Denon avc-3700h περίεργο ήχος από ηχεία.

Μηνύματα
354
Reaction score
137
Καλημέρα σας. Εδώ και μια βδομάδα έχω στη κατοχή μου το εν λόγω ενισχυτή 3700 και προχτές διαπίστωσα το έξης και θα ήθελα να μάθω επειδή είναι καινούριο αν είναι άξιο σημασίας ή όχι για μελλοντικό πρόβλημα. Το θέμα είναι ότι όταν κλείνω τον ενισχυτή ακούγεται μόνο από το surround , κεντρικό και ύψους ένα στιγμιαίο τσικ σα να του κόβεις τα ρεύματα κάπως απότομα. Έχω δοκιμάσει να βγάλω τα καλώδια και όλα τα hdmi και μπλιμπλικια από πάνω. Στο αριστερό και δεξί κανάλι δε το κάνει έβαλα και άλλο ηχείο πάνω, απέκλεισα τα ηχεία ότι θα μπορούσαν να είναι πρόβλημα . Το κάνει μόνο στα υπόλοιπα κανάλια .
Ξέρει κάποιος να μου πει τι θα μπορούσε να είναι ; Λες και του κόβεις απότομα τα ρεύματα πριν κλείσει το μηχάνημα ;
Στο service που πείρα μου είπανε ότι δεν είναι άξιο σημασίας..ευγενικά τα παιδιά όμως.
Θα ήθελα τη γνώμης σας.
 

Μηνύματα
27.199
Reaction score
25.155
Δεν είναι κάτι , μην ανησυχείς.
Τα ρεύματα πάντα απότομα κόβονται όχι προοδευτικά.
Ισως να έχει να κάνει με το τι πρόγραμμα εχει επιλεγεί για αναπαραγωγή.
Δοκίμασε , να το βάλεις στο default, δλδ auto format decode, πρέπει να έχει.
Δλδ καμία περαιτέρω επεξεργασία.
 

Μηνύματα
354
Reaction score
137
Δεν είναι κάτι , μην ανησυχείς.
Τα ρεύματα πάντα απότομα κόβονται όχι προοδευτικά.
Ισως να έχει να κάνει με το τι πρόγραμμα εχει επιλεγεί για αναπαραγωγή.
Δοκίμασε , να το βάλεις στο default, δλδ auto format decode, πρέπει να έχει.
Δλδ καμία περαιτέρω επεξεργασία.
Σε ευχαριστω για την απάντηση σου γιατί ήμουν έτοιμος να το επιστρέψω. Επίσης δε το κάνει στο L και R. Εχτές μάλιστα χωρίς να παίζει άνοιξα τον διακόπτη του woofer και η οθόνη έκανε παράσιτα δεν είχε σήμα η εικόνα της tv , καθώς επίσης στο test tone έκανα ισοσταθμιση αργότερα και σε μια αλλαγή από ηχείο σε ηχείο ξαφνικά άκουσα τον ενισχυτή να κάνει κλακ και να επανέρχεται ...
 

Μηνύματα
27.199
Reaction score
25.155
Οταν έκανε κλακ ταυτόχρονα έκανε και mute? ή το έκανε στιγμιαία ?
Πολλά κλικ σου κάνει και δεν θα έπρεπε.
 

Μηνύματα
354
Reaction score
137
Οταν έκανε κλακ ταυτόχρονα έκανε και mute? ή το έκανε στιγμιαία ?
Πολλά κλικ σου κάνει και δεν θα έπρεπε.
Κάνει ένα τικ στην αρχή και το φυσιολογικό κλάκ όταν ανοίξει αυτά από τον ενισχυτή. Όταν το κλείνω κάνει το φυσιολογικό κλακ αλά κάνει και από τα ηχεία ένα τσικ λες και τους κόβεις απότομα το ρεύμα .
 

