DAYTON AUDIO - Νεο χτυπημα κατω απο την ζωνη!

Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.962
Τι γινεται ρε γμτ μ αυτη την εταιρια. Το εχει ξεφτυλισει τελειως το θεμα με τα ηχεια και σαμπ. Δεστε τωρα τι μου εστειλαν στο μεηλ μου. https://www.parts-express.com/dayto...ro-subwoofer-with-5-voice-coil-4-ohm--295-052

Αν παρεις τεσσερα κομματια (διαβαζουν κι αυτοι dimidoot) σου κανουν κι εκπτωση 50 δολαρια το κομματι. Με μια ομαδικη αγορα βγαινει 400 δολαρια το κοματι (21 ιντσες - απιστευτη τιμη)!
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.853
Reaction score
77.448
το συγκεκριμένο σάιτ απευθύνεται στο Αμέρικα...δεν νομίζω να συμφέρει εμάς εδώ:unsure:
 

Μηνύματα
501
Reaction score
705
Τι γινεται ρε γμτ μ αυτη την εταιρια. Το εχει ξεφτυλισει τελειως το θεμα με τα ηχεια και σαμπ. Δεστε τωρα τι μου εστειλαν στο μεηλ μου. https://www.parts-express.com/dayto...ro-subwoofer-with-5-voice-coil-4-ohm--295-052

Αν παρεις τεσσερα κομματια (διαβαζουν κι αυτοι dimidoot) σου κανουν κι εκπτωση 50 δολαρια το κομματι. Με μια ομαδικη αγορα βγαινει 400 δολαρια το κοματι (21 ιντσες - απιστευτη τιμη)!

Πολύ δύσκολο ηχείο με περίεργα specs.
Τέσσερα 18άρια Ultimax θα βολευτούν καλύτερα στο σπίτι και πιθανότατα θα παίξουν και καλύτερα.
 

Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.962
Και 4 οκταιντσα βολεύονται ακόμη καλύτερα. Όμως οι τιμές είναι χώμα σ όλες τις περιπτώσεις. Και φυσικά το παλεύουν και στα τεχνικά
 

profi

Γκαντεμόσαυρος του λασπολόγου
Μηνύματα
802
Reaction score
1.438
το συγκεκριμένο σάιτ απευθύνεται στο Αμέρικα...δεν νομίζω να συμφέρει εμάς εδώ:unsure:
εξαρτάται τι θέλεις να κάνεις ( εννοώ ποιό μεγάφωνο θέλεις να κάνεις ηχείο) κ πόση προσωπική DIY δουλειά μπορείς να κάνεις από αυτή που χρειάζεται.
 

Μηνύματα
501
Reaction score
705
Και 4 οκταιντσα βολεύονται ακόμη καλύτερα. Όμως οι τιμές είναι χώμα σ όλες τις περιπτώσεις. Και φυσικά το παλεύουν και στα τεχνικά
To φθηνότερο (και στην Αμερική) 18" Ultimax έχει 450Ε στη πόρτα μας, πόσο τιμή χώμα πιστεύεις αλήθεια ότι θα φτάσει το 21" ? (Εδώ να σημειώσω βέβαια ότι κρίνω βάσει δικών μου οικονομικών δυνατοτήτων, δλδ δε μου φαίνεται χώμα ένα μεγάφωνο των 600Ε που θα χρειαστεί 200 λίτρα καμπίνα και state-of-the-art ενισχυτή να παλέψει με το αδικαιολόγητα υψηλό Inductance και moving mass του).
Το 15" Type-R της Alpine με Fs=18Hz που θα παίξει ελάχιστα χειρότερα από το Ultimax αλλά σε 70-90 λίτρα καμπίνα, έχει κάτω από 300Ε εδώ με εγγυήσεις κτλπ κτλπ. Στα + οτι δε χρειάζεται 3KW ενισχυτή για να δώσει σοβαρές στάθμες κάτω από 30Hz.
 

profi

Γκαντεμόσαυρος του λασπολόγου
Μηνύματα
802
Reaction score
1.438
έχοντας 2 τέτοια σε χώρο 36 κυβικών το πρόβλημα είναι ο χώρος στην ακρόαση κ όχι η σβελτάδα του μεγαφώνου.( ένταση στο 1/4 του ενισχυτή)
Πηγαίνοντάς τα σε χώρο που εξαφανίζει το μπάσο κ έχει ήδη 2 pb13 ... με τον ενισχυτή στο τέρμα τερμάτιζε ο κώνος σε "χαμηλή ένταση".
Σπίτι μου λοιπόν με 1300 πέτυχα ότι θα έπαιρνα από 2 pb13 ( απόκριση στα χαμηλά με μπόλικη ένταση)
Στο άλλο σπίτι γιοκ.

