Denon pma 720ae

Μηνύματα
135
Reaction score
17
Καλησπερα σας και χρονια πολλα.Εχω τον denon pma 720ae o οποιος οδηγει τα παλια μου jbl tlx 16 απο το μακρινο 95....θα ηθελα μια προταση για ηχεια δαπεδου, μεχρι 400€ τα ακουσματα ειναι rock, hard rock, metal....
Τα magnat 1002 στα 309€ πως σας φαινονται σαν λυση;
Σας ευχαριστω.
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
Καλησπερα σας και χρονια πολλα.Εχω τον denon pma 720ae o οποιος οδηγει τα παλια μου jbl tlx 16 απο το μακρινο 95....θα ηθελα μια προταση για ηχεια δαπεδου, μεχρι 400€ τα ακουσματα ειναι rock, hard rock, metal....
Τα magnat 1002 στα 309€ πως σας φαινονται σαν λυση;
Σας ευχαριστω.
TAGA HARMONY Platinum F-60v.2 480 ζεύγος
CERWIN-VEGA XLS-12 (με παζαρια 600 ευρώ το ζεύγος)


 

Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Πάρε αυτό στα 240€ ανά τεμάχιο (480€) σύνολο.

Είναι το μόνο ηχείο σε αυτά τα λεφτά με 12" woofer αρκετά λίτρα, καλές μεσαίες και δυνατά πρίμα.
Είναι το μόνο ηχείο σε αυτά τα χρήματα που λόγω woofer κατεβαίνει στα 29hz κάτι
που για το είδος μουσικής που θές θα καταλάβεις διαφορά σε συναυλιακές εντάσεις, κ όχι μόνο.
Δεν θα δυσκολευτείς να το οδηγήσεις με τον Denon ή κάποιον άλλο που πιθανόν θα έχεις, κ αν θές να ακούσεις δυνατά
και ποιοτικά χωρίς κρεμάσματα φωνής, ή μπουκώματα χαμηλών θα τα απολαύσεις ειλικρινά.
Είναι η μόνη εταιρία που σου δίνει τόσα watt, με τόσο μπάσο, ωραίο design, ειδικά η νέα σειρά, σε τόσο προσιτές τιμές.
Ολη η σειρά δίνει πολύ περισσότερα.
Χρειάζεσαι να δώσεις πολλαπλάσια σε δεκάδες ευρώ για να βρείς ένα αντίστοιχο ηχείο άλλης εταιρείας που να βγάζει την ποιοτική ένταση των Cerwin Vega, κ αυτό ισχύει για όλα τα μοντέλα.

https://www.schinas-electric.gr/ell/product/CERWIN-VEGA-SL-12-Hxeio-Dapedoy-TMX-S01CV00023
 

Μηνύματα
6.906
Reaction score
5.786
Πάρε αυτό στα 240€ ανά τεμάχιο (480€) σύνολο.

Είναι το μόνο ηχείο σε αυτά τα λεφτά με 12" woofer αρκετά λίτρα, καλές μεσαίες και δυνατά πρίμα.
Είναι το μόνο ηχείο σε αυτά τα χρήματα που λόγω woofer κατεβαίνει στα 29hz κάτι
που για το είδος μουσικής που θές θα καταλάβεις διαφορά σε συναυλιακές εντάσεις, κ όχι μόνο.
Δεν θα δυσκολευτείς να το οδηγήσεις με τον Denon ή κάποιον άλλο που πιθανόν θα έχεις, κ αν θές να ακούσεις δυνατά
και ποιοτικά χωρίς κρεμάσματα φωνής, ή μπουκώματα χαμηλών θα τα απολαύσεις ειλικρινά.
Είναι η μόνη εταιρία που σου δίνει τόσα watt, με τόσο μπάσο, ωραίο design, ειδικά η νέα σειρά, σε τόσο προσιτές τιμές.
Ολη η σειρά δίνει πολύ περισσότερα.
Χρειάζεσαι να δώσεις πολλαπλάσια σε δεκάδες ευρώ για να βρείς ένα αντίστοιχο ηχείο άλλης εταιρείας που να βγάζει την ποιοτική ένταση των Cerwin Vega, κ αυτό ισχύει για όλα τα μοντέλα.

https://www.schinas-electric.gr/ell/product/CERWIN-VEGA-SL-12-Hxeio-Dapedoy-TMX-S01CV00023
+1000
 

gid

Μηνύματα
7.411
Reaction score
8.652
Πάρε αυτό στα 240€ ανά τεμάχιο (480€) σύνολο.