Μηνύματα
27.199
Reaction score
25.155
Μάλλον θέλει service. Δεν είναι κάτι αξιόλογο , μπορε΄'ι να μην κόβει το ρελέ των surround - center , ηχείων.
Δεν είναι κάτι σοβαρό , αλλά δεν θα έπρεπε να συμβαίνει σε καινούργιο μηχάνημα.
 

Μηνύματα
354
Reaction score
137
Μάλλον θέλει service. Δεν είναι κάτι αξιόλογο , μπορε΄'ι να μην κόβει το ρελέ των surround - center , ηχείων.
Δεν είναι κάτι σοβαρό , αλλά δεν θα έπρεπε να συμβαίνει σε καινούργιο μηχάνημα.
Το κάνει και σε ένα φίλο που το πειρε πέρσι . Πείρα το service και τους ρώτησα μάλιστα και στα δυο Service και μου είπαν δεν είναι κάτι .. αλλά δε ξέρω αν πείστηκα .
Πάντως από θέμα ήχου κλπ είναι τέλειο ..
 
Last edited:


Μηνύματα
354
Reaction score
137
Τα πολλά κλικ τα κάνει είναι φυσιολογικό...
Είναι φυσιολογικο να κάνει κλικ στον ενισχυτή, εμενα μου κάνει το τσικ στα ηχεία και μόνο στο surround κομμάτι και μόνο στο κλείσιμο .και λέω τώρα μήπως ήταν refurbish? Έχω πάρει και τα Service έχω στείλει και στη denon Ευρώπη και περιμένω απάντηση. Εκτός αυτού είναι και απαράδεκτοι πουλάνε κάτι και το διαφημίζουν για Gaming experience και δε λένε ότι έχει θέμα ασυμβατότητας το hdmi 2.1, πρέπει να μπούμε φόρουμ να διαβάσουμε , μου θυμίζει το φιάσκο της Sony με τις τηλεοράσεις που έλεγε ότι ήταν ps5 ready, θα παίρναμε το 3600 αν ήταν πιο φθηνό και θα κάναμε pass through μέσο τηλεόρασης . Τέλος πάντων δεν είναι της παρούσης ..
 
Last edited:


Μηνύματα
354
Reaction score
137
Μάλλον θέλει service. Δεν είναι κάτι αξιόλογο , μπορε΄'ι να μην κόβει το ρελέ των surround - center , ηχείων.
Δεν είναι κάτι σοβαρό , αλλά δεν θα έπρεπε να συμβαίνει σε καινούργιο μηχάνημα.
Εμενα μου φαίνεται για capacitor γιατί όταν ενεργοποιώ το zone 2 και μετά κλείνω τη main zone δε μου το κάνει . Κλείνω και τη ζώνη 2 και κλείνει το μηχάνημα σα να μη συμβαίνει τίποτα . Το τσίκ τσικ είναι λίγο πιο έντονο τώρα τις τελευταίες μέρες μου το έκανε και αλλαγή εξόδου στο μπροστά αριστερά και πίσω αριστερά καθώς επίσης στο άνοιγμα του subwoofer μου πέταξε χιόνια στη tv . Όταν ανοίγω την main zone το κάνει κανονικά .πάω service αύριο .μακάρι να γίνει αντικατάσταση αλλά μου λένε ότι μόνο μέχρι 7 μέρες δέχονται αντικατάσταση . Τους είχα πάρει τηλέφωνο βέβαια και μου είχανε πει δε πρέπει να είναι κάτι πριν το πέρας των 7 ημερών , ενδιάμεσα είχα στείλει και στη denon έξω, που με παραπέμψανε στο service εδώ....
 

