Crossover

Μηνύματα
34
Reaction score
5
Καλημέρα!
Έχω Ενισχυτή και διαιρούμενα ηχεία τα οποία έχουν στην συσκευασία και τα crossover, σε μια συζήτηση που είχα με τεχνικό μου είπε ότι επειδή θα βάλω ενισχυτή θα κάνει και τη δουλειά των crossover οπότε δεν χρειάζεται να συνδέσω τα crossover των ηχείων.
Ισχύει;
Ευχαριστώ!
 

Μηνύματα
271
Reaction score
127
Ναι γίνετε αν ο ενισχυτής έχει καλά φίλτρα και λειτουργεί σε bandpass κιόλας ενώ κάποια φτηνά σετ ηχεία έχουν μόνο έναν πυκνωτή για κροσσοβερ εννοείται τα κάνεις όλα από ενισχυτή
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.284
Reaction score
853
Θα πρέπει να είναι τετρακάναλος ο ενισχυτής και να δώσεις ξεχωριστή καλωδίωση στα μεγάφωνα για να παίξεις ενεργά. Τα φίλτρα του ενισχυτή σε καλύπτουν?
 

Μηνύματα
34
Reaction score
5
Θα πρέπει να είναι τετρακάναλος ο ενισχυτής και να δώσεις ξεχωριστή καλωδίωση στα μεγάφωνα για να παίξεις ενεργά. Τα φίλτρα του ενισχυτή σε καλύπτουν?
Δεν έχω ιδέα ο ενισχυτής είναι αυτός Sony XMN1004 είναι 4 κάναλος αλλά για τα φίλτρα δεν είμαι σίγουρος.
Η σύνδεση θα είναι τα 2 ηχεία στα κανάλια 1,2 και 1 sub γέφυρα στα 3,4
 

Μηνύματα
14.985
Reaction score
20.658
σε μια συζήτηση που είχα με τεχνικό μου είπε ότι επειδή θα βάλω ενισχυτή θα κάνει και τη δουλειά των crossover οπότε δεν χρειάζεται να συνδέσω τα crossover των ηχείων.
αν μας μετέφερες ακριβώς οτι σου είπε ο τεχνικός και ισχύει το
Η σύνδεση θα είναι τα 2 ηχεία στα κανάλια 1,2 και 1 sub γέφυρα στα 3,4
τότε λέει π@π@ριές καμαρωτές.
το crossover χρειάζεται.
 

Μηνύματα
34
Reaction score
5
αν μας μετέφερες ακριβώς οτι σου είπε ο τεχνικός και ισχύει το

τότε λέει π@π@ριές καμαρωτές.
το crossover χρειάζεται.
Γιατί το λες αυτό; Ο Ενισχυτής αυτός δεν μπορεί να κάνει εσωτερικά το Crossover;
Επίσης αν αυτό βοηθάει έχω εικόνα από τις διαθέσιμες ρυθμίσεις που δίνει ο Ενισχυτής από την εικόνα παρακάτω
Sony Ενισχυτής Αυτοκινήτου 4 Καναλιών (Κλάση AB) (2).jpg


Όλο το Σετ είναι αυτό:
Ενισχυτής: Sony XMN1004
Ηχεία: Hertz CK 165
Subwoofer: Sony XS-NW1202E
 
Last edited:

Μηνύματα
14.985
Reaction score
20.658
ο ενισχυτής αυτός έχει σταθερό φίλτρο στα 80Hz αφενός σύμφωνα με τα στοιχεία του.
αυτό σημαίνει οτι σαν high pass για τα μπροστινά απλα θα τους κόψει τα μπασα του sub.
η απλή λογική λέει οτι απο τη στιγμή που θα χρησιμοποιήσεις 1 κανάλι ενισχυτή για περισσότερα από 1 μεγάφωνα (2 στην περίπτωσή σου ) αυτά θα συνδεθούν παράλληλα και θα πάρουν το ίδιο σήμα - στην περίπτωσή σου από 80Hz και πάνω.
τα tweeter σου θέλουν σίγουρα πάνω από 2.5KHz σήμα οπότε αυτό πρέπει κάποια συσκευή να το κόψει. διαφορετικά θα παίξουν για 1-2 λεπτά το πολύ και μετά στην ανακύκλωση ηλεκτρικών συσκευών.
η συσκευή αυτή είναι ένα παθητικό φίλτρο διαχωρισμού (passive crossover network) - αυτό που συνοδεύει την συσκευασία των μεγαφώνων σου - και πρέπει να χρησιμοποιηθεί.
 