Είναι το μόνο ηχείο σε αυτά τα λεφτά με 12" woofer αρκετά λίτρα, καλές μεσαίες και δυνατά πρίμα.
Είναι το μόνο ηχείο σε αυτά τα χρήματα που λόγω woofer κατεβαίνει στα 29hz κάτι
που για το είδος μουσικής που θές θα καταλάβεις διαφορά σε συναυλιακές εντάσεις, κ όχι μόνο.
Δεν θα δυσκολευτείς να το οδηγήσεις με τον Denon ή κάποιον άλλο που πιθανόν θα έχεις, κ αν θές να ακούσεις δυνατά
και ποιοτικά χωρίς κρεμάσματα φωνής, ή μπουκώματα χαμηλών θα τα απολαύσεις ειλικρινά.
Είναι η μόνη εταιρία που σου δίνει τόσα watt, με τόσο μπάσο, ωραίο design, ειδικά η νέα σειρά, σε τόσο προσιτές τιμές.
Ολη η σειρά δίνει πολύ περισσότερα.
Χρειάζεσαι να δώσεις πολλαπλάσια σε δεκάδες ευρώ για να βρείς ένα αντίστοιχο ηχείο άλλης εταιρείας που να βγάζει την ποιοτική ένταση των Cerwin Vega, κ αυτό ισχύει για όλα τα μοντέλα.

https://www.schinas-electric.gr/ell/product/CERWIN-VEGA-SL-12-Hxeio-Dapedoy-TMX-S01CV00023
To συγκεκριμένο μοντέλο δεν το γνωρίζω. Ωστόσο για πολλά (δυστυχώς) χρόνια τα κύρια ηχεία μου ήταν τα Cerwin-Vega AT12, κι αυτά τρίδρομα με 12άρι γούφερ και υψηλή ευαισθησία και μεγάλο όγκο. Γράφω "δυστυχώς" γιατί άργησα πολύ να συνειδητοποιήσω πως τα μπάσα του ήταν εντελώς πλαδαρά και εκτός ελέγχου, και τα πρίμα του σκληρά. Είμαι κάθε άλλο παρά audiophile, αλλά αυτά τα ηχεία πραγματικά δεν χρειάζεται να έχεις πλατινένια αυτιά για να τα ξεβρακώσεις. Σε υψηλές εντάσεις αφενός σκλήραιναν πολύ κι αφετέρου έβγαζαν φύσημα που νόμιζα πως ήταν του ενισχυτή. Όταν τα αντικατέστησα με τα Yamaha NS300 κατάλαβα τι σημαίνει ηχείο HiFi. Για μένα τα ΑΤ12 απλά δεν είναι HiFi. Επιπλέον είχαν κακό (ή μάλλον ανύπαρκτο) φινίρισμα στην πλάτη, το ξύλο ήταν με τις ακίδες ακόμη, και η οπή bass reflex με κοφτερή ακμή, δεν μπήκαν στον κόπο να τη στρογγυλέψουν όπως επιβάλλουν οι κανόνες ακουστικής. Η σίτα στην πρόσοψη ήταν καρφωμένη στο πλαίσιό της με staples.... Τι να πει κανείς παραπάνω...

Το ηχεία που προτείνεις παραπάνω μπορεί να είναι μια κλάση πάνω, δεν το ξέρω, και μακάρι να είναι, μακάρι να έχουν βελτιώσει (πολύ) τα μοντέλα τους, πάντως προτρέπω τον ΟΡ να ακούσει προσεκτικά και αυτό και όποιο άλλο ηχείο.
 

Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Καλησπέρα..

