Custom Basi Projectora.... mpilia?

Μηνύματα
13
Reaction score
0
Se ena topic enas filos periegrafe mia custom basi orofis gia projectora kai metaksy allon egrafe gia mia mpilia pou dinei dynatotita mikrorythmiseon ston videoprovolea pano-kato deksia-aristera... Pou mporoume na broume tetoio eksartima?
Eyxaristo ek ton proteron
Spiros
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Σπύρο, ψάξε για βάση ηχείων που στερεώνεται σε τοίχο.
Υπάρχουν αρκετές από αυτές που χρησιμοποιούν μπίλια (και σφηκτήρα για την σταθεροποίηση σε συγκεκριμένη θέση........)
Οπότε, κόβεις ό,τι δεν σου χρειάζεται από την βάση(σε κατάλληλο "μάστορα") προσαρμόζεις την επιφάνεια που θα πάει να βιδώσει ο προβολέας, βάφεις και......έτοιμη.
Βάλε για ασφάλεια και μεταλλικό κρίκο για την περίπτωση που κάτι πάει στραβά και δες και εδώ για να πάρεις μια άποψη........... :roll: :wink:




Ό,τι άλλο χρειαστείς, εδώ είμαστε!! :roll:
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Λοιπόν η βάση του Γιάννη είναι έργο τέχνης :!:

Το κακό είναι ότι δύσκολα βρίσκεις σιδερά να ασχοληθεί σοβαρά με το πρόβλημά μας :cry:

Εγώ ξεκίνησα ένα παρόμοιο project και έφαγα τα μούτρα μου. Κατέληξα σε κάτι πολύ πιο απλό που απλά δουλεύει... Μέχρι νεοτέρας...
 

Μηνύματα
18
Reaction score
0
Φωνάξατε σιδερά για τα προβλήματα σας ?

Εδώ είμαι λοιπόν.

Η προσωπική μου εκτίμηση είναι όχι σε βάσεις τύπου μπίλιας, αλλά σε σύστημα βάσης το οποία σας κλειδώνει ανεξάρτητα την κάθε κίνηση που φτιάχνετε.
Η φιλοσοφία της βάσης που κατασκευάζω είναι αφενός να είναι αισθητικά αποδεκτή σε περιβάλλον σαλονιού και αφετέρου να μπορεί κάποιος να πραγματοποιεί step by step την ευθυγράμμιση του προβολέα του.

Σε αυτό το link μπορείτε να δείτε την εν λόγο βάση.
http://www.avsite.gr/phpBB2/album_personal.php?user_id=285
Επίσης σε επίπεδο εγκατάστασης μπορεί και ο Βαγγέλης Λαμπρού να εκφέρει την άποψη του μιας και έχει εγκατάσταση την βάση.

Για ότι άλλο χρειαστείτε εδώ είμαι.
 



Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Η φιλοσοφία της βάσης που κατασκευάζω είναι αφενός να είναι αισθητικά αποδεκτή σε περιβάλλον σαλονιού και αφετέρου να μπορεί κάποιος να πραγματοποιεί step by step την ευθυγράμμιση του προβολέα του.

Για ότι άλλο χρειαστείτε εδώ είμαι.
Σάκη, σαφέστατα οι βάσεις που κατασκευάζεις είναι εκπληκτικές.......
Τις έχω δει σε παλιότερη παρουσίασή σου εδώ μέσα και είναι πολύ ποιοτικές.

Απλά την λύση που προτείνω στον φίλο μας (τον Σπύρο) είναι για μια απλή και οικονομικότατη βάση...................
Και βέβαια δεν έχει τις δυνατότητες της δικής σου, και βέβαια δεν συγκρίνεται σε ποιότητα και αντοχή.......

Απλά σε πολλούς φίλους εμφανίζεται το κόστος σαν ανασταλτικός παράγοντας οπότε μην με παρεξηγήσεις για το "κατέβασμα" της φωτογραφίας.......

Και είναι σίγουρο, ότι όλοι μας κάποια στιγμή θα σε χρειαστούμε!! :roll: :wink:
 

Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
Μια απορια γι το Γιαννη...
αφου ο προβολεας σου ειναι πολυ κοντα στον πισω τοιχο, γιατι τον κρεμασες απο το ταβανι και δεν τον στερεωνες στον τοιχο στο ιδιο υψος?
(ο,τι κα να μου λετε, εγω το ταβανι το φοβαμαι)
 



Μηνύματα
18
Reaction score
0
Γιάννη, μην το σκέφτεσαι ... κανένα πρόβλημα.

Νίκο, το κόστος της βάσης εξαρτάται από τα options που θα έχει.
Η βασική και πιο οικονομική μορφή της είναι χωρίς βραχίονα αλλά με δυνατότητα κλίσης 30 μοιρών στον κάθετο και 10 μοιρών στον παράλληλο άξονα με την οθόνη.
Επόμενο step είναι ο τηλεσκοπικός βραχίονας ανάλογα με την κρέμαση που θέλουμε.
Για να μην σε ζαλίζω οι τιμές είναι ανταγωνιστικές με αυτές των περισσοτέρων βάσεων αντιστοίχων δυνατοτήτων. (πχ Vogel's)
Περισσότερες πληροφορίες μπορείς να πάρεις στα ενημερωμένα μαγαζιά του χώρου.
 

Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
Γιατί βρε Γιώργο?
Τι κάνει την στήριξη στον τοίχο πιο ασφαλή? :roll:
Δεν ξερω. Ισως το οτι τρυπαει πιο ευκολα και μπορεις να βαλεις οσο μακρυα βιδα θες...
Απ το ταβανι αν δεν ειναι κρεμασμενο απο σιδερο που να ειναι δεμενο με τα σιδερα του μπετου, το αποφευγω.
 



Staff online

  • n_olympios
    Μαντιναδόρος!
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.418
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top