Dedicated με προβλήματα....

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.380
Reaction score
125.499
Το πλάτος στο δωμάτιο είναι 3,4μ (και το μήκος ακριβώς το διπλάσιο, θα φας ένα χορταστικό στάσιμο όλ δε μανεϊ) και εντελώς οριακά και στριμωγμένα χωράει 3 πολυθρόνες ανακλινομενες, χωρίς τραπεζάκια δεξιά αριστερά, κι οσοι κάθονται άκρη θα είναι πολύ στο ντουβαρι, θα είναι και λίγο σαρδέλες ο χώρος, αν βάλεις άλλες 3 μπροστά θα είναι σα πούλμαν, δε βλέπω χαϊρι... Και θα χαϊδεύει το πλαϊνό ηχείο τα μουστάκια όποιου κάτσει άκρη. Πολύ στριμωγμα...

Νομίζω πως το πλάτος αυτού του χώρου επιτρέπει μόνο 2 πολυθρόνες σε κάθε σειρά, και 2 σειρές μπορούν να μπουν.

Με 2 πολυθρόνες ενωμένες μεταξύ τους στο κέντρο του πλάτους, θα ακούν και θα βλέπουν καλά και οι δύο, και μένει περιθώριο 50-60cm από κάθε πλευρά, να μπει ένα στενό τραπεζάκι να ακουμπάς το πιάτο με τα ποπ κορν και την κόκα κόλα...

Προφανώς η δεύτερη σειρά θέλει 20-25cm ανύψωση για να μην ενοχλείται από την πρώτη.

Έτσι χωράνε 4 ενήλικες σε αυτό το δωμάτιο να βλέπουν άνετα, και μπροστά μπορούν να μπουν πουφ ή κατιτις για 3-4 πιτσιρίκια στο πάτωμα.
 
Last edited:

Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Εάν έχεις σκοπό για δεύτερη σειρά θες παταρακι .
Συμφωνώ για στενό καναπέ η πολυθρόνες .
Επίσης το παταρακι είναι ιδανικό για συντονισμένη μπασοπαγιδα . ;)
 


Μηνύματα
15.012
Reaction score
20.748
υψος 2.40 ξεχναμε πλωτο δαπεδο

πλατος 3.40 και κολωνα στη μεση ξεχναμε την μεγαλη διασταση , εκτος να θελουμε να σκαρφαλωνουμε στις πολυθρονες/καναπεδες/ανακληντρα/κλπ για να παμε απο την εισοδο στο αριστερο μερος του δωματιου.

το μηκος πιστευω υπερβολικο αρα παιρνει λιγο "τριμμμμμμμμινγκ".
ιδεα:
κατι βαρυ (τουβλο/τσιμεντολιθος) για χτισιμο στην περιοχη που θα μπει η οθονη, εντοιχισμος καποιων ηχειων στις εσοχες, εντοιχισμος των υποβαθυαυτων , σε 4 γωνιες κλπ
υποψιαζομαι θα εχεις θεμα με την διασταση της οθονης λογω περιορισμων στο υψος αλλα δε με απασχολει εμενα καθοτι το χομσινεμα με ειναι τελειως αδιαφορο.

τα μηχανηματα θα τα εβαζα σε ρακ κρεμασμενο απο το ταβανι πισω απο την κολωνα και ολη η καλωδιωση θα εφευγε απο πανω .

μεταξυ μας αν εκανα εγω κατι τετοιο κατασκευες δικες μου θα ηταν τα ηχεια με φουσιον και ο μπροστινος τοιχος θα ηταν και γαμω τις απειρες μπαφλες αλλα ακομα πιο μεταξυ μας εγω δε θα εβαζα ηχεια τριγυρω οποτε δε θα ειχα αλλους προβηματισμους.

εαν ακομα θεμα χωροταξικο ειναι οτι σε καθε περιπτωση η κολωνα δημιουργει θεματα προσβασης στις πολυθρονες οποτε ισως να σκεφτομουνα τον ακριβως απεναντι τοιχο για ολα αυτα.
 
  • Like
Reactions: PMC

P

PMC

Guest
Είστε πολυμελής οικογένεια;

Σκοπός είναι να μπορούν να εξυπηρετηθούν πολλά άτομα ( παιδιά ανίψια ξαδελφάκια φίλοι ) μικρής κυριως ηλικίας και ΟΧΙ εγώ! Αυτό είναι εξοχική κατοικία και δεν γίνεται για μένα αλλά για να δουν σινεμά κάποιο κενό απόγευμα ,δυο έως δέκα παιδάκια από 7-16 χρόνων.
Post automatically merged:

μαλλον σκεφτεσαι αλλα πραγματα αντι για ταινιες :lolsign:
Δεν είναι κακή ιδέα να βλέπεις ταινία με την γυναίκα σου χωρίς να σε χωρίζει κάτι.....
Post automatically merged:

Ο χώρος έχει μέγαλα προβλήματα αντήχησης. Εκεί θα δοθούν χρήματα. Θα βρω ειδικό άνθρωπο.
Μηχανήματα και Ηχεια λίγο πολύ υπάρχουν ! 5,2 θα είναι το σύστημα , ισα να κάνει την δουλειά του ικανοποιητικά.
Πρέπει να αποφασίσω αν θέλω τηλεόραση η προβολέα η προβολέα λέιζερ και πρέπει να δω και τι θα γίνει και με τα καθίσματα που θα πρέπει να χωράνε πολύ κόσμο αλλά κυριως πιτσιρίκια....
 
Last edited by a moderator:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.380
Reaction score
125.499
Αυτό είναι εξοχική κατοικία και δεν γίνεται για μένα αλλά για να δουν σινεμά κάποιο κενό απόγευμα ,δυο έως δέκα παιδάκια από 7-16 χρόνων.
Δεν είναι κακή ιδέα να βλέπεις ταινία με την γυναίκα σου χωρίς να σε χωρίζει κάτι.....
Ωραία.

Αυτά τα 2 για να "παντρευτούν", θέλει σειρά καθισμάτων πίσω, για παιδάκια, υπερυψωμένα φυσικά.
Στη μέση μια διπλή πολυθρόνα με ανακλιση, καναπές με ανακλιση τέλος πάντων, και μπροστά πουφ για παιδάκια.

Όλα βολεύονται.
 
  • Like
Reactions: PMC

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.377
Reaction score
79.471
Μηχανήματα και Ηχεια λίγο πολύ υπάρχουν ! 5,2 θα είναι το σύστημα , ισα να κάνει την δουλειά του ικανοποιητικά.
Πρέπει να αποφασίσω αν θέλω τηλεόραση η προβολέα
Πολύ μεγάλη τηλεόραση και ξεμπερδεύεις απο τα διάφορα.

Εαν δεν μας ενοχλεί η μεγάλη ανακλαστική επιφάνεια της τηλεόρασης στον χώρο, δηλαδή δεν είναι ο χώρος στον οποίο απολαμβάνουμε την μουσική μας συστηματικά, τότε η απάντηση είναι πάντα τηλεόραση. Μεγάλη, πολύ μεγάλη, όσο μεγάλη χωράει να κατέβει απο την σκάλα.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: PMC

Μηνύματα
2.233
Reaction score
2.753
Είναι δυνατόν να γίνει με ειδικές καρέκλες στυλ cinema και το πάτωμα να έχει μια κλίση ώστε να βλέπουν και τα πίσω καθίσματα;δηλαδή τα μπροστινά καθίσματα να είναι πιο χαμηλά και στα πίσω το πάτωμα να έχει σηκωθεί όσο χρειάζεται.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.867.366
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top