Denon PMA-350SE Phono input board

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Καλησπέρα σε όλους.

Έχω στην κατοχή μου έναν DENON PMA-350SE και θέλω να τον σερβίρω γιατί πιστεύω οι ηλεκτρολυτικοι έχουν φάει τα ψωμιά τους. Το service λογικα θα γίνει σε κάποιο τεχνίτη γνώστη. Αυτό όμως που του λείπει και τότε ήταν optional είναι μια κάρτα phono input. Θα ήθελα αν γνωρίζει κάποιος να με διαφωτίσει μήπως την βρω σε κάνα ebay γιατί μέχρι τώρα με δικό μου search δεν έχω καταφέρει να βρω κάτι.

Φιλικά Κωνσταντίνος
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Εδώ είναι το service manual του:


Απο όσο καταλαβαίνω, ο κωδικός της πλακετας είναι KU-9358-5, αλλά δεν βλέπω κανένα αποτέλεσμα στο ebay..
Post automatically merged:

Εδώ βλέπω κάτι, αλλά τσουχτερό και άγνωστο αν είναι διαθέσιμες και αν κάνουν για τον δικό σου ενισχυτή ( δεν αναφέρεται η έκδοση SE ). Κάνε αναζήτηση για KU-9358
 
Last edited:

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Φίλε Astronaut σε ευχαριστώ για το nanual αν και πρόκειται για τον πιο μικρό (50Watt x 2) ενώ ο δικός μου είναι (80Watt x 2). Όταν τον άνοιξα βρήκα μια πολύ μικρή πλακετουλα σχεδόν παθητική με τον κωδικό που έγραψες αλλά δεν μου κάνει για phono input.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Λίγο απίθανο να βρεθεί η πλακέτα του φωνογράφου μετά από τόσα χρόνια.
Η πλακέτα που ζητάς κουμπώνει σε επαφές εισόδου-εξόδου, συν τρία ποδαράκια τροφοδοσίας, που βρίσκονται επάνω στη μητρική. Σε περίπτωση μη ύπαρξης της, υπάρχουν απλώς βραχυκυκλωτήρες, για την χρήση της εισόδου ως γραμμής.
Αφού σκοπεύεις να τον πας για συντήρηση, μπορείς να ζητήσεις από τον τεχνικό που θα τον αναλάβει να σου φτιάξει μια πλακέτα ΜΜ που να ταιριάζει χωροταξικά στον ενισχυτή σου και να την προσθέσει στην προβλεπόμενη θέση.
Είναι κάτι εφικτό, με την προϋπόθεση το κόστος να μην υπερβαίνει αυτό ενός αποδεχτού εξωτερικού προενισχυτή.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Άρα, αυτή η "πλακέτα" που ανέφερα ( και είδα στο service manual ) είναι αυτή των βραχυκυκλωτήρων. Εδώ που τα λέμε, κάτι τέτοιο δείχνει να είναι.
Post automatically merged:

Με ιντριγκάρει πάντως η ιδέα του Petermeni... Βρισκεις ένα καλό σχέδιο που να ταιριάζει με το ρεύμα που κυκλοφορεί στον ενισχυτή ( ή του δίνεις ξεχωριστή τροφοδοσία ), σχεδιάζει πλακέτα, την παίρνει με λίγα ευρώπουλα απο Κίνα, βάζει τα υλικά και απολαμβάνεις. Και επειδή ο Κινέζος βγάζει 10 πλακέτες, έχεις καβάτζα υλικά, τη βγάζεις ebay και δοκιμάζεις τη τύχη σου με άλλους κατόχους του ίδιου ενισχυτή που μπορεί να θέλουν phono stage. Δεν κακό...
 
