denon link και denon κουτοδολλαρια.


Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
Απάντηση: denon link και denon κουτοδολλαρια.

Λοιπον ας παρουμε το πραγμα απο την αρχη για να καταλαβουμε το θεμα τι εστι.
Αγοραζοντας ενα απο τα κορυφαια ντιβιντοπλευερς της Ντενον μεταχειρισμενου και εν οψιν του AV της ιδιας εταιριας, αποφασισα να τα ενωσω μεταξυ τους με την συνδεση denon link, για να αποφυγω τις εξαδες ιντερκονεκτ καλωδιων εν οψη μαλιστα που και η τριτη εκδοση της παραπανω μαραφετοσυνδεσης, περναει και το DSD του SACD.
Ελα ομως ντε - και απο δω αρχιζει και η ολη ιστορια, που αυτος που μου πουλησε το εν λογω πλευερ, ειτε ξεχασε να βαλει μεσα το εν λογω πλευερ, ειτε το κρατησε ως ενθυμιον.
Αυτο λοιπον το βασανο προσπαθησα να λυσω και προσπαθησα να βρω το εν λογω καλωδιο της εταιριας, το οποιο τιμαται περι τα 50 ευροπουλα, αλλα αμ δε. Αντ αυτου βρηκα το περιφημο και τρομερο ταυτοσημο καλωδιον της εταιριας Denon AK-DL1 High-End DenonLink3, στην καταπληκτικη τιμη των 500 περιπου ευρω - το πλευερ το αγορασα 300 ευρω μεταχειρισμενο - να παω να πιω νερο γιατι ξεραθηκε το στομα μου απο το ζαχαρο τωρα που το ξανασκεφτομαι και συνεχιζω την ιστορια.

 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
Απάντηση: denon link και denon κουτοδολλαρια.

ουφ και εκει που σκεφτομουν να ψαξω τα σαιτς με τα ρεπλικα γουοτσες για την γκομενα και με τα ρεστα απο το γνησιο να παρω το καλωδιο - στην γυναικα δεν τα κανεις ποτε αυτα, γιατι θα χασεις και την γκομενα και το συστημα- αρχισα να το ψαχνω λιγο το θεμα.



Μεγενθυνα την φωτο της υποδοχης απο δω, μεγενθυνα το καλωδιο της Ντενον απο κει, εχω και την στραβωμαρα και δεν βοηθαει ρε παιδι μου, μετραγα και τις επαφες και μου εβγαιναν ολα οτι εμοιαζε με μια απλη Cat 5/Cat 5e/Cat 6 - διαφερουν μονο στην μεγιστη διαμεταγωγη δεν ξερω απο αυτα ειπαμε ειμαι και λιγο σκραπας στα τεχνικα. Κοστος περι τα 2,5 ευρω, κι αν θες και φιγουρατα οντιοφαιλ βγαινουν και σε διαφορα χρωμματα.

 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
Απάντηση: denon link και denon κουτοδολλαρια.

ψαχνοντας απο εδω, ψαχνοντας απο εκει στα διαφορα φορα ειδα οτι το καλωδιο της DENON εχει θωρακισμενους αγωγους, που στα κοινα CAT5E οριζονται με τον κωδικο STP αντι του κωδικου UTP CAT5E του απλου.
Στην κατοχη μου ειχα ενα νο νειμ καλωδιο της πρωτης κατηγοριας καθως και ενα Belkin UTP CAT5E

 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
Απάντηση: denon link και denon κουτοδολλαρια.

Κανοντας την συνδεση με το παραπανω CAT-5 STP, μεταξυ του πλευερ και του ενισχυτη, ολα δουλεψαν κανονικα, ενω και η εξοδος του SACD αναγνωριστηκε κανονικοτατα ως DSD.
Στην συνεχεια δανειστηκα το κοινο DENON LINK απο εναν φιλο και ειχα ακριβως τα ιδια ηχητικα αποτελεσματα, χωρις καμμια διαφορα. Αλλα επισης καμμια ηχητικη διαφορα η θορυβο, δεν αντιληφθηκα ουτε οταν την συνδεση μεταξυ των δυο πλευερς ανελαβε και το αθωρακιστο καλωδιο της BELKIN.

Τελος αν και τα συμπερασματα μου τα εχω βγαλει, μπορει καποιος να μου απαντησει σε τρεις ερωτησεις;
1ον. Γιατι η DENON δεν αναφερει πουθενα οτι το DENON LINK ειναι απλα μια συνδεση CAT-5;
2ον. Τι διαφορες εχει το απλο καλωδιο της DENON που τιμαται20 φορες παραπανω απο τα υπολοιπα καλωδια αυτης της συνδεσης;
3ον.Τι διαφορες εκτος απο την εξωτερικη επενδυση εχει το πανακριβο οντιοφαιλ και χαι ενδ CAT-5 της denon και τιμαται οσο 200 απλα καλωδια;
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.796
Reaction score
95.052
Απάντηση: denon link και denon κουτοδολλαρια.