Πρόσφατα έφτιαξαν 2 φίλοι home cinema ο ένας είχε ελευθερία τοποθέτησης ενός sub στον χώρο κ πήρε το PB 1000( k δεν είχε όρεξη για diy) 600€
Ο άλλος είχε αυστηρό περιορισμο στην τοποθέτηση κ στο μέγεθος κ στο χρώμα,αν δεν έπαιζε εκεί το svs την είχε πατήσει.Πήρε ένα 10' Dayton κ έναν behringer με EQ κ με προσωπικό κόπο κ ελευθερία στο EQ έκανε τον κάτοχο του SVS να χλωμιάσει ( θέμα EQ κ τοποθέτησης είναι,δεν λέω οτι είναι καλύτερο το diy την εμπειρία τους περιγράφω).500€ + κόπος.
Για 2 ο ένας θα χρειαστεί άλλα 600 κ άλλη μια βολική για το sub θέση ενώ ο άλλος θα θέλει άλλα 259 κ θα έχει την ίδια ελευθερία στην τοποθέτηση.

Ξεκίνα από το τί θέλεις να πετύχεις.(ωραίο ήταν το πείραμά μου το χάρηκα και το αποτέλεσμα αλλά πολλές φορές θέλω να διώξω τα 2 πλυντήρια κ να βάλω 4 μικρά στις γωνίες)
 

Μηνύματα
501
Reaction score
705
Με 4 8" ή 4 10" πάντως σοβαρό output σε περιεχόμενο κάτω από 30 δε νομίζω ότι μπορεί να συμβεί εκτός και αν ο χώρος είναι μικρός και ταΐζεις αυτά με KW το καθένα (με επιφύλαξη κ αυτό):

197_DD_Audio_9512g_2.jpg
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.444
Είμαι πολύ κατά των μεγαφωνων που θέλουν κιλοβάτ με το κουτάλι για να βγάλουν πράμα.

Είμαι υπέρ των πιο ευαίσθητων και σχετικά μεγάλης διαμέτρου που μπορείς να πάρεις, των πολλών μεγαφώνων με μικρή ισχύ.

Νομίζω πως μια χαρά καλύπτεις την πρώτη οκταβα για στάθμες αναφοράς με 4 τεμάχια 10" σε χώρο μέχρι 40τμ.

Για πολύ υψηλότερες στάθμες, πρέπει να δώσεις πολύ περισσότερα λεφτά, δεν υπάρχει σύντομη οδός.

Νομίζω πως η οικονομικότερη επιλογή θέλει πολλά μεγάφωνα (τουλάχιστον 8, τουλάχιστον 10") να έχουν συνολικά μεγάλη επιφάνεια, και πολλούς (τουλάχιστον 4) μικρούς ενισχυτές, ας πούμε στα 200 βατ.



ΥΓ.
Δεν σας έχω δει να το υλοποιείτε, μα εκτιμώ πως αξίζει τον κόπο το αρρεϊ ακόμα και 8" σαμπ, από το δάπεδο ως το ταβάνι, σερί μεγάφωνα, κι όλο το πακέτο βιδωτό στην κάθε γωνιά του χώρου ακρόασης.

Όλο το γκεϊν του χώρου θα το αρπάξουν, τυπική πτώση στάθμης 6dB στο διπλασιασμο απόστασης δε θα έχουν, ισχύ πολύ δε θα χρειαστούν, ειλικρινά δε βλέπω μειονέκτημα.

Ευαίσθητα 8-αρια ή 10-αρια σε τέτοια τοπολογία, με χαμηλό fs, να θέλουν ελάχιστη ισοστάθμιση και να ζητούν μέχρι 50 βατ το μεγάφωνο.
Και με 6-αρια θα το έψαχνα για κατασκευή. Πολλά μεγάφωνα, στη σειρά, μικρή ισχύ, μεγάλη ευαισθησία, χαμηλός συντονισμός.
 
Last edited:

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.797
Reaction score
11.041
Από άποψη ακουστικής και αν το σημείο κρος είναι χαμηλά (τυπικά 80Hz) δεν υπάρχει λόγος να στοιβαχθούν πολλά σαμπς, το ένα πάνω από το άλλο. Δύο (πάτωμα και ταβάνι) είναι ΟΚ. Ακόμη και ένα είναι ΟΚ, στη μέση του ύψους του δωματίου, που θα ακυρώνει το πρώτο mode του ύψους και θα μεγιστοποιεί το δεύτερο mode, που τυπικά όμως είναι >120 Hz δηλ. έξω από την περιοχή που βγάζει πολύ output ένα σαμπ.

Από άποψη ευκολίας τοποθέτησης, επίτευξης μεγαλύτερου spl / χαμηλώτερης παραμόρφωσης καθώς και δυνατοτητα χρήσης μικρότερων σαμπς ναι, η στοίβα πολλών είναι καλή ιδέα.

