Dacmagic plus ή Pro-ject Pre Box S2 Digital

Μηνύματα
966
Reaction score
1.673
Καλησπέρα και ευχές!

Για να ακούσω γνώμες, please:

Desktop με Windows 10, flac και ηχεία ενεργά Yamaha HS-5.
Σύνδεση από την έξοδο Toshlink της μητρικής Gigabyte Z170 Gaming 7.

Τα DACs του τίτλου, καινουργια, τα βρίσκω στην ιδια τιμή (περίπου 360 ευρώ).

Ποιο απ’ τα δύο να προτιμησω; (Φυσικά δεν υπάρχει η δυνατότητα να τα ακουσω στον χώρο μου).

Το dacmagic το ξέρω, το ειχα και πιο παλιά, είναι αστέρι και εχει και XLR εξόδους, ειναι όμως παλιό μοντέλο και μου τη σπάει που τα ledάκια του δεν ανάβουν όλα το ίδιο φωτεινά και μετά από λίγο καίγονται και το ότι δεν «κρατάει» το last volume level, όταν το σβήσεις και το ξανα ανάψεις.

Οσον αφορά το Pro-ject, με βολεύει πολύ που είναι μικρούλι και έχει και ποτενσιόμετρο «με μνήμη», αλλά δεν ξέρω πως θα ακούγεται...

Θενκς!!
 

Μηνύματα
966
Reaction score
1.673
Καλημέρα!

Άντε βρε, πείτε τίποτα, γιατί θέλω να πα’ να «ψωνίσω»!

Δε κρατιέμαι, λέμε!

Ό,τι φάμε κι ό,τι πιούμε!
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.867
Reaction score
28.520
Αγγλική παροιμία .
Καλύτερα ο διάβολος που ξέρεις παρά ο διάβολος που δεν ξέρεις .
Καλύτερα να είσαι σίγουρος παρά μετανιωμένος .

Το dacmagic

:drinks:
 


Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Όποιο από τα δύο και να πάρεις θα ακούγεται καλύτερα από όσο μπορούν τα ηχεία σου έτσι όπως τα έχεις τοποθετημένα (αν θυμάμαι καλά από μία φωτογραφία που είχες ανεβάσει). Όπως και να το κάνουμε όμως το project είναι πολύ πιο σύγχρονο από το dacmagic ή μάλλον το dacmagic είναι "αρχαιολογία" με τα σημερινά δεδομένα στα dac. Αν συνυπολογίσεις και τον τηλεχειρισμό θα επέλεγα το project, μόνο όμως αν έπρεπε με το ζόρι να πάρω ένα από τα δύο.
 


Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Χωρίς ζόρι?
Μιλώντας πάντα για την συγκεκριμένη περίπτωση όπου έχουμε ένα desktop σύστημα, με δύο μόνιτορ ηχεία εισαγωγικής σειράς και δε μας ενδιαφέρει η χρήση ακουστικών, θα κοιτούσα το smsl sanskrit 10th στα 100€. Αν θέλουμε και έξοδο ακουστικών τότε η αγορά θα εξαρτηθεί από τα ακουστικά, αν και λογικά θα πήγαινα σε κάποιο σετάκι πχ schiit magni3/modi3.

Θα τάιζα το dac από τη usb του υπολογιστή όμως, σε κάθε περίπτωση.
 

Μηνύματα
6
Reaction score
3
Μιλώντας πάντα για την συγκεκριμένη περίπτωση όπου έχουμε ένα desktop σύστημα, με δύο μόνιτορ ηχεία εισαγωγικής σειράς και δε μας ενδιαφέρει η χρήση ακουστικών, θα κοιτούσα το smsl sanskrit 10th στα 100€. Αν θέλουμε και έξοδο ακουστικών τότε η αγορά θα εξαρτηθεί από τα ακουστικά, αν και λογικά θα πήγαινα σε κάποιο σετάκι πχ schiit magni3/modi3.

