Design: Σήμερα ή χθες??

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Αναφέρομαι καθαρά σε σχεδιασμό (εσωτερικού και εξωτερικού) σε αυτοκίνητα που κυκλοφορούν σήμερα (ή άντε σε λίγους μήνες) σε σχέση με αντίστοιχα τα μοντέλα που μόλις αντικαταστάθηκαν.
Και όχι μόνο σε αυτοκίνητα αλλά και σε μοτοσυκλέτες.....

Ας βάλουμε μερικές φωτό με μοντέλα που όταν τα είδαμε είπαμε: "το προηγούμενο ήταν ομορφότερο"

Σε κάθε post αν μπορούμε να βάζουμε δίπλα-δίπλα τις φωτό (μικρού μεγέθους σχετικά) ΑΝ είναι δυνατό βεβαίως και τα σχόλιά μας.......

Ξεκινάμε?
 



Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
M5 (E39)



&
M5 (E60)








Προσωπικά, θεωρώ ότι η Ε39 ήταν αισθητικά καλύτερη, τόσο εξωτερικά όσο και εσωτερικά......
Εξωτερικά η Ε60 μου φαίνεται πολύ φορτωμένη, η σχεδίαση δεν έχει ροή και δείχνει ατζούμπαλη.
Αντίθετα η Ε39 δείχνει τόσο συμπαγής και ομοιογενής σε σημείο η νέα να φαίνεται και λιγότερο ποιοτική.
Στο μάτι (τουλάχιστον) η Ε39 φαίνεται λιγότερο φλύαρη άρα και πιο ουσιαστική.
Για το εσωτερικό δεν το συζητώ καθόλου.
Στην Ε39 έχουμε κλασικό οδηγοκεντρικό ταμπλό, ποιότητα που φωνάζει από χιλιόμετρα.
Στην Ε60 με χάλασαν πολύ.....Πάντα μου άρεσαν τα εσωτερικά των BMW. Αλλά οι τελευταίες γενιές έχουν χάσει τον υπέροχο χαρακτήρα τους...Δυστυχώς

Για μένα: M5 E39 vs M5 E60 = 2-0 (ξεκάθαρα)
 



Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Bέβαια, με τον extra εξοπλισμό.........





θα προτιμούσα την 999, αλλά συνολικά (χωρίς τα xtra) η 998 είναι λιγότερο φλύαρη, με πιο απαλές γραμμές και χωρίς εκείνο τον απαίσιο κοκοβιό της 999

 


GTX

Μηνύματα
3.813
Reaction score
39
Ford Focus RS



Ford Focus ST



Καλά το εσωτερικό το βελτιώσανε δε μπορώ να πώ, αλλά απ'έξω το κάνανε χάλια. Και το κακό έχει επεκταθεί φυσικά και στις απλές εκδόσεις. Το RS είναι πανέμορφο με επιθετικό look αλλά περιορισμένο και πιο σεμνό, το ST είναι too much. Το ξέρω βέβαια οτι το ST δεν είναι ο αντικαταστάτης του RS αλλά μιλάω για το γενικό σουλούπι του Focus.

Για την 5άρα Γιάννη δε πολύσυμφωνώ :D Η καινούρια είναι πιο σπόρ και πιο νεανική και γενικά την πάω φούλ :D Έχοντας οδηγήσει αρκετά και τις 2 (όχι τις Μ :? :() το εσωτρικό της καινούριας μπορώ να πω οτι το αισθάνεσαι πολύ πιο φρέσκο σχεδιαστικά (αν και υπάρχει πτώση στην ποιότητα κατασκευής), το μεγαλύτερο αρνητικό για μένα στο εσωτερικό της καινούριας είναι η πλήρης έλειψη κάποιας μικροθήκης για κλειδιά, κινητό κτλ, πρέπει να τα βάλεις στο υποβραχιόνιο ντε και καλά!
 

