Crystal Audio Cuby 5/7 Bluetooth (Κωτσοβολος)

Μηνύματα
13.639
Reaction score
6.602
http://www.kotsovolos.gr/site/sound-vision/home-cinema/hxeia/157858-crystal audio-cuby-5-black?cmicc=skroutz

http://www.kotsovolos.gr/site/sound-vision/home-cinema/hxeia/157855-crystal audio-cuby-7-black

Τα παραπανω ηχεια στα καταστηματα Κωτσοβολος,δεν ξερω ποσα κομματια υπαρχουν σε στοκ και ποιος ειναι ο λογος της προσφορας (διακοπη συνεργασιας με την εταιρεια ή ενημερωση για νεα μοντελα.....ρωτησα αλλα δεν πηρα απαντηση).Αγορασα ενα cuby 5,την Μ. Πεμπτη ,μιλαμε για σφραγισμενα κομματια.Υπαρχουν και καποια ντεμο (και ηχομπαρες) σε καλες επισης τιμες.
 


Μηνύματα
13.639
Reaction score
6.602
Παιζει πολυ καλα,γεμιζει ανετα εναν χωρο 25 τετραγωνικα (σε τετοιο χωρο το εχω βαλει εγω,ισως να καλυπτει και μεγαλυτερο) με αρκετα καλο χαμηλο,ενω επαληθευονται και οι ισχυρισμοι της εταιρειας για το συστημα wisound . Ακομα και στην κανονικη τιμη (225 ευρω νομιζω) θα ηταν καλη αγορα,αλλα στην τιμη αυτη ,ειναι μαλλον ευκαιρια. Ο καλυτερος ηχος ομως βγαινει οταν συνδεθει καποια πηγη στην ψηφιακη εισοδο (οπτικη) του ηχειου. Το bluetooth δινει καλο ηχο,αλλα με τους γνωστους περιορισμους στην συμπιεση δεδομενων και κυριως στην εμβελεια (πανω απο τα 5-6 μετρα αρχιζουν οι μικροδιακοπες). Εγω του εχω συνδεσει ενα widaptor στην line in,οποτε δεν εχω τετοια θεματα.Πολυ βολικο οτι εχει και usb εισοδο (μονο για ττροφοδοσια-φορτιση αλλων συσκευων) και εκει συνδεω το widaptor,οποτε γλυτωνω και ενα τροφοδοτικο-πριζα. Επισης να προσθεσω οτι οταν πηγα στο καταστημα,δεν ειχε ενημερωθει το συστημα τους για την τιμη (ενω υπηρχε στην ιστοσελιδα του καταστηματος),αλλα μολις ειδαν την επισημη σελιδα ολα οκ.
 

Μηνύματα
793
Reaction score
440
Σε ευχαριστώ Τάσο και Χρόνια σου Πολλά.
Πάω για παραγγελία λοιπόν.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.063
Reaction score
737
Ενδιαφέρον !

Έχω το μικρό τους blue-box στο γραφείο και είναι μια χαρά ... αλλά αυτό είναι πραγματικά άλλη κλάση ...

Αυτό με το widaptor δεν το πολυκατάλαβα ... ουσιαστικά, αντί να χρησιμοποιείς σύνδεση blu-tooth χρησιμοποιείς wi-fi ; έχει κάποια ηχητικά πλεονεκτήματα αυτό; ή θέματα ευκολίας ;
 

Μηνύματα
13.639
Reaction score
6.602
Ενδιαφέρον !

Έχω το μικρό τους blue-box στο γραφείο και είναι μια χαρά ... αλλά αυτό είναι πραγματικά άλλη κλάση ...

Αυτό με το widaptor δεν το πολυκατάλαβα ... ουσιαστικά, αντί να χρησιμοποιείς σύνδεση blu-tooth χρησιμοποιείς wi-fi ; έχει κάποια ηχητικά πλεονεκτήματα αυτό; ή θέματα ευκολίας ;
βασικα το ειχα,ειχα παρει 2 καποια στιγμη ,αλλα ναι ειναι καλυτερο γιατι δεν εχει θεμα εμβελειας (συνδεση μεσω ρουτερ),αλλα και κανενας περιορισμος στο bitrate (αν και τα hd τα υποβαθμιζει σε 16/44). Υπαρχει φυσικα και η wireless εκδοση του ηχειου (οπως και ολων της σειρας) αλλα εκει η τιμη ειναι αλλα 100 ευρω παραπανω.Απλα σε προσφορα ειναι η bluetooth εκδοση του ηχειου (ισως και αυτο να ειναι ενας λογος για την προσφορα,οτι δηλαδη θα μεινει σε παραγωγη μονο η wireless εκδοση των ηχειων ).
 