Θα τάιζα το dac από τη usb του υπολογιστή όμως, σε κάθε περίπτωση.
Έχω το Pro-ject και το χρησιμοποιώ σαν dac στο pc με ηχεία τα Audioengine HD6. Το αποτέλεσμα είναι θαυμάσιο πολύ καλύτερο από ένα καρφί από το pc κατευθείαν στα Audioengine. Εκεί που έχω λίγο παράπονο είναι στη χρήση σαν ενισχυτή ακουστικών (Sennheiser 650) Θα ήθελα λίγη παραπάνω ένταση
 

BLUES

TV
Μηνύματα
1.638
Reaction score
966
Καλησπερα
Τεχνολογικα ειναι πιο αρτιο το προτζεκτ,ομως ο σχεδιαστης του,δεν δουλευει πλεον στην προτζεκτ,και καποια θεματα -μπαγκς του firmware ,δεν θα λυθουν ποτε
Απο την αλλη οι μετρησεις του ντακματζικ,μολονοτι ειναι ""αρχαιο"' ειναι πολυ καλες για την κατηγορια τιμης του
Αν σε ενδιαφερει η φορικοτητα και τα ακουστικα πας σε ντακ με fpga,Chord mojo,διαφορετικα σε ifi x dxd
Και τα δυο υπερβαινουν κατι τι το μπατζετ σου,αλλα παιζουν καλυτερα απο τα δυο που εχεις διαλεξει και ειναι πιο συγχρονα σχεδιαστικα και ηχητικα απο το ντακματζικ
Ντακ με τσιπακια της ashahi kashei σε αυτη την κατηγορια τιμης ,με σωστες υλοποιησεις,νεα,δεν θα βρεις
Για στριμερ και ντακ μαζι Auralic aries mini VFM
Giant killer ντακ δεν υπαρχουν
[DOUBLEPOST=1556645162][/DOUBLEPOST]
Έχω το Pro-ject και το χρησιμοποιώ σαν dac στο pc με ηχεία τα Audioengine HD6. Το αποτέλεσμα είναι θαυμάσιο πολύ καλύτερο από ένα καρφί από το pc κατευθείαν στα Audioengine. Εκεί που έχω λίγο παράπονο είναι στη χρήση σαν ενισχυτή ακουστικών (Sennheiser 650) Θα ήθελα λίγη παραπάνω ένταση
Παρε ενα mojo
 

D

Dimkal

Guest
To dac magic plus με τα δυο wolfson dac 7840 ηταν killer dac.
Με λιγες ελλειψεις.
Α κακη τροφοδοσία απο μετασχηματιστακι μπριζας (σκοτιστηκες , φτιαχνεις εύκολα μονος ενα σταθεροποιημενο)
Β μη τηλεχειριζομενο volume (αυτο και αν δεν με νοιαζει προσωπικά)
Γ Κακο σασι που αν το ανοιξεις θα σου μεινει ατα χέρια ( Αν πιανουν τα χερια σου το μετακομίζεις ευκολα σε ενα αστερι σασι με εσωτερικη τροφοδοσια.
Όμως πλέον ειναι λιγο γερασμένο dac, κοιτα κατι σε ess sabre 9038, akm 449x
 

