Crown vs hifi

Μηνύματα
266
Reaction score
129
Παιδιά καλημέρα .
Έχω έναν marantz 7011 με zenzor3 και θέλω να βάλω έναν τελικό δεν γνωρίζω όμως τις διαφορές στα υπέρ και κατά ανάμεσα στον crown έναντι σε έναν hifi τελικό,μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε για να καταλάβω την διαφορά τους.
Ο crown είναι ποιο φθηνός και ποιο δυνατός τι παραπάνω έχουν οι hifi τελικοί και είναι ποιο ακριβοί;
 



Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Με τον 7011 και τα zenzor 3 εισαι κομπλε. Μην δωσεις λεφτα για τελικο, δε τον χρειαζεσαι... μη σου πω ο 7011 ειναι και υπερβολη για τα zenzor
[DOUBLEPOST=1513242391][/DOUBLEPOST]
Mάλλον κοίταζες τους φθηνούς Crown.
Και τον ακριβοτερο να κοιταζε ειναι εντελως vfm σε σχεση με κατι hi end ...
 



Μηνύματα
1.391
Reaction score
1.083
Παιδιά καλημέρα .
Έχω έναν marantz 7011 με zenzor3 και θέλω να βάλω έναν τελικό δεν γνωρίζω όμως τις διαφορές στα υπέρ και κατά ανάμεσα στον crown έναντι σε έναν hifi τελικό,μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε για να καταλάβω την διαφορά τους.
Ο crown είναι ποιο φθηνός και ποιο δυνατός τι παραπάνω έχουν οι hifi τελικοί και είναι ποιο ακριβοί;
Υποθετικά πάντα γιατί δε μπορώ να μιλήσω για ηχείο που δε γνωρίζω, θα έχεις καλύτερη οδήγηση. Όσο πιο δυνατός ο ενισχυτής τόσο πιο απροβλημάτιστα οδηγεί, ιδιαίτερα στα peaks που η κατανάλωση είναι μεγαλύτερη. Τι παραπάνω έχουν όλοι οι άλλοι ενισχυτές είναι και αυτό πολύ γενικό. Αν μιλάμε για διαφορές τάξης ΑΒ - D έχουν διαφορετικό τρόπο κατασκευής και φιλοσοφίας. Δική μου γνώμη είναι ότι δίνεις πολλά για να πάρεις λίγα και αν θα πάρεις. Δηλαδή οι χρηματικές διαφορές δε δικαιολογούνται γι αυτό που δίνουν και δε πιστεύω ότι πάντα ο ακριβότερος είναι και ο καλύτερος. Καλό είναι όμως να αξιολογούμε συγκεκριμένα μηχανήματα γιατί υπάρχουν χιλιάδες οπότε δεν έχει νόημα η κουβέντα μεταξύ του 1502 και όλων των HiFi τελικών.

Λίγο υπερβολικά δεν είναι τα βατ που βγάζει ο crown για τη χρήση στα zensor 3;
Δε νομίζω ότι υπάρχει υπερβολή στα watts, καλό είναι να υπάρχουν και ποτέ δε ξέρεις αν θα χρειαστούν.

Έχω παραγγείλει τον 1502, έχω τα Dali Suite 2.8 με 90db ευαισθησία & ονομαστική αντίσταση 4 ohm (τα Zensor 3 έχουν 88db ευαισθησία & ονομαστική αντίσταση 6 ohm) γιατί τα έχω ακούσει με δυνατότερο ενισχυτή και το άκουσμα μου άρεσε πιο πολύ. Αν ο Crown θα τα οδηγήσει το ίδιο καλά θα το μάθω σύντομα. Επίσης προχώρησα στην αγορά του με τη λογική ότι αν αγοράσω άλλο ηχείο στο μέλλον να έχω έναν ενισχυτή που να μπορεί να οδηγήσει 9/10 ηχεία της αγοράς.
 



Μηνύματα
774
Reaction score
782
Θεωρητικά από τη Σουηδία έρχονται όποτε δεν έχουν τελωνείο.
Ηχεία της xtz έχει ο Athens pro audio, ίσως να φέρνει και αυτόν τον ενισχυτή
Ωραιος ο xtz δεν τον παρει πρεφα και ναι ομολογώ οτι μπηκα στην πριζα για 2 τετοια κομματακια ως μονομπολακακια.

