crown xls 1502 trigger

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Μόλις παρέλαβα ένα κραουνάκι και είμαι έτοιμος να τον ενσωματώσω στο σύστημά μου.

Ερώτηση τίτλου.

Υπάρχει τρόπος να ανάβει αυτόματα με το άνοιγμα του av? είτε με trigger καλώδιο είτε διαβάζοντας σήμα στη είσοδο rca?

Έχει πίσω κάτι πιν αλλά δεν είναι κάτι συμβατικό 3.5 jack πχ.
Annotation 2018-12-13 153815.jpg
 

trane5587

JBL-Crown τέλος του δρόμου
Μηνύματα
438
Reaction score
1.133
Καλησπέρα Νάσο, καλοάκουστος και πάλι! Γίνεται, το χω κάνει, όταν θα ανοίγεις - κλείνεις τον pro ναι μεν ο crown θα παίρνει σήμα να ανοίξει και να κλείσει αλλά όταν θα κλείνει δεν θα κλείνει τελείως αλλά θα μπαίνει σε stand-by που σημαίνει ότι τα blue leds θα αναβοσβήνουν.
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Καλησπέρα Νάσο, καλοάκουστος και πάλι! Γίνεται, το χω κάνει, όταν θα ανοίγεις - κλείνεις τον pro ναι μεν ο crown θα παίρνει σήμα να ανοίξει και να κλείσει αλλά όταν θα κλείνει δεν θα κλείνει τελείως αλλά θα μπαίνει σε stand-by που σημαίνει ότι τα blue leds θα αναβοσβήνουν.
Ευχαριστώ Μιχάλη. Ναι το διάβασα sleep mode. αλλά αυτό που λες στην ουσία δεν είναι κλειστός, μόνο τα led αυτό νομίζω κατάλαβα.

είναι stand by?
εσύ έτσι τον είχες?
 

trane5587

JBL-Crown τέλος του δρόμου
Μηνύματα
438
Reaction score
1.133
Μπαίνει σε stand-by mode (sleep mode το ίδιο είναι). Εγώ το δοκίμασα την πρώτη μέρα αλλά δεν άντεξα δεν μπορούσα να χω τα led να αναβοσβήνουν... >:(
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Μπαίνει σε stand-by mode (sleep mode το ίδιο είναι). Εγώ το δοκίμασα την πρώτη μέρα αλλά δεν άντεξα δεν μπορούσα να χω τα led να αναβοσβήνουν... >:(
οκ, θα το τσεκάρω αλλά νομίζω ότι δε πέφτει όλος σε stand by μόνο η οθόνη.

Annotation 2018-12-13 160754.jpg
 

trane5587

JBL-Crown τέλος του δρόμου
Μηνύματα
438
Reaction score
1.133
Αυτό είναι το display sleep, το είχα ενεργοποιημένο, ουσιαστικά πάταγα το κουμπί άνοιγε ο ενισχυτής και σε 30 δεύτερα έκλεινε η οθόνη και είχα απενεργοποιημένα και τα led και τα φωτάκια του clipping για να μην φαίνεται τπτ. Μέσω του aux μπαίνει όλος ο ενισχυτής σε sleep mode δλδ κόβεται τελείως το σήμα στα ηχεία.
 


Μηνύματα
48
Reaction score
104
Καλησπέρα.Οταν είχα πάρει τους δικούς μου xls καί είχα ψάξει λίγο το θέμα trigger είχα βρεί αυτά:
Crown XLS 2 trigger relay.jpg
Installed.jpg

Δεν ξέρω αν μπορεί να σε βοηθήσει κάπου.Εγώ τελικά έβαλα ένα πολύμπριζο master-slave και
μόλις ανοίξω τον marantz ανάβουν καί οι τρείς μαζί.
 

trane5587

JBL-Crown τέλος του δρόμου
Μηνύματα
438
Reaction score
1.133
Και εγώ έτσι το είχα κάνει με ρελέ, η λύση με master-slave πολύ καλύτερη...
 


Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Τι είναι το master slave πολυμπριζο????
Μόλις ανάψεις την συσκευή που είναι στη θέση master αυτόματα ανοίγουν και οι άλλες που έχεις βάλει στις θέσεις slave.
[DOUBLEPOST=1544715588][/DOUBLEPOST]
Και εγώ έτσι το είχα κάνει με ρελέ, η λύση με master-slave πολύ καλύτερη...
αυτό με το ρελε θα βόλευε περισσότερο. σε διαφορετική περίπτωση βάζω και ένα smart switch wifi ή και πρίζα με τηλεχειριστήριο.
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.405
Reaction score
74.700
Τι είναι το master slave πολυμπριζο????
Το must για τέτοιες περιπτώσεις. Σιγά μην άναβα κάθε μέρα όλα τα ηχεία, θα είχα πάρει παθητικά. :p

Υπάρχει καμία αξιόπιστη λύση??
https://www.legrand.com/ecatalogue/694648-multi-outlet-extension-masters-slave.html


smart switch wifi ή και πρίζα με τηλεχειριστήριο
Είχα πολύ παλιά τηλεχειρισμό σε τελικούς χωρίς trigger, θυμάμαι κάθε βράδυ να αρχίζει η ταινία και να ψάχνω. :mad:
 




Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.405
Reaction score
74.700
Η αρκετά μεγάλη εμπειρία μου λέει μακριά απο Belkin όσον αφορά τα ηλεκτρικά. >:(
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.405
Reaction score
74.700
Τρια πολύπριζα πήρα, τα δυο με remote, και όλα χάλασαν πολύ σύντομα. >:(
 



Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.337
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top