DATA BASE?????

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Αντρέα να προτείνω κάτι........

Θα ήταν καλό πιστεύω να μπει μια extra κατηγορία στα θέματα σαν βάση δεδομένων για διάφορα μηχανήματα! Όχι μόνο προβολικά αλλά και ενισχυτές και ηχεία κ.ο.κ

Άρα θα έχει γενικό τίτλο: DATA BASE
Η συγκεκριμένη κατηγορία θα χωρίζεται σε υποκατηγορίες π.χ digital projectors, amplifiers, cables, speakers..........

Π.χ στην κατηγορία projectors κάποιος θα ανοίξει φάκελλο με θέμα INFOCUS 5700 ή 4805 ή BenQ 7800 ή 6200 κ.ο.κ
Στον ίδιο φάκελο ο καθένας μας θα γράφει την γνώμη του για το ΙΔΙΟ μηχανάκι που ΕΧΕΙ και τυχόν προβλήματα που αντιμετώπισε ή κόλπα για την καλύτερη αναπαραγωγή...............

Τι λες?
Και οι υπόλοιποι φίλοι τι λέτε?????


(το θέμα το πρωτοέγραψα εκ παραδρομής πρώτα στην κατηγορία ψηφιακών βιντ/λέων)
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Γιαννη, με την δομη που εχει το avsite...το μονο ευκολο.
Αρκει να ακουσουμε και αλλες θετικες γνωμες . :)
 

Μηνύματα
817
Reaction score
969
Xμμμμ καλη ιδεα.Θα βοηθουσε ιδαιτερα σε καποια μοντελα που εχουν ιδιαιτεροτητες(απο πλευρας τοποθετησης,συνδεσμολογιας κα).
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Είναι δε προφανές, ότι στην συγκεκριμένη βάση δεδομένων θα υπάρχουν και μοντέλα παλαιότερα. Όχι απαραίτητα μόνο της τελευταίας διετίας ή τριετίας!

Έτσι, αν κάποιος έχει βρει ένα μεταχειρισμένο κομμάτι, θα κάνει την αναζήτησή του εδώ μέσα, θα μάθει τα καλά και τα κακά του μηχανήματος που τον ενδιαφέρει όπως επίσης και τι να προσέξει πριν το αγοράσει (αν π.χ μια σειρά είχε προβλήματα σε κάποιον τομέα, ελέγχει αν είναι εντάξει και....αγοράζει! :roll:
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Φανταστείτε μετά από ένα ή δύο χρόνια, να υπάρχει μια μεγάλη βάση δεδομένων με (ας πούμε....) 3000 μηχανήματα, για τα οποία θα ξέρουμε:

πότε κυκλοφόρησαν :?:

τι δυνατότητες έχουν :?:

τι προβλήματα παρουσιάζουν :!:

που μπορεί κανείς να βρει ανταλλακτικά ή οικονομικό service :idea:

πόσο καλή είναι η αντιπροσωπία πριν και το κυριότερο μετά την πώληση :twisted:

τι κυκλοφορεί (και που) στο internet γι αυτά (αναβαθμήσεις, "σπαστήρια" κ.ο.κ) και ποιά είναι αξιόπιστα :wink:

ποιές είναι οι βασικές ρυθμίσεις τους για αρχή :?

τι κόλπα υπάρχουν στην συνδεσμολογία τους :roll:

τι ΔΕΝ πρέπει να κάνουμε κατά την εγκατάστασή τους ή την χρήση τους :arrow:

πως μπορεί κανείς να κάνει αναπαλαίωση σε παλιά μηχανήματα (ένα παλιό ραδιόφωνο ή πικάπ ή ενισχυτή κ.ο.κ) :cry:



Αν σε όλα αυτά βάλετε και μια απλή μηχανή αναζήτησης (& εύρεση με κριτήριο: την εταιρία π.χ ΥΑΜΑΗΑ-SONY-BenQ κ.ο.κ, ή το είδος μηχανήματος π.χ βιντ/λέας-DVDp-DVDr-ηχεία κ.ο.κ, ή συγκεκριμένο μοντέλο) και κάποιοι από εμάς βάλουν σε μορφή PDF μερικά manual...................τότε θα πετάμε!!!!!!!!! 8)

