Designated Survivor (2016)

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.692
Reaction score
83.358
designated-survivor-650.jpg


Ένα μεγάλο καράβι έχει και μεγάλες φουρτούνες. Και οι ΗΠΑ είναι από τα 3-4 μεγαλύτερα καράβια παγκοσμίως. Γι΄αυτό οι φύλακες έχουν γνώση και επειδή δίνουν μεγάλη αξία στην παρουσία ενός προσώπου-ηγέτη, ενός προσώπου-συμβόλου των αξιών της χώρας, έχουν μια συνθήκη για τις ακραίες και καταστροφικές περιπτώσεις. Ο Designated Survivor είναι ένα πρόσωπο χαμηλά στην ιεραρχία του Υπουργικού Συμβουλίου, που θα πρέπει να προστατευτεί από κάθε φυσική καταστροφή, τρομοκρατική επίθεση κτλ.

Μόλις περάσει ο πανικός, αυτό το πρόσωπο ορκίζεται νέος Πρόεδρος των ΗΠΑ (εφόσον όλα τα μέλη που είναι ψηλότερα στην ιεραρχία έχουν πεθάνει) και αναλαμβάνει να οδηγήσει το καράβι. Στη σειρά Designated Survivor ο κλήρος πέφτει στον Τομ Κέρκμαν (Κίφερ Σάδερλαντ), ο οποίος δεν είναι αυτό που λέμε politics material.

Αποφεύγει την λομπίστικη συμπεριφορά, τις πισώπλατες κινήσεις, τις κολλεγιές και όλα όσα έχουμε δει στο House of Cards για παράδειγμα. Ακολουθεί τον δρόμο της ειλικρίνειας, έχει ηθικά κίνητρα και γι΄αυτό είναι διπλά σαστισμένος όταν γίνεται επίθεση στο Καπιτώλιο και πεθαίνουν όλα τα μέλη του Κογκρέσου και ο Πρόεδρος Ρίτσμοντ.

Εν μία νυκτί ο Kirkman γίνεται από απλός στρατιώτης στη σκακιέρα βασίλισσα και καλείται να φάει όλα τα αντίπαλα πιόνια ώστε ο βασιλιάς-λαός να βγει νικητής. Σε αυτή τη μετάβαση από zero to hero έχει να αντιμετωπίσει την σύγκρουση δύο συνεργατών του για να πάρουν τη θέση του Επιτελάρχη, μια Ρεπουμπλικανή που είχε οριστεί από το κόμμα της ως Designated Survivor, τους αξιωματικούς των Ενόπλων Δυνάμεων που διψάνε για πόλεμο και την απόλυτη δυσπιστία τόσο εκτός όσο κι εντός του Λευκού Οίκου.

Είναι όμως η ειλικρίνεια και οι αρχές του που θα τον κάνουν να μην δει αντιδραστικά τις επικρίσεις, αλλά να τις ακούσει με ευπιστία και να τις διορθώσει. Στην πορεία αυτής της μετάβασης θα διαπιστώνει σιγά σιγά ότι αυτό που ζητά ο αμερικανικός λαός, απέχει έτη φωτός από αυτό που θέλει ο ίδιος να είναι.

Το σενάριο του Ντέιβιντ Γκουγκενχάιμ δεν κομίζει γλαύκας εις Αθήνας, με την έννοια ότι πρόκειται για μια ευθεία και απλή διαδρομή πλοκής. Γι΄αυτό και είναι από τις λίγες σειρές που ο πιλότος περισσότερο σε αποθαρρύνει, παρά σε κρατάει. Κάπου στα μισά του δευτέρου επεισοδίου είναι που αντιλαμβάνεσαι ότι θες να δεις γρήγορα το επόμενο. Και το επόμενο.

Σίγουρα το House of Cards (και κατά κάποιο τρόπο το Newsroom) έχει αλλάξει ομοθυμαδόν την πρόσληψη που έχουμε σε τέτοιου είδους σειρές. Κι όταν έχεις ως μέτρο σύγκρισης τον Κέβιν Σπέισι, τότε ο Σάδερλαντ σου κάθεται περίεργα σε τέτοιο ρόλο. Ιδίως όταν τον έχεις δει σκληρό και με ένα πιστόλι στο χέρι στο 24.

Εδώ βρίσκεται και η γοητεία. Κόντρα κατάσταση για τον Κίφερ, κόντρα κατάσταση και ο Τομ Κέρκμαν σε σχέση με τον Άντεργουντ. Αυτό ίσως αποτελεί το ατού της σειράς για να παραμείνεις μαζί της.

Από τον Στέργιο Πουλερέ
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.692
Reaction score
83.358
Το πρώτο επεισόδιο ήταν η "περιγραφή της κεντρικής ιδέας" και ήταν ενδιαφέρον. Το δεύτερο ήταν κάπως μεταβατικό αλλά καλό. Το τρίτο και το τέταρτο έχουν τις γρήγορες εναλλαγές που λανσάρισε το 24 και με έκαναν να κολλήσω.

Το 5ο θα βγει σε 2 βδομάδες.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.873
Reaction score
41.080
Μπράβο Αλεξ! Ενημέρωσε μας όταν τελειώσει το season.

Για να μην τρώμε φρίκες περιμένοντας μια βδομάδα να βγει το επόμενο επεισόδιο :D
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.692
Reaction score
83.358
Μπράβο Αλεξ! Ενημέρωσε μας όταν τελειώσει το season.

