DENON AVR-X250BT vs DENON AVR-X550BT

Μηνύματα
37
Reaction score
39
Χριστός Ανέστη και χρόνια πολλά σε όλους.

Είμαι στην διαδικασία να αγοράσω τον πρώτο μου home cinema ενισχυτή. Θέλω κάτι entry level, με budget κοντά στα 300,00€ και μόνο για καινούργιο. Η χρήση του θα είναι αρχικά για σύστημα 2.1 που έχω ήδη (diy ηχεία) με σκοπό να φτάσει 5.1 για ταινίες (Netflix), Χbox και μουσική. Ο χώρος που βρίσκομαι αυτήν την στιγμή είναι 9-10 τετραγωνικά. Με μια πρώτη ματιά είδα αυτούς τους δύο DENON AVR-X250BT (218,00€) και DENON AVR-X550BT 299,00€) οι οποίοι δεν έχουν τρομερές διαφορές μεταξύ τους. Από την εμπειρία σας αξίζει η διαφορά τιμής? θα προτείνατε κάτι άλλο σε αυτό το budget και χρήση.

Να τονίσω βέβαια πως όσο και να μου αρέσει η μουσική δεν θεωρώ τον εαυτό μου audioplile.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

manual ενισχυτών
https://www.denon.gr/gr/product/homecinema/avreceiver/avrx250bt#
https://www.denon.gr/gr/product/homecinema/avreceiver/avrx550bt
 

susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.562
Reaction score
5.107
Οι διαφορά τους είναι το δεύτερο σαμπ, ο 550 είναι 5.2 ενώ ο 250 5.1
Αν κάποια στιγμή θα σε ενδιέφερε κ δεύτερο σαμπ να βάλεις, παρε τον 550, αν οχι παρε τον 250
 

Μηνύματα
37
Reaction score
39
Οι διαφορά τους είναι το δεύτερο σαμπ, ο 550 είναι 5.2 ενώ ο 250 5.1
Αν κάποια στιγμή θα σε ενδιέφερε κ δεύτερο σαμπ να βάλεις, παρε τον 550, αν οχι παρε τον 250
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Δεύτερο σαμπ μου φαιφαίνε λίγο too much για το χωρο μου. Ήδη κοντεύουν να με διώξουν από το σπίτι.χεχεχε. Η μεγαλυμεγα διαφορα για μένα νομίζω ειναι το Dolby vision το οποίο προς το παρών δεν έχει χρήση αλλά μελλοντικά θα είναι ωραίο feature.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.281
Reaction score
93.724
Η μεγαλυμεγα διαφορα για μένα νομίζω ειναι το Dolby vision το οποίο προς το παρών δεν έχει χρήση αλλά μελλοντικά θα είναι ωραίο feature.
Eίναι ήδη ωραίο feature σε υπηρεσίες streaming, όπως το Netflix που σε ενδιαφέρει.

Εδώ υπάρχει λίστα (Οκτωβρίου 2018) με όλες τις διαθέσιμες παραγωγές που διατίθενται σε Dolby Vision.
 

Μηνύματα
37
Reaction score
39
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. όντως υπάρχει υλικό που δεν το είχα κατά νου αλλά προς το παρών δεν ξέρω αν με συμφέρει πρώτον διότι δεν διαθέτω τηλεόραση αυτή τη στιγμή με dolby vision και επίσης δεν ξέρω πόσο θα προχωρήσει η συγκεκριμένη τεχνολογία μέχρι να βγει η επόμενη open source αντίστοιχη τεχνολογία και που θα την ανταγωνιστεί. Κλείνω προς τον 550 απλά και μόνο για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο απλά και η διαφορά στα χρήματα είναι σημαντική σχεδόν 37%
 

ste

Μηνύματα
92
Reaction score
31
Υπαρχει αγγελια εδω στο φορουμ για τον 1500.Σκεψου το.
 

Μηνύματα
37
Reaction score
39
Ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις. Τελικά κατέληξα σε καινούργιο 550 και είμαι προς το παρών πολύ ευχαριστημένος. Επόμενο βήμα να βρω τι μεγάφωνα να πάρω προκειμένου να φτιάξω κουτάκι για κεντρικό μεγάφωνο.

Ευχαριστώ πολύ και πάλι για τις απαντήσεις σας
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.616
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top