Dedicated Dac VS AV internal dacs

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Καλησπέρα και χρόνια πολλά.

Έχω εδώ και καιρό το TEAC UD-501 από φίλο εδώ στο φόρουμ και είμαι πολύ ευχαριστημένος αλλά δεν είμαι ευχαριστημένος με τον ενισχυτή που έχω έναν 10ετιας entry level Pioneer. Επειδή φράγκα δεν παίζουν σκεφτόμουν την πώληση του TEAC και την αγορά του DENON AVR-X2600H. Θα χάσω ή θα κερδίσω σε ποιότητα ήχου; Τα dac του DENON είναι ανώτερα, ίδια ή κατώτερα του TEAC κυρίως σε υψηλής ανάλυσης αρχεία; Με νοιάζει η ποιότητα στην αναπαραγωγή μουσικής καθότι όλες οι ψηφιακές πηγές μου παίζουν ως transport.

Φιλικά Κωνσταντίνος
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
Καλησπέρα και χρόνια πολλά.

Έχω εδώ και καιρό το TEAC UD-501 από φίλο εδώ στο φόρουμ και είμαι πολύ ευχαριστημένος αλλά δεν είμαι ευχαριστημένος με τον ενισχυτή που έχω έναν 10ετιας entry level Pioneer. Επειδή φράγκα δεν παίζουν σκεφτόμουν την πώληση του TEAC και την αγορά του DENON AVR-X2600H. Θα χάσω ή θα κερδίσω σε ποιότητα ήχου; Τα dac του DENON είναι ανώτερα, ίδια ή κατώτερα του TEAC κυρίως σε υψηλής ανάλυσης αρχεία; Με νοιάζει η ποιότητα στην αναπαραγωγή μουσικής καθότι όλες οι ψηφιακές πηγές μου παίζουν ως transport.

Φιλικά Κωνσταντίνος
Είναι πολύ entry level, dont like. Μάζεψε λίγα ακόμα αν γίνεται.

Εχει νόημα μόνο εφόσον σκοπεύεις να στήσεις πολυκάναλο σύστημα.
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Και ο pioneer av είναι?
Και αν το πουλήσεις αυτό για τι ποσό μιλάμε ότι θα παρεις στο περίπου?
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
VSX-519V-K μάλλον για χάρισμα τα Χριστούγεννα κάνει πάρα για πώληση. Δεν νομίζω ότι πιάνει κάτι πια. Θέλω κάτι πολύκαναλο αλλά και με καλή αναπαραγωγη μουσικής.
 


Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
VSX-519V-K μάλλον για χάρισμα τα Χριστούγεννα κάνει πάρα για πώληση. Δεν νομίζω ότι πιάνει κάτι πια. Θέλω κάτι πολύκαναλο αλλά και με καλή αναπαραγωγη μουσικής.
Ετοίμαζε ένα νεφράκι σιγά- σιγά. :lolsign::lolsign:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
VSX-519V-K μάλλον για χάρισμα τα Χριστούγεννα κάνει πάρα για πώληση. Δεν νομίζω ότι πιάνει κάτι πια. Θέλω κάτι πολύκαναλο αλλά και με καλή αναπαραγωγη μουσικής.
Ολοκληρωμένος πολυκάναλος που να παίζει μουσική και όχι μόνο Transformers;
υπολόγιζε πολύ περισσότερα απο 500 euro
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Κατάλαβα δεν βλέπω να αλλάζω για άλλη μια φορά. Στο τέλος θα γράψω τα πολύκαναλο εκεί που δεν γράφει μελανι και θα πάω σε pure δικαναλο μαζί με το TEAC μιας και το έχω καημό. Θα μας ακούσει και ο doctor και ποιος τον ακούει χιχιχιχι.
 
Last edited:

A

amoustakas

Guest
Καλησπέρα και χρόνια πολλά.

Έχω εδώ και καιρό το TEAC UD-501 από φίλο εδώ στο φόρουμ και είμαι πολύ ευχαριστημένος αλλά δεν είμαι ευχαριστημένος με τον ενισχυτή που έχω έναν 10ετιας entry level Pioneer. Επειδή φράγκα δεν παίζουν σκεφτόμουν την πώληση του TEAC και την αγορά του DENON AVR-X2600H. Θα χάσω ή θα κερδίσω σε ποιότητα ήχου; Τα dac του DENON είναι ανώτερα, ίδια ή κατώτερα του TEAC κυρίως σε υψηλής ανάλυσης αρχεία; Με νοιάζει η ποιότητα στην αναπαραγωγή μουσικής καθότι όλες οι ψηφιακές πηγές μου παίζουν ως transport.

Φιλικά Κωνσταντίνος
Πάρε έναν ενισχυτή της προκοπής να ακούσεις το UD-501. Είναι ντακάρα.
 

Μηνύματα
3.667
Reaction score
5.503
Εγώ πιστεύω αν ψάξεις στα μτχ μπορείς να βρεις ένα μηχάνημα σαν το δικό μου (Yamaha cxa5000) με 700-800 ευρω.
Αν βρεις κάτι τέτοιο τσιμπα το με την μία. Παίζει πολύ τίμια δικαναλο, μπορείς να προσθέσεις σαμπ με δυνατότητα κρος, παίζει ακόμα και σαν pure direct. Γενικά κάνει πολλά και συμφέρει.
 


Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Βρωμάει το τόπος από αξιόλογα ηχεία και ενισχυτές σε τιμή χώμα.
To φαντάζομαι φίλε, αν και δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορέσει να βρει ο φίλος κάτι αξιόλογο πολυκάναλο ολοκληρωμένο με 500 που έχει budget. Μακάρι!

