Couriers

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.112
Reaction score
30.056
Αντικείμενο μεγάλων διαστάσεων από γερμανικό ebay, δεν μπορούσε να φύγει από Γερμανία για Ιταλία/Ελλάδα λόγω covid και περιορισμών διαστάσεων. Το κράτησε ένα μήνα ο πωλητής, 18.1 ήρθησαν όλοι οι περιορισμοί ακόμη και για πακέτα με μία διάστασημεγαλύτερη των 60 εκατοστών, αμέσως το έστειλε ο πωλητής (DHL γερμανική), ήδη είναι προς παράδοση. Από Δευτέρα σε Δευτέρα, Γερμανία-Ελλάδα.
Αντίθετα, 8 βιβλία για τα παιδιά από ΗΒ, παραγγελία 20/12, με τις αποστολές από 22/12 μέχρι 6/1, δεν έχω λάβει (κοινό ταχυδρομείο, μέγιστη αξία δέματος 20 ευρώ) ούτε ένα.
 


Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Έχει δοκιμάσει κανείς αυτά τα clever point από courier center?
Πας σε κανονικά καταστήματα πχ Γρηγόρης και έχουν εκεί το πακέτο σου?
Ζητάνε ταυτοποίηση να στο δώσουν?
Αν έχει ζημιά τι γίνεται?
Υπάρχει κάποιος εκεί από την εταιρεία courier?
 

Μηνύματα
842
Reaction score
714
Έχει δοκιμάσει κανείς αυτά τα clever point από courier center?
Πας σε κανονικά καταστήματα πχ Γρηγόρης και έχουν εκεί το πακέτο σου?
Ζητάνε ταυτοποίηση να στο δώσουν?
Αν έχει ζημιά τι γίνεται?
Υπάρχει κάποιος εκεί από την εταιρεία courier?
Μια φορά εγώ σε βενζινάδικο. Από acs. Κανονικά με ταυτότητα απόδειξη κλπ.
 


Μηνύματα
842
Reaction score
714
Έχει φθάσει 22 και παραμένει στην ίδια κατάσταση. Να αγχωθώ η να το εκλάβω ως φυσιολογικό; Πείτε μια γνώμη οι έμπειροι γιατί έχω αρχίσει και παραμιλω.
Αρχίσαμε..

"Hello,

We sincerely apologize for the inconvenience caused by this delivery incident.

We have just contacted Colissimo in order to open an investigation.

We will come back to you once their response received.

I remain at your disposal."

Καλά θα περάσουμε, τουλάχιστον απαντά το μαγαζί..
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Σας έχω καλύτερο... Παραγγελία της κόρης με κάτι απίστευτες μλκίες από USA, που θα πληρώσει(ω) χρυσά με το τελωνείο, από 27 Νοεμβρίου, παραλήφθηκε από DHL eCommerce (μάλλον ο βραδυποριακός της DHL) στις 20 Δεκεμβρίου, και επί 9 ημέρες προχώρησε (λιγάκι) στις ΗΠΑ. Ο Ατλαντικός ακόμα αγνοείται, να μην πω για Ελλάδα και τελωνείο. Φαντάζομαι μέσα στον Φεβρουάριο του '21 πιθανόν να παραλάβει, αν πληρώσει(ω). :party:


View attachment 193765
View attachment 193764
Έπεσα μέσα σε όλα. Παρέλαβα σήμερα σε υποκατάστημα των ΕΛΤΑ. Σε αγορά αξίας 98,05€, φόρος 37,07€. Με τις υγείες μου...:(
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.628
Reaction score
83.107
Άρχισαν και στην Ελλάδα (δεν μου έχει ξανατύχει) τις πονηριές οι επιτήδειοι. Πριν λίγο μου ήρθε SMS στο κινητό:

sms.jpg


Βλέπω το shortened link και καταλαβαίνω ότι κάτι δεν πάει καλά. Το ανοίγω από το PC που έχει καλή προστασία και με οδηγεί σε μία πολύ πετυχημένη αντιγραφή της σελίδας της DHL (με άλλα αντ' άλλων διεύθυνση) που ζητάει λεφτά μόνο με εισαγωγή στοιχείων κάρτας. :biggrin:

Έστειλα το screenshot στην DHL και μέσα σε λίγα λεπτά με ευχαρίστησαν και μου έγραψαν ότι είναι γνωστό κόλπο στην Ευρώπη.


