Diesel tuning.. Αξίζει να ασχοληθείς;

Μηνύματα
2.796
Reaction score
202
Τα diesel αν δώσεις χρήματα ανεβάζουν άλογα η τζάμπα ο χρόνος και το χρήμα; εκτός από ένα προγράμματακι, αν θέλουμε επεπλεον άλογα μπορούμε να βάλουμε τουρμπίνες μπεκ κτλ όπως στα βενζινοκινητα χωρίς όμως να πετάει ντουμανια; Λέω να κάνω κάτι στο ντζελακι μου να πάρει τα πάνω του, μιας και έχω άνθρωπο να μου βρει φθηνά πραγματα
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.873
Reaction score
34.211
παντως ενα προγραμμα που εκανα, με μετρησεις, ειδα πολυ μεγαλη διαφορα, με ασφαλεια, το συνιστω ανεπιφυλακτα σ εναν σωστο προγραμματιστη
 

Μηνύματα
2.796
Reaction score
202
παντως ενα προγραμμα που εκανα, με μετρησεις, ειδα πολυ μεγαλη διαφορα, με ασφαλεια, το συνιστω ανεπιφυλακτα σ εναν σωστο προγραμματιστη
Τι αυτοκίνητο;
παντως ενα προγραμμα που εκανα, με μετρησεις, ειδα πολυ μεγαλη διαφορα, με ασφαλεια, το συνιστω ανεπιφυλακτα σ εναν σωστο προγραμματιστη
Αν είσαι οκ με τον προγραμματιστη θα έλεγα να μας πεις και ποιος είναι.
 


TGD

Μηνύματα
7.132
Reaction score
7.172
Κι εγώ το είχα σκεφτεί για το δικό μου. Ο ίδιος κινητήρας σε άλλο μοντέλο πάει από 190 σε 235 ίππους. Αλλά το κιβώτιο δεν θα σήκωνε την παραπάνω ισχύ, οπότε το άφησα.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.369
Reaction score
30.519
Κι εγώ το είχα σκεφτεί για το δικό μου. Ο ίδιος κινητήρας σε άλλο μοντέλο πάει από 190 σε 235 ίππους. Αλλά το κιβώτιο δεν θα σήκωνε την παραπάνω ισχύ, οπότε το άφησα.

Αν είναι ο 2λιτρος ντίζελ που φοράει και η X1, το έχει κάνει εδώ και κανένα χρόνο ο μπατζανάκης μου, δίχως πρόβλημα.
 

TGD

Μηνύματα
7.132
Reaction score
7.172
Ναι, 190 hp 400 Nm, και το αυτόματο κιβώτιο της AISIN έχει ακριβώς αυτό το όριο στη ροπή. Η 520d έχει κιβώτιο της ZF.
 

Μηνύματα
2.796
Reaction score
202
Αξίζει να μπει μεγαλύτερη τουρμπίνα μπεκ ιντερκουλερ εξάτμιση κτλ σε 14αρι ντίζελ μοτέρ; από θέμα απόδοσης το λέω και όχι χρημάτων. Πάντα χωρίς ντουμανια από την εξάτμιση και προβλήματα
 

Μηνύματα
14.980
Reaction score
20.646
μπορεί και να αξίζει, αλλά σε τέτοια μοτέρ η εμπειρία στην Ελλάδα είναι μηδαμινή , οπότε είναι άγνωστες οι παράπλευρες απώλειες.
από την άλλη αυτό που είπες είναι σχεδόν η αξία του αυτοκινήτου του σε μεταχειρισμένο, αν βάλεις κάτω όλο το κόστος εξέλιξης/εγκατάστασεις χωρίς τα πιθανά προβλήματα.
είναι πολύ πιθανό να σε συμφέρει η ανταλλάγη οχήματος με κάτι που θα πηγαίνει καλύτερα.
 

Μηνύματα
2.796
Reaction score
202
μπορεί και να αξίζει, αλλά σε τέτοια μοτέρ η εμπειρία στην Ελλάδα είναι μηδαμινή , οπότε είναι άγνωστες οι παράπλευρες απώλειες.
από την άλλη αυτό που είπες είναι σχεδόν η αξία του αυτοκινήτου του σε μεταχειρισμένο, αν βάλεις κάτω όλο το κόστος εξέλιξης/εγκατάστασεις χωρίς τα πιθανά προβλήματα.
είναι πολύ πιθανό να σε συμφέρει η ανταλλάγη οχήματος με κάτι που θα πηγαίνει καλύτερα.
Το κόστος δεν το βλέπω.μπορω να έχω τιμές πολύ χαμηλες
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.388
Reaction score
74.653
Ναι, 190 hp 400 Nm, και το αυτόματο κιβώτιο της AISIN έχει ακριβώς αυτό το όριο στη ροπή.
Εξαρτάται κυρίως απο το πόσο συχνά χρησιμοποιείται η αυξημένη ροπή. Αν χρησιμοποιείται συνεχώς, δεν συνιστάται τούρμπισμα, αν όμως χρησιμοποιείται περιστασιακά δεν θα πάθει τίποτα.
 

Μηνύματα
14.980
Reaction score
20.646
Το κόστος δεν το βλέπω.μπορω να έχω τιμές πολύ χαμηλες
όλοι έτσι πιστεύουν στην αρχή και μετά που κάνουν την σούμα ψάχνουν να δουν που πήγαν τα λεφτά και δεν λένε κουβέντα.
σε αυτές τις δουλειές έχεις πολλά έξοδα που δεν φαίνονται.
σε κάθε περίπτωση η έλλειψη σχετικής εμπειρίας και έτοιμων λύσεων είναι μεγάλο θέμα.
αν πρέπει να γίνει η "εξέλιξη" στην πλάτη σου με δοκιμές κλπ θα πάει μακρία η βαλίτσα και να μείνεις πολλές μέρες χωρίς όχημα.

η εύκολη και αναίμακτη λύση είναι το κουτάκι/πρόγραμμα. θα ανεβάσεις οξείδια του αζώτου και λίγο αιθάλη (μη ορατή) αλλά είναι μικρό το κόστος και καλό το αποτέλεσμα.
και αναστρέψιμο
 

Μηνύματα
2.796
Reaction score
202
Αν μπει μόνο πρόγραμμα το ιντερκουλερ θα μπορεί να κάνει την δουλειά του ή θα πρέπει να βάλω μεγαλητερο;
Μπορώ να το βρω από εξωτερικό σε τιμές χώμα όπως και τα μπεκ, τουρμπίνες γιαυτό και τα γράφω. Ο μηχανικός είναι ξάδερφος και το πρόγραμμα θα πρέπει να πληρώσω μόνο.
 





Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.183
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top