CYTA

ika

News
Μηνύματα
13.982
Reaction score
12.969
Είμαι πελάτης CYTA (VDSL50 DoublePlay) και μου τηλεφώνησαν απόψε από VODAFONE, πως επειδή την αγοράσανε δεν θα έχω καμία κάλυψη από CYTA άμεσα, πως δεν ισχύει πια το συμβόλαιό μου και πως μπορώ να πάρω ένα παρόμοιο 50άρι με 33€ έναντι 31€ που έχω.
Το κάναν και σε άλλους συμφορουμίτες?
Αν όντως δεν έχω συμβόλαιο σε ισχύ, τι πάροχο προτείνετε?
 


Μηνύματα
77
Reaction score
141
Δεν έχω ακούσει κάτι για εξαγορά της cyta απο τη vf. Ακόμα και αληθεια να ειναι, θεωρώ δεδομένο ότι η ιδιοκτησία της εταιρείας δεν αλλάζει τα συμβόλαια που έχει με τους πελατες. Μαλλον προσπαθούν απλα να σε γυρισουν στο δίκτυό τους.
 


Μηνύματα
29.236
Reaction score
23.274
ΕΧΩ ΚΙ ΕΓΩ CYTA DOUBLE ΜΕ 19,40 ΦΟΥΛ ΣΤΑΘΕΡΑ ΚΑΙ 300 ΚΙΝΗΤΑ ΤΟΝ ΜΗΝΑ.
ΤΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΛΗΞΕΙ ΕΥΤΥΧΩΣ.
ΣΗΜΕΡΑ ΜΑΛΙΣΤΑ ΗΡΘΕ ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΑΛΛΑΞΕ ΠΡΙΖΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΚΑΚΑΡΩΣΕΙ ΔΩΡΕΑΝ.
ΘΑ ΓΕΛΑΣΩ ΜΕ ΤΗΝ ΒΟΝΤΑΦΟΝ........
 



Μηνύματα
415
Reaction score
998
O επομενος παροχος που θα παω τελικα μετα απο την ληξη του συμβολαιου μου με την wind.
Αν έχεις τηλεφωνικό χωρίς υπογραφή, φεύγεις αύριο πρωί. Δεν ισχύει. Εγώ έφτασα μέχρι συνήγορο του καταναλωτή με αναφορά και ΕΕΤT γιατί έφυγα χωρίς να έχω ενυπόγραφο συμβόλαιο και μου βάλανε πρόστιμο 263 ευρώ οι μ@λ@κες.
Τελικά το διαγράψανε με την αιτιολογία ότι είχανε 24μηνη τηλεφωνική ανανέωση ( ξέρετε η κλήση σας καταγράφεται και μπούρδες). Πήγα και τους πήρα και τη διαφορά που ήταν 0,59 ευρώ, έτσι για το γαμώτο.
 

ika

News
Μηνύματα
13.982
Reaction score
12.969
Κάτι τέτοιο υποψιάστηκα και γω, γιατί ήταν πολύ πιεστική η πωλήτρια.
Άσε που θα μου κάνανε την τεράστια χάρη, για να μην πληρώσω 50€ επιπλέον για απ'ευθείας σύνδεση σε VDSL, αλλά θα αρχίζαμε με 24άρι DSL και σε μία μέρα θα έκανα αίτημα αναβάθμισης και θα μου το γυρίζανε τσάμπα σε VDSL.
Πάντως το VDSL πέταγε, 45+ Mbps download, 5- Mbps upload με το OOKLA. Και δεν είχα τις ψιλομ@λ@κίες που είχα με το παλιό DSL της Cyta.

Για ΟΤΕ που λέτε, είναι τόσο καλύτερο και στο VDSL, που αξίζει την διαφορά?
 


Ν

Νίκος Σταθόπουλος

Guest
Ό,τι κι αν συμφωνήσεις, ζήτα το γραπτώς ή ζήτα να αναφερθούν όλα στη τελευταία κλήση που θα δώσεις το οκ. Αποδέχτηκα προσφορά απο Cyta σε Vodafone, μου έκανε αντιπροσφορά η Cyta, έστειλα αίτημα να ανακληθεί η φορητότητα, μου έκαναν αντιπροσφορά απο Vodafone για 13€ ADSL 24άρα η οποία θα γινόταν 22€ VDSL στη συνέχεια ( αλλά δεν μπορούσαν να με περάσουν απευθείας σε VDSL ), ενεργοποιήθηκε η γραμμή μου στη Vodafone, ζήτησα VDSL και μου είπαν για'μένα 29.50. Υπέβαλα παράπονο, είπα στην υπάλληλο ότι ο πωλητής μου είχε πει πως θα είχα VDSL στα 22, μου είπε η μαντάμ ότι στη τελευταία κλήση που έδωσα το οκ να προχωρήσει η φορητότητα, δεν αναφέρθηκε τίποτα σε VDSL και ότι κρατάνε μόνο τη τελευταία κλήση που δίνουμε το οκ. Επομένως, προσοχή γιατί μπορεί να σου λένε αρλούμπες και μετά άντε να βρεις το δίκιο σου.
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.719
Reaction score
10.529
Τους είπαν να μου στείλουν τα συμβόλαια (δυο γραμμές σπίτι - δουλειά).
Η vodafone πότε θα το δει για να μου κάνει αντιπροσφορά;
Δεν πρέπει να υπογράψω, σωστά;
 