BLUES

TV
Μηνύματα
1.638
Reaction score
966
To dac magic plus με τα δυο wolfson dac 7840 ηταν killer dac.
Με λιγες ελλειψεις.
Α κακη τροφοδοσία απο μετασχηματιστακι μπριζας (σκοτιστηκες , φτιαχνεις εύκολα μονος ενα σταθεροποιημενο)
Β μη τηλεχειριζομενο volume (αυτο και αν δεν με νοιαζει προσωπικά)
Γ Κακο σασι που αν το ανοιξεις θα σου μεινει ατα χέρια ( Αν πιανουν τα χερια σου το μετακομίζεις ευκολα σε ενα αστερι σασι με εσωτερικη τροφοδοσια.
Όμως πλέον ειναι λιγο γερασμένο dac, κοιτα κατι σε ess sabre 9038, akm 449x
Wolfson DM-8740
Ειναι τεχνολογικα ξεπερασμενο,μετα απο 7 χρονια.
Τα ΑΚΜ 4γενιας,τα Σαμπρε 9028-9038 και τα Fpga dac ειναι ηχητικα αρτιοτερα(συμφωνω)
Το ξαναγραφω,χωρις παρεξηγηση,δεν υπαρχουν κιλερ ντακ,οτι πληρωνεις περνεις,αναλογα με το target group της τιμης τους
Ακομη και το Aune s16,οπως και τα προιοντα της Audiogd-Massdrop Airist(oem hibiki-R2R)-Soecris(R2R)-Schiit(FULA-MODI-2(R2R ladder)-JOTUNHEIM-με cmedia usb-receivers-προβληματικοι σε σχεση με xmos)οσο και καλα τιμολογημενα να ειναι,παιζουν οσο αξιζουν
Στην κατηγορια pro-audio υπαρχουν λυσεις(-focursite κα) αλλα------ η κατωθι αποψη που καταθετω ειναι αυστηρα προσωπικη----------------
Μέχρι τωρα τα DAC απο επαγγελματικές εταιρίες ηταν ανάμεσα στις μεγαλύτερες φόλες της ιστορίας του hifi. Δεν γράφω ονόματα για να μην προσβάλω ιδιοκτήτες και εισαγωγείς αλλά προκαλώ οποιονδήποτε να μου πει ένα που έπαιζε πραγματικά καλα.. Ειδικα τα σαυροειδή έσκουζαν σαν χαλασμένες ντουντούκες. Τα κάπως πιο σοβαρά ΑΚΜ-based ήταν ντεμι-ντουντουκες στην γενιά 3 και σαφώς καλύτερα αλλα με χαλαρό χαμηλό στην γενιά 4.Η ΑΚΜ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ σοβαρη εταιρεια και η ΑRDA κυκλοφορησαν ADC,ειδιΚα της ΑΚΜ ειναι μονοδρομος.Η ESS εδω και χρονια εχει υποσχεθει ενα ADC αλλα κανεις δεν το ειδε και οι στουντιαδες ακομα την κραζουν
Γενικα τα επαγγελματικα μηχανηματα ασκουν μια ελξη στους χαιφιντελιστες γιατι εχουν την αυρα του "στούντιο" και γιατι συνηθως φανταζομαστε οτι θα αποτελουν value for money αγορες σε σχέση με τα αμιγώς audiophile προϊόντα. Κατα την γνωμη μου αυτο σπανια επιβεβαιώνεται γιατι τα στουντιακα μηχανακια ειναι σχεδιασμένο με αυστηρο κριτήριο την τιμη, καθως τα περισσοτερα στουντιο δεν μπορουν να επενδυσουν σε ακριβο εξοπλισμο, ενω οι highendαδες εχουν πιο ανοιχτο πορτοφολι. Θυμάμαι οτι την θεωρια αυτη την ειχαν επιβεβαιωσει οι ανθρωποι της dCS οπου αφου ειδε και απόειδε με τα pro την εκανε προς τα χωράφια του high end και δεν ξανακοίταξαν πισω.


