμός έχει γίνει).

Σε επικοινωνία με το εκεί service μου είπαν να τους τη στείλω γιατί δεν μπορώ να κάνω κάτι από εδώ. Μου έστειλαν χθες ετικέτα προπληρωμένων μεταφορικών.

Διαδικασία: Τη συσκευάζω και την πάω στα ΕΛΤΑ. Αυτοί την πάνε στα κεντρικά της DHL κι από κει πάει Γερμανία.

Και μόνο που σκέφτηκα ότι θα πάω σε ΕΛΤΑ με έπιασε κρύος ιδρώτας. Ακόμα κι ένας να είναι μπροστά στην ουρά, φεύγω όπου κι αν βρίσκομαι. Αποφασίζω να δοκιμάσω στο τοπικό υποκατάστημα σήμερα στις 9 το πρωί. Φτάνω και το βλέπω σκοτεινό. Πλησιάζω στο τζάμι και δεν βλέπω κανένα μέσα. Σπρώχνω την πόρτα, ανοίγει! Φωνάζω "Καλημέρα" κι έρχεται από μέσα μία ευγενέστατη κοπέλα, με ρωτάει τι θέλω και με εξυπηρετεί σε 2 λεπτά!

Τώρα περιμένω τις διακοπές της μηχανής μου. Ευτυχώς έχω κι άλλη. :)
 


n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Και μόνο που σκέφτηκα ότι θα πάω σε ΕΛΤΑ με έπιασε κρύος ιδρώτας. Ακόμα κι ένας να είναι μπροστά στην ουρά, φεύγω όπου κι αν βρίσκομαι. Αποφασίζω να δοκιμάσω στο τοπικό υποκατάστημα σήμερα στις 9 το πρωί. Φτάνω και το βλέπω σκοτεινό. Πλησιάζω στο τζάμι και δεν βλέπω κανένα μέσα. Σπρώχνω την πόρτα, ανοίγει! Φωνάζω "Καλημέρα" κι έρχεται από μέσα μία ευγενέστατη κοπέλα, με ρωτάει τι θέλω...


...και με εξυπηρετεί σε 2 λεπτά!
Πιο anti-climax βίπερ δεν έχω διαβάσει. Ντροπή. Ντροπή και όνειδος. Τα λεφτά μας πίσω.
 

Μηνύματα
501
Reaction score
705
Μπαίνω σε νέα περιπέτεια. :biggrin:

Η μία εσπρεσιέρα μου είναι αγορασμένη από Γερμανία (δεν υπάρχει επίσημη παρουσία της εταιρείας στην Ελλάδα). Έβγαλε μία βλάβη που δεν επηρεάζει τη λειτουργία της αλλά είναι ενοχλητική (ανάβει η υπενθύμιση καθαρισμού ενώ ο καθαρισμός έχει γίνει).

Σε επικοινωνία με το εκεί service μου είπαν να τους τη στείλω γιατί δεν μπορώ να κάνω κάτι από εδώ. Μου έστειλαν χθες ετικέτα προπληρωμένων μεταφορικών.

Διαδικασία: Τη συσκευάζω και την πάω στα ΕΛΤΑ. Αυτοί την πάνε στα κεντρικά της DHL κι από κει πάει Γερμανία.

Και μόνο που σκέφτηκα ότι θα πάω σε ΕΛΤΑ με έπιασε κρύος ιδρώτας. Ακόμα κι ένας να είναι μπροστά στην ουρά, φεύγω όπου κι αν βρίσκομαι. Αποφασίζω να δοκιμάσω στο τοπικό υποκατάστημα σήμερα στις 9 το πρωί. Φτάνω και το βλέπω σκοτεινό. Πλησιάζω στο τζάμι και δεν βλέπω κανένα μέσα. Σπρώχνω την πόρτα, ανοίγει! Φωνάζω "Καλημέρα" κι έρχεται από μέσα μία ευγενέστατη κοπέλα, με ρωτάει τι θέλω και με εξυπηρετεί σε 2 λεπτά!