Μηνύματα
243
Reaction score
40
Εγώ τον ήπια με τον δικό μου πάντως. Σήμερα τον σύνδεσα σε ένα ups και από τότε ενώ ανοίγει κανονικά (δλδ το σηκώνει το ups, γιατί το προηγούμενο ήταν μικρό και γι'αυτό και πήρα το μεγάλο), αλλά ήχος τίποτα. Ούτε από τηλεόραση(ΗDMI), ούτε από Heos, ούτε μέσω streaming. Δοκίμασα να κάνω reset, να ξανατρέξω το audysee(περιέργως το μόνο σημείο που τα pink noise παίζανε και είχα ήχο) αλλά μετά πάλι τίποτα. Το ίδιο συμβαίνει και με το heos, μου ζητάει συνέχεια κωδικό. Έχω σκάσει, δηλαδή τώρα στην αντιπροσωπεία μάλλον δε πρέπει να αναφέρω το σημείο με το ups?
 





Μηνύματα
243
Reaction score
40
Απλά δεν το αναφέρετε τότε
Η μαλακία είναι ότι ούτε ο γa$%-Κωτσόβωλος με καλύπτει τώρα και δεν ξέρω τι θα γίνει με τη Denon.
Τα "κλακ" ακούγονται από τα ρελε όταν τον αναβεις?
κάτσε ρε Νέμεσις να δω γιατί έχω τρελαθεί. Για να τα πάρω όλα αυτά έφτυσα αίμα και τώρα ένας θεός ξέρει τι θα γίνει..
Τα "κλακ" ακούγονται από τα ρελε όταν τον αναβεις?
Νομίζω ναι. Το θέμα είναι αν υπήρχε πρόβλημα με το ups δεν θα άνοιγε ο ενισχυτης ή θα έπεφτε κατευθειαν όπως με το μικρότερο μοντελο που είχα.
Παρεπιπτόντως ενώ πήγα στον Κωτσόβωλο για να αλλάξω το μικρό ups και να πάρω το μεγαλύτερο, μου αφαίρεσαν την έκπτωση που μου είχαν κάνει(10Ε) και ενώ στο site είχε 150Ε, μου το έδωσαν 165Ε. Πού όπως ήρθαν τα πράγματα, μακάρι να μη το είχα πάρει.. και κερατάς και δαρμένος δλδ.
 
Last edited:

Μηνύματα
27.199
Reaction score
25.155
Δεν γίνεται να ευθύνεται το Ups για τον ενισχυτή .
Εφ¨΄οσον ανάβει κανονικά ο ενισχυτής κάτι άλλο είναι .
Εννοώ , ότι όντως έχει κάτι , απλά συνέπεσε με την σύνδεσή του στο ups.
Κάνω κάπου λάθος?
 

Μηνύματα
243
Reaction score
40
Δεν γίνεται να ευθύνεται το Ups για τον ενισχυτή .
Εφ¨΄οσον ανάβει κανονικά ο ενισχυτής κάτι άλλο είναι .
Εννοώ , ότι όντως έχει κάτι , απλά συνέπεσε με την σύνδεσή του στο ups.
Κάνω κάπου λάθος?
δε ξέρω κε Γιάννη, έχω σκάσει πάντως. Η λογική αυτό λέει και το είπα και εγώ, αλλά αφού το βράδυ δούλευε και το πρωί που το σύνδεσα στο ups(πρώτη φόρτιση) όχι, είναι φανερό ότι κάτι έγινε. Έχω δοκιμάσει τα πάντα(reset, ξανάέτρεξα το aydisee, δε γίνεται κάτι). Το πολύ περίεργο είναι με το aydusee. Ενώ ολοκληρώθηκε κανονικά, είχα ήχο και χάρηκα, μετά όταν βγήκα από το μενού τίποτα.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.799
Reaction score
77.316
δηλαδή τώρα στην αντιπροσωπεία μάλλον δε πρέπει να αναφέρω το σημείο με το ups?
φυσικά και δεν αναφέρεις...ευκαιρία ψάχνουν

απλά λες ότι παιδιά....σήμερα το πρωί σταμάτησε να παιζει ;)
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.556
Μηνύματα
2.864.278
Members
37.930
Νεότερο μέλος
l.koustimpis@visualacoust
Top