Ειναι και ο λογος που κρατάω μικρο καλάθι οταν ακούω για αλλο ενα giant killer στουντιακων προδιαγραφών.τυπου RMEας πουμε
Ακομη και το Brooklyn(Mytec),δεν ειναι εξαιρεση,απλα στην τελευταιa γενια εχει βελτιωθει αρκετα(οπως Benchmark-Grace)ενω υπαρχει ενα θεμα αν η Mytec παραμενει μια εταιρεια επαγγελματικων ντακ,μιας και ο μεγαλυτερος ογκος πωλησεων της προερχεται απο σπιτικα προιοντα εδω και χρονια-
My 2 cents
 

Sonorus

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
887
Reaction score
807
Τι ακριβώς καθιστά ένα Ντακ ξεπερασμένο πέρα από το μάρκετινγκ;
Ότι πχ δεν παίζει Κλάιν Μάιν mqa ή DSD;

Αν πχ το DAC magic καλύπτει τον χρήστη ως προς την δειγματοληψία δηλαδή 24/96 γιατί τα άλλα είναι φούμαρα και έχει καλό ήχο γιατί ακριβώς είναι ξεπερασμένο;
 

BLUES

TV
Μηνύματα
1.638
Reaction score
966
Τι ακριβώς καθιστά ένα Ντακ ξεπερασμένο πέρα από το μάρκετινγκ;
Ότι πχ δεν παίζει Κλάιν Μάιν mqa ή DSD;

Αν πχ το DAC magic καλύπτει τον χρήστη ως προς την δειγματοληψία δηλαδή 24/96 γιατί τα άλλα είναι φούμαρα και έχει καλό ήχο γιατί ακριβώς είναι ξεπερασμένο;
Πολυ απλα ,φιλτατε,τεχνικα τα Ακμ 4ης γενιας και οι σαβρες 902χ-903χ,ειναι σχεδιαστικα καλυτερα και μετρησιμα και ακουστικα σε σωστη υλοποιηση
Το θεμα των Μαιν Κλαιν Φροιλαιν(mqa-dsd,απατες και τα δυο κατ,εμε)δεν με απασχολησε,ουτε και θα με απασχολησει-ειναι dead format )
Ευχαριστω
 

Sonorus

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
887
Reaction score
807
Πέρα από την τεχνική ανωτερότητα όσο αφορά μετρήσεις κλπ που δεν αμφισβητείται αλλά και στην πράξη δεν ακούγεται αυτό που μετράει στο τέλος είναι το τελικό αποτέλεσμα.
Ένα ντακ λοιπόν με σοβαρό ήχο (για την τιμή του) δύσκολα καθίσταται ξεπερασμένο.
Δηλαδή το τάδε ντακ με 0.0005% και snr 115 είναι καλύτερο από το δείνα που έχει 0.0009% και 110 snr?
Όχι βέβαια.
 

Μηνύματα
966
Reaction score
1.673
Καλημέρα και ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ!

Δεν έχω "κατεβάσει", ούτε πρόκειται να "κατεβάσω" αρχεία πάνω από FLAC / ALAC 16/44.1 ή MQA ή DSD, επειδή δεν πιστεύω ότι θα ακούσω διαφορές.

Συμφωνώ ότι δεν καταλαβαίνω (για την περίπτωση κάποιου που θέλει να ακούει FLAC / ALAC 16/44.1 καλύτερα από ένα PC Windows με Foobar & iTunes με σχετικά φτηνά ηχειάκια Yamaha HS5), πως μπορεί να θεωρείται ξεπερασμένο ένα DAC με τσιπάκι δέκα χρόνων (Wolfson DM-8740), ενώ - αντίθετα - τα αυτάκια μας έχουν "χειροτερέψει" μέσα σ' αυτά τα χρόνια.

Οπότε, (προσωπικά) πιστεύω ότι αξίζουν περισσότερο (στην σύγκριση των Dacmagic Plus & Pro-ject), κάποια "πρακτικά" ζητήματα, όπως: (H σειρά είναι σύμφωνα με την δική μου σημαντικότητα):

Η ύπαρξη ποτενσιόμετρου που να "θυμάται" την στάθμη που το άφησες όταν "σβήσεις" και ανάψεις ξανά το DAC:
DacMagic Plus - Pro-ject: 0-1