Κατ' αρχάς τα ΑΤ-12 (AT-80)και όλη η σειρά ΑΤ είναι παραγωγής από το 1988-1992.
Τα ΑΤ-12 και όλη η σειρά ΑΤ ήταν πολύ καλή. (κατά την γνώμη μου φυσικά.
Εχω ακούσει πολλές φορές όλη τη σειρά παλιά στην Κινοτεχνική (αντιπροσωπεία της Cerwin Vega στα 90'S
και εγώ είχα μέσα σατ πολλά ζευγάρια ηχείων τα AT-100 (AT-15).
Για να κρίνεις ένα ηχείο πρέπει να λάβεις πολλά υπ'όψιν σου. Χώρος,πηγή,ενισχυτικά,καλώδια,θέση ακρόασης, κ άλλα πολλά όπως
έχω διαπιστώσει μέσω φίλων μου ηχοληπτών σε διάφορα οικιακά studio κ όχι μόνο.
Τα ηχεία σου αυτά με τι ενισχυτή τα οδηγούσες?
Εγώ θα σου πώ μόλις πήρα τα AT-100 (AT-15) εντελώς διαφορετικό ηχείο από το δικό σου, 15" woofer,4ΩΜ,107db ευαισθησία κλπ
νόμιζα ότι με τον Yamaha A-1020 που είχα τότε ότι θα τα οδηγήσει σωστά λόγω 4ΩΜ και 107db.
To αποτέλεσμα με είχε ενθουσιάσει αρκετά γιατί σε ένα σαλόνι 45τμ που έπαιζαν τότε κάθε φορά που έσκαγε η μπότα του μπάσου
την ένοιωθα στο στομάχι μου, επειδή καθόμουν γύρω στα 6 μέτρα απέναντί τους.
Κ όταν πήγαινα δίπλα στο ηχείο ακουμπούσα το woofer κ δεν μου τίναζε το δάχτυλο.Ολα χαλαρά και σε ένταση οριακή για διαμέρισμα.
Νόμιζα ότι άκουγα..!
Ομως σύντομα αντικατέστησα τον Yamaha A-1020 με σετ προ-τελικού τον Onkyo P-308-M508 και το πράγμα ξέφυγε εντελώς.
Μαζί με εμένα άκουγαν και τα υπόλοιπα διαμερίσματα του τετραγώνου.
Θα μου πείς κ σε μία συναυλία κουφένεσαι, κ σε ένα club βουίζουν τα αυτιά σου αλλά δεν ακούς ποιότητα..
Εγώ θα σου πώ ότι φίλος μου που του είχα πουλήσει τα B&W DM 640i (ανώτερα απο τα Yamaha NS-300)
και τα οδηγούσε με εναν ONKYO A-809 που επίσης του είχα πουλήσει, μόλις ΄"άκουσε" το δικό μου σύστημα του δημιούργησα τέτοιο θέμα που τα άλλαξε άμεσα με τα infinnity SM-155 παραπλήσια με τα ΑΤ-100.
Οταν άκουσε τον ήχο των 15" μου είπε όπως κ πολλοί όλα αυτά τα 35 χρόνια που παλεύω με τα Hi-Fi ότι αν το ζητούμενο είναι μπάσο αισθητό, μαζί με έλεγχο και καθαρή ένταση με λίγα χρήματα τότε η Cerwin Vega είναι μονόδρομος.
Υamaha είχα κάποτε γιά λίγο στα χέρια μου το NS-1000M και το οδηγούσα με έναν SANSUI AUX-911DG.
Απίστευτος συνδυασμός, απίστευτα ηχεία ειδικά με σύνδεση ψηφιακή το CD, αλλά τα λαχάνιαζα υπερβολικά στα χαμηλά,
Γιατί εμένα το ζητούμενο ήταν κ είναι το ηχείο όταν τρώει πολλά watt, κ ακούς με πάνω από 115db output, το μπάσο να μην παραμορφώνει κ να υποστηρίζει όλο το τραγούδι χωρίς φλατάρισμα κ με συχνότητες κάτω από 30Hz.
Οπότε αυτό το αποτέλεσμα με ηχεία που οδηγούνται με χαμηλομεσαίους κώνους 6/15" ή 8" ή και 10" δεν παίζει..

Επίσης η ποιότητα τους δεν ήταν κακή.
Συγκρίνεις ένα ηχείο σχεδιασμού κ κατασκευής του 1988 με ένα ηχείο του 2000+..
Οπότε δεν παίζει αυτό.
Αλλωστε δεν μπορείς να έχεις χαμηλά που να σε μετακινούν απο την θέση που κάθεσαι, φωνή που να δοκιμάζει τα τύμπανα σου
και ψηλές συχνότητες κρύσταλλο με μεγάλο επιβλητικό όγκο και σχεδιασμό, και φινίρισμα πολυτελές με ποσά κάτω των 1.000€
Από εκεί κ πέρα όλα είναι στο τελικό άκουσμα (κριτή) που είναι τα αυτιά μας και τα μάτια μας..

