Criterion Collection

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
Μια μοναδική συλλογή ταινιών. Στόχος της είναι κυρίως, κλασικα αριστουργήματα απο τον παγκόσμιο κινηματογράφο ή ξεχασμένες ταινιες διαμάντια αλλα και cult films που μέχρι τώρα δεν είχαν μεταφερθεί σε DVD/bluray.

criterion new releases

Ποιες είναι οι αγαπημένες σας ταινία απο τη criterion;
Και ποιες θα θέλατε να συμπεριλάβει στην συλλογη της;
 

Μηνύματα
202
Reaction score
19
Έχω διαβάσει πως οι μεταφορές των ταινιών σε blu ray που κάνουν είναι εξαιρετικές.Θα ήθελα αρκετές από τη συλλογή τους αλλά δεν ξέρω αν στέλνουν Ελλάδα και αν οι ταινίες είναι region A.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Πουλάει το Amazon, αλλά είναι όλες Zone A κλειδωμένες. Δεν ρισκάρουν θέματα δικαιωμάτων.

Έχω εικοσιδύο BD και καμιά δεκαριά DVD της.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Υπάρχουν αντίστοιχα στην Ευρώπη, η Artificial Eye, η Tartan, το British Film Institute.
 

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
Απάντηση: Re: Criterion Collection

Υπάρχουν αντίστοιχα στην Ευρώπη, η Artificial Eye, η Tartan, το British Film Institute.
Εξίσου πολυ καλές..πρόσθεσε και την eureka ή αλλιώς masters of cinema, μικρή συλλογη αλλα η μονη μέχρι στιγμής, που έχει το ugetsu, και Tokyo story σε bluray. 2 ταινίες που βρισκονται σε απειρες λιστες με τις καλυτερες ταινιες όλων των εποχών, και personal favorite μαζι με το L Atalante απο criterion.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
To Tokyo Story είναι BFI, το έχω.
Από την Eureka έχω το Ballad of Narayama μόνο.
 

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
Απάντηση: Re: Criterion Collection

To Tokyo Story είναι BFI, το έχω. Έχεις δικιο
Από την Eureka έχω το Ballad of Narayama μόνο.
δεν το έχω δει, αλλα είναι στα υπόψιν μιας και ξανά διαβάζω ένα μικρο βιβλιαράκι απο τις εκδόσεις αιγοκαιρως για τον ιαπωνικό κινηματογράφο..προς το παρόν kenji και ozu..
 

Μηνύματα
319
Reaction score
2
Απάντηση: Criterion Collection

Πραγματικά πολύ καλά releases. Θα ήθελα αρκετά από αυτά, αλλά λόγω οικονομικών δεν τα έχω πάρει.
Έχω μόνο το Thin Red Line (που είναι και από τις πολυαγαπημένες μου ταινίες όπως φαίνεται και από το username)!:103:
Μοναδική μου ένσταση είναι ότι δε βάζουν και απλούς Αγγλικούς υπότιτλους (αλλά μόνο για hearing impaired).

Πάντως δεν είναι πάντοτε επιτυχημένα όλα τα BLuray από άποψη ποιότητας.
Αυτό συμβαίνει πχ με το Il Gattopardo, που το release της Fox/Pathe είναι πολύ ανώτερο (αυτό της criterion κόβει αρκετό κάδρο, και δεν είναι γενικά τόσο καλό ποιοτικά όσο το άλλο).
άλλο παράδειγμα το Bleu από την τριλογία Trois Coleurs, το οποίο έχει χαμηλώσει το κάδρο (σε σχέση με παλιότερα releases), με αποτέλεσμα να κόβονται σαγόνια, και σε ένα πλάνο να φαίνεται και το μικρόφωνο από πάνω!!

Πάντως άλλα που θα ήθελα να πάρω:
Days of Heaven, The Double Life of Veronique, Howards End, The Last Emperor και λέω μήπως πάρω και blind buy το In the mood for Love (δεν το έχω δει ποτέ)

Επίσης πολύ θα ήθελα να βγάλει η criterion τα:
Tree of Life (Mallick)
Maurice (Ivory)
The Remains of the Day (Ivory)
The Age of Innocence (Scorceze)
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Τη Veronique και τα Trois Couleurs τα έχω σε Artificial Eye BD.

To In the Mood for Love σε Criterion DVD. Δεν ξέρω ποιά ταινία του Wong Kar-Wai θα πρότεινα, τις λατρεύω όλες!

Μέτρησα ξανά και είναι παραπάνω τα Criterion BDs. :142::121:
 

Μηνύματα
319
Reaction score
2
Απάντηση: Criterion Collection

To Bleu και στην Artificial Eye, είναι το ίδιο..
Πολλοί περιμένουν για μια διόρθωση του προβλήματος με νέα Bluray, αλλά δε νομίζω να συμβεί..
 


Μηνύματα
1.058
Reaction score
731
Απάντηση: Criterion Collection

και λέω μήπως πάρω και blind buy το In the mood for Love (δεν το έχω δει ποτέ)
...πάρτο χθες ... εξαιρετική ταινία, κινηματογράφηση, μουσική, ερμηνείες ... όπως είπε και ο Δημήτρης, ο Καρ-Βάι δεν έχει κάνει κάτι που να υπολείπεται του ''πολύ καλού'' ... όμως το in the mood είναι το καλύτερο του ...
 

Μηνύματα
319
Reaction score
2
Απάντηση: Criterion Collection

...πάρτο χθες ... εξαιρετική ταινία, κινηματογράφηση, μουσική, ερμηνείες ... όπως είπε και ο Δημήτρης, ο Καρ-Βάι δεν έχει κάνει κάτι που να υπολείπεται του ''πολύ καλού'' ... όμως το in the mood είναι το καλύτερο του ...
Με πείσατε..
Ελπίζω να είναι Bluray αναφοράς ως προς εικόνα και ήχο!
 


Nelsy

Ιεράπετρα
Μηνύματα
5.204
Reaction score
2.874
Απάντηση: Criterion Collection

In the Mood for Love (Blu-ray)

Criterion / 2000 / 98 Minutes / Rated PG
Street Date: October 02, 2012

Technical Specs

BD-50 Blu-ray Disc

Video Resolution/Codec

1080p/AVC MPEG-4

Aspect Ratio(s)

1.66:1

Audio Formats

Cantonese DTS-HD Master Audio 5.1
 

Μηνύματα
319
Reaction score
2
Απάντηση: Criterion Collection

Αναρωτιέμαι αν στις ξενόγλωσσες ταινίες (για τους Αμερικάνους), βάζουν πάλι μόνο υπότιτλους για κωφούς..
Είναι λίγο εκνευριστικό.
Αλλά ελπίζω πώς όχι. Εδώ όλοι οι Αμερικάνοι βαριούνται να διαβάζουν υπότιτλους, και θα έχουν τώρα και για hearing impaired;
 



Μηνύματα
319
Reaction score
2
Απάντηση: Re: Απάντηση: Criterion Collection

Κρίμα που είναι όλα region A.
Α, δεν τα βλέπεις σε υπολογιστή ε;
Γιατί υπάρχουν τόσα προγράμματα για να κάνουν το player ελεύθερο περιοχής.
Για τα επιτραπέζια blurays δεν υπάρχει τίποτα τέτοιο;
 



Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.587
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top