Η ύπαρξη εξόδων XLR True Balaced:
DacMagic Plus - Pro-ject: 1-0

Διακόπτης On/Off:
DacMagic Plus - Pro-ject: 1-0

Να είναι όσο το δυνατόν πιο "ουδέτερο" και αχρωμάτιστο:
DacMagic Plus - Pro-ject: 1-1

Να μην παρουσιάζει βλάβες (καμένα ledακια, ή ledάκια που τρεμοπαίζουν, προβλήματα που χρειάζεται να λυθούν με καινούργιο firmware, που - όμως- δεν "έρχεται" ποτέ:
DacMagic Plus - Pro-ject: 1-1

"Καλή αντιπροσωπεία" με υποστήριξη:
DacMagic Plus - Pro-ject: 1-1

Ευκολία μεταπώλησης:
DacMagic Plus - Pro-ject: 1-0

Οθόνες, DSD, MQA, 24/192, 48/568, 96/1024, Φίλτρα, και λοιπές παπαριές με αφήνουν αδιάφορο.
 

Sonorus

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
887
Reaction score
807
Όσο αφορά τα killer DAC , υπάρχουν για την τιμή τους όχι απαραίτητα για τον ανώτερο ήχο τους αλλά για τα features.
Πχ το DAC magic που συζητάμε είναι ίσως το μόνο στην κατηγορία του με πλήρως ισορροπημένη έξοδο , αξιοπρεπή ενισχυτή ακουστικών και καλό ήχο.
Ε τι άλλο να θέλει κανείς με αυτά τα λεφτά;
Να πάρει το pro ject που μέσα είναι σαν κονσέρβα επειδή φοράει νέου τύπου σαύρα;
 

BLUES

TV
Μηνύματα
1.638
Reaction score
966
Καλημέρα και ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ!

Δεν έχω "κατεβάσει", ούτε πρόκειται να "κατεβάσω" αρχεία πάνω από FLAC / ALAC 16/44.1 ή MQA ή DSD, επειδή δεν πιστεύω ότι θα ακούσω διαφορές.

Συμφωνώ ότι δεν καταλαβαίνω (για την περίπτωση κάποιου που θέλει να ακούει FLAC / ALAC 16/44.1 καλύτερα από ένα PC Windows με Foobar & iTunes με σχετικά φτηνά ηχειάκια Yamaha HS5), πως μπορεί να θεωρείται ξεπερασμένο ένα DAC με τσιπάκι δέκα χρόνων (Wolfson DM-8740), ενώ - αντίθετα - τα αυτάκια μας έχουν "χειροτερέψει" μέσα σ' αυτά τα χρόνια.

Οπότε, (προσωπικά) πιστεύω ότι αξίζουν περισσότερο (στην σύγκριση των Dacmagic Plus & Pro-ject), κάποια "πρακτικά" ζητήματα, όπως: (H σειρά είναι σύμφωνα με την δική μου σημαντικότητα):

Η ύπαρξη ποτενσιόμετρου που να "θυμάται" την στάθμη που το άφησες όταν "σβήσεις" και ανάψεις ξανά το DAC:
DacMagic Plus - Pro-ject: 0-1

Η ύπαρξη εξόδων XLR True Balaced:
DacMagic Plus - Pro-ject: 1-0

Διακόπτης On/Off:
DacMagic Plus - Pro-ject: 1-0

Να είναι όσο το δυνατόν πιο "ουδέτερο" και αχρωμάτιστο:
DacMagic Plus - Pro-ject: 1-1

Να μην παρουσιάζει βλάβες (καμένα ledακια, ή ledάκια που τρεμοπαίζουν, προβλήματα που χρειάζεται να λυθούν με καινούργιο firmware, που - όμως- δεν "έρχεται" ποτέ:
DacMagic Plus - Pro-ject: 1-1