Αν κ ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω το φινίρισμα στην πλάτη τι ρόλο παίζει..
Αλλωστε θεωρώ ότι η σωστή θέση ακρόασης είναι μπροστά κ όχι πίσω..;)

Φιλικά πάντα.. και υποκειμενικά..
Αλλωστε ΄το τί ακούει ο καθένας με το αυτί του είναι υποκειμενικό.
Ο μόνος αντικειμενικός κριτής είναι τα όργανα μέτρησης..
 

Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Αλλωστε για να είμαστε και δίκαιοι εξαρτάται και από το τί ακούς και σε τί εντάσεις.
Πίστεψε με στο ένα σύστημα μου τα roister LS-100 άκουγα ήχο που τον ευχαριστιόμουν πολύ, αλλά όταν ήθελα γκάζια
τότε τα Cerwin Vega μου τα έδιναν.
Καταλαβαίνω το αυτό του Χαϊφιντελίστα καθώς επίσης και εκείνους που δίνουν χιλιάδες ευρώ να αγοράσουν λαμπάτους και ηχεία βιβλιοθήκης πανάκριβα.
Αλλά έχω ώς δεδομένο αυτοί οι τύποι δεν ακούν ηλεκτρονική μουσική, ή ντίσκο, ή hip hop, ή rock.
Κ αν ακούνε τότε οι στάθμες είναι σίγουρα συνοδεία άλλων εργασιών που κάνουν παράλληλα ώς υπόκρουση.
Δεν γίνεται να απαιτείς από ένα ηχείο EPOS με μονάδα χαμηλών 5 1/2" και αξία εκατοντάδων ευρώ να ακούσεις το Money for nothing των Dire Straits δυνατά ή κάποιο άλλο κομμάτι.
Ξέρεις πόσες φορές εγώ σε σπίτια φίλων με καλά συστήματα κ ακριβά ηχεία βιβλιοθήκης ή στήλες ακούγοντας μουσική τους έλεγα να βάλουν τα κομμάτια (Kraftwerk -Robots ή το Herb Alpert - keeps your eyes on me) και μετά τα άκουγαν στο δικό μου σύστημα κ πάθαιναν..
Αλλο ηχείο χρειάζεσαι να ακούσεις το (Beastie Boys - No sleep til brooklyn) ή (Bassotronics - i love bass) και άλλο για να ακούσεις Vivaldi - Strings for addaggio)
Οχι ότι η κλασσική μουσική είναι εύκολο φορτίο για τα ηχεία..
Το αντίθετο.
Με το carmina burana τα Cerwin vega έφταναν τα 5+ εκατοστά σε bass excursion!

Ολα εξαρτώνται από το τι ακούς, κ σε τι εντάσεις θες να γεμίζει ο χώρος ακρόασης σου..
 

Μηνύματα
98
Reaction score
77
Δεν ξέρω για τι χώρο προορίζονται , ωραία και η μπότα στο στομάχι , αλλά με τα 50w του Denon θα πήγαινα σε κάποιο μοντέλο βάσης της klipsch καθώς ακόμα και ευαίσθητες υλοποιήσεις δαπέδου με πολλές και μεγάλες μονάδες (π.χ. 8'') μάλλον δεν θα οδηγηθούν σωστά και θα χρειαστούν πολύ ισχυρότερα ενισχυτικά. Δοκίμασε να ακούσεις κάποια δίδρομα μοντέλα δαπέδου με 6.5'' μονάδες αν το χαμηλό αποτελεί προτεραιότητα . Ακούω και εγώ Ροκ - Μέταλ , με έναν Denon pma 735-r ο οποίος οδηγεί τα Cambridge aero 2 τα οποία ναι μεν δεν έχουν το χαμηλό των Roister silk 120 που είχα αλλά ο ήχος είναι πιο ισορροπημένος, και ακούω λεπτομέρειες που δεν άκουγα πριν , συν το ότι δεν κουράζουν μετά από πολύωρες ακροάσεις . Είναι και θέμα προσωπικών ηχητικών προτιμήσεων , εχω ακούσει υλοποιήσεις των CW , JBL , Klipsch σε μαγαζιά διασκέδασης, με ενθουσιάσαν δε λέω αλλά δε θα τα ήθελα για οικιακό περιβάλον.
 

Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Δεν ξέρω για τι χώρο προορίζονται , ωραία και η μπότα στο στομάχι , αλλά με τα 50w του Denon θα πήγαινα σε κάποιο μοντέλο βάσης της klipsch καθώς ακόμα και ευαίσθητες υλοποιήσεις δαπέδου με πολλές και μεγάλες μονάδες (π.χ. 8'') μάλλον δεν θα οδηγηθούν σωστά και θα χρειαστούν πολύ ισχυρότερα ενισχυτικά. Δοκίμασε να ακούσεις κάποια δίδρομα μοντέλα δαπέδου με 6.5'' μονάδες αν το χαμηλό αποτελεί προτεραιότητα . Ακούω και εγώ Ροκ - Μέταλ , με έναν Denon pma 735-r ο οποίος οδηγεί τα Cambridge aero 2 τα οποία ναι μεν δεν έχουν το χαμηλό των Roister silk 120 που είχα αλλά ο ήχος είναι πιο ισορροπημένος, και ακούω λεπτομέρειες που δεν άκουγα πριν , συν το ότι δεν κουράζουν μετά από πολύωρες ακροάσεις . Είναι και θέμα προσωπικών ηχητικών προτιμήσεων , εχω ακούσει υλοποιήσεις των CW , JBL , Klipsch σε μαγαζιά διασκέδασης, με ενθουσιάσαν δε λέω αλλά δε θα τα ήθελα για οικιακό περιβάλον.