Ήθελα να ήξερα τι θα απαντούσε η DENON στις 3 ερωτήσεις σου και ιδίως στην πρώτη!
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.607
Reaction score
4.147
Bρε Θανάση εδώ αυτό το καλώδιο σηκώνει μέχρι 1Gb διαμεταγωγή(κατα τ άλλα το hdmi μας έλλειπε) και εσύ κάνεις θέμα για μιά εταιρία,άντι να κράξουμε όλη την βιομηχανία?Τσ,τσ,τσ,τσ,τσ.....
Όσον αφορά τις πολύ ωραίες ερωτήσεις σου,μάλλον την είδαν χάι ενδ....:121:
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.138
Reaction score
20.688
Απάντηση: denon link και denon κουτοδολλαρια.

Λοιπον ας παρουμε το πραγμα απο την αρχη για να καταλαβουμε το θεμα τι εστι.
Αγοραζοντας ενα απο τα κορυφαια ντιβιντοπλευερς της Ντενον μεταχειρισμενου και εν οψιν του AV της ιδιας εταιριας, αποφασισα να τα ενωσω μεταξυ τους με την συνδεση denon link, για να αποφυγω τις εξαδες ιντερκονεκτ καλωδιων εν οψη μαλιστα που και η τριτη εκδοση της παραπανω μαραφετοσυνδεσης, περναει και το DSD του SACD.
Ελα ομως ντε - και απο δω αρχιζει και η ολη ιστορια, που αυτος που μου πουλησε το εν λογω πλευερ, ειτε ξεχασε να βαλει μεσα το εν λογω πλευερ, ειτε το κρατησε ως ενθυμιον.
Αυτο λοιπον το βασανο προσπαθησα να λυσω και προσπαθησα να βρω το εν λογω καλωδιο της εταιριας, το οποιο τιμαται περι τα 50 ευροπουλα, αλλα αμ δε. Αντ αυτου βρηκα το περιφημο και τρομερο ταυτοσημο καλωδιον της εταιριας Denon AK-DL1 High-End DenonLink3, στην καταπληκτικη τιμη των 500 περιπου ευρω - το πλευερ το αγορασα 300 ευρω μεταχειρισμενο - να παω να πιω νερο γιατι ξεραθηκε το στομα μου απο το ζαχαρο τωρα που το ξανασκεφτομαι και συνεχιζω την ιστορια.

Έλα ρε, μη στεναχωριέσαι! Να σου φτιάξω εγώ ένα φτηνότερο, με 490 ευρώπουλα; Θα βγάλει και ωραίες χρειές... :137:
 

Μηνύματα
900
Reaction score
1
Απάντηση: denon link και denon κουτοδολλαρια.

1ον. Γιατι η DENON δεν αναφερει πουθενα οτι το DENON LINK ειναι απλα μια συνδεση CAT-5;
Διοτι φαινεται και δια γυμνου οφθαλμου :116::116:

Δηλαδη τι θες να μας που και λαλακες καταμουτρα? :139:
 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
Απάντηση: denon link και denon κουτοδολλαρια.

καλα ειναι τοσο φτηνα που κυτταχτε τι κανουν στο Αμερικα με δαυτα





Discarded Ethernet Cables Become Recycled Fashion in Colombia

·Environmentalists worry about piles of non-recyclable e-waste, or discarded high-tech equipment. And somehow that's led to an explosion of ethernet cable fashion, as you can see in this recent fashion show in Medellin, Colombia.
The outfit you see above was designed by students of the Pontificia Bolivariana University in Medellin. Actually, I'm not sure if it's actually made of ethernet cables, or if it just looks like the back of a server rack at my local data center. Either way, this outfit makes me think of a future world where people store infringing wares on their bodies, and a buyer can download just by grabbing a cable and sticking it into her laptop right on the street corner.
I have no idea what this outfit is, below, but it looks like little plastic explosions. Is it cyborg fur made from more ethernet cables? And what is that weird plastic bulge thing above her crotch? External womb?


http://io9.com/5189877/discarded-ethernet-cables-become-recycled-fashion-in-colombia
 

Μηνύματα
1.557
Reaction score
2
Καλώδιο ethernet 500 ευρώ...Τι να πει κανείς...
Και μάλιστα χωρίς να σου λένε τι τύπος καλωδίου είναι...
Αν είσαι και high-endάς με 10 ευρώ παίρνεις ένα CAT7 και είσαι έτοιμος.

Ήθελα να ήξερα αν το αγόρασε ποτέ κανένας με 500 ευρώ!
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.020
Reaction score
6.877
Απάντηση: denon link και denon κουτοδολλαρια.

ειναι φοβερα απλο
που ελεγε και ενας λοχαγος στο στρατο
το βυσματακι του hdmi χαλα ευκολα
να ενας τροπος να πουλαμε κανα καλωδιο καπου - καπου
με το αλλο θα ψοφαγαμε της πεινας
οποτε ολα τα αλλα ειναι ευκολα θαναση
 

Μηνύματα
27.420
Reaction score
25.528
Απάντηση: denon link και denon κουτοδολλαρια.

Tίποτα παιδιά η denon το εχει πατεντάρει , ως denon link και για αυτό το πουλάει όσο θέλει. Υποτίθεται οτι εχει τεράαστιο tranfer rate , οτι είναι θωρακισμένο , μπλα μπλα μπλα.......... με ενα θωρακισμένο cat6- cat7 κάνεις τη δουλειά σου άνετα.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.138
Reaction score
20.688
Απάντηση: denon link και denon κουτοδολλαρια.

Όου γιες! Προπράιετερυ!!
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.702
Μηνύματα
2.872.803
Members
37.934
Νεότερο μέλος
arhss1964
Top