Das Boot (1981)

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.455
Reaction score
50.601



- ο Wolfgang Petersen , σε μεγάλα κέφια . . . παρακολουθούμε τις περιπέτειες ενός καταδρομικού Γερμανικού υποβρυχίου προς το τέλος του ΄Β Παγκοσμίου πολέμου , ως επί τω πλείστον μέσα από τα μάτια ενός ''άβγαλτου'' δημοσιογράφου , και το τραγικό τέλος της ομάδας ( είναι πραγματικά να κλαίς )

- καταιγιστική δράση , φοβεροί χαρακτήρες , κλειστοφοβικές καταστάσεις , με μικρά διαλείμματα για μέθη μέχρι την λήθη . Μουσική για όσκαρ , αλλά και φωτογραφία , το ποιό ρεαλιστικό έργο του είδους ever .

- οι λέξεις : πατριωτισμός , ανδρεία , επαγγελματική συνέπεια . . . είναι λίγες , φτωχές και μικρές για τον άθλο αυτών των ηρώων .

- τρείς ώρες που περνούν πολύ γρήγορα και μπορεί και να μοιάζουν και λίγες

- δείτε το οπωσδήποτε και φυσικά στην πρωτότυπη γλώσα

- καλή σας θέαση . . . 10/10 !




- μία γεύση από το σάουντρακ . . .

Das Boot (1981) Original Soundtrack



. . . και από το τρέιλερ . . .

Das Boot - Trailer





- πολύ καλή η ιδέα του σκηνοθέτη να χαιρετούν οι ήρωές μας στρατιωτικά και όχι ναζιστικά ( όπως έκανε και ο Ρόμελ ) , εξ΄ άλλου εδώ μιλάμε απλά για πατριώτες και εργάτες της θάλασσας








  1. :hi: ταινία σταθμός :hi:
 


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.455
Reaction score
50.601
- δεν θα σας πώ πόσες φορές την έχω δεί , αφού πλέον την βλέπω 2-3 φορές τον χρόνο . . . έχω σχεδόν αποστηθίσει τους διαλόγους παπαγαλία
 





Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.455
Reaction score
50.601
Αν και τα εφε ειναι ξεπερασμενα δεν εχει καμμια σημασια !! Δεκα στα δεκα
- σαφώς ξεπερασμένα , αλλά τελικά μήπως κάποτε ακόμα και η έλλειψή τους ωθούσε τους συντελεστές της εκαστοτε ταινίας , σε κάτι περισσότερο από πλευράς απόδοσης ;
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.455
Reaction score
50.601
- κατεβάστε το από κάπου αξιοπρεπώς και απολαύστε το . . .

. . . θα πρέπει οι μηχανές και κάποιες εκρήξεις να ακούγονται εκτώς φάσης

Das Boot - Soundtrack

 


Sleep

Dr. Jekyll & Mr. Hyde
Μηνύματα
686
Reaction score
2.675
Το διαβατήριο του Πίτερσεν προς το Hollywood.
Δεν έμελλε να ξαναπιάσει την κορυφή του Das Boot.
Όχι ότι ήταν και εύκολο.
Τα εφέ εκείνης της εποχής ήταν χειροποίητα, πράγμα που τους έδινε άλλη χάρη.
 

Μηνύματα
3.664
Reaction score
5.497
Το διαβατήριο του Πίτερσεν προς το Hollywood.
Δεν έμελλε να ξαναπιάσει την κορυφή του Das Boot.
Όχι ότι ήταν και εύκολο.
Τα εφέ εκείνης της εποχής ήταν χειροποίητα, πράγμα που τους έδινε άλλη χάρη.
Βασικα αυτο που με κουραζει στον συγχρονο κινηματογραφο ειναι η υπερβολικη χρηση εφε που σε συνδυασμο με τα κακογραμμενα σεναρια τον καταντανε βαρετο.... Σε ταινιες οπως το das boot ο σκηνοθετης επρεπε να βρει αλλους τροπους να σου κρατησει το ενδιαφερον και την αγωνια του θεατή. Χαρακτηριστικο παραδειγμα οι αντιπολεμικες ταινιες για το βιετναμ που φτιαχτηκαν την δεκαετια του 80 και καταφερναν να απεικονισουν την φρικη του πολεμου πολυ καλυτερα απο της σημερινες ταινιες (με ελαχιστες εξαιρεσεις)
 

Μηνύματα
100
Reaction score
17
το ειχα γραψει σε βιντεοκασετα την οποια εχω ακομα αλλα δεν το εχω δει ακομα. εν τω μεταξυ η νεα "εξυπνη" τηλεοραση μου δειχνει χαλια την εικονα απο το βιντεο, αγνωστο γιατι...
 

Μηνύματα
3.664
Reaction score
5.497
το ειχα γραψει σε βιντεοκασετα την οποια εχω ακομα αλλα δεν το εχω δει ακομα. εν τω μεταξυ η νεα "εξυπνη" τηλεοραση μου δειχνει χαλια την εικονα απο το βιντεο, αγνωστο γιατι...
τρομερο προβλημα αυτο. Δεν μπορω να δω ολες τις παλλιες μου ταινιες απο τοτε που πηρα 4κ τηλεοραση 60''. Φαινονται αθλιες δυστυχως. Εβαλα χτες να δω το the seventh seal να το απολαυσω και δεν βλεποτανε.....
 


Μηνύματα
100
Reaction score
17
τρομερο προβλημα αυτο. Δεν μπορω να δω ολες τις παλλιες μου ταινιες απο τοτε που πηρα 4κ τηλεοραση 60''. Φαινονται αθλιες δυστυχως. Εβαλα χτες να δω το the seventh seal να το απολαυσω και δεν βλεποτανε.....
εμενα μου βγαζει και χιονια...ειχα να δω χιονια σε τηλεοραση από το 1982 στην made in GREECE τηλεοραση UNitel που ειχαν οι γονεις μου γαμηλιο δωρο του θειου Γιαννη...lol
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.559
Reaction score
30.945
Γιατι η εκδοση σε bluray, δεν εχει καλη εικονα??
 


Μηνύματα
1.015
Reaction score
1.186
Λογω μεγαλης αναλυσης...οι παλιες ταινιες εχουν πολυ χαμηλη αναλυση .
Φταιει η παλια ταινια ή το μεσο αποθηκευσης (βιντεοκασετα)?
Οταν παρω καινουργια τηλεοραση, η ταινιοθηκη μου (σε DVD) θα "αχρηστευθει" λογω της SD αναλυσης του DVD?
Υπαρχει διαφορα στην εικονα αν η συνδεση dvd player με tv ειναι με scart ή με hdmi?
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.559
Reaction score
30.945
Βρε παιδια ποιος βλεπει εργο απο βιντεοκασετα :o τα τελευταια δεκα χρονια ????
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.597
Μηνύματα
2.867.286
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top