Για να μην τρώμε φρίκες περιμένοντας μια βδομάδα να βγει το επόμενο επεισόδιο :D
Λόγω του ρεκόρ τηλεθέασης του πρώτου επεισοδίου το ABC έδωσε το ΟΚ για πλήρη σεζόν 22 επεισοδίων αντί για τα 13 της αρχικής συμφωνίας. Οπότε άρχισε να βλέπεις γιατί θα τραβήξει πολύ. :D
 

Μηνύματα
1.816
Reaction score
339
Η σειρά βλέπεται πολύ άνετα!!! Κλασικός Σάδερλαντ, ξέρει πως να χειριστεί τον ρόλο και ξαφνικά πιάνεις τον εαυτό σου να κολάει άσχημα...;)
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.933
Reaction score
20.435
Είδα και τα 4 επεισόδια "μονορούφι"! Μου άρεσε πολύ η σειρά και, ναι, περιμένω πώς και πώς το επόμενο, πέμπτο επεισόδιο. Ξέρουμε κάθε πότε προβάλλεται στις Η.Π.Α.;
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.260
Reaction score
93.649

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.487
Reaction score
30.863
Βλεπεται οριακα , αδυναμο σεναριο χωρις να πιανει το κλιμα του τοσο φοβερου γεγονοτος.
Η ιδεα καλη αλλα η υλοποιηση πολυ μετρια...
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Βλεπεται οριακα , αδυναμο σεναριο χωρις να πιανει το κλιμα του τοσο φοβερου γεγονοτος.
Η ιδεα καλη αλλα η υλοποιηση πολυ μετρια...
Τεινω να συμφωνήσω, γιατι και οι χαρακτήρες είναι κάποιοι χάρτινοι (π.χ. ο "κακός" πολεμοχαρής general). Πάντως, αν κάνουμε suspend our disbelief λιγό περισσότερο απο τον μέσο όρο, η σείρα βλέπεται καραάνετα, ειδικά πριν τον ύπνο!
Τι να δω στο Netflix? Α, "Designated Survivor". Μια χαρουλα να περάσεις την ώρα σου.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.692
Reaction score
83.358
Η σειρά μου αρέσει γιατί έχει τις γρήγορες εναλλαγές σκηνών αλά 24 χωρίς πλατιάσματα και περιττά μπλα-μπλα. Ο βασικός χαρακτήρας είναι ένας, ο Kiefer Sutherland, και όλοι οι άλλοι είναι απλά βοηθητικοί και αναλώσιμοι.
Η συνταγή αυτή είναι κομμένη και ραμμένη για θεατές σαν κι εμένα που είναι ανυπόμονοι και δεν ενθουσιάζονται με προσπάθειες καλλιτεχνικής αναζήτησης άλλων βαρετών σειρών.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.873
Reaction score
41.080
Η σειρά μου αρέσει γιατί έχει τις γρήγορες εναλλαγές σκηνών αλά 24 χωρίς πλατιάσματα και περιττά μπλα-μπλα. Ο βασικός χαρακτήρας είναι ένας, ο Kiefer Sutherland, και όλοι οι άλλοι είναι απλά βοηθητικοί και αναλώσιμοι.
Η συνταγή αυτή είναι κομμένη και ραμμένη για θεατές σαν κι εμένα που είναι ανυπόμονοι και δεν ενθουσιάζονται με προσπάθειες καλλιτεχνικής αναζήτησης άλλων βαρετών σειρών.
για το downton abbey είσαι γεννημένος :roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::laugh::laugh::laugh::laugh:
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.692
Reaction score
83.358
για το downton abbey είσαι γεννημένος :roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::laugh::laugh::laugh::laugh:
Το βλέπει η γυναίκα μου και εκνευρίζομαι και μόνο με το άκουσμα της αγγλικής διαλέκτου. :D
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.933
Reaction score
20.435
Τελείωσα χτες το τελευταίο επεισόδιο της περιόδου. Συνολικά μου άρεσε πολύ, δεν διέκρινα επεισόδιο-filler και ανυπομονώ για τη συνέχεια! Δηλώνω ενθουσιασμένος!
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.933
Reaction score
20.435
Σύμφωνα με το imdb, αύριο θα μεταδοθεί το νέο επεισόδιο, το οποίο σηματοδοτεί τη συνέχιση της 1ης season.
 

Μηνύματα
777
Reaction score
820
Βλεπεται οριακα , αδυναμο σεναριο χωρις να πιανει το κλιμα του τοσο φοβερου γεγονοτος.
Η ιδεα καλη αλλα η υλοποιηση πολυ μετρια...
Θα συμφωνήσω - το σενάριο είναι εντελώς κλισέ και χάρτινο.

Το ξεκινήσαμε στο Netflix προ διμήνου αλλά μετά το 3ο επεισόδιο το παρατήσαμε.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.933
Reaction score
20.435
Προσωπικά, συνεχίζω τη θέαση, μ' αρέσει η σειρά, είναι αυτό ακριβώς που θέλω για ένα βράδυ ξεκούρασης στο σπίτι.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.692
Reaction score
83.358
Προσωπικά, συνεχίζω τη θέαση, μ' αρέσει η σειρά, είναι αυτό ακριβώς που θέλω για ένα βράδυ ξεκούρασης στο σπίτι.
Μια χαρά είναι η σειρά. Μετά το 24:Legacy είναι η δεύτερη στη λίστα προτίμησης μου μεταξύ των 7-8 σειρών που βλέπω τη βδομάδα.
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.692
Reaction score
83.358
Σπύρο, και οι δύο σειρές εξελίσσονται στις ΗΠΑ του σήμερα και έχουν πολύ γρήγορο ρυθμό. Ειδικά το 24 θυμίζει μεγάλο trailer.
Σε συνδυασμό με τη δράση καλύπτει πλήρως τις απαιτήσεις μου.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.553
Μηνύματα
2.864.164
Members
37.929
Νεότερο μέλος
stergiosgk
Top