Last edited:

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Άρα, αυτή η "πλακέτα" που ανέφερα ( και είδα στο service manual ) είναι αυτή των βραχυκυκλωτήρων. Εδώ που τα λέμε, κάτι τέτοιο δείχνει να είναι.
Post automatically merged:

Με ιντριγκάρει πάντως η ιδέα του Petermeni... Βρισκεις ένα καλό σχέδιο που να ταιριάζει με το ρεύμα που κυκλοφορεί στον ενισχυτή ( ή του δίνεις ξεχωριστή τροφοδοσία ), σχεδιάζει πλακέτα, την παίρνει με λίγα ευρώπουλα απο Κίνα, βάζει τα υλικά και απολαμβάνεις. Και επειδή ο Κινέζος βγάζει 10 πλακέτες, έχεις καβάτζα υλικά, τη βγάζεις ebay και δοκιμάζεις τη τύχη σου με άλλους κατόχους του ίδιου ενισχυτή που μπορεί να θέλουν phono stage. Δεν κακό...
Αυτό που αναφέρεις ισχύει για την πλακέτα. Απλά συνδέει είσοδο-έξοδο.

Μπορείς απλά να πάρεις μια έτοιμη, μονταρισμένη και δοκιμασμένη, πλακέτα με λίγα ευρώ και να την στερεώσεις στην υπάρχουσα θέση με δύο γωνίες, αφού προσαρμόσεις ένα ίδιο φισάκι.
Για τροφοδοσία υπάρχει η απλή λύση του χρησιμοποιώ την υπάρχουσα ή φτιάχνω ανεξάρτητη για την νέα πλακέτα, που είναι και το ιδανικό.

Απλές και φτηνές επιλογές:
https://papatheou.gr/index.php?_route_=stereofonikos-proenischutis-magnitikis-kefalis-pikap-k-303

https://www.smartkit.gr/dynamic-head-preamplifier-riaa-m.html

και ο κλασικός με ένα διπλό τελεστικό:
https://www.ebay.com/itm/STEREO-PHO...031646&hash=item1a3e05f4f2:g:viIAAOSwuVpcnfTG
 
Last edited:

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Απλά εγώ το πήγα ένα βήμα παραπέρα. Xτυπάς ένα καλό σχέδιο phono stage, ενδεχομένως και μιας απο τις αναφερθείσες πλακέτες, σχέδιο στο eagle για να κάθεται επάνω στον κονέκτορα και να ταιριάζει γενικότερα, αποστολή στους Κινέζους, γύρω στα 5$ για δέκα πλακέτες γυμνές το κόστος ( πρώτη παραγγελία με δωρεάν μεταφορικά ), κοτσάρεις τα υλικά ( που μπορείς να βάλεις και καλύτερης ποιότητας ) και τη βρίσκεις κάργα. Αλλά οκ, εγώ είμαι και ολίγον παλαβός. :p
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Απλά εγώ το πήγα ένα βήμα παραπέρα. Xτυπάς ένα καλό σχέδιο phono stage, ενδεχομένως και μιας απο τις αναφερθείσες πλακέτες, σχέδιο στο eagle για να κάθεται επάνω στον κονέκτορα και να ταιριάζει γενικότερα, αποστολή στους Κινέζους, γύρω στα 5$ για δέκα πλακέτες γυμνές το κόστος ( πρώτη παραγγελία με δωρεάν μεταφορικά ), κοτσάρεις τα υλικά ( που μπορείς να βάλεις και καλύτερης ποιότητας ) και τη βρίσκεις κάργα. Αλλά οκ, εγώ είμαι και ολίγον παλαβός. :p
Μια χαρά είναι η σκέψη σου. Βέβαια κάτι τέτοιο καλό θα ήταν να μην το εγκλωβίσεις σε ένα σασί παλαιού ενισχυτή. Να φτιάξεις ένα εξωτερικό κουτί, με τον μετασχηματιστή απομακρυσμένο, άρα πάει αλλού η δουλειά από εκεί που ξεκίνησε.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Μια χαρά είναι η σκέψη σου. Βέβαια κάτι τέτοιο καλό θα ήταν να μην το εγκλωβίσεις σε ένα σασί παλαιού ενισχυτή. Να φτιάξεις ένα εξωτερικό κουτί, με τον μετασχηματιστή απομακρυσμένο, άρα πάει αλλού η δουλειά από εκεί που ξεκίνησε.
Nαι, μάλλον η σκέψη μας ταξιδεύει πολύ! Αλλά ένα τυπικό εύκολο σχεδιάκι λογικά μπορεί να το φτιάξει και να κάνει τη δουλειά του αξιοπρεπώς. Οπότε, ας το ρίξει σαν ιδέα.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Κάτι μου λέει ότι θα κρατήσω τον nad pp2 για την δουλειά του phono stage :)
Post automatically merged:

