Dayton UM-18 καμπίνα brainstorming

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.831
Reaction score
77.394
:party: :party:


Κατέφθασε και έφυγε βαλλιστικά στον ξυλουργό!:drinks:

δώστε ιδέες για καμπίνες,πάχος ξύλου δεσίματα,μπόρνες να προλάβουμε τις γιορτές!

όποιος έχει ή βρει και έτοιμο σχέδιο σε αρχείο ας το στείλει

δώστε και σώστε γιατί δεν έχω ώρα να κλ@σω ο έρμος..:geek:


Υ.Γ. Ξέρει κανένας από Thomann αν μπορώ να κόψω τιμολόγιο ?
 

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Photo or never happened. :gamer:
Λοιπόν καταρχήν ενισχυτής. Μετά από πολύ ψάξιμο είδα ότι οι 6000dsp ψοφάνε αβέρτα (σε αντίθεση με τους 3000dsp) Bad batch? Και εγχώρια το μοναδικό review στο skroutz fail Οπότε αφού έχεις μαραφέτι για equalizing, hpf κ.λ.π. καλύτερα δες και κανέναν άλλον για να μην μείνεις με το woofer στο χέρι... Π.χ. ένας γεφυρωμένος crown xls 2000 δίνει 2100 στα 4Ω και δεν κάνει και θόρυβο όπως τα f16 όταν απογειώνονται.
Με ένα πρόχειρο σχέδιο στο sketchup που έκανα το 18-άρι βγαίνει <14,7 λίτρα. Οπότε αν χρειάζεται καθαρό 4cbf = 113.3lt ή 4,2=119 lt πρέπει να κάνεις τα maths για τις διαστάσεις που βολεύουν στην "κυρά" :p και αφαιρείς και τα προβατάκια που θα μπουν μέσα χαχαχ.
Πάχος mdf καλύτερα χοντρό 2,5 -άρι όπως μου 'πε και ο Παύλος
Για βύσματα με ένα speakon άμα δουλεύεις και κολλητήρι είσαι cool
Καλώδιο βάλε κανα χοντρό 4-άρι καλύτερα
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.831
Reaction score
77.394
Photo or never happened. :gamer:
Λοιπόν καταρχήν ενισχυτής. Μετά από πολύ ψάξιμο είδα ότι οι 6000dsp ψοφάνε αβέρτα (σε αντίθεση με τους 3000dsp) Bad batch? Και εγχώρια το μοναδικό review στο skroutz fail Οπότε αφού έχεις μαραφέτι για equalizing, hpf κ.λ.π. καλύτερα δες και κανέναν άλλον για να μην μείνεις με το woofer στο χέρι... Π.χ. ένας γεφυρωμένος crown xls 2000 δίνει 2100 στα 4Ω και δεν κάνει και θόρυβο όπως τα f16 όταν απογειώνονται.
Με ένα πρόχειρο σχέδιο στο sketchup που έκανα το 18-άρι βγαίνει <14,7 λίτρα. Οπότε αν χρειάζεται καθαρό 4cbf = 113.3lt ή 4,2=119 lt πρέπει να κάνεις τα maths για τις διαστάσεις που βολεύουν στην "κυρά" :p και αφαιρείς και τα προβατάκια που θα μπουν μέσα χαχαχ.
Πάχος mdf καλύτερα χοντρό 2,5 -άρι όπως μου 'πε και ο Παύλος
Για βύσματα με ένα speakon άμα δουλεύεις και κολλητήρι είσαι cool
Καλώδιο βάλε κανα χοντρό 4-άρι καλύτερα

ο Τερμογκάζης Μιχάλης μου έστειλε απίστευτα αναλυτικά σχέδια σε pdf:hi: αλλά να ρωτήσω..
πέραν του σχεδιασμού το όλο θέμα με τα λίτρα της καμπίνας γιατί ξεφεύγουμε λίγο σε ύψος 65cm... αν μπορούσαμε να το πατσίσουμε με άλλες διαστάσεις και ίδια λίτρα...θα είχαμε κανένα θέμα?