Οντως ο Denon 720ae είναι ποιοτικός αλλά σχετικά χαμηλής ισχύος.
Εχει όμως επαρκές τροφοδοτικό (με βάση τα test,reviews) οπότε θεωρητικά θα μπορέσει να "κουνήσει" και μεγαλύτερους κώνους
πχ. 8"
Θεωρώ ότι θα πρέπει να ξεκαθαρίσει πόσο θέλει να πιέσει με το volume τα ηχεία κ δεδομένων βέβαια των δυνατοτήτων του denon.
Απο εκεί κ πέρα ένας σωστά ρυθμισμένος γραφικός ισοσταθμιστής (equalizer) θα δώσει έναν πιό συνολικά γεμάτο ήχο και θα βοηθήσει το έργο των ηχείων.
Αλλωστε πιό εύκολα θα μπορέσει να οδηγήσει ο Denon ένα μεγάλο ηχείο με 10" ή 12" woofer χαμηλής ωμικής αντίστασης (4ohm) και υψηλής ευαισθησίας (πάνω από 95db), κάτι που η Cerwin Vega το υιοθέτησε εξ' αρχής στα περισσότερα μοντέλα της γκάμας των ηχείων της παρά ένα μικρό βιβλιοθήκης υψηλής ωμικής αντίστασης (8ohm) και χαμηλής ευαισθησίας (84-86db).
Με ένα τέτοιο ηχείο ο Denon θα το οδηγήσει πλέον με καθαρά 85w ανά κανάλι οπότε θα έχει καλύτερο ακουστικό αποτέλεσμα.
(πάντα κατά την υποκειμενική μου άποψη το ακουστικό αποτέλεσμα).
Εχω δοκιμάσει Cerwin Vega το μοντέλο ΑΤ-100 που είχα παλαιότερα (400w,15",4ohm,102db ευαισθησία) και επειδή διαφωνούσαμε
τότε με κάποιους φίλους σχετικά με την ευκολία οδήγησης των Cerwin Vega's, είχε φέρει φίλος εναν Technics SU-500 2X50 4ohm!
και βοήθησε και ενα EQ Technics SH GE-70 7Χ7 περιοχών.
Σε πληροφορώ ότι το δωμάτιο έτριξε απο το μπάσο.
Πάθανε πλάκα πώς ο ταπεινός Technics με τα 50 watt του κούναγε τα 15" σε ρυθμούς πάρτυ!
Φυσικά όταν επανασύνδεσα τα δικά μου ενισχυτικά Onkyo P308-M508 με 290W Rms ανα κανάλι φυσικό είναι ότι τινάχτηκαν τα αυτιά τους.
Θέλω να πώ ότι θα μπορέσει να ροκάρει περισσότερο με μεγαλύτερους κώνους όπως αυτούς των Cerwin Vega.
Οσον αφορά το άκουσμα των Cambridge aero 2 σε σχέση με το Silk 120 θα συμφωνήσω απόλυτα.
Κ επίσης καταλαβαίνω τι εννοείς όταν λές δεν σε κουράζουν οι πολύωρες ακροάσεις.
Εννοείται ότι σε ένα club εκτονώνεσαι και απολαμβάνεις, αλλά όταν κληθείς να το κάνεις αυτό κάθε μέρα εγώ τουλάχιστον δεν θα μπορούσα όπως και οι περισσότεροι.
Μην φανταστείς ότι εγώ ακούω καθημερινά σε υψηλές εντάσεις.
Ανέκαθεν είχα πάντα δύο συστήματα Hi-Fi πέραν του Home Cinema.
Στο σαλόνι το δυνατό, και ένα δεύτερο στο δωμάτιο/γραφείο με σύνθεση ολοκληρωμένου ενισχυτή, ηχεία άλλοτε βάσης, άλλοτε κολώνες δαπεδου, πάντα με woofer 8".
Αν με ρωτήσεις θα σου πώ ότι περισσότερο απολάμβανα το μικρότερο σύστημα για πολύωρες ακροάσεις είτε ως background μουσική ενόσω εργαζόμουν.
Απλά ήξερα ότι όταν θα έχω την διάθεση για "γκάζια" θα μπορούσα εκείνα τα σημεία των κομματιών να τα ακούσω έτσι όπως μόνο τα πολλά watt και τα μεγάλα woofer μπορούν να τα αποδώσουν.
Γιαυτό και ενώ συμφωνώ με τα περισσότερα από όσα είπες θα διαφωνήσω με τα επαγγελματικά ηχοσυστήματα που έχεις ακούσει στα εκάστοτε μαγαζιά όπου έχεις βρεθεί όπως και οι περισσότεροι από εμάς, με την ένοια ότι άλλο να βαράνε επαγγελματικοί ενισχυτές με 15" ηχεία ή 18" είτε περιφερειακά, είτε μόνιτορ και με συνοδεία subs, σε έναν χώρο ο οποίος πάσχει
όπως οι περισσότεροι απο ακουστικότητα, και σε συνθήκες απο πλευράς θέσης ακρόασης ότι νά'ναι και καταλαβαίνεις τι εννοώ.
Κ άλλο πράγμα τα 300watt ενός ποιοτικού τελικού ενισχυτή με πηγή Super Audio Cd, ή DAT, με ηχεία τεράστια αλλά σχεδιαμού Hi-Fi, κ δεν εννοώ το design, αλλά την υλοποίηση των μεγαφώνων, τις συχνότητες crossover, κλπ. με καλωδίωση ποιοτική και εσύ ώς ακροατής τοποθετημένος σωστά χωροταξικά, και απομονωμένος από άλλους θορύβους.
Συμφωνώ ότι τα 132db που κάποια στιγμή μετρήσαμε στα 3 μέτρα άλλος δεν τα αντέχει καθόλου, ούτε κ από απέναντι να τα ακούει, ενώ εγώ τα απολαμβάνω..:dance2:

Πάντα φιλικά και υποκειμενικά!!:)
 

Μηνύματα
13.644
Reaction score
6.614
Με 400 ευρω,δεν αγοραζεις κατι που θα σου δωσει ουσιαστικη βελτιωση σε σχεση με τα ηχεια που διαθετεις.Ισως να μην εχεις και καμια βελτιωση. Προσπαθησε να ακουεις τα ηχεια σου με εναν πιο δυνατο-καλυτερο ενισχυτη και ισως αναθεωρησεις τις επιλογες σου.Ο 720 ειναι πολυ καλος ενισχυτης,αριστος για τα χρηματα που πωλειται στη χωρα μας,αλλα με συγκεκριμενες δυνατοτητες.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.714
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top