Μηνύματα
640
Reaction score
535
@tanto
thanks man, έψαχνα μια λύση για το εξοχικό, απλά κάτι να παίζει μουσική στο χώρο.
Πήρα το cuby7 σήμερα, ξεπερνά κάθε προσδοκία απόδοσης, στα 199€ είναι ληστεία.
 



Μηνύματα
155
Reaction score
13
Κύριε tanto, σε ποιο ακριβώς μηχανάκι αναφέρεστε; Θα ήθελα βασικα να πληροφορηθώ κατά πόσο θα μπορούσε να με καλύψει το cuby 7 ή η ηχομπάρα για την ποία μλήσατε προηγουμένως. Μέχρι στιγμής, έχω συνδέσει την τηλεόραση σε έναν δικάναλο sony με δυο ηχεία βάσης heco. Λέτε να αξίζει η αλλαγή;
 

Μηνύματα
13.639
Reaction score
6.602
Κύριε tanto, σε ποιο ακριβώς μηχανάκι αναφέρεστε; Θα ήθελα βασικα να πληροφορηθώ κατά πόσο θα μπορούσε να με καλύψει το cuby 7 ή η ηχομπάρα για την ποία μλήσατε προηγουμένως. Μέχρι στιγμής, έχω συνδέσει την τηλεόραση σε έναν δικάναλο sony με δυο ηχεία βάσης heco. Λέτε να αξίζει η αλλαγή;

Φιλε barbarossa.....απο την στιγμη που εχεις κανονικο δικαναλο συστημα (ενισχυτης ηχεια) και δεν υπαρχει χωροταξικο προβλημα,δεν χρειαζεται να αγορασεις την ηχομπαρα ή το ηχειο cuby. Θα ειχε νοημα η αγορα αν ηθελες να μεταφερεις σε καποιον αλλο χωρο το ηχοσυστημα ή αν δεν ηθελες να το λειτουργεις για τον ηχο της τηλεορασης ή αν απλα τρωγεσαι για να αγορασεις κατι καινουργιο ακομα (απολυτως λογικο και συνηθισμενο αυτο).
Βεβαια τα ηχεια αυτα εχουν οπτικη ψηφιακη εισοδο και θα ηταν καλυτερα να συνδεσεις ψηφιακα την τηλεοραση σου (υποθετω εχει ψηφιακη εξοδο) απο οτι με την συνηθως "μετρια" αναλογικη εξοδο (σε συσκευες αυτου του επιπεδου εννοω).Αλλα αυτο το κανεις και με ενα πολυ προσιτο dac (μπορει ηδη να εχεις ενα).
Ασχετα με αυτο οι τιμες που πωλουνται απο την συγκεκριμενη αλυσιδα και οσο υπαρχει στοκ φυσικα,σε συνδυασμο με την αρκετα καλη αποδοση και εμφανιση,ειναι καλοι λογοι για να αγορασεις ενα cuby για να το εχεις σε καποιο αλλο δωματιο ή λογω βολικου μεγεθους να το μεταφερεις σε διαφορα σημεια στο σπιτι σου,αναλογα με τις αναγκες σου.
 

Μηνύματα
155
Reaction score
13
Ευχαριστώ για την απαντηση! Όσον αφορά το σύστημά μου, η τοποθετηση δεν είναι και η καλύτερη και αυτό βέβαια λόγω των βάσεων των ηχείων. Σκεφτόμουν μήπως γλιτώσω από μερικά καλώδια, επειδή αυτά τα συστήματα που αναφέρατε είναι αρκετά συμμαζεμένα. (Να φανταστείτε ότι, ενώ το δωμάτιο είναι αρκετά μεγάλο, το σύστημα είναι λίγο ''στριμωγμένο'' σε μια γωνία όπου βρίσκεται και η τηλεόραση).
Απλώς λέω μήπως, επειδή έχω συνηθίσει το δικάναλο, κάποιο τέτοιο μηχανάκι μου ακούγεται ''λίγο''. Πάντως δεν διαθέτω ντακ, ούτε απλά ''τρώγομαι'' να αγοράσω καινούργιο σύστημα.
 