Μην ξεχνάμε ότι σε μικρά δωμάτια, τα modes και το room gain καθορίζουν το μπάσο. H απόσταση ακρόασης από τα σαμπ είναι πρακτικά χωρίς σημασία. Μπορεί να απομακρύνεσαι από το σαμπ και η ένταση να αυξάνει όσο πλησιάζεις σε τοίχο.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.444
Μπορεί να απομακρύνεσαι από το σαμπ και η ένταση να αυξάνει όσο πλησιάζεις σε τοίχο
Σωστά, κι αυτό οφείλεται στις αυξημένης στάθμης (λόγω γειτνίασης ή γενικά λόγω μικρής απόστασης από τοιχωματικά όρια) ανακλάσεις, κι όχι στην άμεση.

Αν έχεις ανύπαρκτο τοιχωματικό όριο για αυτές τις συχνότητες (βλέπε ελαφρύ απορροφητικό τοιχίο διατρητης γυψοσανίδας), τότε δεν έχεις τέτοιο φαινόμενο. Καθόλου.

Σε κάθε περίπτωση, η υψηλότερη στάθμη της άμεσης στη θέση ακρόασης, είναι όχι μόνο θεμιτή, αλλά και πολύ σημαντική.

Η πτώση στάθμης της άμεσης, ακόμα και στο σαμπ, ακολουθεί τον τυπικό κανόνα των 6 ντεσιμπέλ σε κάθε διπλασιασμό απόστασης, εκτός κι αν πρόκειται για αρεϊ. Τα γνωστά πλεονεκτήματα της χρήσης αρεϊ..

Σε τυπικά δωμάτια ακρόασης, όπου η απόσταση ακρόασης στους δορυφόρους κρατιέται με νύχια και με δόντια κάτω από 2.5μ (για πρακτικούς λόγους χωροθέτησης βολεύει σχεδόν πάντα η μεγαλύτερη απόσταση ακρόασης), ωστόσο οι γωνίες του χώρου ακρόασης ανετως απέχουν 3,5μ ή και περισσότερο από τη θέση ακρόασης, οπότε αρχίζει να είναι μάλλον σημαντική η πτώση στάθμης της άμεσης, και πιθανολογώ ως πολύ σημαντική τη διαφορά πτώσης στάθμης της άμεσης με χρήση αρεϊ, σε συνδυασμό με τα οφέλη της μικρότερης έμμεσης λόγω λοβού ακτινοβολίας του αρέϊ, ιδίως σε γωνία με τριγωνη καμπίνα να φωλιάζει μέσα στη γωνία το μεγάφωνο, που πλησιάζει απειλητικά το λοβό εντοιχισμένου.
 
Last edited:

Μηνύματα
27.229
Reaction score
25.203
Ενα αρει με 4 σαμπς , από κάτω μέχρι πάνω , τι απώλεια θα έχει με τον διπλασιασμό της απόστασης?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.444
Ενα αρει με 4 σαμπς , από κάτω μέχρι πάνω , τι απώλεια θα έχει με τον διπλασιασμό της απόστασης?
Στο περίπου θα στα πω:
Στον πρώτο διπλασιασμό, μόνο 3 ντεσιμπέλ. Στο δεύτερο και τρίτο, από 2 έως 2,5.

Συνολικά θα πέσει περίπου 7-8 ντεσιμπέλ στα 8μ ενώ αλλιώς είναι 18 ντεσιμπέλ..

Δεν τα θυμάμαι με ακρίβεια απ'εξω, έχει πίνακες.

Η διαφοροποίηση πάντως, σε σχέση με ένα απλό σαμπ, είναι τεράστια.
 
Last edited:

Μηνύματα
27.229
Reaction score
25.203
Ωραία . Σκεφτόμουνα να έβαζα τα δικά μου τα γομάρια το ένα πάνω στο άλλο , αλλά είναι τέρατα 60χ60χ60.
Συν τα πόδια θα μου βγούν κάπου στο 130. Και είναι μόνο 2.
 



daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.853
Reaction score
77.448
Ωραία . Σκεφτόμουνα να έβαζα τα δικά μου τα γομάρια το ένα πάνω στο άλλο , αλλά είναι τέρατα 60χ60χ60.
Συν τα πόδια θα μου βγούν κάπου στο 130. Και είναι μόνο 2.
γι αυτό είσαι άμπασος ρε τεμπελχανά :p :lolsign:
 


Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.962
Οταν λεμε αραιυ σαμπς εννουμε μια στιβα σε μια μερια του δωματιου η σε καθε γωνια?
Γιατι αν ειναι σε καθε γωνια θες συνολικα καμμια 20 σαμπς. Ειναι λιγο καπως ...ακριβουτσικα?
Κι αν θες να ειναι και λιγο επωνυμα βλεπω ν αναβαλουμε για αλλη μια χρονια την αγορα του κοτερου! :gotcha:
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.872
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top