Υ.Γ. photo το βράδυ αν προλάβω να πάω να του δώκω ένα φιλάκι για καληνύχτα
ο ξυλουργός να δεις φάτσα για σέλφι...με πήρε τηλ και ούρλιαζε:rofl::D:D
 

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Toυ seaton? Στείλε κι από δω...
Λογικά όχι δεν θα υπάρχει θέμα. Έχω δει ότι όλοι οι diy-άδες τα φτιάχνουν προσαρμοσμένα στις ανάγκες τους κρατώντας σταθερό στο περίπου τον ελάχιστο καθαρό όγκο
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.831
Reaction score
77.394
Δεν νομίζω να είναι του seaton είναι κύβος...στείλε πμ το μειλ..γιατί είναι pdf

Y.Γ. Μας g@μσες το περβόλι με τον ενισχυτή...:(
 

TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.880
δεν υπαρχει προβλημα να αλλαξεις τις διαστασεις φτανει τα καθαρα λιτρα να ειναι τα ιδια.
 

Μηνύματα
114
Reaction score
44
Από Thomann παίρνεις κανονικά τιμολόγιο, αρκει να δηλώσεις επαγγελματικό ΑΦΜ και να το ζητήσεις κατά την παραγγελία.
 



daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.831
Reaction score
77.394



daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.831
Reaction score
77.394
εγώ που είμαι βλάχαρος να ρωτήσω...έτσι όπως έβαλε την εξωτερική μπάφλα ο Seaton..που καπακώνει τις βίδες του sub...
αν χρειαστεί κάποια επισκευή το Dayton τι κάνει?:whistling:
Την ξηλώνει όλη και κάνει πουτ@να την καμπίνα?
έχει τόση σιγουριά ότι δεν θα πάθει κάτι?
ή απλά είναι μόνο βιδωμένη στις 4 άκρες και όχι κολλημένη :dance:

 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.831
Reaction score
77.394
Mιχάλη γεφυρωμένο φυσικά ε;

Χάρη τα cnc πως δουλεύουν; Με dwg σχέδια; Ή βάζεις διαστάσεις με το χέρι;
δεν έχω ιδέα...αλλά τώρα που το λες επειδή μου έχει φέρει 3-4 φορές το pc για επισκευή..σαν να έχω δει αρχεία dwg..θα τον ρωτήσω και θα σου πω...

το μεσημέρι πετάχτηκα σπίτι για 15' να μετρήσω σίγουρα...με παίρνει 55x55x60

αν και 55 βρίσκει στο άνοιγμα της κρυσταλιέρας(+λαστιχένια ποδαράκια πάμε φεύγα..8-))
θα το παίξω κινέζος και θα το ρίξω σε λάθος του ξυλουργού:whistling::roflmao::roflmao:
 

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
H κρυσταλλιέρα έχει μέσα κρύσταλλα ακριβά; Χαρά που θα την πάρει η γυναίκα όταν θα τα βλέπει να κουνιούνται μαζί με το έπιπλο... :p
Αφού δεν σε παίρνει από ύψος κάνε το βάθος λίγο μεγαλύτερο ρε συ
 

Μηνύματα
1.203
Reaction score
1.152
Διαστάσεις ό,τι σε βολεύει αρκεί τα λίτρα να είναι ίδια.Bracing παίζεις εδώ..

http://www.billfitzmaurice.info/images/Templates/bracing.jpg

http://www.hometheatershack.com/for...ed-my-first-diy-subwoofer-baffle-bracing4.jpg

the more,the better.Εννοείται πως θα υπολογίσεις τον όγκο του bracing,ειδικά αν μιλάμε για window bracing.
Απαραίτητα χρήση biscuit joiner στην καμπίνα και αν ο μαραγκός σου δεν έχει.. να πάρει.
Speakon σασί για τη σύνδεση,λαστιχένιο ποδαρικό για να μην κάνει βόλτες το πράμα,κουμπώνεις ενισχυτή,ρυθμίζεις και παίζεις.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.831
Reaction score
77.394
H κρυσταλλιέρα έχει μέσα κρύσταλλα ακριβά; Χαρά που θα την πάρει η γυναίκα όταν θα τα βλέπει να κουνιούνται μαζί με το έπιπλο... :p
Αφού δεν σε παίρνει από ύψος κάνε το βάθος λίγο μεγαλύτερο ρε συ
45 είναι το sub..δεν ξέρω αν είναι τόσο ασφαλές να γλείφει το γύρω γύρω..λες?