Συμπτωματικά περιμένω από Γερμανία και Ιταλία δύο πακέτα με DHL.
Δεν είναι δύσκολο κάποιος που δεν πονηρεύεται αυτά τα κόλπα να βάλει τα στοιχεία της κάρτας του και να τρέχει...
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
ταχυδρομειο αλλα κοντα στο θεμα μας:
παρελαβα χτες απο αμερικη παραγγελια 3 cd(δηλωμενη αξια 15 δολαρια-ως κοστος αγαθου) απο νοεβρη, μεσω ταχυδρομιου χωρις επιβάρυνση, περασε τελωνειο.
επισης χτες παρελαβα απο αγγλια αποστολη αρχες Γενάρη ειχε φτασει απο τις 19 αλλα δεν ειχα βγει απο το σπιτι(7 cd 5 λυρες το ενα αντιστοιχα) και επίσης χωρις επιβάρυνση.
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Παραγγελία από εξωτερικό στις 6/12 ( 6 Δεκεμβρίου 2020)...........

Σήμερα το ένα από τα 2 πακέτα "παραδόθηκε" από τα ΕΛΤΑ. Τουλάχιστον έτσι λένε στην ιστοσελίδα τους.
Screenshot_2021-02-05-16-51-21-08.jpg

Δυστυχώς δεν υπήρχε στην είσοδο και εννοείτε ότι δεν μας χτύπησε κάνεις το κουδούνι. Αντίθετα βρήκα στην είσοδο ένα ιατρικό περιοδικό που είναι για έναν γείτονα που μένει στο νούμερο 10 του δρόμου, ενώ εμείς είμαστε στο νούμερο 3.

Το τηλέφωνό στο τοπικό κατάστημα δεν έκαναν καν τον κόπο να το απαντήσουν μέχρι τις 3 παρά που είναι ανοιχτά και εννοείται ότι στο τηλεφωνικό κέντρο περιμένω με τις ώρες για να συνδεθώ.

Εννοείται ότι Δευτέρα πρωί θα αφήσω την κόρη στο γυμνάσιο και θα πάω από εκεί όπως επίσης εννοείται ότι δεν περιμένω να βγάλω άκρη γιατί ο υπάλληλος θα μου πει απλά: παραδόθηκε κύριε, τι θέλετε να κάνω τώρα εγώ (συγκεκριμένος , κοπρόσκυλο και εξαιρετικά αναγωγος).

Μετά τι; Συνήγορος καταναλωτή;
 



Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Καλημέρα. Τελικά το πακέτο είναι ακόμα στα ΕΛΤΑ. Μίλησα τηλεφωνικά με τον διανομέα. Προφανώς με το που τους τα "χρεώνουν" τα περνάν ως "παραδόθηκε" στο σύστημα για να μην τους κυνηγάει κανείς, εσωτερικά εννοώ, και κάνουν την παράδοση όποτε βολεύει, όποτε προλάβουν κλπ κλπ.

Θεωρητικά το ένα θα μου έρθει σήμερα. Για το άλλο ο διανομέας ήταν στο 50% ότι κάπου το έχει δει....δεν ήταν κ σίγουρος....😆😢😆😢
 


Μηνύματα
20.074
Reaction score
14.378
Μέσα Δεκέμβριου έστειλα δυο πακέτα στην Ελλάδα.Το ένα ασφαλισμένο,το άλλο ανασφάλιστο.( Ήθελα να βεβαιωθώ αν θα φτάσει και το ανασφαλιστο για το οποίο δεν υπάρχει δυνατότητα παρακολούθησης -Track Nr.)

Είχα βάλει και χρήματα μέσα για δυο καφέδες με γλυκό.( Για οποιον το άνοιγε από περιέργεια.)

Το ασφαλισμένο έφτασε στην ώρα του και ενημερώθηκαν οι γονείς μου από μια εταιρία κούριερ Να πάνε να το παραλάβουν.( Η κοπέλια εκεί μέσα ήταν πολύ αυθάδης.Είπε ΚΑΤ αρχας πως δεν υπάρχει πακέτο γι αυτούς.Και συνεχίζοντας ρωτάει αγενέστατα τη μητέρα μου γιατι στάλθηκε το πακέτο σε Αυτήν την εταιρία ?Τον ακριβή διάλογο δεν τον αναφέρω.Θα της κάνω όμως μια επίσκεψη το καλοκαίρι.Το ειχε μέσα και δεν ήθελε να το δώσει......Έτσι ακριβώς!)