Πάνω από όλα θα χρειαστεί την βοήθειά μας και την συμπαράσταση μας.
Βοηθάμε όλοι και ταυτόχρονα είμαστε και όλοι κερδισμένοι (γιατί όλο και κάτι θα χρειαστούμε κάποια στιγμή)


Τι λέτε παιδιά? :p

Θα βάλουμε όλοι ένα χεράκι?
Δεν χρειάζεται να ήμαστε τεχνικοί ή φιλόλογοι για να γράψουμε 5 κουβέντες!
Απλά Ελληνικά για να τα καταλαβαίνουν όλοι!
 

Μηνύματα
817
Reaction score
969
Πραγματι θα ηταν πολυ μεγαλο βημα και εκπληκτικη βοηθεια για ολους.Βεβαια ο "ελεγχος" για τα δεδομενα τα οποια θα περαστουν ειναι κατι λεπτο.
 

Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
Καλο ακουγεται αλλα ας ειναι και ας λειτουργησει σαν data base.
Απλα να παραθετουμε τις εμπειριες μας.
Μην μπουμε στη διαδικασια να τσακωνομαστε για το αν ειναι καλο ή οχι το μηχανακι...
Αλλωστε καποια θεματα θα ειναι αναγκαστικα υποκειμενικα...εμενα μου αρκει το μπασο που βγαζουν τα ηχεια μου αλλα στο φιλο μου δεν...και οι δυο εχουμε δικιο...γουστα ειναι αυτα.

Εψαχνα κατι site για dvd εγγραφης και μαρκες απο δισκακια, οπου ο καθενας εγραφε το Χ δισκακι dvd το εχει καψει με το Ψ εγραφεα και το εκαψε καλα αλλα το Ω dvd player που εχει στο σπιτι του δεν το παιζει ενω το Ξ που εχει στο εξοχικο το διαβαζει μια χαρα...Καπως ετσι εννοω,αν το εξεφρασα καλα, γιατι ειναι και η ωρα περασμενη και δεν εχω πιει καφε, γιατι αν πιω δε θα ξυπνησω αυριο (σε 5 ωρες!!! υπνο γρηγορα)...

Θα μπορουσαμε να αναφερουμε και το ποσο καλο after sales service εχουν και οι εταιριες....
Γεια σας.Τασος... :D
 

Μηνύματα
91
Reaction score
0
Πολύ καλή η ιδέα του Γιάννη. Θα διευκολύνει πάρα πολύ όλους μας νέους και πιο παλιούς αναγνώστες.

Εαν θέλετε να δείτε πώς δουλεύει μπορείτε να δείτε τη βάση δεδομένων με τις φωτογραφικές μηχανές του www.dpgr.gr
 

Μηνύματα
2.886
Reaction score
50
Παιδιά κι εγώ το θεωρώ πολύ καλή ιδέα (και το www.dpgr.gr είναι πράγματι ένα καλό παράδειγμα). Αλλά πώς λέτε να γίνει η υλοποίηση στην πράξη; Η αρχική ιδέα νομίζω ότι είναι πολύ καλή (δηλ. στην κατηγορία DATA BASE να υπάρχουν υποκατηγορίες). Αλλά πώς θα δημιουργείται φάκελος για κάθε συγκεκριμένο προϊόν; Από οποιονδήποτε χρήστη ή μόνο από συγκεκριμένους (ας πούμε τους διαχειριστές;). Γνώμη μου είναι ότι ο οποιοσδήποτε χρήστης θα πρέπει να έχει το δικαίωμα δημιουργίας νέου φακέλου, γιατί είναι τόσα πολλά τα πιθανά προϊόντα, που αν ανατεθούν οι δημιουργίες τέτοιων φακέλων μόνο σε διαχειριστές σίγουρα κάποια θα μείνουν απ' έξω. Βέβαια στην περίπτωση αυτή ελλοχεύει ο κίνδυνος να δημιουργηθούν δυο φάκελοι για το ίδιο προϊόν, αλλά αυτό θα μπορεί να διορθώνεται εύκολα απ' τους διαχειριστές, συγχωνεύοντας τους δυο φακέλους... Τι λέτε;
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Είμαι της γνώμης ότι το κάθε μέλος θα μπορεί να δημιουργεί μόνος του έναν υποφάκελο σε οποιαδήποτε υποκατηγορία! :D