Την Τρίτη το βράδυ βλέπαμε ταινία και έσπασε ένα βάζο που είχε επάνω από το klipsch γεμισμένο με χριστουγεννιάτικες μπάλες(δεν μου είπε κάτι να λέμε τα σύκα σύκα)...
φιρί φιρί το πήγαινε αυτό το βάζο καιρό τώρα:whistling:...01.00 το βράδυ έβαζα ηλεκτρική και ξεκολλούσα γυαλιά από το χαλί>:(>:(

στην κρυσταλλιέρα ελπίζω να μη συμβεί κάτι τέτοιο γιατί εκεί έχει κρύσταλλα και άλλα κειμήλια:punish:
 
Last edited:

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.831
Reaction score
77.394
Διαστάσεις ό,τι σε βολεύει αρκεί τα λίτρα να είναι ίδια.Bracing παίζεις εδώ..

http://www.billfitzmaurice.info/images/Templates/bracing.jpg

http://www.hometheatershack.com/for...ed-my-first-diy-subwoofer-baffle-bracing4.jpg

the more,the better.Εννοείται πως θα υπολογίσεις τον όγκο του bracing,ειδικά αν μιλάμε για window bracing.
Απαραίτητα χρήση biscuit joiner στην καμπίνα και αν ο μαραγκός σου δεν έχει.. να πάρει.
Speakon σασί για τη σύνδεση,λαστιχένιο ποδαρικό για να μην κάνει βόλτες το πράμα,κουμπώνεις ενισχυτή,ρυθμίζεις και παίζεις.
βρε καλώς τονε!!
μια που πιάστηκες και ασχολείσαι και πιάνουν και τα χεράκια σου...δεν μου το σχεδιάζεις κιόλας:whistling:
[DOUBLEPOST=1481223854][/DOUBLEPOST]
Διαστάσεις ό,τι σε βολεύει αρκεί τα λίτρα να είναι ίδια.Bracing παίζεις εδώ..

http://www.billfitzmaurice.info/images/Templates/bracing.jpg

http://www.hometheatershack.com/for...ed-my-first-diy-subwoofer-baffle-bracing4.jpg

the more,the better.Εννοείται πως θα υπολογίσεις τον όγκο του bracing,ειδικά αν μιλάμε για window bracing.
Απαραίτητα χρήση biscuit joiner στην καμπίνα και αν ο μαραγκός σου δεν έχει.. να πάρει.
Speakon σασί για τη σύνδεση,λαστιχένιο ποδαρικό για να μην κάνει βόλτες το πράμα,κουμπώνεις ενισχυτή,ρυθμίζεις και παίζεις.
πιο καλό ποιο είναι? το window ή το άλλου το πλεκτό με τα σουβλακοξυλάκια?
 

Μηνύματα
600
Reaction score
880
45 είναι το sub..δεν ξέρω αν είναι τόσο ασφαλές να γλείφει το γύρω γύρω..λες?

Την Τρίτη το βράδυ βλέπαμε ταινία και έσπασε ένα βάζο που είχε επάνω από το klipsch γεμισμένο με χριστουγεννιάτικες μπάλες(δεν μου είπε κάτι να λέμε τα σύκα σύκα)...
φιρί φιρί το πήγαινε αυτό το βάζο καιρό τώρα:whistling:...01.00 το βράδυ έβαζα ηλεκτρική και ξεκολλούσα γυαλιά από το χαλί>:(>:(

στην κρυσταλλιέρα ελπίζω να μη συμβεί κάτι τέτοιο γιατί εκεί έχει κρύσταλλα και άλλα κειμήλια:punish:
01:00 το βράδυ πόσο δυνατά έπαιζες και έπεσε το βάζο βρε;
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.187
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top