Οσο για τον φιλο εχω να του προτείνω....
Ναι τον xtz και καθάρισε.
Και οταν και εαν παρει αλλα ηχεια και θέλει και αλλο φαι παίρνει αλλον εναν και τελος
 

Μηνύματα
1.702
Reaction score
982
kostas αναμενουμε τις παρατηρησεις σου οταν παραλαβεις τον τελικο. Με τι προ θα παιξει?
 


Μηνύματα
77
Reaction score
141
Πολύ ενδιαφέρων ενισχυτής. Β&Ο ICEpower 2x300W@4Ω (με 1% THD, μάλλον περίπου 2x250W θα είναι με χαμηλές παραμορφώσεις σε 20Hz-20kHz), damping factor 1500, 38kΩ αντίσταση εισόδου, επώνυμο προϊόν από τη Σουηδική ΧΤΖ για όσους δεν θέλουν να ασχοληθούν με diy.

Έχει και ρυθμιζόμενο gain για περιορισμό μέγιστης έντασης σε περίπτωση που δεν χρησιμοποιηθεί προενισχυτής, ιδανικό για οδήγηση απευθείας από DAC και έλεγχο volume από το player.

Πωλείται απευθείας από τον κατασκευαστή online και έχει τελική τιμή με μεταφορικά για Ελλάδα 505€ στην πόρτα σας. Αν γίνει αγορά μέχρι 29/12 δίνει δωρεάν επέκταση εγγύησης στα 10 έτη, η οποία κανονικά χρεώνεται 100€.

Νομίζω εντός των ημερών τον παραγγέλνω για την οδήγηση των Monitor Audio Silver 8 και πηγή κατευθείαν από το Aune S16.
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Πολύ ενδιαφέρων ενισχυτής. Β&Ο ICEpower 2x300W@4Ω (με 1% THD, μάλλον περίπου 2x250W θα είναι με χαμηλές παραμορφώσεις σε 20Hz-20kHz), damping factor 1500, 38kΩ αντίσταση εισόδου, επώνυμο προϊόν από τη Σουηδική ΧΤΖ για όσους δεν θέλουν να ασχοληθούν με diy.

Έχει και ρυθμιζόμενο gain για περιορισμό μέγιστης έντασης σε περίπτωση που δεν χρησιμοποιηθεί προενισχυτής, ιδανικό για οδήγηση απευθείας από DAC και έλεγχο volume από το player.

Πωλείται απευθείας από τον κατασκευαστή online και έχει τελική τιμή με μεταφορικά για Ελλάδα 505€ στην πόρτα σας. Αν γίνει αγορά μέχρι 29/12 δίνει δωρεάν επέκταση εγγύησης στα 10 έτη, η οποία κανονικά χρεώνεται 100€.

Νομίζω εντός των ημερών τον παραγγέλνω για την οδήγηση των Monitor Audio Silver 8 και πηγή κατευθείαν από το Aune S16.
οντως ο ενισχυτης φαινεται πολυ καλος και απο οτι βλεπω φοραει ice που ειναι δοκιμασμενη λυση και με τα s8 πιστευω θα παιξει πολυ ωραια. To μονο που με φοβιζει ειναι λιγο στα ψηλα μην ξυριζει λιγο λογω του ιδιαιτερου χαρακτηρα των s8
 
  • Like
Reactions: PPG


Μηνύματα
77
Reaction score
141
οντως ο ενισχυτης φαινεται πολυ καλος και απο οτι βλεπω φοραει ice που ειναι δοκιμασμενη λυση και με τα s8 πιστευω θα παιξει πολυ ωραια. To μονο που με φοβιζει ειναι λιγο στα ψηλα μην ξυριζει λιγο λογω του ιδιαιτερου χαρακτηρα των s8
Είναι αλήθεια ότι τα Silver 8 έχουν λίγο τονισμένες υψηλές, οι οποίες τους δίνουν το χαρακτηριστικό αναλυτικό διαυγή ήχο που προσωπικά μου αρέσει. Αν με τον class D χρειάζεται κάποια διόρθωση σκοπεύω να γίνει με DSP, πρόσφατα αγόρασα το UMIK-1 και πειραματίζομαι με REW και Dirac. Δεν είναι καλύτερα ο ενισχυτής απλά να οδηγεί και οι όποιες παρεμβάσεις στον ήχο να γίνονται ψηφιακά; Ειδάλλως ψάχνουμε "ζεστούς" ενισχυτές, καλώδια κλπ.