"Καλή αντιπροσωπεία" με υποστήριξη:
DacMagic Plus - Pro-ject: 1-1

Ευκολία μεταπώλησης:
DacMagic Plus - Pro-ject: 1-0

Οθόνες, DSD, MQA, 24/192, 48/568, 96/1024, Φίλτρα, και λοιπές παπαριές με αφήνουν αδιάφορο.
Την απαντηση την εδωσες μονο σου,βασει των πρακτικων προυποθεσεων που εθεσες
Αληθεια γιατι XLR true balance?---ποσα μετρα καλωδιο βγαζεις?
Απο μεταπωληση --ῡποστηριξη--ᾱχρωματιστο ηχο,θα προτιμουσα τα IFI &Chord,αλλα περι ορεξεως ουδεις λογος
 

BLUES

TV
Μηνύματα
1.638
Reaction score
966
Όσο αφορά τα killer DAC , υπάρχουν για την τιμή τους όχι απαραίτητα για τον ανώτερο ήχο τους αλλά για τα features.
Πχ το DAC magic που συζητάμε είναι ίσως το μόνο στην κατηγορία του με πλήρως ισορροπημένη έξοδο , αξιοπρεπή ενισχυτή ακουστικών και καλό ήχο.
Ε τι άλλο να θέλει κανείς με αυτά τα λεφτά;
Να πάρει το pro ject που μέσα είναι σαν κονσέρβα επειδή φοράει νέου τύπου σαύρα;
Σιγουρα οχι,μιας και ανεφερα πιο πανω τα προβληματα του firmware,και την αποχωρηση του σχεδιαστη του
Τις σαβρες,ετσι και αλλιως δεν τις συμπαθω,αλλα δεν ειμαι εγω ο ενδιαφερομενος
Ο ενισχυτης ακουστικων του ντακματζικ,ειναι μετριος,και οι xlr αμφισβητουμενες,εκτος αν τραβας πολλα μετρα καλωδια
Για τις αλλες προυποθεσεις που εβαλες τα Ιφι και Τσορντ ειναι ηχητικα αρτιοτερα
 

Sonorus

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
887
Reaction score
807
Η balanced τοπολογία δεν έχει να κάνει μόνο με το αν έχουμε μακριά καλώδια κλπ.
Αυτό ενδιαφέρει μόνο τα επαγγελματικά μηχανήματα.

Στην προκειμένη περίπτωση το συγκεκριμένο ντακ έχει πλήρως ισορροπημένη τοπολογία που έχει να κάνει καθαρά με το πώς ακούγεται.
Έτσι είναι σχεδιασμένο.
Καλύτερος διαχωρισμός , περισσότερο λεπτομέρεια , ανάλυση κλπ.
Παίζει καλύτερα από τις XLR.
Η single ended έχει μετατροπή το ντακ είναι σχεδιασμένο balanced.
Για τον ενισχυτή όπως θα διαβάσατε ανέφερα ότι είναι μέτριος.


Τα υπόλοιπα είναι υποκειμενικά και ενδιαφέρουν τον καθένα μας ξεχωριστά.
Πχ εμένα τα ifi γενικά μου αρέσουν αλλά σε καμία περίπτωση δεν τα λες καθαρά ανώτερα ηχητικά από το DAC magic.
Σίγουρα είναι πολύ καλύτερα για ακουστικά αλλά εδώ δεν μας ενδιαφέρει.
Το mojo το αντιπαθώ όσο δεν μπορείς να φανταστείς.
Γούστα είναι αυτά.
 
Last edited:

Μηνύματα
98
Reaction score
77
Για να δούμε τι λένε και οι "άλλοι" : https://www.expertreviews.co.uk/accessories/1408027/best-dac-portable-pc-usb-audio
https://headfonics.com/2018/03/pro-ject-audio-pre-box-s2-digital-review/
περισσότερη σημασία έχει ο σχεδιασμός και η ποιότητα των υλικών παρά η ηλικία του chipset, αλλά και το after support με drivers-firmware , αλλά τα Yamaha μάλλον το θέλουν το balanced.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.182
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top