Μηνύματα
13.639
Reaction score
6.602
Ευχαριστώ για την απαντηση! Όσον αφορά το σύστημά μου, η τοποθετηση δεν είναι και η καλύτερη και αυτό βέβαια λόγω των βάσεων των ηχείων. Σκεφτόμουν μήπως γλιτώσω από μερικά καλώδια, επειδή αυτά τα συστήματα που αναφέρατε είναι αρκετά συμμαζεμένα. (Να φανταστείτε ότι, ενώ το δωμάτιο είναι αρκετά μεγάλο, το σύστημα είναι λίγο ''στριμωγμένο'' σε μια γωνία όπου βρίσκεται και η τηλεόραση).
Απλώς λέω μήπως, επειδή έχω συνηθίσει το δικάναλο, κάποιο τέτοιο μηχανάκι μου ακούγεται ''λίγο''. Πάντως δεν διαθέτω ντακ, ούτε απλά ''τρώγομαι'' να αγοράσω καινούργιο σύστημα.

αλλα οπως λες και ο ιδιος εχεις "χωροταξικο" προβλημα και ισως και γκρινια απο καποια συζυγο. Δηλαδη μπορει να εχεις δυο ηχεια,αλλα αν τα εχεις τοποθετησει λανθασμενα λογω ελλειψης χωρου,ισως τα ηχεια που συζηταμε σου δωσουν και καλο ηχο,αλλα και ελαφρωσουν τον χωρο σου απο συσκευες και καλωδια.Ο ενισχυτης και τα ηχεια ποια ειναι?
 

Μηνύματα
155
Reaction score
13
Eίναι ο sony tafb-940qs και τα heco victa-200 και βρίσκονται περίπου δύο μέτρα από μένα. Το γεγονός δεν είναι ότι έχω ιδιοτροπία με τα δικάναλα, απλά αυτή την στιγμή αυτά διαθέτω. Εάν όμως η ηχομπάρα αυτή ή ο κύβος έχουν περίπου εφάμιλλη απόδοση, τότε δεν έχω πρόβλημα.
 

Μηνύματα
13.639
Reaction score
6.602
μια χαρα εισαι,δεν χρειαζεται να παρεις ηχομπαρα.Απλα αν θελεις κατι για ενα δευτερο δωματιο ή κατι που να το μεταφερεις ευκολα μεσα στο σπιτι,αγοραζεις ενα cuby. Aλλα σαφως ουτε η ηχομπαρα ,ουτε το cuby, μπορουν να βγαλουν τον ηχο του συνδυασμου sony+heco.
 

Μηνύματα
155
Reaction score
13
Είσαι σαφέστατος! Αυτό παρατήρησα, όταν προ καιρού πήρα ένα jbl radial, για να το χρησιμοποιήσω σαν ηχείο υπολογιστή. Ενώ ο ήχος του είναι πεντακάθαρος και έχει δύναμη, δεν έχει διασπορά, πράγμα που κάποιος γνώστης το προσέχει αμέσως.
Πάντως, ευχαριστώ και πάλι!
 

Μηνύματα
13.639
Reaction score
6.602
μια χαρα εισαι,δεν χρειαζεται να παρεις ηχομπαρα.Απλα αν θελεις κατι για ενα δευτερο δωματιο ή κατι που να το μεταφερεις ευκολα μεσα στο σπιτι,αγοραζεις ενα cuby. Aλλα σαφως ουτε η ηχομπαρα ,ουτε το cuby, μπορουν να βγαλουν τον ηχο του συνδυασμου sony+heco.
το ηχειο αυτο σε desktop χρηση ειναι τελέιως ακαταλληλο.Το cuby σε αποσταση 2-3 μετρων,γεμιζει τον χωρο μια χαρα,χωρις να νιωθεις τοσο την απουσια ενος κλασσικου συστηματος με δεξι αριστερο ηχειο . Αλλα και παλι θα πω οτι οποιος μπορει να εχει ενα κλασσικο στερεο setup,προφανως δεν χρειαζεται κατι διαφορετικο.
 

Μηνύματα
13.639
Reaction score
6.602
Είσαι σαφέστατος! Αυτό παρατήρησα, όταν προ καιρού πήρα ένα jbl radial, για να το χρησιμοποιήσω σαν ηχείο υπολογιστή. Ενώ ο ήχος του είναι πεντακάθαρος και έχει δύναμη, δεν έχει διασπορά, πράγμα που κάποιος γνώστης το προσέχει αμέσως.
Πάντως, ευχαριστώ και πάλι!
το ηχειο αυτο σε desktop χρηση ειναι τελέιως ακαταλληλο.Το cuby σε αποσταση 2-3 μετρων,γεμιζει τον χωρο μια χαρα,χωρις να νιωθεις τοσο την απουσια ενος κλασσικου συστηματος με δεξι αριστερο ηχειο . Αλλα και παλι θα πω οτι οποιος μπορει να εχει ενα κλασσικο στερεο setup,προφανως δεν χρειαζεται κατι διαφορετικο.
 




Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.562
Μηνύματα
2.865.637
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top