Το ανασφάλιστο πακέτο....δεν έφτασε στην ώρα του: πριν τα Χριστούγεννα.

Σημερα είναι 17 Φεβρουαρίου και το πακέτο έφτασε στα χέρια του δικαιούχου παραλήπτη.

Πιστευετε στα θαύματα? :biggrin:
Χαρηκα πολύ όμως,διότι δεν είχα χάσει ακόμη την ελπίδα...:roflmao:
Aσ σκεφτόμαστε θετικά.
 

Μηνύματα
1.375
Reaction score
4.149
Μέσα Δεκέμβριου έστειλα δυο πακέτα στην Ελλάδα.Το ένα ασφαλισμένο,το άλλο ανασφάλιστο.( Ήθελα να βεβαιωθώ αν θα φτάσει και το ανασφαλιστο για το οποίο δεν υπάρχει δυνατότητα παρακολούθησης -Track Nr.)

Είχα βάλει και χρήματα μέσα για δυο καφέδες με γλυκό.( Για οποιον το άνοιγε από περιέργεια.)

Το ασφαλισμένο έφτασε στην ώρα του και ενημερώθηκαν οι γονείς μου από μια εταιρία κούριερ Να πάνε να το παραλάβουν.( Η κοπέλια εκεί μέσα ήταν πολύ αυθάδης.Είπε ΚΑΤ αρχας πως δεν υπάρχει πακέτο γι αυτούς.Και συνεχίζοντας ρωτάει αγενέστατα τη μητέρα μου γιατι στάλθηκε το πακέτο σε Αυτήν την εταιρία ?Τον ακριβή διάλογο δεν τον αναφέρω.Θα της κάνω όμως μια επίσκεψη το καλοκαίρι.Το ειχε μέσα και δεν ήθελε να το δώσει......Έτσι ακριβώς!)


Το ανασφάλιστο πακέτο....δεν έφτασε στην ώρα του: πριν τα Χριστούγεννα.

Σημερα είναι 17 Φεβρουαρίου και το πακέτο έφτασε στα χέρια του δικαιούχου παραλήπτη.

Πιστευετε στα θαύματα? :biggrin:
Χαρηκα πολύ όμως,διότι δεν είχα χάσει ακόμη την ελπίδα...:roflmao:
Aσ σκεφτόμαστε θετικά.
Και ευθύς αμέσως μου εγεννήθη το εξής ερώτημα: σου λείπουν οι στεναχώριες και ο εκνευρισμός για να πραγματοποιήσεις το σχετικό πείραμα...?
Σε κάλυψε τώρα η ελληνική πραγματικότητα...?
 

Μηνύματα
20.074
Reaction score
14.378
Και ευθύς αμέσως μου εγεννήθη το εξής ερώτημα: σου λείπουν οι στεναχώριες και ο εκνευρισμός για να πραγματοποιήσεις το σχετικό πείραμα...?
Σε κάλυψε τώρα η ελληνική πραγματικότητα...?
Αδυνατώ να καταλάβω τι ρωτάς.
 

Μηνύματα
842
Reaction score
714
The item is pre-advised in PostNL 6/2/21

Καμιά πρόβλεψη για το πότε να το περιμένω από έχοντες εμπειρία; Είναι αγορά από Κίνα.
 


Μηνύματα
1.375
Reaction score
4.149
Αδυνατώ να καταλάβω τι ρωτάς
Εννοώ γιατί να πειραματιστείς και να στείλεις το ένα ασφαλισμένο και το άλλο ανασφάλιστο...?
Ήθελες να ανεβάσεις πίεση και θερμοκρασία για κάποιο λόγο?

*στις 15 Φεβρουαρίου (προχθές δηλαδή) έφθασαν από την Γερμανία οι σοκολάτες και τα γλυκά που έστειλε συγγενής από εκεί, για τα παιδιά μου παραμονές Χριστουγέννων... λίγο ακόμη και θα καλύπταμε και το Πάσχα με μια αποστολή...
Με ένα σμπάρο, δυο τρυγόνια:hunter:
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.202
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top