Denon Audyssey + Subwoofer ρυθμισεις

Μηνύματα
115
Reaction score
32
Καλησπέρα στην παρέα. Έχω παραλάβει το subwoofer ( Klipsch R100sw) και θέλω να τρέξω το πρόγραμμα της ισοστάθμισης της denon. Τι ρυθμίσεις πρέπει να έχει το sub τη στιγμή της ισοσταθμισης??? Από πίσω το sub εχει:
Phase 0 η 180
Crossover frequency
Gain Min και Max
Ευχαριστώ
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Phase 0 η 180--> 0 και αργότερα άλλαξε το σε 180 μήπως σου ακούγεται καλύτερα πιο βαθύ κλπ
Crossover frequency---> τέρμα δεξιά το ρυθμιστικό
Gain Min και Max---> στην μέση το ρυθμιστικό
Ευχαριστώ---> You' re welcome!
 


Μηνύματα
115
Reaction score
32
Phase 0 η 180--> 0 και αργότερα άλλαξε το σε 180 μήπως σου ακούγεται καλύτερα πιο βαθύ κλπ
Crossover frequency---> τέρμα δεξιά το ρυθμιστικό
Gain Min και Max---> στην μέση το ρυθμιστικό
Ευχαριστώ---> You' re welcome!
Τέλεια ακούγεται αλλά έχω μια απορία. Όλες οι αποστάσεις που βγάζει η ισοστάθμιση ειναι + - 5 εκ. Το sub που βρίσκεται διπλα στο αριστερό ηχείο ενώ το ηχείο ειναι στα 2.85μ το sub το βγάζει στα 5μ....
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Συμβαίνει αυτό , μπερδεύεται καμιά φορά λόγω επεξεργασίας , μην δίνεις σημασία.
 



Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Όχι "άστα" John, τα ηχεία θα πρέπει να είναι στη σωστή απόσταση αλλιώς το διορθώνουμε, το sub το αφήνουμε όπου γουστάρει το Audyssey. :p
 




Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Απο τη στιγμή που παρεμβάλλεται τελικός, αλλάζει κι η απόσταση (προς τα πάνω), σωστά; Τουλάχιστον έτσι παρατήρησα από τη στιγμή που έβαλα τελικούς για την μπροστινή τριάδα, αυξήθηκε η απόσταση...
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Μπα ! Δεν έχει καμία σχέση. Δεν αλλάζει κάτι. Μήπως δεν τοποθέτησες το μικρόφωνο στην ίδια θέση ?
 

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Όχι καθότι αυτό σκεφτηκα αρχικά, οπότε ξαναμέτρησα χωρίς τελικους και η απόσταση μετρήθηκε σωστά. Με τελικους πηγε +45 ποντους περίπου. Δεν προστίθεται καθυστέρηση λόγω κυκλωμάτων των τελικών, εξ ου κι η μεγαλύτερη απόσταση;
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Οχι , δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση ρε συ. Κάτι άλλο παίζει. Το ρεύμα είναι ακαριαίο. Το σήμα επίσης.
 




Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Oxi. Πάντως ετρεξα οντισι με και χωρίς τελικους και πάντα το ιδιο αποτελεσμα....
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.319
Μηνύματα
2.858.428
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top