Πάντως τα Silver 8 τα άκουσα και με Crown XLS και δεν με κούρασαν, για την ακρίβεια μου άρεσαν αρκετά.
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Είναι αλήθεια ότι τα Silver 8 έχουν λίγο τονισμένες υψηλές, οι οποίες τους δίνουν το χαρακτηριστικό αναλυτικό διαυγή ήχο που προσωπικά μου αρέσει. Αν με τον class D χρειάζεται κάποια διόρθωση σκοπεύω να γίνει με DSP, πρόσφατα αγόρασα το UMIK-1 και πειραματίζομαι με REW και Dirac. Δεν είναι καλύτερα ο ενισχυτής απλά να οδηγεί και οι όποιες παρεμβάσεις στον ήχο να γίνονται ψηφιακά; Ειδάλλως ψάχνουμε "ζεστούς" ενισχυτές, καλώδια κλπ.

Πάντως τα Silver 8 τα άκουσα και με Crown XLS και δεν με κούρασαν, για την ακρίβεια μου άρεσαν αρκετά.
Αν σου αρεσαν με τον crown εισαι κομπλε τοτε. Το dirac το εχεις αγορασει;
 

Μηνύματα
1.391
Reaction score
1.083
kostas αναμενουμε τις παρατηρησεις σου οταν παραλαβεις τον τελικο. Με τι προ θα παιξει?
Με ταπεινά και δοκιμασμένα συνοδά που έχω πολλά χρόνια.

Creek OBH-22 παθητικός προ
Rotel RΑ-870ΒΧ ολοκληρωμένος, ήρθε η ώρα να δούμε τι κάνει και σαν προ
Cary CD-308 το οποίο έχει volume control και 3V έξοδο, οδηγεί άνετα τελικούς.
Τrichord Dino phono το οποίο στο παρελθόν έχει οδηγήσει και αυτό άνετα ενεργά ηχεία χωρίς προ ανάμεσα

Το καλό με τον 1502 είναι ότι έχει volume control για αυξομείωση της έντασης και switch ευαισθησίας εισόδου για να ταιριάξει με διαφορετικά μηχανήματα.

Πολύ ενδιαφέρων ενισχυτής. Β&Ο ICEpower 2x300W@4Ω (με 1% THD, μάλλον περίπου 2x250W θα είναι με χαμηλές παραμορφώσεις σε 20Hz-20kHz), damping factor 1500, 38kΩ αντίσταση εισόδου...

Πωλείται απευθείας από τον κατασκευαστή online και έχει τελική τιμή με μεταφορικά για Ελλάδα 505€ στην πόρτα σας. Αν γίνει αγορά μέχρι 29/12 δίνει δωρεάν επέκταση εγγύησης στα 10 έτη, η οποία κανονικά χρεώνεται 100€...
Κακώς δεν αναφέρουν πόσο δίνει στα 8 ohm, μάλλον κάτω από 200W.
Eγώ καταλαβαίνω ότι η 10 χρόνων εγγύηση κοστίζει 100 ευρώ παραπάνω, αυτό χρεώνει όταν επιλέγεις να τον αγοράσεις με 10χρονη εγγύηση. Υποθέτω ότι από 30/12 θα ανέβει η τιμή του ενισχυτή.
 


Μηνύματα
774
Reaction score
782
Με ταπεινά και δοκιμασμένα συνοδά που έχω πολλά χρόνια.

Creek OBH-22 παθητικός προ
Rotel RΑ-870ΒΧ ολοκληρωμένος, ήρθε η ώρα να δούμε τι κάνει και σαν προ
Cary CD-308 το οποίο έχει volume control και 3V έξοδο, οδηγεί άνετα τελικούς.
Τrichord Dino phono το οποίο στο παρελθόν έχει οδηγήσει και αυτό άνετα ενεργά ηχεία χωρίς προ ανάμεσα

Το καλό με τον 1502 είναι ότι έχει volume control για αυξομείωση της έντασης και switch ευαισθησίας εισόδου για να ταιριάξει με διαφορετικά μηχανήματα.



Κακώς δεν αναφέρουν πόσο δίνει στα 8 ohm, μάλλον κάτω από 200W.
Eγώ καταλαβαίνω ότι η 10 χρόνων εγγύηση κοστίζει 100 ευρώ παραπάνω, αυτό χρεώνει όταν επιλέγεις να τον αγοράσεις με 10χρονη εγγύηση. Υποθέτω ότι από 30/12 θα ανέβει η τιμή του ενισχυτή.
Χωρις να ειμαι σίγουρος στα 8 θα ειναι120-150 εφόσον στα 4 ειναι 300
Συνήθως η κλαση δ διπλασιάζει στρογγυλά περιπου :p
 
  • Like
Reactions: PPG


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.303
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top