Σας ευχαριστώ πολύ για όλες τις προτάσεις.
 

ika

News
Μηνύματα
13.751
Reaction score
12.819
Αν δεν το κάνεις από χόμπυ, αξίζει να μπλέξεις για τον 350SE?
Άσε που δεν ξέρεις τι θα σου κοστίσει.
Καλύτερα πάρε ένα άλλο ενισχυτή με phono ή κράτα τον NAD,
Post automatically merged:

Αν δεν το κάνεις από χόμπυ, αξίζει να μπλέξεις για τον 350SE?
Άσε που δεν ξέρεις τι θα σου κοστίσει.
Καλύτερα πάρε ένα άλλο ενισχυτή με phono ή κράτα τον NAD,
ή παίρνεις αυτό https://www.ebay.co.uk/itm/DENON-PM...473543?hash=item3d96a61bc7:g:Bw4AAOSwFQVdvsjO
και κάνεις τράμπα το phono
 
Last edited:

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Μα δεν θα ασχοληθώ. Θα τον συντηρίσω και θα χρησιμοποιώ τον nad για το phono stage όπως έκανα και με τον υπάρχον AV. Απλά το σκέφτηκα καθαρά για να μειώσω τα ρεύματα αφαιρόντας ένα device απο το όλο setup.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Μα δεν θα ασχοληθώ. Θα τον συντηρίσω και θα χρησιμοποιώ τον nad για το phono stage όπως έκανα και με τον υπάρχον AV. Απλά το σκέφτηκα καθαρά για να μειώσω τα ρεύματα αφαιρόντας ένα device απο το όλο setup.
Χμ.... Έξοδος απο tape out στην είσοδο του AV?
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Καλημέρα σε όλους

Μετά απο ένα ενδελεχές καθάρισμα σε όλο το μηχανημα το οποίο το έκανα μόνος μου, σκεφτόμουν να του αλλαξω και τους δυο ηλεκτρολυτικούς που έχει (ELNA 8200uf/56V) γιατί τους βλέπω λιγάκι φουσκομένους απο την επάνω πλευρά. Το μηχάνημα παίζει αλλα μου φαίνεται ότι έχει πέσει η απόδοση του. Σκεφτόμουν να το κάνω μόνος μου καθότι πιάνουν τα χέρια μου αλλά δεν ξέρω τι μάρκα να αγοράσω εκτός απο ELNA για καλύτερη απόδοση. Θα ήθελα την βοήθεια σας.

Φιλικά Κωνσταντίνος
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Ό,τι κι αν πάρεις, φρόντισε να αγοράσεις απο αξιόπιστο κατάστημα και όχι απο κανένα ebay. Παίζει πολλή μαϊμού.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Απο το ebay σκεφτόμουν :unsure:. Καμία πρόταση για κάτι αξιόπιστο.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Να μην τους πειράξεις. Οι Elna είναι εξαιρετικοί πυκνωτές και δεν πέφτει η απόδοση τους τόσο εύκολα.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Μετά απο τόσα χρόνια δεν θα έχουν χάσει απόδοση; Τον ενισχυτή τον είχε σε μαγαζί ο πεθερός μου και έπαιζε κάθε μέρα για καμιά 15αρια χρόνια μέχρι που έκλεισε το μαγαζί.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Αα αυτό αλλάζει την κατάσταση. Αν τον είχες σε περιβάλλον σπιτιού θα σου έλεγα μην τον πειράξεις.
Σε μαγαζί που έχει φορτωθεί πολλές ώρες λειτουργίας και ιδίως αν οι συνθήκες ψύξης δεν είναι ιδανικές τότε αλλάζει.
Οπωσδήποτε αυθεντικά υλικά. Nippon Chemicon είναι σιγουράτζα από Ελλάδα.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Ακριβώς, στο τέλος θα τον πάω στον κ. Σάκη να τον δεί και να μου πεί τι χρειάζεται και δεν θα μπλέξω έγω.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.125
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top