Τώρα περιμένω τις διακοπές της μηχανής μου. Ευτυχώς έχω κι άλλη. :)

Αυτά τα ΕΛΤΑ γμτ δε στρώνουν ούτε με οδοστρωτήρα...
Μου δίνουν τηλ τοπικού υποκαταστήματος να πάρω τηλ να μάθω τη τυχη του πακέτου που περιμένω από 1 Δεκ, εντάξει αν μπορούσα να πέρναγα από το τηλέφωνο για να του ρίξω μια σφαλιάρα να γυρνάει σβούρες δυο ώρες. Η λέξεις, δημόσιο, αδιαφορία και καμία διάθεση εξυπηρέτησης απλά τους δίνουν αξία. Τ Ρ Α Γ Ι Κ Ο Ι
 

Μηνύματα
833
Reaction score
776
Σπρώχνω την πόρτα, ανοίγει! Φωνάζω "Καλημέρα" κι έρχεται από μέσα μία ευγενέστατη κοπέλα, με ρωτάει τι θέλω και με εξυπηρετεί σε 2 λεπτά!
..και μετά - και μετά;;; :sneaky:
 


Μηνύματα
1.375
Reaction score
4.149
Έχεις δίκιο... είναι καλύτερα να πηγαίνεις για παραλαβή και όχι για παράδοση...και να ψάχνουν, να ψάχνουν, να ψάχνουν...και να μην το βρίσκουν πουθενά...το ΔΕΜΑ...
Δύσκολη φάση...
C4079587-6A8B-44A1-809C-DA8AC2690BFA.jpeg
 

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
elta.PNG


σε 5 μερες ηρθε απο γαλλια. ειναι ηρακλειο απο 12.1.21 και ακομα να το παραλαβω. και ερχεται σ.κ.
δεν παει αλλο...>:(
 






rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.152
Reaction score
93.263
Έχω πάρει δέματα από Colissimo, αλλά προ covid. Ήταν πάντα συνεπείς, ακόμα και τα ΕΛΤΑ με τα οποία συνεργάζονται στην Ελλάδα.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.444
Κάτι περίεργο συνέβη σήμερα και με κάλεσαν απο το ταχυδρομείο να παραλάβω τη μία απο τις ξεχασμένες πιά Amazon.uk παραγγελίες, ενώ περίμενα courier. :rolleyes:
Πήγα να τελειώνω, δεν είχε καθόλου κόσμο και παρέλαβα επιτέλους τα Hobbit & LOTR trilogies σε 4K Atmos. 😍
Λείπει μια και τέλος φωρέβα το ΗΒ.


Κατά τις 4 έχω ταίσει τα (πέντε πιά) σκλιά, κι ενώ ξύνω απολαυστικά τ' @@ μου, χτυπάει το τελέφωνο και μου λέει ένας κύριος πως φέρνει το δέμα.

-Ποιό δέμα;
-Από την Ολλανδία.
-Μα παράγγειλε προχθές (το Ντολμαδάκι), Σάββατο απόγευμα. :o
-Ναι, ήρθε (Δευτέρα).

20210119_154235.jpg


Ψώνισε ταξιδιωτικά είδη το κουρίτσι μου. :rolleyes:

UPS φυσικά, με 2€ περισσότερα μεταφορικά απο την παραγγελιά του γ@μωAmazon που έκανε σχεδόν 2 μήνες. >:(
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Από όλο αυτό το πανηγύρι χάθηκε μόνο μία παραγγελία από adidas που είχε γίνει τέλος Νοέμβρη. Από αμαζόνα (γερμ) ήρθαν όλα, αρκετά καθυστερημένα βέβαια.
Επίσης από τέλος Νοέμβρη μόλις σήμερα κατέφτασε iPad σε επιθυμητό χρώμα από ελληνικό κατάστημα, υπήρχε έλλειψη γενικότερα στην αγορά.
Νεότερες παραγγελίες της προηγούμενης βδομάδας στο amazon.de δεν έχουν ξεκινήσει ακόμα το ταξίδι τους.
 





ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.110
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top