Μηνύματα
34
Reaction score
5
ο ενισχυτής αυτός έχει σταθερό φίλτρο στα 80Hz αφενός σύμφωνα με τα στοιχεία του.
αυτό σημαίνει οτι σαν high pass για τα μπροστινά απλα θα τους κόψει τα μπασα του sub.
η απλή λογική λέει οτι απο τη στιγμή που θα χρησιμοποιήσεις 1 κανάλι ενισχυτή για περισσότερα από 1 μεγάφωνα (2 στην περίπτωσή σου ) αυτά θα συνδεθούν παράλληλα και θα πάρουν το ίδιο σήμα - στην περίπτωσή σου από 80Hz και πάνω.
τα tweeter σου θέλουν σίγουρα πάνω από 2.5KHz σήμα οπότε αυτό πρέπει κάποια συσκευή να το κόψει. διαφορετικά θα παίξουν για 1-2 λεπτά το πολύ και μετά στην ανακύκλωση ηλεκτρικών συσκευών.
η συσκευή αυτή είναι ένα παθητικό φίλτρο διαχωρισμού (passive crossover network) - αυτό που συνοδεύει την συσκευασία των μεγαφώνων σου - και πρέπει να χρησιμοποιηθεί.
Τεχνικός δεν είμαι αλλά αυτό που μου είπε είναι ότι τα extra crossover(που είναι μαζί με τα ηχεία) χρειάζονται μόνο αν πάρω κατευθείαν από την πηγή χωρίς τη μεσολάβηση ενισχυτή και μόνο τότε.
Στην περίπτωση μου απλά θα βάλει μια αντίσταση στα Tweeter νομίζω.
 




Μηνύματα
271
Reaction score
127
Τι κασετόφωνο έχεις γιατί γίνεται και με αυτό γιατί ο ενισχυτή αυτός έχει μάπα φίλτρα χειρότερα δεν γίνεται δηλ
 

Μηνύματα
34
Reaction score
5
Τι κασετόφωνο έχεις γιατί γίνεται και με αυτό γιατί ο ενισχυτή αυτός έχει μάπα φίλτρα χειρότερα δεν γίνεται δηλ
Η Πηγή είναι κινεζιά αλλά δεν έχει να κάνει με αυτό γιατί δοκιμάσαμε και άλλη πηγή και υπάρχει το ίδιο θέμα δεν κάνει καλά το διαχωρισμό με αποτέλεσμα τα ηχεία να βγάζουν πολύ πρίμα ήχο και είναι πολύ χειρότερος απ' ότι πριν που είχα τα μαμίσια ηχεία χωρίς ενισχυτή. Αυτό που έκανα τώρα είναι να δώσω πίσω τον ενισχυτή για έλεγχο και βλέπουμε.
Αλλά με τρώει το θέμα με το crossover χρειάζεται ή αρκεί ο πυκνωτής που έβαλε στα Tweeter;
Γιατί όπως το σκέφτομαι εγώ που δεν είμαι ειδικός μπορεί να μη φταίει ο ενισχυτής ή τα ηχεία και να είναι απλά θέμα crossover.
 

Μηνύματα
271
Reaction score
127
Η Πηγή είναι κινεζιά αλλά δεν έχει να κάνει με αυτό γιατί δοκιμάσαμε και άλλη πηγή και υπάρχει το ίδιο θέμα δεν κάνει καλά το διαχωρισμό με αποτέλεσμα τα ηχεία να βγάζουν πολύ πρίμα ήχο και είναι πολύ χειρότερος απ' ότι πριν που είχα τα μαμίσια ηχεία χωρίς ενισχυτή. Αυτό που έκανα τώρα είναι να δώσω πίσω τον ενισχυτή για έλεγχο και βλέπουμε.
Αλλά με τρώει το θέμα με το crossover χρειάζεται ή αρκεί ο πυκνωτής που έβαλε στα Tweeter;
Γιατί όπως το σκέφτομαι εγώ που δεν είμαι ειδικός μπορεί να μη φταίει ο ενισχυτής ή τα ηχεία και να είναι απλά θέμα crossover.
άρα θέλει crossover ή έστω πυκνωτή στα tweeter και ρύθμισή φίλτρο hpf στον ενισχυτή ή την πηγή στα midbass
 



Μηνύματα
34
Reaction score
5
Τέλος πάντων θα του πω να βγάλει τους πυκνωτές και να δοκιμάσουμε να βάλει τα crossover των ηχείων γιατί απ' ότι κατάλαβα κάθε ηχείο έχει τις ιδιομορφίες του και μπορεί να μην κάνει σωστό διαχωρισμό με πυκνωτή.
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Γιατί αγαπητέ δεν του λες να βάλει το crossover που δίνει η εταιρία για το συγκεκριμένο σετ και παίζετε με πυκνωτές και δεξερωγω τι?
Άστο να πάει στο καλό να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο!

