Crossover - Τι μου ακούγεται σωστά

Μηνύματα
1.802
Reaction score
1.529
20180226_213531.jpg

20180226_215631.jpg

20180226_215651.jpg

20180226_215702.jpg



Καλησπερα! Θα ηθελα την γνωμη των ειδικων πανω στο θεμα!
Το συστημα μου ειναι διδρομο ενεργο - τριδρομο με παθητικο κροσοβερ για τα τουιτερ. Λειτουργει ως εξης , γουφερ κορνα κροσαρισμενα στους περιπου 800 και ενα παθητικο κροσοβερ κροσαρει το τουιτερ κοντα στις 7500 - αφηνοντας ομως την κορνα εντελως ελευθερη , δηλαδη χωρις να την κοβει στις 7500 που ξεκιναει το τουιτερ. Εχοντας στη κατοχη μου 2 κροσοβερ παθητικα JBL n7000 (ρικαπ με καλους πυκνωτες και καλα l-pads) ειπα να τα δοκιμασω . Τα συγκεκρινενα λοιπον κοβουν την κορνα στις 7000 - εκει δηλαδη που ξεκιναει το τουιτερ. Το αποτελεσμα ηταν να χαθει καποια λεπτομερια και τοπ εντ στον ηχο αλλα ταυτοχρονα να γινει λιγο πιο ξεκουραστος (προφανως για τον ιδιο λογο) . Τελικα τι ειναι σωστο και τι οχι; Ακυρωσεις δεν υπαρχουν με τις κορνες ελευθερες ουτε κατι αλλο που να μου ακουγετε λαθος σε αυτη τη συνδεσμολογια .
 
Last edited by a moderator:




Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
Τι ενοεις: "..αφηνοντας ομως την κορνα εντελως ελευθερη , δηλαδη χωρις να την κοβει στις 7500 που ξεκιναει το τουιτερ"..

Που και πως κοβεις την κορνα?
 

Μηνύματα
1.802
Reaction score
1.529
Τι ενοεις: "..αφηνοντας ομως την κορνα εντελως ελευθερη , δηλαδη χωρις να την κοβει στις 7500 που ξεκιναει το τουιτερ"..

Που και πως κοβεις την κορνα?
η κορνα ξεκιναει απο τους 800 μεχρι τα ορια της δηλαδη γυρω στις 16-17000ΗΖ
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.208
Είναι λάθος να υπάρχει μεγάλη κοινή περιοχή από δύο μονάδες. Κοινός, θα πρέπει να κόβεται και ψηλά η κόρνα.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.802
Reaction score
1.529
Είναι λάθος να υπάρχει μεγάλη κοινή περιοχή από δύο μονάδες. Κοινός, θα πρέπει να κόβεται και ψηλά η κόρνα.
Αυτό Ναι Ίσως θα ήταν πιο σωστό από το να κοπεί στις 7κ
 
Last edited by a moderator:

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.208
Αυτό Ναι Ίσως θα ήταν πιο σωστό από το να κοπεί στις 7κ
Αυτό που θέλω να πω είναι πως το σημείο διαχωρισμού οφείλει να είναι συγκεκριμένο, βάση των χαρακτηριστικών των μονάδων.
Όταν για παράδειγμα η κόρνα έχει έντονο σπάσιμο στους 12 KHz, δεν μπορεί να υπάρχει στο φάσμα αυτό το σημείο. Θα πρέπει να κοπεί χαμηλότερα, 7-8 KHz, τόσο ώστε το σημείο του σπασίματος να <<δένει>> ομαλά και να είναι τουλάχιστον 20 db κάτω από την στάθμη.
 


Μηνύματα
2.120
Reaction score
5.566
Ναι μεν τα χαρακτηριστικα των μοναδων θα σε καθοδηγησουν(αν ισχυουν οπως ειναι δημοσιευμενα)για να κοψεις τις συχνοτητες εκει που "χαλανε"οι καμπυλες τους,αλλα αν καποιες απο τις μοναδες δεν παιζουν οπως θελεις μπορεις να το φερεις εκει πο ακουεται ποιο σωστα,και ποιο μαλακα.
Ενα οργανο θα σε βοηθησει σε αυτη την διαδικασια,γιατι το αυτι ειδικα σε μεσο υψηλες συχνοτητες κλεινει ευκολα μετα απο 20 λεπτα.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.587
Μηνύματα
2.865.038
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top