Προφανές ότι ο καθένας μας πρέπει να είναι αρκετά νοήμων ώστε:

1)να μην βάλει υποφάκελο σε λάθος υποκατηγορία! (π.χ να γράψει για βιντεοπροβολέα στην υποκατηγορία των ηχείων............). Ίσως θα ήταν καλό, αφού υπάρχει η δυνατότητα της διόρθωσης ήδην να επεκταθεί (μόνο γιαυτή την κατηγορία) και σε δυνατότητα μεταφοράς κειμένου αν εκ παραδρομής ένα κείμενο μπει σε λάθος θέση!

2)να ελέγξει μήπως το μηχάνημα που θέλει να αναφέρει προυπάρχει στην υποκατηγορία! Π.χ θέλω να γράψω για τov INFOCUS 5700.......θα ελέγξω μήπως υπάρχει ήδη αυτό το θέμα οπότε.....αν υπάρχει συνεχίζω εκεί που έχει σταματήσει και αν όχι "ανοίγω" νέο θέμα στην υποκατηγορία των βιντεοπροβολέων..................Εδώ θα βοηθήσει σημαντικά και η μηχανή αναζήτησης που είχα αναφέρει σε προηγούμενο μου post!
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Και κάτι άλλο!

Θα αναφέρουμε τι προσωπικές μας γνώμες, με ήπιο τρόπο γραφής και σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση δεν επικρίνουμε την γνώμη ενός φίλου που έγραψε για το ίδιο μηχάνημα!

Αν θέλουμε να του απαντήσουμε ΔΕΝ θα το κάνουμε μέσα στο DATA BASE αλλά πολύ απλά με ένα προσωπικό μήνυμά μας στον ΙΔΙΟ!

Σε περίπτωση που υπάρχουν προσωπικές απαντήσεις αυτές αυτομάτως θα διαγράφονται!!!! (όσο άσχημο κι αν ακούγεται αυτό, δεν είναι αντιδημοκρατικό μέσο..........απλά είναι εντελώς διαφορετικό το στυλ της DATA BASE! Δεν είναι χώρος συζήτησης αλλά καταγραφής δεδομένων!
Θα ήταν αντιδημοκρατικό αν δεν υπήρχε η δυνατότητα αποστολής προσωπικού μηνύματος. Αλλά αφού υπάρχει..........)

Ο λόγος που ΔΕΝ πρέπει να υπάρχουν διάλογοι στην DATA BASE είναι γιατί θα λειτουργεί με την εξής απλή λογική:
"Θέλω να γράψω π.χ για τον BenQ 240000 (λέμε τώρα......). Μπαίνω στην DATA BASE και με την μηχανή αναζήτησης ψάχνω αν κάποιος έχει ήδη ανοίξει αυτό το θέμα! Αν ναι, ανοίγει αυτόματα η σελίδα - χωρίς προεπισκόπιση των προηγούμενων κειμένων- και γράφω αυτά που πιστεύω!
Αν δεν υπάρχει, ανοίγει και πάλι αυτόματα η σελίδα, γράφουμε αναλυτικά κατασκευαστή και μοντέλο και συνεχίζουμε με την άποψή μας!

Όταν τελειώσουμε, βλέπουμε όλες τις δημοσιεύσεις για το συγκεκριμένο μηχανάκι! Αν κάποιος γράφει κάτι περίεργο που δεν καταλαβαίνουμε ή μας κακοφάνηκε μπορούμε με προσωπικό μήνυμα στον ίδιο να τον ρωτήσουμε για παρά πάνω εξηγήσεις!