Αλλιώς πάνε πάρε ένα σοβαρό ενισχυτή να έχει και DSP επάνω του ή και χωρίς DSP αλλά να έχει σοβαρά φιλτρα να το παίξεις ενεργό το σύστημα να δεις το φως το αληθινό!
 

Μηνύματα
14.985
Reaction score
20.658
Γιατί
α. Ο πυκνωτής δεν πιάνει χώρο. Το να συνδέσεις και να τοποθετήσεις το μπλοκ του κουτιού στην πόρτα χωρίς να τρίζει και να κοπανιεται είναι διαδικασία που θέλει κόπο και χρόνο.
β. Στην εργοστασιακή καλωδίωση της πόρτας δεν αλλάζεις τίποτα , συνδέει χύμα το woofer και ή χρησιμοποιεί την ίδια καλωδίωση να συνδέσει το tweeter με ένα πυκνωτακι ή περνάει ένα καλώδιο μισό μέτρο με τον πυκνωτή, θερμοκολλα και τέλος
γ. Ο πυκνωτής κάνει το tweeter να φωνάζει και να είναι πιο εντυπωσιακό στο άκουσμα

Μετά πετάς και ένα "έτσι παίζει καλύτερα" ή ένα "δεν χρειάζεται αυτό , είναι για άλλη δουλειά " και γλυτώνεις μισή ώρα επιπλέον απλήρωτη δουλειά (γιατί χρεώνεις φθηνή την εγκατάσταση για να μην χάσεις τον πελάτη)
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.284
Reaction score
853
Γιατί
α. Ο πυκνωτής δεν πιάνει χώρο. Το να συνδέσεις και να τοποθετήσεις το μπλοκ του κουτιού στην πόρτα χωρίς να τρίζει και να κοπανιεται είναι διαδικασία που θέλει κόπο και χρόνο.
β. Στην εργοστασιακή καλωδίωση της πόρτας δεν αλλάζεις τίποτα , συνδέει χύμα το woofer και ή χρησιμοποιεί την ίδια καλωδίωση να συνδέσει το tweeter με ένα πυκνωτακι ή περνάει ένα καλώδιο μισό μέτρο με τον πυκνωτή, θερμοκολλα και τέλος
γ. Ο πυκνωτής κάνει το tweeter να φωνάζει και να είναι πιο εντυπωσιακό στο άκουσμα

Μετά πετάς και ένα "έτσι παίζει καλύτερα" ή ένα "δεν χρειάζεται αυτό , είναι για άλλη δουλειά " και γλυτώνεις μισή ώρα επιπλέον απλήρωτη δουλειά (γιατί χρεώνεις φθηνή την εγκατάσταση για να μην χάσεις τον πελάτη)
Α. Συμφωνώ σε όλα, αλλά μετά από καιρό εμφανίζει σκουριά γιατί καμία πόρτα δεν είναι στεγανή.
Β. Συμφωνώ εκτός από τη θερμόκολλα.
Γ. Διαφωνώ, παίζει πιο μαλακά με 1ης τάξης κι όχι σκληρά με 2ης τάξης, επίσης το φίλτρο φτιάχτηκε για να παίζουν τα 2 μεγάφωνα το ένα δίπλα στο άλλο γι αυτό κι έχουν ανεστραμμένη πολικότητα στο τουίτερ. Επίσης όταν τα 2 μεγάφωνα έχουν αυτές τις μεγάλες αποστάσεις μεταξύ τους η διαφορά φάσης μεταξύ τους είναι μεγάλη. Με 1ης τάξης το σφάλμα δεν περνάει τις 45 μοίρες..
Με πυκνωτή ΜΚΡ κάνεις ωραιότατα τη δουλειά σου κι αφήνεις ελεύθερο το μιντμπας. Ο λόγος είναι ότι αυτό κάνει cut off από τους 2Κ και κάτω on axis, βάλε ότι είναι υπό γωνία που το cut off κατεβαίνει κι άλλο, βάλε ότι έχει μπροστά του ένα καπάκι πλαστικό της ταπετσαρίας, βάλε και το πόδι του ανθρώπου οπότε κατεβαίνει συχνοτικά τουλάχιστον άλλους 500 κύκλους.

Σε σπάνιες περιπτώσεις δουλεύει καλύτερα το crossover έναντι του πυκνωτή.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.865.567
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top