Σε κάθε περίπτωση χιούμορ έκανα γιατί όταν πλακώσει το βαρύ πυροβολικό παίζει να φύγει με Trinnov! :)

Φίλε @hawkwind78 , για να πω και σοβαρά την άποψή μου, νομίζω ότι το πολυκάναλο είναι (δικαίως) ακριβότερο χόμπυ από το δικάναλο. Δυστυχώς κάτω από κάποιο budget μάλλον δεν έχει νόημα.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.672
Reaction score
28.010
Τα Anthemακια MRX 500 & 510 είναι πολύ τίμια. Used θα βρεις σε πολύ καλή τιμή πλέον. Καθαρά 5.1 και τίποτα παραπάνω αλλά δεν θα το μετανιώσεις, αν ψάχνεις ποιότητα και όχι μπλιμπλίκια. Δουλεύει και σαν Pro. Στην εποχή του είχε 2000€.
Ξεχνάς το ATMOS όμως.
 

Μηνύματα
7.268
Reaction score
11.816
Κατάλαβα δεν βλέπω να αλλάζω για άλλη μια φορά. Στο τέλος θα γράψω τα πολύκαναλο εκεί που δεν γράφει μελανι και θα πάω σε pure δικαναλο μαζί με το TEAC μιας και το έχω καημό. Θα μας ακούσει και ο doctor και ποιος τον ακούει χιχιχιχι.
Εγώ πάντως πιστεύω ότι το 501 είναι τρελό value for money. Και γνωρίζεις φαντάζομαι ότι έχει και πολύ καλή κατασκευή.
 

A

amoustakas

Guest
To φαντάζομαι φίλε, αν και δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορέσει να βρει ο φίλος κάτι αξιόλογο πολυκάναλο ολοκληρωμένο με 500 που έχει budget. Μακάρι!

Σε κάθε περίπτωση χιούμορ έκανα γιατί όταν πλακώσει το βαρύ πυροβολικό παίζει να φύγει με Trinnov! :)

Φίλε @hawkwind78 , για να πω και σοβαρά την άποψή μου, νομίζω ότι το πολυκάναλο είναι (δικαίως) ακριβότερο χόμπυ από το δικάναλο. Δυστυχώς κάτω από κάποιο budget μάλλον δεν έχει νόημα.
Συμφωνώ απόλυτα. Πρότεινα τη λύση για δικάναλο με μεταχειρισμένα για να γλιτώσει το νεφρό, αλλά μου διέφυγε το μπάτζετ των 500 ΕΥΡΩ.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
Εγώ πάντως πιστεύω ότι το 501 είναι τρελό value for money. Και γνωρίζεις φαντάζομαι ότι έχει και πολύ καλή κατασκευή.
Προβληματικό μηχάνημα. Παίζει μόνο τα δυο απο τα πέντε (κατ´ελάχιστον) κανάλια.

:tongue:
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Εγώ πάντως πιστεύω ότι το 501 είναι τρελό value for money. Και γνωρίζεις φαντάζομαι ότι έχει και πολύ καλή κατασκευή.
Η αλήθεια είναι ότι είναι πολύ καλό μηχάνημα άψογα κατασκευάσμενο και έχει πολύ καλή απόδοση, τέλεια στα δικα μου αυτιά. Απλά δεν το έχω ακούσει με άλλο ενισχυτή πέρα από τον Pioneer. Οι ενισχυτές που έχω στην κατοχή μου εκτός από τον AV είναι ο PIONEER SX880 και ο DENON 350SE με ηχεία τα εξής ζευγάρια ηχεία:
1. Magnat monitor Supreme.
2. Tannoy Fusion 2
3. Sansui SP-X9700

Από όλα αυτά οι δύο ενισχυτές και τα SANSUI χρειάζονται σίγουρα service. Τώρα πιο από όλα αξίζει να συνδεθεί με το TEAC θα μπορώ να ξέρω μόνο αν σερβιριστουν τα παραπάνω.

Ζητώ συγνώμη που από πολύκαναλο το thread εγινε δικαναλο. Αν χρειάζεται μετακινήστε το στ δικαναλο thread.
 



hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Καλημέρα σε όλους και χρόνια πολλά με υγεία και ευημερία.

Όπως έχω αναφέρει και πιο πάνω έχω το TEAC UD-501 το οποίο έχει volume μονο για τα ακουστικά όποτε δεν μπορεί να παίξει τον ρόλο του pro σε έναν τελικό ενισχυτή. Οστόσω σκεφτόμουν το εξής. Αν φτιάξω ένα media pc κυρίως για δικάναλη ακρόαση το οποίο θα πεσει στο TEAC και μέτα σε τελικό ενισχυτή όπως οι Crown και το volume θα ρυθμίζεται απο το PC θα μπορούσε να παίξει και πόσο ποιοτική θα είναι η ακρόαση; Ηχεία υπάρχουν και είναι τα Magnat Monitor Supreme 1000 με τα παρακάτω specs:

System type3-way
Enclosure typeBass-reflex
Frequency response ± 3dB19 - 38000 Hz
Nominal impedance4 - 8 Ohm
Amplifier Requirements30 - 360 W
Sensitivity (2.83V/1m)92 dB
Tweeter25 mm (1 in.)
Midrange165 mm (6.5 in.)
Woofer2 x 165 mm (6.5 in.)
Dimensions (H x W x D)950 x 215 x 313 mm / 37.4 x 8.46 x 12.32 in.
Weight17 kg / 37.4 lbs.

Επειδή το σκέφτομαι πολύ για αγορά τελικού με αυτή την λογική θα ήθελα και άλλες προτασείς ίδιας κατηγορίας με τους Crown περισσότερο λόγο εμφάνισης γιατί στο σαλόνι θα με κράξει η κυρά για την εμφάνιση τους που είναι rack mounted.

Σας ευχαριστώ,
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.655
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top