Προσωπικές διαμάχες- ερωτήσεις κ.ο.κ ΔΕΝ έχουν θέση στην DATA BASE !
Γιαυτόν τον σκοπό υπάρχει ΟΛΟ το υπόλοιπο AVsite ή ακόμα καλύτερα τα προσωπικά μηνύματα! :) :)


Όλα τα προηγούμενα βέβαια αποτελούν ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ και δεν είναι προφανώς δεσμευτικές για το AVsite, τον κύριο Καφάτο ή οποιονδήποτε φίλο εδώ μέσα! :roll: :roll:
Τις θέτω όμως προς συζήτηση για να δημιουργήσουμε τους κανόνες που θα έχουν ορισμένους extra όρους για την DATA BASE (σε σχέση με του AVsite)
:D :D :D :D :D :D :D
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Γραφε, γραφε εσυ Γιαννακη και εγω μολις ανακαλυψα ποιανου η πλατη θα σηκωσει το Data base.... :lol:

Σοβαρα τωρα, συμφωνω σε ολα.
 

Μηνύματα
2.679
Reaction score
5
Χαίρομαι που συμφωνείτε μέσα και εγώ, τυχών προβλήματα και πως αντιμετωπίζονται θα φανούν στον δρόμο. :D
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
ΑΝΔΡΕΑΣ Κ. said:
Γραφε, γραφε εσυ Γιαννακη και εγω μολις ανακαλυψα ποιανου η πλατη θα σηκωσει το Data base.... :lol:

Σοβαρα τωρα, συμφωνω σε ολα.



ΩΧ, ΩΧ...................................

:lol: :D :o :) :? :( :cry:

(να δεις πως το λένε......."την κάτσαμε την βάρκα!!!!!!!")
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Ξέχασα να γράψω ότι στην DATA BASE θα μπορούμε να βάζουμε και φωτογραφίες των μηχανημάτων μας!
(απλά για τον φόβο των Ιουδαίων, να βλέπουν οι καχύποπτοι ότι όντως το έχουμε ή είχαμε!)

Αυτό θα είναι πάρα πολύ καλό ιδιαιτέρως στην περίπτωση που θέλουμε να περιγράψουμε βήμα βήμα π.χ κάποια συνδεσμολογία ή πως πηγαίνουμε σε κάποιο υπομενού κ.ο.κ! 8)

Θα πρέπει όμως να συμφωνήσουμε την μέγιστη ανάλυση αυτής: θεωρώ την ανάλυση 640 Χ 480 την πιό βολική γιατί οι περισσότεροι έχουν (ή μπορούν με την βοήθεια κάποιου φίλου) ένα κινητό με φωτογραφική μηχανή (τα περισσότερα απ' αυτά είναι τέτοιας ανάλυσης!) :D
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Μόνο 7 φίλοι συμφωνούν? :( :(
(στους οποίους 7 συνυπολογίζω και εμένα και τον Αντρέα Καφάτο :!: )

Άντε να τελειώσουν οι διακοπές, να γυρίσει "κάθε κατεργάρης στον πάγκο του" για να δούμε τι θα γίνει!

Θεωρήστε ως δεδομένο, ότι όσο πιο πολλοί συμφωνήσουν ή εκφράσουν ενδιαφέρον,τόσο πιο εύκολο είναι να παρθεί η απόφαση για κάτι τέτοιο!!!

:) :) :)
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Χχμμμμμμμμ........................

Αντρέα

μήπως θα ήταν καλό τα θέματα: DATA BASE & VIRTUAL DEMO ROOM να αναρτηθούν ψηλά στην κατηγορία "Δίχως όρια και θέμα" για να είναι πιο εύκολο να να βλέπουν όλοι για να αποφασιστεί κάποια στιγμή η τύχη τους? :roll: :roll: :roll:
 


skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Νομίζω η εγκατάσταση ενός Photo Album, είναι ότι χρειάζεστε για καποιο DATABASE ... :wink:

Επίσης ενα modification που θα βοηθούσε τα μέλη να επισυνάπτουν αρχεία (όχι απαραίτητα μόνον φωτο...) στα posts τους, είναι το attachment MOD :lol:
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
....

H photo σίγουρα βοηθάει αλλά σε 1η φάση νομίζω μπορεί να ξεκινήσει και χωρίς.

Γιατί αργούμε?
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.867.364
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top