Μηνύματα
415
Reaction score
998
Και να ξέρετε ότι όπου δεν μπει υπογραφή από τον ίδιο τον πελάτη η όποια σύμβαση είναι άκυρη και υπέρ του καταναλωτή.
 

Ν

Νίκος Σταθόπουλος

Guest
Και να ξέρετε ότι όπου δεν μπει υπογραφή από τον ίδιο τον πελάτη η όποια σύμβαση είναι άκυρη και υπέρ του καταναλωτή.
Εγώ υπέγραψα συμβόλαιο μεν με τη Vodafone, στη συνέχεια έστειλα αίτημα παραμονής στη Cyta και στη συνέχεια έγινε τηλεφωνική επιβεβαίωση με τη Vodafone για να συνεχιστεί η αίτηση φορητότητας κατόπιν της αντιπροσφοράς. Ισχύει αυτό που λες και για τη περίπτωσή μου;
 

Μηνύματα
415
Reaction score
998
Εγώ υπέγραψα συμβόλαιο μεν με τη Vodafone, στη συνέχεια έστειλα αίτημα παραμονής στη Cyta και στη συνέχεια έγινε τηλεφωνική επιβεβαίωση με τη Vodafone για να συνεχιστεί η αίτηση φορητότητας κατόπιν της αντιπροσφοράς. Ισχύει αυτό που λες και για τη περίπτωσή μου;
Ζήτα νέο συμβόλαιο με την αντιπροσφορά. Κάθε αλλαγή σε οποιονδήποτε όρο θέλει εκ νέου υπογραφή για να ισχύει. Ειδάλως μπορεί μετά από κάνα τρίμηνο να σου πάει το πάγιο εκεί που πρωτοσυμφωνήθηκε.
 

T

tresor18

Guest
O επομενος παροχος που θα παω τελικα μετα απο την ληξη του συμβολαιου μου με την wind.
Συμφωνώ και εγώ απολύτως ειναι πιό ξηγημένη εταιρεια σε ταχύτητες και έχουν βάλει πολλοί φίλοι μουCyta θα βάλω περιμένω μεχρι του χρόνου υπομονή.
 

ika

News
Μηνύματα
13.982
Reaction score
12.969
Τον ΟΚΤ2018 ανανέωσα το VDSL που ήδη είχα στην CYTA από το 2016, για άλλα 2 χρόνια με μία έκπτωση κιόλας.
Ο πρώτος λογαριασμός του ΝΟΕ2018, ήλθε κανονικά με το συμφωνηθέν ποσό χρέωσης.
Ο δεύτερος λογαριασμός του ΔΕΚ2018 όμως ήλθε με 20€ παραπάνω.
Κοιτάω την ανάλυση και βλέπω ότι βάλανε εφάπαξ τέλος μετατροπής VDSL σε ADSL 16,26€+ΦΠΑ !!!
Το ανέφερα λοιπόν στο 13877 λέγοντας ότι ούτε το ζήτησα, ούτε έχει γίνει βέβαια και πως πρόκειται περί λάθους. Το αίτημα κατεγράφη αλλά δεν έχω πάρει καμία απάντηση ακόμα.
Μετά 10 μέρες λοιπόν, πάω στο κατάστημα της CYTA να πληρώσω, αλλά είναι πια κλειστό και μια πινακίδα λέει να πάμε στην VODAFONE.
Πάω στην V, όπου λένε σε όλους όσους θέλουν να πληρώσουν λογαριασμό CYTA, ότι προς το παρόν δεν δέχονται πιστωτική αλλά μόνο μετρητά.
Όταν ήλθε η σειρά μου, αναφέρω το ζήτημα με το τέλος. Η απάντηση που πήρα είναι ότι πρέπει να πληρώσω όλο το ποσό και θα μου έλθει πιστωτικό.
Περιμένω τον επόμενο λογαριασμό να δω.
Όλοι οι υπάλληλοι ήταν ευγενέστατοι και στο κατάστημα και στο τηλέφωνο.
Συνάντησε τέτοια χρέωση και κανείς άλλος?
IMG_20190106_0001.jpg
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.605
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top