Μηνύματα
5.115
Reaction score
7
To ταμπλό του RS μου αρέσει περισσότερο. Συναύδει με τον χαρακτήρα του αυτοκινήτου. Το σουλούπι του είναι φοβερό. Όμορφο αμάξι, με φοβερό χρώμα και όσο πρέπει φουσκωμένο. Το ST από την άλλη δεν είναι κακό (κάθε άλλο) αλλά δεν έχει τον αγωνιστικό χαρακτήρα του RS... Άσε που όποτε το βλέπω νομίζω οτι βλέπω Leon...
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.758
Reaction score
83.593
Γιάννης Δημητρόπουλος said:
Για μένα: M5 E39 vs M5 E60 = 2-0 (ξεκάθαρα)
Έχω οδηγήσει την Ε39 και με πήγαν πρόσφατα βόλτα με την Ε60 (ικανότατος οδηγός).
Εξωτερικά μου αρέσει πιο πολύ η Ε60, είναι πιο "άγρια".
Εσωτερικά προτιμώ την Ε39, γιατί όπως κι εσύ λες, η αλλαγή της εσωτερικής σχεδίασης που έχει υιοθετήσει η BMW τελευταία δε μου αρέσει.
Όταν είχε βγει η Z4 ήμουν έτοιμος να την πάρω και κόλλησα στο εσωτερικό της. Αυτή η τάση "νοσταλγία του παρελθόντος" δε με βρίσκει καθόλου σύμφωνο.
Στο δρόμο τώρα, η Ε60 είναι μπροστά μακράν! Αν η Ε39 μου είχε κάνει εντύπωση με τη δύναμη και τη συμπεριφορά της, η Ε60 με άφησε άφωνο. Ξεκινάει σαν τετρακίνητο, ανεβάζει στα 250χιλ. λες και είναι 150, στρίβει σα να ζυγίζει ένα τόνο λιγότερο, φρενάρει απίστευτα κλπ κλπ κλπ.
Μόνο με Carrera Turbo έχω αισθανθεί ανάλογο δέος.
 

Μηνύματα
1.356
Reaction score
1
Πολύ ωραίο θέμα.
Πράγματι,υπάρχουν μοντέλα που σχεδιαστικά δείχνουν αξεπέραστα και θαρρείς ότι έπρεπε να κυκλοφορούν σήμερα.

Τα δικά μου παραδείγματα όπου τα παλιά μοντέλα είναι δικά μου αυτοκίνητα.

TOYOTA CELICA σήμερα...



 

Μηνύματα
1.356
Reaction score
1
Και η δική μου (για να μην ποστάρω την gt4 Carlos Seinth).
(Το ανεβάζω σε ξεχωριστά post γιατί δεν ξέρω πως μπορώ να το κάνω σε ένα όπου μεταξύ των φωτογραφιών να παρεμβάλλω τα σχόλιά μου)



 




Μηνύματα
1.356
Reaction score
1
Τρίτο και τελευταίο για σήμερα παράδειγμα,η σειρά 3 της BMW.
Δείτε την μεγάλη σχεδιαστικά διαφορά της Ε36 από το προηγούμενο μοντέλο (Ε32) και την αδιάφορη αντικαταστάτριά της.
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Καλά το πάμε........ :D
Βέβαια μιλάμε καθαρά για Design και όχι για οδική (& οδηγική) συμπεριφορά..........
Ναι η Ε60 στρίβει καλύτερα σε σχέση με την Ε39 φίλε xfader αλλά αισθητικά σαφέστατα προτιμώ την Ε39 (καθαρά προσωπική επιλογή βεβαίως....)
Να ανοίξουμε και ένα θέμα για οδηγική απόλαυση??? :D

@Γιώργο: Σαφέστατα η Ford έκανε πισωγύρισμα σχεδιαστικά με το νέο Focus το οποίο ΔΕΝ είναι άσχημο αλλά σίγουρα θα το χαρακτήριζα άτολμο......Μου φθάνει στα μάτια σαν "δουλεύω στηριζόμενος στην φήμη του προηγούμενου για να γεμίσω τα ταμεία μου" που δεν είναι κακό για μια βιομηχανία που πρωταρχικά θέλει να πουλάει

@Μάριο: και που να μάθεις Μάριε ότι το πορτοκαλί στο Focus ST χρεώνεται 1500+€ παραπάνω σαν extra (και δεν ξέρω με τι λίστα αναμονής!!) :shock: :shock:

@Σωκράτη: Συμφωνώ απόλυτα για την Celica.......Ιδιαίτερα η τελευταία είναι για τα μπάζα ως αναφορά το εσωτερικό της και απλά επαρκής στο εξωτερικό σχεδιασμό της.........
Μου επιτρέπεις να βάλω τις φωτό στο photobucket και να στις ανοίξω μόνιμα στα post σου??
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.393
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top